| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Primerjalna analiza islamskega in tradicionalnega bančništva: razlike v načelih, produktih in poslovnih modelih
Šuhra Muharemović, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga bo izvedla primerjalno analizo med islamskim in tradicionalnim bančništvom, pri čemer bo osredotočena na razlike v njihovih temeljnih načelih, ponujenih finančnih produktih ter poslovnih modelih. Raziskava bo sistematično pregledala etične smernice, na katerih temeljita oba bančniška pristopa, nato pa primerjala ponujene finančne produkte in načine poslovanja, ki izhajajo iz teh načel. Cilj diplomske naloge je pridobiti celosten vpogled v obe bančniški paradigmi ter identificirati njihove ključne razlike in posledice, ki lahko vplivajo na gospodarstvo in družbo. Ugotovitve bodo prispevale k boljšemu razumevanju in primerjavi med islamskim in tradicionalnim bančništvom, kar bo koristno tako za akademsko skupnost kot tudi za praktične uporabnike finančnih storitev.
Keywords: Islam, islamsko bančništvo, tradicionalno bančništvo, Šeriatsko pravo, prepoved obrestovanja, načela poslovanja
Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 9
.pdf Full text (1,52 MB)

2.
Islamsko bančništvo v primerjavi s tradicionalnim bančništvom
Marija Smilevska, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Islamske banke delujejo drugače kot tradicionalne banke; tisti, ki poslujejo z njimi, pravijo, da je njihovo delovanje etično. Za razliko od konvencionalnega financiranja islamske banke delujejo brez obresti ali »Riba«, ki so prepovedani v islamu. Dejavnosti islamske banke temeljijo na trgovanju. Ne uporabljajo tveganih, špekulativnih praks, ampak ustvarjajo donose na podlagi sorazmerno nizkega tveganja fizičnega premoženja ter lastnine in kovin, pri čemer se uporabljajo načela partnerstva in delitve tveganja. Stranke vedo, da njihov denar ne bo vložen v panogo, ki je prepovedana v okviru šarije, in sicer panoge, kot so tobak, alkohol, pornografija, igre na srečo ali orožje. Islamske banke vodi načelo takšnega vedenja, da delujejo v kar najboljšem interesu svojih kupcev in družbe v celoti. Vse početje bank spremlja zunanja neodvisna skupina strokovnjakov iz šharie in notranji uradnik za skladnost s šarijo. Islamske banke torej ponujajo drugačen način opravljanja bančništva, dostopen vsem, ki iščejo etično alternativo, in ne zgolj muslimanom.
Keywords: islamsko bančništvo, »Riba«, trgovanje, denar, Šharia
Published in DKUM: 30.11.2017; Views: 1388; Downloads: 166
.pdf Full text (869,75 KB)

3.
ISLAMSKO BANČNIŠTVO V PRIMERJAVI Z TRADICIONALNIM BANČNIŠTVOM
Gentian Emini, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Tradicionalno bančništvo oziroma konvencionalno bančništvo je znano kot navadno bančništvo, medtem ko je islamsko bančništvo še mlado in nerazvito po svetu. Islamsko bančništvo se večinoma uporablja v muslimanskih deželah, kot so Savdska Arabija, Katar in Pakistan, vendar se islamsko bančništvo pojavlja tako v Europi kot ZDA, in sicer v Nemčiji, Veliki Britaniji, Avstriji, Franciji ter na Danskem. Islamske banke se razlikujejo od tradicionalnih bank po načelih poslovanja šeriatskega prava oziroma po šeriatskih zakonih, po katerih celotno bančništvo posluje. Ta načela prepovedujejo kakršnokoli poslovanje z obrestmi, poslovanje s svinjino, alkoholom, igrami na srečo, orožjem. Islamske banke ponujajo produkte, pri katerih se uporablja model PLS (profit and loss share), kjer si banka in komitent delita dobiček ali izgubo pri poslovanju in vsak nosi določeno tveganje pri poslu. To je za banko ter komitenta zelo pomembno, za banko je pomembno zaradi tega, ker ima vpogled v poslovanje in je manjša možnost, da bo komitent financiral ilegalne posle. Za komitenta je takšen model poslovanja tudi ugoden, saj v primeru, ko pridobi kredit in posel ni tako dobičkonosen, ima tudi banka vpogled in se zaveda, da kreditojemalec ni sposoben odplačevati dolga in se z banko lahko dogovorita glede odplačevanja. Za razliko pri tradicionalnem bančništvu komitent pridobi svoj kredit in ga odplačuje ne glede na to, če posluje uspešno ali ne. Za tradicionalno bančništvo je posledično značnilno, da nima vpogleda, če komitent investira sredstva v ilegalne posle.
Keywords: islamsko bančništvo, tradicionalno bančništvo, obresti, brezobrestno poslovanje
Published in DKUM: 02.12.2016; Views: 1773; Downloads: 414
.pdf Full text (936,34 KB)

Search done in 0.12 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica