1. Zahteve za invalide in funkcionalno ovirane osebe na železniški infrastrukturiStefan Varešić, 2024, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi so obravnavani zakonski predpisi in regulative, ki se nanašajo na invalide in funkcionalno ovirane osebe ter njihove potrebe na železniški infrastrukturi. Predstavljeni so najbolj pomembni zakoni o pravicah, potrebah in obveznostih invalidov in funkcionalno oviranih oseb v železniškem sistemu. Raziskava vsebuje teoretični del in pregled opremljenosti železniških postaj v Sloveniji s poudarkom na železniški postaji Maribor. Na podlagi preučenih evropskih in nacionalnih zakonskih predpisov, pregleda obstoječe železniške infrastrukture na železniški postaji in pričakovanja invalidov ter funkcionalno oviranih oseb so podane ugotovitve s ciljem pridobivanja sistematičnega prikaza uporabnosti in prilagojenosti železniške infrastrukture za invalide in funkcionalno ovirane osebe. V zadnjem poglavju naloge pa so podani predlogi za izboljšave železniške infrastrukture in omogočanje enostavne ter neovirane dostopnosti za invalide in funkcionalno ovirane osebe na železniški infrastrukturi. Keywords: Funkcionalno ovirane osebe, invalidi, železniška infrastruktura, dostopnost Published in DKUM: 05.09.2024; Views: 38; Downloads: 19 Full text (2,58 MB) |
2. Primerjava posebnosti računovodenja v invalidskih podjetjih in socialnih podjetjihLucija Kadiš, 2022, undergraduate thesis Abstract: V Sloveniji je za zaposlitev invalidov zelo dobro preskrbljeno predvsem s pomočjo različnih programov, državnih pomoči in ukrepov, ki se nudijo podjetjem. Zaposlitev invalidom podjetjem naj nebi predstavljalo le dodaten prihodek, temveč izboljšanje položajev invalidov in njihovo vključevanje v družbo. Z pomočmi države podjetjem, lahko postanejo invalidi zelo zanimivi in iskani kader za različna podjetja. Namen diplomskega dela je prikazati delovanje invalidskih in socialnih podjetjih, ter razliko med njimi. V diplomsko delu smo spoznali delovanje invalidskih in socialnih podjetjih, začetek pridobitve statusa invalidskega in socialnega podjetja, pogoje, prenehanje delovanje ter posebnosti računovodstva in razlike med invalidskim in socialnim podjetjem.
Ugotovili smo, da je ustanovitev invalidskega podjetja težja, kot ustanovitev socialnega podjetja. Čeprav v zadnjih letih število socialnih podjetjih narašča. Tako socialno, kot invalidsko podjetje ima posebnosti računovodenja. Keywords: Invalidi, invalidsko podjetje, socialno podjetje, kvote. Published in DKUM: 15.11.2022; Views: 524; Downloads: 88 Full text (1,34 MB) |
3. Zgodovinski razvoj pravic invalidov do sprejetja MKPIMiha Erhatič, 2018, undergraduate thesis Abstract: Invalidi so heterogena skupina, za katero so značilne različne invalidnosti in zato lahko v literaturi srečamo številne definicije invalidnosti.
Tako kot je pri številu definicij invalidnosti, je tudi področje urejanja človekovih pravic močno razvejano. Naloga prikazuje pomembnejše dokumente, ki urejajo človekove pravice invalidov do sprejetja Mednarodne konvencije o pravicah invalidov.
Pravna ureditev pravic invalidov je zahtevna tematika, ki je med seboj zelo prepletena in s tem tako na mednarodni kot tudi na ravni RS urejena s številnimi zakoni. Na mednarodni ravni so v nalogi predstavljeni predpisi, ki to področje urejajo in so jih sprejele: OZN, Mednarodna organizacija dela, Svet Evrope in Evropska unija. Na nacionalni ravni pa je ureditev pravic invalidov prikazana po različnih področjih. Tako je prikazano področje vzgoje in izobraževanja, dela in zaposlovanja, zdravstvenega varstva, pokojninskega in invalidskega zavarovanja, starševskega varstva in družinskih prejemkov, socialnega varstva vojnih invalidov ter kulture. Keywords: invalidi, pravice invalidov, mednarodna ureditev, nacionalna ureditev Published in DKUM: 22.01.2019; Views: 1489; Downloads: 152 Full text (749,34 KB) |
4. MANAGEMENT IN INVALIDSKO PODJETJENina Babšek, 2015, undergraduate thesis Abstract: V sledečem diplomskem seminarju z naslovom »Management in invalidsko podjetje« sem natančneje predstavila, kaj pomeni pojem management, njegov razvoj skozi čas, kakšne so teorije o njegovih funkcijah ter temeljne funkcije managementa. Kot je videti, so si strokovnjaki že pred časom dotični pojem razlagali skoraj vsak na drugačen način in vsak izmed njih je imel prav, kajti nekaj je bilo skupno vsem - vsi so v svoje teorije vključili vsaj štiri temeljne funkcije managementa, nekateri tudi več.
Predstavila sem pojme kot na primer, kakšne osebe so invalidi oziroma kaj razumemo pod tem izrazom, definicijo invalidskega podjetja, postopek njegove ustanovitve oziroma pridobitve statusa invalidskega podjetja, na kratko povzela zakonodajo, ki opredeljuje invalidska podjetja ter invalide na splošno. V končnici diplomskega seminarja sem predstavila podjetje Batis Plus, d.o.o., katero sem si izbrala za konkretni primer povezave managementa in invalidskega podjetja. S tem želela vsaj približno prikazati, kako poteka management v omenjenem invalidskem podjetju, ki ga zelo uspešno vodi 100% invalid kljub težkim razmeram na trgu dela ter ne glede na to, da so invalidi obravnavani kot manj sposobni, oziroma, kako se je kljub vsem popolnim ter ustreznim prilagoditvam in strukturi zaposlenih invalidov podjetje potegovalo za status invalidskega podjetja. Podjetje Batis plus, d.o.o. sem se odločila vključiti v svoj diplomski seminar, ker mi je bilo o tem podjetju na voljo veliko podatkov, tudi poslovni načrt, vendar pa sem določene podrobnosti izključila iz obravnave, zaradi varstva poslovnih skrivnosti. Keywords: management, managementska teorija, invalidi, zaposlovanje invalidov, invalidsko podjetje, Zavod invalidskih podjetij Slovenije, Batis plus, d.o.o. Published in DKUM: 22.11.2017; Views: 1697; Downloads: 129 Full text (758,43 KB) |
5. Zaposlovanje invalidov na področju zasebnega varovanja : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeNika Gaberšek, 2017, undergraduate thesis Abstract: Skozi celotno diplomsko nalogo smo se skušali osredotočiti na primernost zaposlovanja invalidov. Veliko ljudi se sprašuje ali je sploh primerno zaposlovanje invalidov na področju zasebnega varovanja? Pri tem vprašanju se je potrebno postaviti v kožo delovnega invalida in razmisliti ali bi si sploh želeli delati na področju zasebnega varovanja in kakšne so možnosti za zaposlitev?
Diplomsko delo je napisano z namenom, da se odkrijejo dodatne možnosti za zaposlovanje invalidov na področju zasebnega varovanja. Glede zaposlovanja invalidov na omenjenem področju, ne obstaja veliko virov. Kaj je razlog temu? Mogoče je problem, da je na tem področju premalo zaposlovanja. Kljub temu najdemo v Sloveniji nekaj invalidskih podjetij, ki zaposlujejo delovne invalide na delovnih mestih zasebnega varovanja.
Pri pregledu in analizi literature in anketnih vprašalnikov smo ugotovili, da možnosti za zaposlovanje invalidov obstajajo, da se iz leta v leto izboljšujejo, vendar pa je potreben dodatni razvoj za zaposlovanje v sektorju zasebnega varovanja. Najti je potrebno delovna mesta, ki so prilagojena zdravstvenim omejitvam invalidov.
Cilj diplomskega dela je potrditi ali ovreči štiri zastavljene hipoteze, katere se nanašajo na primernost zaposlovanja delovnih invalidov na področju zasebnega varovanja ter na možnosti zaposlovanja pred desetimi leti in danes. Vse štiri hipoteze so vezane tako na teorijo kot tudi na rezultate izvedene ankete.
Diplomsko delo je namenjeno vsem delodajalcem, da bodo spoznali, da so invalidi prav tako lahko gonilo podjetja in da lahko dosežejo enako dnevno normo kot zaposleni, ki niso invalidi. Potrebna je zgolj prilagoditev delovnega mesta in nekaj sočutja.
Invalidi spadajo v posteljo ali na voziček. To je miselnost, ki se je ne moremo otresti, vendar je ljudem potrebno dati le priložnost, jih pri tem spodbujati in širiti možnosti zaposlovanja ali ohranjanja zaposlitve. Keywords: invalidi, zaposlovanje invalidov, delovna mesta, invalidsko podjetje, zasebno varovanje, primeri, diplomske naloge Published in DKUM: 13.11.2017; Views: 1868; Downloads: 116 Full text (1,28 MB) |
6. Individualni in situacijski dejavniki delovne učinkovitosti oseb s statusom invalidne osebeNina Fekonja, 2017, master's thesis Abstract: V preteklosti je veliko raziskovalcev preučevalo odnos med delovno učinkovitostjo in mnogoterimi različnimi dejavniki. V pričujoči nalogi smo pozornost namenili odnosu, ki ga oblikuje delovna učinkovitost z izbranimi psihološkimi koncepti na populaciji zaposlenih invalidnih oseb. Uporabljeni so bili vprašalniki o delovni učinkovitosti, vprašalnik delovnih zahtev in resursov, vprašanje o delovnem zadovoljstvu in vprašalnik spoprijemanja s stresom. V raziskavi je sodelovalo 137 oseb, ki imajo status invalida in so zaposlene na prostem trgu dela, v invalidskem podjetju ali v zaposlitvenem centru. Rezultati so pokazali, da delovno učinkovitost najbolje napovedujejo raznolikost delovnih nalog in opora sodelavcev kot koncepta delovnih zahtev in resursov ter usmerjenost na problem, manj uporabne strategije in novejša dimenzija uporabe substanc in humorja kot strategije spoprijemanja s stresom. Pokazale so se tudi signifikantne razlike med skupinami glede na vrsto zaposlitve in delovne zahteve ter resurse. Do statistično pomembnih razlik je prišlo na dimenziji opora sodelavcev in poddimenziji instrumentalna opora sodelavcev med zaposlenimi v zaposlitvenem centru in zaposlenimi v invalidskem podjetju ter zaposlenimi v zaposlitvenem centru ter na prostem trgu dela. Do statistično pomembnih razlik je prišlo še med zaposlenimi glede na vrsto zdravstvenih težav in samooceno lastnih omejitev. Posamezniki, ki imajo psihofizične poškodbe in/ali bolezni, vrednotijo svoje težave višje oz. jih pri delu ovirajo bolj kot tiste, ki imajo bodisi samo fizične poškodbe in/ali bolezni bodisi samo psihične poškodbe in/ali bolezni. Ugotovitve tako nakazujejo, da je socialna opora na delovnem mestu bistvena sestavina uspešnega kadra, še posebej, ko govorimo o ranljivih skupinah. Nedvomno je vsaka invalidna oseba individuum zase, zato je edino pravilno, da je deležna individualne obravnave, pri posploševanju rezultatov moramo biti tako skrajno previdni. Kljub temu pa dobljeni podatki dajejo neke grobe smernice za nadgradnjo nadaljnjega dela z zaposlenimi invalidi, da bo zadovoljstvo s sodelovanjem prisotno, tako na strani delodajalca kot na strani zaposlenega invalida. Keywords: invalidi, delovna učinkovitost, delovno zadovoljstvo, delovne zahteve in resursi, spoprijemanje s stresom Published in DKUM: 25.10.2017; Views: 1449; Downloads: 175 Full text (1,10 MB) |
7. Vizualna komunikacija za osebe s posebnimi potrebami v urbanem okoljuNadja Želj, 2017, undergraduate thesis Abstract: Osebe s posebnimi potrebami imajo oteženo dostopanje do informacij, tudi spletnih. Za olajšano delo potrebujejo prilagoditve programske ali strojne opreme ali take, ki so že implementirane v spletni strani. Ker je splet danes »zlata jama« za le-te, je spletna dostopnost zanje velikega pomena. Obstajajo sicer veljavni zakoni, ki se nanašajo na implementacijo enake dostopnosti za vse ljudi, vendar so le-ti upoštevani v veliko premajhni meri. Že obstoječe rešitve so sicer dobre, vendar premalo razširjene med ustvarjalci spletnih vsebin. Pogojene pa so tudi z razvojem tehnologije in dobrim poznavanjem potreb ljudi invalidov. Keywords: invalidi, dostopnost, splet, vizualna komunikacija, slepi, gluhi, motorični invalidi, kognitivni invalidi Published in DKUM: 06.10.2017; Views: 1562; Downloads: 157 Full text (4,00 MB) |
8. Nepravilno parkiranje na parkirna mesta invalidov v Zasavju : diplomsko deloMojca Pograjc, 2016, undergraduate thesis Abstract: Problem nepravilnega parkiranja na parkirna mesta invalidov, je zelo pereča tema, ki pa po navadi nanjo opozarjajo samo invalidi. Zato je v temu diplomskemu delu prikazan ta problem, tudi iz strani ne invalida.
V prvem delu smo se osredotočili na teorijo, ki je povezana z nepravilnim parkiranjem na parkirna mesta invalidov, tu je zajeto katere vrste invalidov so, ki so udeleženi v cestnem prometu, in na kratko omenjene invalidske organizacije, ki so najbolj omejene pri uporabi invalidskih parkirnih mest. Zajete so tudi pravne osnove, ki so določene pri parkiranju na parkirna mesta invalidov. Posebej osredotočeno na parkirno karto invalidov.
V empiričnem delu pa je poudarek na statistične podatke, glede nepravilnega parkiranja, na parkirna mesta invalidov, ki zajemajo območje Zasavja, ki so bili pridobljeni iz strani medobčinskega redarstva. Prav tako pa je bila tudi opravljena kratka anketa, ki se je nanašala na invalide, ki uporabljajo parkirna mesta namenjena invalidom. Keywords: parkiranje, parkirna mesta, invalidi, parkirna karta, parkirna mesta za invalide, nepravilno parkiranje, diplomske naloge Published in DKUM: 07.12.2016; Views: 1481; Downloads: 121 Full text (1,05 MB) |
9. KAKOVOST ŽIVLJENJA PARAPLEGINJEMonika Grušovnik Smodiš, 2016, undergraduate thesis Abstract: Teoretična izhodišča: Paraplegija je zdravstveno stanje, ki pacientu za vedno spremeni življenje. Pomembno je da se paraplegik prilagodi na nov način življenja in da ima že v času rehabilitacije cilje, ki jih želi uresničiti, da je njegovo življenje kakovostnejše kljub oviram in zdravstvenim zapletom. Namen diplomskega dela je bil predstaviti paraplegijo in ugotoviti, ali paraplegik lahko živi kakovostno življenje.
Raziskovalna metodologija: Za teoretični del smo uporabili deskriptivno metodo s proučevanjem strokovne in znanstvene domače ter tuje literature. Literaturo smo iskali s pomočjo naslednjih podatkovnih baz: COBBIS, PubMed in CINAHL. Izvedli smo intervju s parapleginjo, ki vsebuje 16 vprašanj odprtega tipa in temelji na kvalitativni metodologiji.
Rezultati: Ugotovili smo, da paraplegiki lahko živijo kakovostno družinsko življenje. Vendar pa je veliko odvisno od njihove volje in samoiniciativnosti. Pri parapleginji smo ugotovili, da je po poškodbi življenje sprejela popolnoma drugače, z večjo voljo. Pri premagovanju ovir v vsakdanjem življenju ji veliko pomagajo izkušnje, ki si jih je pridobila ob nastanku invalidnosti. Veliko podpore pa dobi tudi od moža in ostalih svojcev.
Sklep: V diplomskem delu je bila obravnavana parapleginja. Življenje paraplegika je lahko zelo podobno življenju zdrave osebe, ki ni poškodovana. Za kakovostno življenje parapleginje in paraplegikov so potrebni parametri kakovosti življenja, ki so za vsakega posameznika drugačni, vsak parameter ima za posameznika drugačno vrednost. Da bodo paraplegiki zdravi in srečni, se morajo držati določenih zdravstvenih navodil, morajo znati živeti življenje, nekaj podpore in pomoči pa dobijo tudi s strani društev, ki skrbijo za njihovo socializacijo. Keywords: paraplegija, parapleginja, kakovost življenja, invalidi. Published in DKUM: 11.11.2016; Views: 1811; Downloads: 274 Full text (869,46 KB) |
10. Pravica do svobode dela za invalideNataša Mauko Zimšek, 2016, master's thesis Abstract: Čeprav države in mednarodne skupnosti posvečajo posebno pozornost zaposlovanju invalidov, se le-ti v primerjavi z ostalimi ljudmi, še vedno soočajo z večjo brezposelnostjo, manjšimi možnostmi za uspešno kariero in slabšim plačilom. Tudi v Sloveniji imamo zakonske ukrepe in spodbude, ki so namenjene dvigu zaposljivosti invalidov in zagotavljanju enakih možnosti na področju zaposlovanja. V primerjavi z Veliko Britanijo, ki se osredotoča na enake možnosti invalidov pri zaposlovanju in delu ter tako izhaja iz socialnega modela invalidnosti, naš sistem izhaja iz medicinskega modela invalidnosti, saj se osredotoča predvsem na medicinske diagnoze in zmanjšane zmožnosti invalidov. V skladu z slovenskim sistemom je invalid manj sposoben od ostale populacije in je potrebno zanj rezervirati določeno število delovnih mest, delodajalcem pa ponuditi določene finančne in davčne ugodnosti, da bodo v delovni kolektiv sprejeli invalide. Čeprav zakon prepoveduje neposredno in posredno diskriminacijo pri zaposlovanju invalidov, mora država na področju zagotavljanja enakopravnosti in zavedanja kaj sploh pomeni diskriminacija na podlagi invalidnosti, še veliko postoriti. V Veliki Britaniji so na tem področju že daleč pred nami, saj se delavci zavedajo kaj pomeni diskriminacija na delovnem mestu in opozorijo na kršitve. Za zagotavljanje enakosti pri delu v Veliki Britaniji posvečajo posebno pozornost primernim prilagoditvam delovnega okolja in dela, saj se zavedajo, da imajo invalidi zmanjšanje možnosti zaradi ovir v družbi in okolju ne pa zaradi invalidnosti same.
Z magistrsko nalogo sem želela ugotoviti, kako učinkovit je naš kvotni sistem zaposlovanja invalidov in spodbude za zaposlovanje invalidov, ki jih predvideva naša zakonodaja ter jih primerjati z Veliko Britanijo, ki nima kvotnega sistema, ampak invalidom zagotavlja zaposlitvene možnosti s protidiskriminacijsko zakonodajo. Pri tem sem se osredotočila na tri raziskovalne teze, in sicer, ali invalidi ne morejo prosto izbirati dela, ali so kvote zadostni ukrep za zagotovitev zaposlitve invalidnih oseb, še posebno tistih, ki niso postali invalidi v delovnem procesu in, ali bi bilo potrebno delodajalce bolj osveščati o ukrepih in spodbudah pri zaposlovanju invalidov, da bi bila zakonska ureditev zaposlovanja invalidov bolj učinkovita. Da sem lahko raziskala postavljene teze sem se v prvem delu naloge osredotočila na zaposlitev in delo iz vidika ustavnega prava in človekovih pravic, v drugem delu sem predstavila ukrepe, ki jih ima Slovenija za zagotavljanje in izboljšanje zaposlitvenih možnosti invalidov, na koncu pa sem predstavila zaposlovanje v Veliki Britaniji na splošno in kako je urejeno zaposlovanje invalidov. Keywords: zaposlovanje, invalidi, enake možnosti, kvotni sistem, finančne vzpodbude, Slovenija, Velika Britanija Published in DKUM: 24.10.2016; Views: 1905; Downloads: 332 Full text (849,62 KB) |