| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Optimizacija razmestitve kaliber na valjih in pripadajočih dovodnih skrinj za valjanje okroglih jeklenih profilov z uporabo genetskega algoritma
Anemari Gračnar, 2016, master's thesis

Abstract: Optimizacija je v današnjem konkurenčnem in hitro odzivnem okolju bistvena za doseganje najboljših rezultatov in uspešno poslovanje. V podjetju Štore Steel d.o.o. nenehno stremijo k izboljšavam in povečanju produktivnosti posameznih proizvodnih obratov. V tem magistrskem delu se optimizacija nanaša na valjarno, in sicer na proces valjanja okroglih profilov jeklenih palic. Pri valjanju za preoblikovanje obdelovanca uporabljamo valjarska ogrodja, v katera so vstavljeni valji. Valji imajo po svojem obodu postružene oblike-kalibre, s katerimi z natančnim vodenjem valjanca neposredno v kalibro dajemo valjancu novo obliko in dimenzijo prereza. Vodenje se izvaja s skrinjami, ki so montirane na ogrodjih, pred in za valjem. Pri prehodu valjanja iz ene dimenzije na drugo se v sistemu pojavi prilagoditev posameznih valjev, tako da bomo z novo postavitvijo dosegli želeno dimenzijo. Ob tem se pojavi tudi prestavitev skrinj, tako da vodijo valjanec v zahtevano kalibro. Z analizo valjanja, opreme, s katero ga izvajamo, in planov, ki ji v proizvodnem procesu upoštevamo, smo iskali optimizacijo razmestitve kaliber na valjih ob montaži več skrinj na ogrodje. S tem smo želeli zmanjšati število menjav skrinj in zastoje, ki jih menjava povzroči. Z analizo valjev, kaliber in pripadajočih skrinj smo ugotovili glavne pogoje za optimizacijo. Za iskanje rešitve smo uporabili genetski algoritem. Cilj magistrskega dela je bil zmanjšati število menjav za 20 %, s predstavljeno optimizacijo pa se je število menjav zmanjšalo za 36,3 %. S tem je zastavljeni cilj dosežen. 
Keywords: valjanje, optimizacija, razmestitev kaliber, genetski algoritmi
Published in DKUM: 21.10.2016; Views: 2173; Downloads: 192
.pdf Full text (4,04 MB)

2.
Prevozi ADR iz skladišč na poligon Poček in Bač
Katja Ivančič, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Slovenska vojska spada pod okrilje ministrstva za obrambo. Sredstva, s katerimi razpolaga za posodabljanje opreme ter razvoj, črpa iz proračuna. Finančna kriza, s katero se sooča svetovno gospodarstvo, je prizadela tudi Slovenijo. Posledica tega je zmanjšanje finančnih sredstev, namenjenih ministrstvu za obrambo. Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. V prvem delu smo zajeli teoretične osnove o cestnem prometu in razčlenili Slovensko vojsko. V drugem delu smo opisali težave, s katerimi se srečujemo v Slovenski vojski, kot tudi navedli konkretne rešitve za njihovo odpravo. Zadani cilji diplomske naloge so uresničljivi, saj imamo vso potrebno infrastrukturo že zgrajeno na primerni lokaciji.
Keywords: Cestni promet, prevoz, skladišče, strelišče, vadbišče, streljanje, kaliber.
Published in DKUM: 17.02.2013; Views: 1920; Downloads: 147
.pdf Full text (487,47 KB)

3.
UMERJANJE KONIČNIH NAVOJEV
Denis Rudolf, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Na vseh področjih tehnike je tehnološko merjenje že od nekdaj nepogrešljiva delovna osnova. Napredki v merjenju mnogokrat določajo razvojni čas raziskav in izdelavo. Okolje, v katerem se izvajajo kalibracije v kalibracijskem laboratoriju, je predpisano po standardu ISO/IEC 17025, po katerem je laboratorij tudi akreditiran. Posamezne vplive pa mora osebje laboratorija raziskati in njihov vpliv upoštevati v podani merilni negotovosti posameznega kalibracijskega postopka. V kalibracijskem laboratoriju v Sistemski tehniki, d.o.o., na Ravnah na Koroškem so že dalj časa akreditirani za kalibracijo metričnih navojnih obročev in metričnih navojnih trnov, zadnje čase pa se v industriji vse bolj pojavljajo tudi konični navoji. V nalogi je predstavljen postopek kalibracije koničnih navojnih kalibrov z metodo dveh kroglic na univerzalnem dolžinskem merilnem stroju. Ocena merilne negotovosti pri kalibraciji srednjega premera koničnega navojnega kalibra je bila izvedena s preskušanjem vplivov, kot so vplivi merilnega aparata, vpliv sile merjenja in vpliv merilca. Z velikim številom izvedenih meritev sem dobil rezultate preskusov in s pomočjo njih zapisal najmanjšo možno merilno negotovost. Konični navojni kaliber, ki sem ga uporabljal pri nalogi, je bil vključen tudi v mednarodno interkomparacijo LABCOM 2009, tako da sem za primerjavo rezultatov uporabil vrednosti iz interkomparacije.
Keywords: konični navoj, kaliber, umerjanje, sledljivost, merilna negotovost
Published in DKUM: 12.01.2012; Views: 2675; Downloads: 291
.pdf Full text (1,26 MB)

Search done in 0.05 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica