1.
PROBLEMATIKA HITREGA UPOKOJEVANJA V SLOVENSKEM GOSPODARSTVUJure Zavrnik, 2012, undergraduate thesis
Abstract: Upokojitev predstavlja zadnjo večjo prelomnico v človekovem življenju. Simbolno ponazarja prehod v obdobje umiritve in počitka po, z raznimi aktivnostmi in dejavnostmi zapolnjenim, aktivnem življenju posameznika. V tem obdobju ljudje počno stvari, ki so jim v veselje, vendar za njih prej niso imeli časa ali energije. Kdaj se bo pri komu začelo to obdobje, je odvisno od posameznika – od njegovega fizičnega in psihičnega počutja, kakor tudi od materialnih zmožnosti.
Problem se pojavi, če ljudje občutijo težnjo po upokojitvi zaradi nezadovoljstva na svojem delovnem mestu. Zaradi tega gospodarstvo izgublja zaposlene, ki predstavljajo danes njegov največji potencial in vrednost. Namesto, da bi se v gospodarstvu trudili prepoznati sposobnosti svojih zaposlenih, jih spodbujati in vlagati v njihov razvoj, se nanje še vedno gleda kot strošek, kot nujno zlo, ki ga je potrebno oklestiti. S tem seminarjem smo skozi analizo problematike prišli do zaključka, da tiči del vzroka za krizo, v kateri se je znašlo naše gospodarstvo, v neprimernem ravnanju z zaposlenimi.
Podjetja bodo morala čim prej spremeniti svoj odnos do zaposlenih in povečati motiviranje ter vlaganje v njihov razvoj, saj bodo le tako dosegla večjo inovativnost, ki je ključ za boljšo konkurenčnost. Svoje bo seveda k reševanju problematike morala prispevati država in prvi znaki, da se intenzivno pripravljajo ukrepi in reforme na področju trga dela, pokojninske zakonodaje ter zdravstvenega sistema, so spodbudni.
Keywords: upokojevanje, hitro upokojevanje, motiviranje, konkurenčnost, pokojninska reforma, pokojninska zakonodaja
Published in DKUM: 11.12.2012; Views: 928; Downloads: 72
Full text (403,35 KB)