| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 25
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Primerjava orodij za razvoj aplikacij za analizo in optimizacijo procesov v industriji
Filip Kralj, 2024, master's thesis

Abstract: Danes inženirji v industriji potrebujejo hitra in zmogljiva programska orodja, ki omogočajo enostavno analizo in modeliranje procesov. Močna razvojna orodja, kot sta MATLAB in SIMULINK, so sicer izjemno uporabna za raziskovalne in razvojne namene, vendar se v neposredni industrijski uporabi še vedno izkazujejo kot premalo praktična. Zato se vse bolj uveljavljajo programska orodja in algoritmi umetne inteligence. Eden izmed teh programskih paketov je CSense podjetja General Electric. CSense omogoča analizo delovanja procesov, identifikacijo vzrokov za izpade v proizvodnji, optimizacijo procesov in številne druge funkcije. V okviru te naloge je bil izveden zajem podatkov z uporabo kombinacije CSense in IFIX okolja, s čimer so bili podatki obdelani in analizirani z namenom izdelave digitalnega dvojčka procesa. Kasneje je bil ta model primerjan z modeli, izdelanimi v okolju MATLAB/SIMULINK. Analiza in primerjava orodij sta bili izvedeni na primeru destilacijskega procesa v Laboratoriju za procesno avtomatizacijo na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI).
Keywords: industrijska avtomatizacija, analiza procesov, strojno učenje, digitalni dvojčki, CSense
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 7
.pdf Full text (4,87 MB)

2.
Razvoj in implementacija sistema strojnega vida za precizno določanje položajev lukenj v aplikacijah robotskega vijačenja : magistrsko delo
Leopold Hauptman, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga opisuje uporabo industrijske kamere SICK, PLC Siemens in industrijskega robota Yaskawa za določanje pozicije lukenj za robotsko vijačenje. Razložene so funkcije in uporaba programskega paketa SICK Quality inspection za programiranje industrijske kamere. Za tem je predstavljena uporabljena oprema za izvedbo naloge. Predstavljena je priprava komunikacije med napravami in kalibracija kamere z robotom, kjer se koordinate kamere pretvorijo v koordinate robotskega koordinatnega sistema. Sledi opis naloge in predstavitev problemov, ki so se pojavili med pripravo programov za strojni vid. Na koncu sledijo še opisi funkcij pripravljenih programov in končni parametri.
Keywords: robotika, strojni vid, industrijska kamera, avtomatizacija, vijačenje
Published in DKUM: 06.09.2024; Views: 94; Downloads: 0
.pdf Full text (1,58 MB)

3.
Izdelava in krmiljenje virtualnega industrijskega procesa v programskem okolju Factory I/O s Siemens S7-PLCSIM krmilnikom : magistrsko delo
Žiga Šetar, 2023, master's thesis

Abstract: Uporaba virtualnih proizvodnih tehnologij, kot je programsko okolje Factory I/O, je v zadnjih letih postala vse bolj pomembna, saj si proizvajalci prizadevajo optimizirati svoje proizvodne procese, zmanjšati stroške in izboljšati učinkovitost. V tem magistrskem delu smo raziskovali uporabo programskega okolja Siemens S7-PLCSIM programskega okolja za simulacijo delovanja programabilnega logičnega krmilnika (PLK), v kombinaciji s programskim okoljem Factory I/O za načrtovanje, simulacijo in upravljanje virtualnega industrijskega procesa. Glavno raziskovalno vprašanje magistrske naloge je bilo razumeti, kako učinkovito nadzorovati virtualni industrijski proces z uporabo programskega okolja S7-PLCSIM in programskega okolja Factory I/O. Da bi odgovorili na to vprašanje, smo najprej oblikovali virtualni industrijski proces v programskem okolju Factory I/O, ki je vključeval različne vrste strojev, tekočih trakov in drugih elementov. Nato smo s programskim okoljem Siemens Step 7 napisali in prevedli program PLK ter virtualni PLK povezali z virtualnim proizvodnim procesom v programskem okolju Factory I/O. Ugotovitve magistrske naloge kažejo, da je mogoče učinkovito nadzorovati virtualni industrijski proces z uporabo programskega okolja S7-PLCSIM in programskega okolja Factory I/O ter doseči rezultate, ki so primerljivi z rezultati fizičnega procesa. Ta pristop ima potencial, da proizvajalcem zagotovi prilagodljiv in stroškovno učinkovit način za optimizacijo proizvodnih procesov in sprejemanje premišljenih odločitev o svojem delovanju.
Keywords: Virtualna proizvodnja, programabilni logični krmilnik (PLK), Siemens S7-PLCSIM, tovarniški I/O, industrijska avtomatizacija
Published in DKUM: 03.03.2023; Views: 720; Downloads: 131
.pdf Full text (3,29 MB)

4.
Trg dela in proces avtomatizacije
Benjamin William Cerkvenik Wraight, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Avtomatizacija predstavlja nov val tehnoloških sprememb, ki se vse pogosteje vpeljujejo v proizvodne procese. V diplomskem delu najprej pregledamo delovanje, odzive na spremembe in posebnosti trga dela. Temu sledi sistematičen pregled teorij tehnološkega napredka iz vidika različnih ekonomskih šol. S pomočjo analize empirične evidence preučujemo učinke avtomatizacijskih tehnologij na trgu dela. Učinke avtomatizacije na proizvodni dejavnik delo lahko opazujemo z več spremenljivkami. V našem delu se osredotočamo na spremembe plač, produktivnosti in zaposlenosti ob vpeljavi ali povišani rabi avtomatizacijskih tehnologij. Prihajamo do ugotovitve, da imajo te tehnologije različne vplive, saj lahko delovno silo neposredno nadomeščajo ali jo dopolnjujejo. Za gospodarstva se izzivi nahajajo v izkoriščanju prednosti in omejevanju morebitnih negativnih lastnosti in posledic avtomatizacijskih tehnologij.
Keywords: trg dela, tehnološki napredek, industrijska revolucija, avtomatizacija, robotizacija
Published in DKUM: 23.11.2022; Views: 612; Downloads: 133
.pdf Full text (1,13 MB)

5.
Prenova delovnega procesa v finančni industriji z uvedbo robotske procesne avtomatizacije
Uroš Bečan, 2021, master's thesis

Abstract: Digitalna preobrazba, robotika, umetna inteligenca, internet stvari (IoT), 3D-tiskanje, robotska procesna avtomatizacija in tehnologija veriženja blokov so nove digitalne tehnologije, ki jih v današnjem času uporabljamo vse pogosteje, saj odločilno prispevajo k spremembi in razvoju družbe ter tudi okolja, v katerem živimo. Robotska procesna avtomatizacija je ena glavnih tehnologij 21. stoletja, ki izrazito vpliva na potekajoči razvoj in razvoj, ki nas še čaka.
Keywords: digitalna preobrazba, industrijska revolucija 4.0, finančni procesi, umetna inteligenca, robotska procesna avtomatizacija.
Published in DKUM: 18.08.2021; Views: 1206; Downloads: 4
.pdf Full text (1,54 MB)

6.
Avtomatizacija tehtanja mrežic za akumulatorje : diplomsko delo
David Lorenci, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je opisana izdelava projekta avtomatizacije tehtanja mrežic za akumulatorje z uporabo tehtalnega terminala in industrijskega krmilnika. Delo vključuje opis posameznih uporabljenih komponent in izvedbo programa z uporabo TIA Portal programskega paketa. Program omogoča izpis delavca, tipa plošče na HMI zaslonu ter samodejno zaznavanje spremembe teže na tehtnici. V kolikor je teža znotraj dovoljenih meja za določen tip plošče, se shrani v podatkovno bazo.
Keywords: avtomatizacija, SCADA, HMI, industrijska tehtnica, serijska komunikacija, programirljivi logični krmilnik
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 817; Downloads: 107
.pdf Full text (3,84 MB)

7.
Snovanje in avtomatizacija varilno manipulacijske linije : magistrsko delo
Uroš Sajko, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljena izdelava varilno-manipulativne celice. Gre za dejansko izveden projekt, ki v prvem delu opisuje zahteve stranke, v drugem delu pa je predstavljena izdelava varilno-manipulacijske linije. Opisani so izdelek in njegovi sestavni deli, varilne mize, na katerih se izdelek izdeluje, ter ključni elementi avtomatizacije. Predstavljeni so elementi varnosti, ki varujejo uporabnike in opremo, ter princip, po katerem delujejo. Opisani so del programa varilnih miz, glavne funkcije, ki se pri tem uporabljajo, in pogoji, ki morajo biti izpolnjeni za varno delovanje. Povzete so tudi naloge operaterja in delavca. Prav tako so opisane težave, ki so se pojavljale, nakar sledi še opis poteka zagona in testiranj.
Keywords: Varilno manipulativna celica, avtomatizacija, industrijska varnost, operaterski vmesnik
Published in DKUM: 06.02.2020; Views: 1161; Downloads: 182
.pdf Full text (7,53 MB)

8.
Nadzor in vodenje avtomatizirane varilno- manipulacijske linije : magistrsko delo
Žiga Korošec, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljena avtomatizirana varilno-manipulacijska celica za proizvajanje izdelka Bumerang. Skozi delo smo opisali celoten proces dela od naročila do zagona, saj gre za realni projekt, izdelan za avtomobilsko industrijo. Podrobneje smo obravnavali sistem SCADA in predstavili ključne procese avtomatizacije, ki so bili potrebni za izvedbo projekta. Na podlagi zahtev naročnika smo proučili celotno zasnovo in izdelavo posameznega dela procesa ter določene segmente opisali podrobneje.
Keywords: varilno-manipulacijska celica, avtomatizacija, sistemi SCADA, projektiranje, industrijska varnost, robotizacija
Published in DKUM: 06.02.2020; Views: 1245; Downloads: 204
.pdf Full text (8,47 MB)

9.
NAČRTOVANJE ELEKTRIČNEGA DELA STROJA ZA ENOSTRANSKO KALIBRIRANJE PLOŠČ IZ UMETNIH MAS ROTOPLAST 2700D
Matej Čep, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je opisano načrtovanje električnega dela stroja za enostransko kalibriranje plošč iz umetnih mas Rotoplast 2700D. Rotoplast je težak in robusten enostranski kalibrirni stroj s sistemom za kalibriranje plošč ali drugih elementov iz umetnih mas. Kalibriranje se izvaja z namenom pridobitve gladke in ravne površine, saj gredo plošče zatem v nadaljno obdelavo. V nalogi je opisano načrtovanje krmilnih shem z računalniškim orodjem WSCAD, ter izdelava avtomatizacije stroja. Krmilje je izvedeno s Siemensovim krmilnikom iz serije SIMATIC S7-300, ter frekvenčnimi pretvorniki Lenze. Opisano je programiranje stroja, za kar je uporabljeno računalniško orodje Siemens STEP 7. V nalogi so predstavljene električne in mehanske komponente ter njihovo vključevaje v sistem.
Keywords: načrtovanje, industrijska avtomatizacija, Siemens Simatic, frekvenčni pretvornik, Lenze
Published in DKUM: 04.07.2016; Views: 1259; Downloads: 132
.pdf Full text (3,37 MB)

10.
IMPLEMENTACIJA KAMER SICK INSPECTOR VISION PRI VODENJU PRODUKCIJSKE NAPRAVE ZA KOKILNI NANOS SPAJKE
Slobodan Stjepanović, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga predstavlja proces avtomatizacije produkcijske naprave za kokilni nanos spajke, ki je bila zgrajena v podjetju SMM, d. o. o. Diplomsko delo zajema opis sestavnih delov ter spoznavanje funkcionalnosti. Sledi pregled in opis uporabljene strojne opreme s poudarkom na kamerah odločanja in programirljivem logičnem krmilniku (PLC). Prakticni del naloge zajema izdelavo programov kamer z opremo SOPAS Engineering tool ter generiranje blokov z rezultati. Izdelava programov PLC in uporabniških strani HMI panela je v programskem paketu TIA Portal. Na koncu so predstavljeni rezultati testiranj ter podana sklepna misel.
Keywords: industrijska avtomatizacija, proizvodna linija, strojni vid, programirljivi logični krmilnik
Published in DKUM: 30.10.2015; Views: 1673; Downloads: 159
.pdf Full text (13,21 MB)

Search done in 0.24 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica