| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Indikatorji islamistične radikalizacije
Klemen Kocjančič, Iztok Prezelj, 2020, original scientific article

Abstract: Namen prispevka: Islamistična radikalizacija v smeri izvajanja nasilja je postala pereč družbeni problem, ki lahko doseže višek v islamističnem ekstremizmu in terorizmu. Namen prispevka je identificirati ključne indikatorje islamistične radikalizacije. Metode: Po preučitvi literature o ranljivosti verskih skupin sta bili v empiričnem delu uporabljeni metodi študije primerov in intervjujev s predstavniki ključnih verskih skupnosti ter Urada za verske skupnosti v Sloveniji. Ugotovitve: Obstoječi primeri islamistične radikalizacije v Sloveniji kažejo nižjo intenzivnost v primerjavi s tujino, a njihova prisotnost že omogoča opredelitev nabora indikatorjev. Intervjuji s predstavniki verskih skupnosti potrjujejo zavedanje nevarnosti islamistične radikalizacije in s tem povezanih tveganj. V prispevku so opredeljeni različni indikatorji islamističnega radikalnega vedenja in delovanja, še posebej pa so bili opredeljeni indikatorji radikalizacije borcev povratnikov. Omejitve/uporabnost raziskave Tovrstna opredelitev in pojasnitev indikatorjev islamistične radikalizacije sta absolutno relevantni z vidika oblikovanja slovenskega sistema identificiranja in zgodnjega opozarjanja na radikalizacijo pri posameznikih in skupinah. Rezultati so lahko uporabni tudi v drugih državah. Raziskava je omejena zaradi majhnega nabora sogovornikov, na katerem temeljijo indikatorji. To je bilo mogoče v določeni meri preseči z uporabo širše konceptualne literature na to temo. Praktična uporabnost: Nabor indikatorjev bo praktikom z različnih področij omogočal, da svojo pozornost usmerijo na oblike vedenja, ki so tvegane in značilne za islamistično radikalizacijo v smeri nasilja. Izvirnost/pomembnost prispevka: Prispevek na izviren način kombinira teorijo ranljivosti verskih skupin z modeli islamistične radikalizacije in intervjuji v lokalnem okolju. Rezultati pomembno dopolnjujejo obstoječe vedenje o spektru problema radikalizacije na osnovi identificiranih indikatorjev.
Keywords: indikatorji, verska radikalizacija, ekstremizem, islamistični terorizem, islamizem, polarizacija
Published in DKUM: 28.05.2020; Views: 1220; Downloads: 85
URL Link to full text
This document has many files! More...

2.
Trgovina z ljudmi in islamistični terorizem
Klemen Kocjančič, Ajda Vodlan, 2016, review article

Abstract: Namen prispevka: Islamistični terorizem v zadnjem času predstavlja varnostno grožnjo na svetovni ravni. Cilj članka je osvetliti povezavo med islamističnim terorizmom in trgovino z ljudmi, pri čemer je slednja lahko tako orodje kot posledica terorizma. Avtorja poskušata odgovoriti na raziskovalno vprašanje, na kakšen način sovpadata družbena pojava trgovina z ljudmi in islamistični terorizem. Metode: Ključni uporabljeni metodi v članku sta: metoda študija primerov (pri obravnavi posameznih oblik trgovine z ljudmi) in hermenevtična metoda (razlaga in interpretacija verske literature). Preko primerjalne metode bodo oblikovana dokončna spoznanja o vlogi trgovine z ljudmi napram islamističnemu terorizmu. Ugotovitve: Islamistični terorizem je postal na področju Bližnjega vzhoda primarna varnostna grožnja. S prevzemom nadzora nad večjimi območji je vzpostavil pogoje za delovanje trgovine z ljudmi, pri čemer je povezava med teroristi in trgovino večplastna. Islamistični skrajneži neposredno uporabljajo nekatere oblike trgovine z ljudmi, hkrati pa povzročijo emigracijo in nadaljnjo viktimizacijo beguncev ter migrantov s strani tretjih oseb v okviru trgovine z ljudmi. Islamistični terorizem pri tem uporablja lastno interpretacijo islamskih besedil, da utemelji in opravičuje svoje delovanje. Omejitve/uporabnost raziskave Omejitev raziskave je omejeno število konceptualnih in praktičnih raziskav primerov trgovine z ljudmi glede na islamistični terorizem. Zaradi pomanjkanja akademskih virov in tudi aktualnosti tematike sva avtorja kot vir informacij o določenih primerih trgovine z ljudmi uporabila medijska poročila. Izvirnost/pomembnost prispevka: Tema je relevantna, ker se evropske države soočajo z masovnimi migrantskimi tokovi, ki so povezani s trgovino z ljudmi in islamističnim terorizmom. Izpostavitev povezave med slednjima je pomembna pri oblikovanju varnostne politike. Tema je izvirna, ker na konkretnih primerih predstavi povezavo med islamističnim terorizmom in trgovino z ljudmi.
Keywords: islamistični terorizem, islam, vera, zloraba vere, verski terorizem, trgovina z ljudmi, organizirana kriminaliteta
Published in DKUM: 20.04.2020; Views: 1238; Downloads: 81
.pdf Full text (317,28 KB)
This document has many files! More...

3.
Islamistični terorizem in zloraba verskih načel ter dogem
Klemen Kocjančič, Iztok Prezelj, 2015, original scientific article

Abstract: Namen prispevka: Islamistični terorizem je postal globalna grožnja varnosti sodobnih družb in držav. Cilj članka je osvetliti uporabo islamskih verskih dogem in načel pri strateškem opravičevanju terorizma in v konkretnih primerih terorističnih napadov. Besedilo temelji na hipotezi, da islamistični teroristi pri doseganju svojih ciljev selektivno upoštevajo in zlorabljajo islamske verske dogme ter načela. Metode: Ključni uporabljeni metodi sta hermenevtična metoda (razlaga in interpretacija filozofske in verske literature) pri obravnavi in interpretaciji islamističnih svetih besedil in metoda študije primerov pri obravnavi štirih terorističnih napadov (napadi v Londonu leta 2005, Beslanu leta 2004, Mumbaju leta 2008 in Nairobiju leta 2013). Generalizirana spoznanja o zlorabah verskih načel v navedenih terorističnih napadih bodo oblikovana s pomočjo primerjalne metode. Ugotovitve: Ključno za uspeh islamističnega terorizma je oblikovanje vplivne interpretacije islama, ki opravičuje in motivira posameznike ali skupine za izvajanje nasilnih dejanj. Besedilo potrjuje hipotezo o zlorabi islamskih verskih načel in dogem za namene islamističnega terorizma. Na strateško-konceptualni ravni je vidna selektivna oziroma necelovita interpretacija Korana in hadisov. Teroristična uporaba verskih načel temelji na izpostavljanju le določenih verzov, ki obljubljajo odrešitev, kar je najbolj ekstremno vidno na področju samomorilskega terorizma. Zloraba konteksta in verskih besedil temelji še na oblikovanju interpretacije, da je muslimanska družba napadena s strani nevernikov, čemur sledi potreba po džihadu (zopet razumljena selektivno le kot boj proti zunanjemu zlu). Sledi oblikovanje poenostavljenega razumevanja nevernikov kot popolnih sovražnikov Alaha, ki si zaslužijo le smrt. Analiza štirih terorističnih napadov pa odraža kršitve v smislu napadanja civilnih ciljev. Poleg tega napadov v nobenem primeru niso ukazali zakoniti verski voditelji muslimanske države, ampak so jih ukazali poveljniki teroristične organizacije. Prav tako ne moremo reči, da so bili ti štirje napadi izvedeni za zaščito muslimanske ume oziroma skupnosti, saj so bili med napadenimi in žrtvami tudi sami muslimani. Omejitve/uporabnost raziskave Ključna omejitev raziskave izhaja iz omejenega števila konceptualnih in praktičnih primerov zlorab islama v teroristične namene. Izvirnost/pomembnost prispevka: Tema je relevantna, ker pripomore k izboljšanju razumevanja islamističnega terorizma in ustvarja pogoje za učinkovitejše protiteroristično delovanje, kar se izraža tudi v končnih priporočilih. Tema je izvirna, ker natančno pojasni točke, kjer islamistični teroristi manipulirajo z verskimi načeli in dogmami.
Keywords: islamistični terorizem, zlorabe vere, islam, verski terorizem, teroristični napadi
Published in DKUM: 16.04.2020; Views: 892; Downloads: 80
.pdf Full text (340,80 KB)
This document has many files! More...

4.
Manipuliranje posameznikov s strani terorističnih organizacij : diplomsko delo univerzitetnega študija
Eva Leskovar, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Terorizem predstavlja nacionalno in mednarodno ogrožanje varnosti in po vsem svetu se vse pogosteje izvršujejo teroristični napadi. Trenutno najbolj aktualna teroristična organizacija je samooklicana Islamska država, ki je od leta 2014 izvršila več kot 140 terorističnih napadov v 31 državah. Podpornike pridobiva po vsem svetu in mnogi so odpotovali na območje Sirije in Iraka z namenom, da se pridružijo teroristom in postanejo borci. Namen diplomskega dela je bil predvsem ugotoviti, zakaj se posamezniki iz tujih držav odločijo, da se bodo pridružili teroristični organizaciji, in kakšno vlogo imajo pri tem organizacije same, kar je bilo predstavljeno predvsem na primeru Islamske države. Pripadniki Islamske države svoje podpornike pridobivajo predvsem z uporabo družbenih omrežij, kot sta na primer Twitter in Facebook, s propagandami preko radia in televizije, z izdajanjem lastnih revij ter z zlorabljanjem računalniških iger. Pri tem vsako propagando prilagodijo, da ustreza ciljni družbi. Na primer na državljane zahodnih držav vplivajo z drugačnimi argumenti kakor na lokalno prebivalstvo, prav tako uporabljajo različne propagande pri moških in pri ženskah. Pri moških poudarjajo bratstvo, junaštvo, dolžnost, da se borijo in dokažejo svojo vero. Pri ženskah pa poudarjajo sestrstvo, možnost, da se poročijo s pravim borcem ter rodijo novo generacijo upornikov. Islamski državi se je do sedaj pridružilo že približno 31.000 tujcev, med katerimi je bilo tudi veliko mladoletnih fantov in deklet, ta številka pa iz dneva v dan še vedno narašča. Zaskrbljujoče je, da terorističnim organizacijam uspe manipulirati z ljudmi po vsem svetu in to predstavlja še večjo grožnjo v boju proti terorizmu. Terorizem se tako širi še hitreje kot običajno in predstavlja nevarnost na vsakem koraku. Potrebno bi bilo ozaveščanje ljudi ne samo o terorizmu samem, temveč tudi o problemu radikalizacije novih pripadnikov, kako le-ta poteka ter kako to še pravočasno zaznati in preprečiti.
Keywords: terorizem, teroristi, islamistični terorizem, manipuliranje, diplomske naloge
Published in DKUM: 15.11.2016; Views: 1434; Downloads: 156
.pdf Full text (699,05 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica