2.
ANALIZA VZROKOV ZEMLJIŠKOKNJIŽNIH ZAOSTANKOVRomana Bombek, 2010, undergraduate thesis
Abstract: Zemljiška knjiga kot evidenca nepremičnin, ki vsebuje podatke o stvarnih pravicah na nepremičninah in pravnih dejstvih o nepremičninah, v zadnjem času pridobiva velik pomen predvsem zaradi vpliva na trg z nepremičninami. Za zagotavljanje zaupanja v zemljiško knjigo, ki je eno izmed temeljnih načel zemljiškega prava, je pomembno ažurno poslovanje zemljiške knjige, saj le tako lahko stranke pridobijo točne podatke o pravicah in pravnih dejstvih na nepremičninah, kar vpliva na pravno varnost pri prometu z nepremičninami.
Delovanje zemljiške knjige se je v zadnjih letih močno spremenilo predvsem z njeno informatizacijo, ki je del projekta posodobitve evidentiranja nepremičnin. Informatizacija zemljiške knjige je močno vplivala na zmanjšanje sodnih zaostankov na vseh sodiščih, vendar pa se zadeve še vedno ne rešujejo dovolj hitro, predvsem na večjih sodiščih ne, kjer je število nerešenih zadev še vedno veliko.
Zakaj kljub temu, da je bil projekt informatizacije končan že leta 2004, zemljiška knjiga še ne posluje dovolj ažurno? Kateri so glavni vzroki za nastanek zemljiškoknjižnih zaostankov in kaj bi lahko vplivalo na njihovo zmanjšanje?
Na ta vprašanja odgovarjam v nalogi, kjer bom predstavila tudi delovanje zemljiške knjige. Pri nalogi sem se omejila na delo zemljiške knjige v Trbovljah, kjer sem zaposlena kot referentka, in na zemljiško knjigo v Ljubljani, ki sodi med največja sodišča v Sloveniji in ima še vedno veliko število zemljiškoknjižnih zaostankov.
Keywords: zaupanje v zemljiško knjigo, informatizacija zemljiške knjige
Published in DKUM: 04.03.2011; Views: 1640; Downloads: 233
Full text (425,33 KB)