3.
ISLAMSKO BANČNIŠTVO V PRIMERJAVI Z TRADICIONALNIM BANČNIŠTVOMGentian Emini, 2016, undergraduate thesis
Abstract: Tradicionalno bančništvo oziroma konvencionalno bančništvo je znano kot navadno bančništvo, medtem ko je islamsko bančništvo še mlado in nerazvito po svetu. Islamsko bančništvo se večinoma uporablja v muslimanskih deželah, kot so Savdska Arabija, Katar in Pakistan, vendar se islamsko bančništvo pojavlja tako v Europi kot ZDA, in sicer v Nemčiji, Veliki Britaniji, Avstriji, Franciji ter na Danskem.
Islamske banke se razlikujejo od tradicionalnih bank po načelih poslovanja šeriatskega prava oziroma po šeriatskih zakonih, po katerih celotno bančništvo posluje. Ta načela prepovedujejo kakršnokoli poslovanje z obrestmi, poslovanje s svinjino, alkoholom, igrami na srečo, orožjem.
Islamske banke ponujajo produkte, pri katerih se uporablja model PLS (profit and loss share), kjer si banka in komitent delita dobiček ali izgubo pri poslovanju in vsak nosi določeno tveganje pri poslu. To je za banko ter komitenta zelo pomembno, za banko je pomembno zaradi tega, ker ima vpogled v poslovanje in je manjša možnost, da bo komitent financiral ilegalne posle. Za komitenta je takšen model poslovanja tudi ugoden, saj v primeru, ko pridobi kredit in posel ni tako dobičkonosen, ima tudi banka vpogled in se zaveda, da kreditojemalec ni sposoben odplačevati dolga in se z banko lahko dogovorita glede odplačevanja. Za razliko pri tradicionalnem bančništvu komitent pridobi svoj kredit in ga odplačuje ne glede na to, če posluje uspešno ali ne. Za tradicionalno bančništvo je posledično značnilno, da nima vpogleda, če komitent investira sredstva v ilegalne posle.
Keywords: islamsko bančništvo, tradicionalno bančništvo, obresti, brezobrestno poslovanje
Published in DKUM: 02.12.2016; Views: 1773; Downloads: 414
Full text (936,34 KB)