1. Primerjava posebnosti računovodenja v invalidskih podjetjih in socialnih podjetjihLucija Kadiš, 2022, undergraduate thesis Abstract: V Sloveniji je za zaposlitev invalidov zelo dobro preskrbljeno predvsem s pomočjo različnih programov, državnih pomoči in ukrepov, ki se nudijo podjetjem. Zaposlitev invalidom podjetjem naj nebi predstavljalo le dodaten prihodek, temveč izboljšanje položajev invalidov in njihovo vključevanje v družbo. Z pomočmi države podjetjem, lahko postanejo invalidi zelo zanimivi in iskani kader za različna podjetja. Namen diplomskega dela je prikazati delovanje invalidskih in socialnih podjetjih, ter razliko med njimi. V diplomsko delu smo spoznali delovanje invalidskih in socialnih podjetjih, začetek pridobitve statusa invalidskega in socialnega podjetja, pogoje, prenehanje delovanje ter posebnosti računovodstva in razlike med invalidskim in socialnim podjetjem.
Ugotovili smo, da je ustanovitev invalidskega podjetja težja, kot ustanovitev socialnega podjetja. Čeprav v zadnjih letih število socialnih podjetjih narašča. Tako socialno, kot invalidsko podjetje ima posebnosti računovodenja. Keywords: Invalidi, invalidsko podjetje, socialno podjetje, kvote. Published in DKUM: 15.11.2022; Views: 524; Downloads: 88 Full text (1,34 MB) |
2. MANAGEMENT IN INVALIDSKO PODJETJENina Babšek, 2015, undergraduate thesis Abstract: V sledečem diplomskem seminarju z naslovom »Management in invalidsko podjetje« sem natančneje predstavila, kaj pomeni pojem management, njegov razvoj skozi čas, kakšne so teorije o njegovih funkcijah ter temeljne funkcije managementa. Kot je videti, so si strokovnjaki že pred časom dotični pojem razlagali skoraj vsak na drugačen način in vsak izmed njih je imel prav, kajti nekaj je bilo skupno vsem - vsi so v svoje teorije vključili vsaj štiri temeljne funkcije managementa, nekateri tudi več.
Predstavila sem pojme kot na primer, kakšne osebe so invalidi oziroma kaj razumemo pod tem izrazom, definicijo invalidskega podjetja, postopek njegove ustanovitve oziroma pridobitve statusa invalidskega podjetja, na kratko povzela zakonodajo, ki opredeljuje invalidska podjetja ter invalide na splošno. V končnici diplomskega seminarja sem predstavila podjetje Batis Plus, d.o.o., katero sem si izbrala za konkretni primer povezave managementa in invalidskega podjetja. S tem želela vsaj približno prikazati, kako poteka management v omenjenem invalidskem podjetju, ki ga zelo uspešno vodi 100% invalid kljub težkim razmeram na trgu dela ter ne glede na to, da so invalidi obravnavani kot manj sposobni, oziroma, kako se je kljub vsem popolnim ter ustreznim prilagoditvam in strukturi zaposlenih invalidov podjetje potegovalo za status invalidskega podjetja. Podjetje Batis plus, d.o.o. sem se odločila vključiti v svoj diplomski seminar, ker mi je bilo o tem podjetju na voljo veliko podatkov, tudi poslovni načrt, vendar pa sem določene podrobnosti izključila iz obravnave, zaradi varstva poslovnih skrivnosti. Keywords: management, managementska teorija, invalidi, zaposlovanje invalidov, invalidsko podjetje, Zavod invalidskih podjetij Slovenije, Batis plus, d.o.o. Published in DKUM: 22.11.2017; Views: 1697; Downloads: 129 Full text (758,43 KB) |
3. Zaposlovanje invalidov na področju zasebnega varovanja : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeNika Gaberšek, 2017, undergraduate thesis Abstract: Skozi celotno diplomsko nalogo smo se skušali osredotočiti na primernost zaposlovanja invalidov. Veliko ljudi se sprašuje ali je sploh primerno zaposlovanje invalidov na področju zasebnega varovanja? Pri tem vprašanju se je potrebno postaviti v kožo delovnega invalida in razmisliti ali bi si sploh želeli delati na področju zasebnega varovanja in kakšne so možnosti za zaposlitev?
Diplomsko delo je napisano z namenom, da se odkrijejo dodatne možnosti za zaposlovanje invalidov na področju zasebnega varovanja. Glede zaposlovanja invalidov na omenjenem področju, ne obstaja veliko virov. Kaj je razlog temu? Mogoče je problem, da je na tem področju premalo zaposlovanja. Kljub temu najdemo v Sloveniji nekaj invalidskih podjetij, ki zaposlujejo delovne invalide na delovnih mestih zasebnega varovanja.
Pri pregledu in analizi literature in anketnih vprašalnikov smo ugotovili, da možnosti za zaposlovanje invalidov obstajajo, da se iz leta v leto izboljšujejo, vendar pa je potreben dodatni razvoj za zaposlovanje v sektorju zasebnega varovanja. Najti je potrebno delovna mesta, ki so prilagojena zdravstvenim omejitvam invalidov.
Cilj diplomskega dela je potrditi ali ovreči štiri zastavljene hipoteze, katere se nanašajo na primernost zaposlovanja delovnih invalidov na področju zasebnega varovanja ter na možnosti zaposlovanja pred desetimi leti in danes. Vse štiri hipoteze so vezane tako na teorijo kot tudi na rezultate izvedene ankete.
Diplomsko delo je namenjeno vsem delodajalcem, da bodo spoznali, da so invalidi prav tako lahko gonilo podjetja in da lahko dosežejo enako dnevno normo kot zaposleni, ki niso invalidi. Potrebna je zgolj prilagoditev delovnega mesta in nekaj sočutja.
Invalidi spadajo v posteljo ali na voziček. To je miselnost, ki se je ne moremo otresti, vendar je ljudem potrebno dati le priložnost, jih pri tem spodbujati in širiti možnosti zaposlovanja ali ohranjanja zaposlitve. Keywords: invalidi, zaposlovanje invalidov, delovna mesta, invalidsko podjetje, zasebno varovanje, primeri, diplomske naloge Published in DKUM: 13.11.2017; Views: 1868; Downloads: 116 Full text (1,28 MB) |
4. OBDAVČITEV INVALIDSKIH PODJETIJ V SLOVENIJIKatja Ketiš, 2016, undergraduate thesis Abstract: Problematika zaposlovanja invalidnih oseb je že od nekdaj zelo pereč problem za državo, zato je v ta namen omogočila ustanovitev invalidskih podjetij, v katerih so invalidi zaposleni in zaščiteni v skladu z zakonodajo.
Prvi del diplomskega seminarja je namenjen invalidskim podjetjem, kjer bo opisana vsa pravna podlaga in zakonodaja, ki ureja poslovanje le-teh. Prav tako se bom dotaknila zakonodaje, ki ureja obdavčitev invalidskih podjetij. Velik poudarek bo predvsem v ukrepih, ki jih država zagotavlja za poslovanje ter katere subvencije in davčne olajšave lahko uporabi invalidsko podjetje pri zaposlovanju invalidnih oseb.
Drugi del diplomskega seminarja je namenjen primerjavi invalidskega podjetja s podjetjem, ki nima statusa invalidskega podjetja, kjer bo na podlagi konkretnih izračunov prikazano, kako podjetje plačuje davek od dobička ter katere olajšave uporabi s strani države.
Tretji del diplomskega seminarja je namenjen primerjalni obdavčitvi invalidskih podjetij v izbranih državah članicah EU s Slovenijo. Podrobno bo opisana primerjava obdavčitve invalidskih podjetij v Avstriji, Madžarski in Poljski. Keywords: Invalid, invalidsko podjetje, kvotni sistem, spodbude, obdavčitev, davčne olajšave, davek od dohodkov pravnih oseb, davek na dodano vrednost Published in DKUM: 29.11.2016; Views: 1676; Downloads: 143 Full text (646,39 KB) |
5. ZAPOSLOVANJE INVALIDNIH OSEBKatja Jagodic, 2015, bachelor thesis/paper Abstract: V diplomski nalogi smo obravnavali problem zaposlovanja invalidov. Osredotočili smo se na rizično skupino, ki je že v času gospodarske rasti težko dobila delo. Po opredelitvi pojma »invalid« in »delovni invalid« smo opredelili še zakone na področju zaposlovanja invalidov. Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov je osrednji, ki je povečal število zaposlitev invalidov in omogočil njihovo bolj enakovredno udeležbo na trgu dela. Za spodbujanje zaposlovanja invalidov v Sloveniji so na podlagi tega zakona ustanovili tudi poseben sklad, ki podjetjem omogoča predvsem finančno pomoč. T. i. kvotni sistem iz tega zakona določa najmanjše število zaposlenih invalidov v podjetju. Invalidi se zaposlujejo v invalidskih in socialnih podjetjih. Invalidska podjetja prejemajo vrsto ugodnosti in spodbud pri zaposlovanju invalidov, kar velja tudi za socialna. Pri socialnih podjetjih moramo poudariti še posebno spodbudo za poslovodenje, s katero so upravičena do sofinanciranja usposabljanja in izobraževanja poslovodnih oseb. V praksi je za invalide značilno, da pogosto opravljajo slabša dela, ki so nezahtevna, monotona in seveda slabo plačana. V zaključku naloge smo zato poudarili njihovo bolj kvalitetno izobraževanje. Menimo namreč, da bi jim boljša izobrazba omogočila določen osebni napredek in razvoj, s katerim bi dobili bolj kvalitetno delo. Keywords: - invalid, - delovni invalid, - zaposlovanje invalidov, - invalidsko podjetje, - socialno podjetje. Published in DKUM: 23.06.2015; Views: 2023; Downloads: 512 Full text (886,29 KB) |
6. Upravljanje proizvodnje v podjetju z omejitvami pri zaposlenihMarko Leskovšek, 2015, master's thesis Abstract: Podjetja so danes izpostavljena globalnemu trgu in konkurenci. Obstaja več različnih tipov podjetij, med njimi najdemo invalidsko podjetje. Takšno podjetje mora zaposlovati najmanj štirideset odstotkov zaposlenih s statusom invalidne osebe. Poslovanje in upravljanje takšnega podjetja prinaša dodatne izzive in omejitve. Preučili smo upravljanje v konkretnem invalidskem podjetju in glavne vplive na upravljanje. Z uporabo metode AHP smo izbrali najpomembnejši vpliv, to je odsotnost zaposlenih zaradi bolniškega staleža. Zbrali smo podatke o tem pojavu za šest zaporednih let, uvedli smo novo enoto, to je število ur odsotnosti na zaposlenega v enem mesecu. Analizirali smo pojav z uporabo ekstrapolacijskih in korelacijskih metod in ugotovili, da je gibanje pojava naključno. Odsotnost znaša 13,3 ure / mesec na zaposlenega. Kaže se majhen trend upadanja s časom.
Preučili smo načine upravljanja proizvodnje s poudarkom na uporabi prednostnih pravil. Izvedli smo simulacijo razporejanja tridesetih delovnih nalogov na petnajst delovnih mest v podjetju Center ISI. Simulirali smo uporabo sedmih prednostnih pravil in treh hevrističnih metod. Ugotovili smo da najboljše rezultate za konkreten primer dajejo hevristične metode, posebej gre izpostaviti metodo SB Routine / sum (T), ki minimira skupni čas zamude vseh delovnih nalogov.
Preučili smo pretočni čas, kot možen pripomoček za upravljanje proizvodnega toka. Ugotovili smo, da podjetje uporablja nekatere prvine pretočnega časa pri načrtovanju, priporočamo spremljanje in uporabo pretočnega časa.
V podjetju Center ISI smo v času nastanka tega dela sprejeli nekatere ukrepe za izboljšanje upravljanja proizvodnje. Uvedli smo pravilo, da mora za vsako kritično delovno mesto podjetje zagotoviti vsaj dva zaposlena, ki samostojno opravljata delo. Uvedli smo redne tedenske sestanke, kjer koordiniramo razpoložljive vire tekočega tedna.
Poudariti je potrebno tudi socialno in družbeno noto takšnih podjetij, kjer vsak zaposlen ne glede na zdravstveno stanje prispeva svoj delež in začuti svoje mesto v družbi. Keywords: upravljanje proizvodnje, invalidsko podjetje, prednostna pravila, pretočni čas Published in DKUM: 04.03.2015; Views: 2023; Downloads: 146 Full text (4,17 MB) |
7. ZAPOSLOVANJE INVALIDOV V INVALIDSKIH PODJETJIHKsenija Kavaš, 2013, undergraduate thesis Abstract: Invalid je oseba, ki ima, zaradi telesne ali duševne okvare, zmanjšane možnosti, da si zagotovi in obdrži ustrezno zaposlitev. Eno izmed pomembnih možnosti zaposlovanja invalidov v RS predstavljajo invalidska podjetja, ki s tem zagotavljajo invalidnim osebam socialno varnost in vključenost. V skladu z Ustavo RS mora biti vsakemu izmed invalidov zagotovljeno varstvo in usposabljanje za delo, svoboda dela, prosta izbira zaposlitve, obenem pa mora biti invalidom pod enakimi pogoji dostopno vsako delovno mesto.
Invalidska podjetja so kot del socialne ekonomije poznana tudi v državah Evropske unije, kjer se prav tako srečujejo s težavami pri zaposlovanju invalidov. Keywords: Invalid, invalidsko podjetje, kvotni sistem, Evropska unija, finančne vzpodbuje, Republika Slovenija Published in DKUM: 13.01.2014; Views: 2295; Downloads: 326 Full text (593,15 KB) |
8. USTANOVITEV INVALIDSKEGA PODJETJA V PODJETJU UNIOR D.D.Matic Močenik, 2012, undergraduate thesis Abstract: Podjetje Unior je med največjimi in izvozno najpomembnejšimi slovenskimi podjetji. Podjetje je zavezano k visoki kakovosti, visoki izkoriščenosti svojih zmogljivosti, povečanju produktivnosti . V podjetju Unior je zaposlenih tudi veliko število invalidnih oseb, ki delajo ali so v bolniškem staležu. Tudi invalidne osebe potrebujejo enakopraven položaj v družbi, zato so se v podjetju Unior odločili ustanovitve invalidskega podjetja z namenom, da jim to lahko prinese veliko pozitivnega. Invalidne osebe povzroči invalidnost, zmanjšanje ali izguba delovne zmožnosti za delo na delovnem mestu, na katerega je bila invalidna oseba trajno razporejena pred nastankom teh sprememb. Večanje števila invalidnih oseb v podjetju Unior je glavni razloga za ustanovitev invalidskega podjetja. Invalidska podjetja so podjetja, ki usposabljajo in zaposlujejo invalidi, ki se glede na svojo invalidnost in preostalo delovno zmožnost ter na svoje zdravstveno stanje ne morejo usposabljati in zaposliti pod enakimi pogoji kot drugi invalidi. Vlogo za pridobitev statusa invalidskega podjetja lahko vloži gospodarska družba, ki je registrirana kot družba z omejeno odgovornostjo. Delniška družba ali komanditna delniška družba lahko posluje kot invalidsko podjetje, če med celim poslovnim letom zaposluje in usposablja najmanj 40% invalidov od vseh zaposlenih v družbi. Vlogo za ustanovitev invalidskega podjetja lahko vložijo tudi gospodarske družbe, fizične osebe, društva, združenja in občine, ki želijo ustanoviti gospodarsko družbo, ki bi poslovala kot invalidsko podjetje. Status invalidskega podjetja se lahko tudi odvzame ob neupoštevanju pravil. Keywords: podjetje Unior, invalidne osebe, invalidnost, invalidsko podjetje, ustanovitev invalidskega podjetje, vloga za ustanovitev, status invalidskega podjetja Published in DKUM: 20.11.2012; Views: 3779; Downloads: 263 Full text (819,44 KB) |
9. |
10. POSLOVNI NAČRT INVALIDSKEGA PODJETJA X D.O.O.Natalija Breznik, 2010, undergraduate thesis Abstract: V nalogi smo izdelali poslovni načrt za invalidsko podjetje, ki bi na trgu prodajalo osebno varovalno opremo in ponujalo pranje delovnih oblačil. Oblikovali smo računovodske izkaze za dve različici, če podjetje zaposluje invalide ali pa če ne bi zaposlovalo invalidov. Prišli smo do ugotovitve, da so razlike med tema dvema različicama velike pri intenzivnem delu. Pri invalidskem podjetju se zadržujejo razna finančna sredstva (prispevki), ki jih imenujemo odstopljena sredstva, ki močno vplivajo na načrtovani poslovni izid. Če ne bi upoštevali odstopljenih sredstev, bi bil poslovni izid enak kot v primeru neinvalidskega podjetja, tako pa je bistveno večji. Prav tako na načrtovan čisti poslovni izid pomembno vpliva tudi znižana davčna osnova. Posledično je zaradi zadržanih prispevkov večji tudi denarni tok invalidskega podjetja v obdobju. Kljub temu pa statistike kažejo, da se položaj teh podjetij v Sloveniji iz leta v leto slabša. Keywords: Poslovni načrt, invalidsko podjetje, odstopljena sredstva, osebna varovalna oprema, pranje delovnih oblačil Published in DKUM: 24.11.2010; Views: 4202; Downloads: 612 Full text (1023,55 KB) |