| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 23
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Govor in govorna komunikacija v učnih načrtih za osnovno šolo in gimnazijo ter v katalogih znanj
Simona Pulko, Melita Zemljak Jontes, 2024, independent scientific component part or a chapter in a monograph

Abstract: Govor je ključna človekova dejavnost, ki omogoča sporazumevanje z okolico. Za otrokov razvoj je pomembno, da že od rojstva dobi priložnosti za učenje sporazumevanja ob ustrezni podpori in zgledu. Govor ima individualno vlogo pri razvoju posameznika in družbeno vlogo pri sporazumevanju z drugimi. Eden temeljnih namenov jezikovnega pouka je razvijanje sporazumevalne zmožnosti v slovenskem (knjižnem) jeziku, tj. praktično in ustvarjalno obvladovanje vseh sporazumevalnih dejavnosti (tudi govora) in jezikovnosistemskih osnov. Z vidika prisotnosti poučevanja govora, strategij poučevanja in s poudarki na razvijanju govornih sposobnosti so analizirani učni načrti za slovenščino za osnovno šolo iz let 2011 in 2018 ter učni načrt za slovenščino za gimnazije iz leta 2008 ter katalogi znanja za slovenščino. Zanimalo naju je, kolikšen je poudarek na razvijanju pravorečne zmožnosti in na razvijanju zapisovalne zmožnosti govora, tudi v različnih načinih transkribiranja glede na stopnjo izobraževanja.
Keywords: slovenščina, pouk govora, učni načrti, katalogi znanja, transkripcije govora
Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 28; Downloads: 10
.pdf Full text (465,55 KB)
This document has many files! More...

2.
Slovenščina kot odraz identitete srednješolcev na dvojezičnem slovensko-madžarskem območju
Simona Pulko, Melita Zemljak Jontes, 2020, independent scientific component part or a chapter in a monograph

Abstract: Prispevek predstavlja vključenost in udejanjanje identitetne vloge socialnozvrstnih različic slovenskega jezika pri pouku slovenščine na podlagi analize ciljev, vsebine in standardov znanja gimnazijskega učnega načrta, dvojezičnega gimnazijskega učnega načrta ter katalogov znanj za slovenščino v strokovnih srednjih šolah, v empiričnem delu pa so predstavljeni rezultati študije primera in primerjalna analiza raziskave o rabi jezikov in njihovih različic med dijaki na dvojezični slovensko-madžarski gimnaziji in srednji strokovni šoli.
Keywords: slovenščina, socialne zvrsti jezika, učni načrti, gimnazije, dvojezični učni načrti, katalogi znanj, jezikovni stiki
Published in DKUM: 29.07.2024; Views: 123; Downloads: 8
URL Link to full text
This document has many files! More...

3.
Govor in govorna komunikacija v učnih načrtih za osnovno šolo in gimnazijo ter v katalogih znanj
Simona Pulko, Melita Zemljak Jontes, 2023, published scientific conference contribution abstract

Keywords: poučevanje govora, učni načrti, slovenščina, osnovna šola, gimnazija, katalogi znanja, transkripcija govora
Published in DKUM: 20.05.2024; Views: 205; Downloads: 11
.pdf Full text (3,52 MB)
This document has many files! More...

4.
Upravljanje knjižnične zbirke : primer knjižnične inventure serijskih publikacij
Aleksandra Grajfoner, 2018, treatise, preliminary study, study

Abstract: V nalogi so prikazani načini in postopki inventure knjižničnega gradiva serijskih publikacij v Univerzitetni knjižnici Maribor (UKM). V teoretičnem delu so izpostavljene splošne definicije inventure, revizije in knjižničnega kataloga. Predstavljene so metode knjižnične inventure in nekateri primeri iz tujih praks. Gre za študijo primera inventure knjižničnega gradiva serijskih publikacij v knjižnici z dolgoletno tradicijo in velikim fondom gradiva, ki še ni v celoti obdelano v vzajemnem bibliografskem sistemu COBISS.SI. Poudarek je na prikazu različnih načinov in metod, ki se izvajajo pri postopkih inventure knjižničnega gradiva serijskih publikacij. Podrobneje so predstavljeni in prikazani praktični primeri izvajanja inventure serijskih publikacij v UKM. Analizirani so tisti delovni postopki, za katere se predlaga, da se nadgradijo za potrebe izvedbe inventure. Študije primerov inventur knjižničnega gradiva serijskih publikacij v UKM in izvedena anketa so pokazale, da v knjižnicah izvajajo inventuro tega gradiva z ročnimi metodami v zakonsko predpisanih rokih, kar pa UKM ne uspeva. Predstavljene so omejitve, ki onemogočajo zadostiti temu pogoju in izvedbo avtomatizirane inventure serijskih publikacij. Postopki inventure knjižničnega gradiva v UKM so dolgotrajni, terjajo veliko organizacijskih prilagajanj in usklajevanj, se pa zato neprestano izvajajo (permanentna inventura).
Keywords: Knjižnične zbirke, knjižnični katalogi, serijske publikacije, revizija, inventura
Published in DKUM: 29.09.2021; Views: 1222; Downloads: 75
.pdf Full text (2,20 MB)

5.
Vojaške implikacije razvoja skupnih vojaških zmogljivosti v okviru izpolnjevanja Helsinških ciljev do leta 2020+
Boštjan Peternelj, 2014, professional article

Abstract: Namen prispevka: Članek prikazuje pregled obstoječega in prihodnjega stanja razvoja skupnih vojaških zmogljivosti pod Helsinškimi cilji. V vsebini je prikazano tehnološko in organizacijsko povezovanje članic EU v okviru vojaškega sodelovanja v dveh ciklih razvoja vojaške integracije v Evropi. Pri tem povezovanju se članice EU poskušajo izogniti nepotrebnemu podvajanju vojaških zmogljivosti, vlog in nalog med EU in NATO. Metode: Splošne ugotovitve so prikazane z analizo vsebine in interpretacije primarnih in sekundarnih virov ter uporabo empirične metode. Empirična metoda je uporabljena za ekspertno ocenitev nadaljnjega razvoja skupnih vojaških zmogljivost po preteku roka za izvedbo dokumenta Helsinški cilji 2010 po letu 2010. Ugotovitve: Praktične ugotovitve v okviru pregleda obstoječega stanja v članku nam prikazujejo, da članice EU imajo izdelane nacionalne razvojne koncepte. V luči obrambnega povezovanja članic EU so se pokazali jasni obrisi dosedanjega koncepta razvoja skupnih vojaških zmogljivosti kot tudi zastoji načrtovanja in razvoja teh zmogljivosti. Zastoji so se pojavili, ne glede s krepitvijo tehničnega in organizacijskega sodelovanja v času evropske vojaške integracije. Razloge zanje najdemo pri dodatnih finančnih prihrankih, ki se ne glede v okviru krepitve in razvoja skupnih vojaških zmogljivosti lahko realizirajo skupni vojaški programi posodobitve v prihodnjem (drugem) ciklu razvoja skupnih vojaških zmogljivosti vseh članic EU do leta 2020+. Pri tem je najbolj pomembno strukturno in finančno sodelovanje vseh članic EU na vojaškem področju. Omejitve/uporabnost raziskave Glavne omejitve v raziskavi se nanašajo na izpolnjevanje skupnih zahtev, če bodo dejansko vse članice EU v prihodnje pristopile k aktivnejšemu združevanju vojaških zmogljivosti. Izvirnost/pomembnost prispevka: Izvirnost prispevka prikazuje članice EU, da intenzivno iščejo rešitve za nastalo situacijo v luči povečanega obrambnega sodelovanja. Članice EU za krepitev skupnih vojaških zmogljivosti iščejo skupne niše, s katerimi iščejo finančne prihranke v okviru krepitve, razvoja in načrtovanja skupnih vojaških zmogljivosti.
Keywords: EU, članice, vojaške zmogljivosti, EUBG, vojaški katalogi, Helsinški cilji
Published in DKUM: 29.04.2020; Views: 793; Downloads: 85
.pdf Full text (369,05 KB)
This document has many files! More...

6.
Uporaba tridimezionalnih programov in spletnih tehnologij za oblikovanje osebnega spletnega portfelja
Urška Kostevšek Šegula, 2015, master's thesis

Abstract: Virtualna komunikacija je vse bolj razširjen medij na vseh področjih, z njo se informacije širijo hitreje, ceneje in intenzivneje. Veliko posameznikov in podjetij se tako odloča za spletne strani, na katerih predstavljajo svoje polizdelke, produkte in storitve. Priprava spletne strani lahko poteka na dva načina. Prvi način vključuje predznanje računalniškega programiranja, drugi pa vnaprej pripravljene spletne strani, kjer posameznik brez predznanja programiranja oblikuje svojo spletno stran. Izdelava spletne strani lahko temelji na že določeni temi, ki si jo oblikovalec izbere, ali pa spletno stran ustvari s pomočjo prilagojenih orodij. Cilj magistrskega dela je predstavitev lastnih izdelkov s pomočjo spletnega medija – virtualne spletne strani oz. portfelja in PDF kataloga. V magistrskem delu se bom osredotočila na cel postopek izdelave spletne strani, portfelja in PDF kataloga. Namen izdelave le-teh je predstavitev lastnih izdelkov, zato morajo virtualne predstavitve imeti ustrezno estetsko vrednost in ustrezno vsebino.
Keywords: spletne tehnologije, digitalni portfelj, PDF katalogi
Published in DKUM: 03.06.2015; Views: 1393; Downloads: 142
.pdf Full text (5,27 MB)

7.
Spletni katalog vretenčarjev Slovenije
Matjaž Pušnik, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Spletni katalog vretenčarjev Slovenije je uporabnikom prijazna spletna stran, ki omogoča pregled vrst vretenčarjev Slovenije in njihove taksonomije, dostopna je na povezavi: www.katalog-vretencarjev-slovenije.si in predstavlja končni izdelek oziroma rezultat moje diplomske naloge. Ţivalsko kraljestvo (Metazoa) lahko razdelimo na večji skupini: nevretenčarje (Invertebrata) in vretenčarje (Vertebrata). Glavna značilnost vretenčarjev je hrbtenica, med vretenčarje spadajo najbolj splošno poznane ţivali: sesalci, ptiči, plazilci, dvoţivke ter ribe kostnice, ribe hrustančnice in obloustke. Vretenčarji imajo ime po sestavnih delih hrbtenice, vretencih. Med procesom embrionalnega razvoja vretenčarskega organizma se vretenca oblikujejo okoli hrbtne strune in obdajo hrbtenjačo. V končni fazi razvoja hrbtenica nadomesti izvirno hrbtno struno. Pri nekaterih ribah so vretenca iz hrustanca in ne koščena. V spletni katalog sem uvrstil predvidoma vse vretenčarske vrste Slovenije, tako je nastalo 941 člankov in 1756 kategorij. Vsak članek predstavlja posamezno vrsto, vsebuje slovensko in latinsko ime vrste, fotografijo vrste in zemljevid njene razširjenosti. Kot predvideno sem največ časa porabil za obdelavo in vgradnjo podatkov, za iskanje in obdelavo foto materiala, dodajanje opisov skupin in dodelavo grafične podobe spletne strani. Spletna stran teče na CMS sistemu. Spletni katalog predstavlja hierarhično drevo, ki se odpira glede na taksonomijo vretenčarjev. Vključen je iskalnik po vrstah in posameznih skupinah. Iskalnik omogoča sprotno nadgradnjo.
Keywords: biologija, spletne strani, katalogi, vretenčarji, taksonomija, Slovenija, diplomska dela
Published in DKUM: 21.04.2015; Views: 2227; Downloads: 0

8.
PRAVNA ANALIZA V ZADEVI c-59/11(NADZOR NAD SEMENI)
Marjetka Uršič, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Področje trženja semenskega materiala je urejeno z uredbami in direktivami. Skozi primer C 59/11 in načela prava varstva okolja v diplomski nalogi analiziram zanimivejše segmente področja, njihov vpliv na kmetijski sektor ter posredno hrano ljudi in krmo živali. Združenje Kokopelli je nevladna organizacija, ki se ukvarja s trženjem semen starih sort zelenjadnic. Družba Graines Baumaux SAS je zoper združenje vložila tožbo zaradi nelojalne konkurence, ker je ugotovila, da 461 sort zelenjadnic v njihovi ponudbi ni sprejetih v skupne kataloge. Na prvi stopnji je francosko sodišče dosodilo odškodnino Graines Baumaux SAS. Kokopelli je zoper sodbo vložil pritožbo. Cour d’appel Nancy je prekinilo postopek in postavilo vprašanje za predhodno odločanje Sodišču Evropske unije. Vprašanje se je nanašalo na veljavnost direktiv o trženju zelenjadnic glede na to, da predpisujeta omejitve glede pridelave in trženja semena starih sort. V evropskem prostoru se goji vedno manj sort. Stare sorte izginjajo, medtem ko prevladujejo sorte, ki so komercialno zanimivejše. Omejitve pridelave in trženja starih sort na eni strani ter porast števila patentiranih sort, transgenih rastlin na drugi prispevajo k zmanjšanju biotske diverzitete ter posredno k potencialnemu pomanjkanju sort, prilagojenih posebnim razmeram, in omejevanju izbire potrošnika kmetijskih izdelkov na trgu.
Keywords: Direktiva 2002/55/ES, Direktiva 2009/145/ES, skupni katalogi, biotska diverziteta, patentiranje semen, gensko spremenjene rastline, varovanje okolja.
Published in DKUM: 10.01.2014; Views: 1991; Downloads: 123
.pdf Full text (673,25 KB)

9.
ZNANSTVENE KNJIŽNICE NA SLOVENSKEM
Jasmina Blažič, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Slovenske znanstvene knjižnice in njihovo delovanje so pod velikim vplivom splošnih razmer slovenskega pa tudi svetovnega knjižničarstva, zato je pričakovati, da so se tudi razvijale v skladu s tem. V diplomskem delu skušamo najprej definirati strokovno poimenovanje znanstvena knjižnica oz. določiti obseg njenega delovanja, v nadaljevanju pa podajamo kratek kulturnozgodovinski pregled delovanja teh ustanov na Slovenskem. Namen diplomskega dela je znanstvene knjižnice opredeliti v okvirih knjižnične dejavnosti, določiti naravo in obseg njihovega dela, zlasti pa kratko predstaviti zgodovinski razvoj teh knjižnic na Slovenskem oz. delo naših sodobnih znanstvenih knjižnic. Pri tem želimo opozoriti na nekatere pomembnejše kulturnozgodovinske vidike njihovega obstoja in delovanja.
Keywords: knjižnica, znanstvena knjižnica, knjižnični fond, knjižnični katalogi, postavitev fonda, knjižničarstvo oz. bibliotekarstvo, tehnologija, slovenika
Published in DKUM: 08.07.2013; Views: 1591; Downloads: 161
.pdf Full text (1,07 MB)

10.
Katalog proizvajalcev polen in sekancev v Sloveniji : 2008/2009
Nike Krajnc, Tine Premrl, 2009, other monographs and other completed works

Keywords: lesna biomasa, proizvajalci, katalogi
Published in DKUM: 05.06.2012; Views: 1744; Downloads: 53
URL Link to full text

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica