| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Priprava granuliranih gliničnih adsorbentov na pol-industrijskem nivoju : magistrsko delo
Ana Goričan, 2025, master's thesis

Abstract: Uporaba različnih adsorpcijskih sredstev za sušenje komprimiranega zraka je ključnega pomena v številnih industrijskih panogah, saj zagotavlja stabilne pogoje za delovanje opreme in preprečuje korozijo. V magistrskem delu smo proučevali razvoj granulirane aktivirane glinice, namenjene uporabi v sušilnikih komprimiranega zraka. Cilj je bil proizvesti granulat iz aluminijevega hidrata, aktivirane glinice in psevdoboehmita v različnih razmerjih, z namenom doseganja čim višje trdote granul, specifične površine 300 m²/g, določene po BET metodi, in kapacitete vodne adsorpcije (SWA) 15 %. V raziskavi smo uporabili dve različni vrsti glinice in tri tipe hidratov, da bi proučili njihov vpliv na lastnosti granulata. Poleg vpliva surovin smo proučevali še vpliv kalcinacije pri različnih temperaturah. Rezultati so pokazali, da delež aluminijevega hidrata pomembno vpliva na trdoto granul. Nižji deleži hidrata so omogočili izdelavo trdnejših granul zaradi manjše poroznosti, medtem ko je dodatek psevdoboehmita izboljšal trdoto, specifično površino in adsorpcijske lastnosti. Najboljši rezultati so bili doseženi pri formulaciji s 35 % hidrata, kjer so granule dosegle najvišjo trdoto 51 N in SWA 13,3 %, kar se približuje zastavljenim ciljem, ter z 20 % hidrata, kjer je bila dosežena najvišja specifična površina, ki je znašala 283,05 m2/g. Optimizacija je pokazala, da kalcinacija pri temperaturah nad 400 °C ni smiselna, saj ne prinaša bistvenih izboljšav in povečuje energetske stroške. Opravljene so bile tudi XRD analize za boljši vpogled v strukturno sestavo končnih produktov. Ugotovljena sta bila prevlada amorfnih faz pri nižjih temperaturah in prehod v χ ter κ glinico pri višjih temperaturah. Čeprav cilji niso bili povsem doseženi, raziskava predstavlja pomemben vpogled v vpliv surovin in procesnih parametrov na lastnosti granulata. Naše ugotovitve ponujajo trdno osnovo za nadaljnje raziskave in izboljšave materialov za doseganje konkurenčnosti na trgu.
Keywords: aktivirana glinica, aluminijev hidrat, adsorbent, granuliranje, adsorpcija
Published in DKUM: 06.05.2025; Views: 0; Downloads: 0
.pdf Full text (6,54 MB)

2.
VPLIV VEZIV NA FIZIKALNE LASTNOSTI AKTIVIRANIH ZEOLITOV
Tomaž Fakin, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga predstavlja raziskavo na področju aglomeracije delcev zeolita in preučevanja vpliva različnih veziv na fizikalne lastnosti aktiviranega granulata. Zeoliti so kristalinični, hidratizirani alumosilikati s tridimenzionalno strukturo, ki vsebuje veliko praznin in kanalov, zato je njihova uporaba zelo raznovrstna. Najdemo jih v industriji pralnih sredstev, kot ionske izmenjevalce in nosilce katalizatorjev, v zadnjem času pa predstavljajo tudi perspektivno področje adsorbentov. Testirali in načrtovali smo proces granulacije zeolita LTA s srednjo velikostjo delcev 4 μm na granulirnih krožnikih. Za pripravo granulatov z želeno velikostjo delcev med 2 mm in 3,15 mm smo preizkusili različno razpoložljivo opremo. Proces proizvodnje aktiviranega granulata zeolita obsega tri stopnje: mešanje granulirnega materiala z navlaževanjem, granuliranje in aktiviranje granulata. Za preučevanje vpliva veziv na fizikalne lastnosti aktiviranega zeolita smo testirali granulat, ki smo ga pripravili z dodajanjem različnih koncentracij naslednjih veziv: natrijevim vodnim steklom, bentonitom in borovo kislino. Za izbrane vzorce granulatov so bile izvedene meritve sorpcijskih lastnosti pod farmakološkimi pogoji, pri čemer je bila posebej obravnavana možnost manipulacije adsorpcije zeolitnega granulata v odvisnosti od velikosti granulata ter vrste in koncentracije veziva. Merjenje sile zloma granul je potekalo z namenom ugotavljanja učinkovitosti veziva pri kompaktiranju granulirnega materiala, saj sta kompaktnost in odpornost materiala na mehanske sile ključni za uporabo granulata v številnih aplikacijah. Iz raziskave izhaja, da smo uspeli proizvesti granulate, ki se po izmerjenih silah zloma granul lahko primerjajo s konkurenčnimi izdelki.
Keywords: zeolit, kompaktiranje, granuliranje, granulirni krožnik, aktiviranje, adsorpcija, mešanje, natrijev silikat
Published in DKUM: 28.03.2011; Views: 3464; Downloads: 410
.pdf Full text (7,47 MB)

3.
GRANULACIJA V ZRAČNEM TOKU - ANALIZE OBRATOVANJA IN VARNOSTI
Marta Melin, 2010, undergraduate thesis

Abstract: V podjetju je bila izvedena rekonstrukcija procesa granulacije, ki je vključevala zamenjavo obstoječe granulacijske opreme z novejšo in obnovo prostora v skladu z obstoječo zakonodajo. Razlog za rekonstrukcijo je bila dotrajana granulacijska naprava, s katero je bilo vse težje zadostiti novejšim varnostnim predpisom in standardom, vodenje je bilo ročno, pogosto je prihajalo do izpadov proizvodnje. V diplomskem delu je izvedena ocena spremembe proizvodnega procesa priprave suhega granulata s tehnologijo vrtinčnoslojne granulacije po zamenjavi dotrajanje opreme s sodobnejšo. Podana je primerjava opreme, delovnih postopkov, procesnih parametrov, tehničnih karakteristik in postopkov validacije. Izvedena je študija varnosti in obratovanja z uporabo interne metodologije podjetja in metode HAZOP. Primerjana je protieksplozijska zaščita. Rezultati primerjalnih analiz kažejo veliko prednost nove opreme, ki omogoča računalniško vodenje procesa granulacije pri nadzorovanih tehnoloških pogojih in s tem doseganje stabilne kvalitete produkta. Proizvodni časi so krajši, čiščenje opreme enostavnejše, poraba vode manjša. Študije varnosti in obratovanja kažejo, da so fizične in psihične obremenitve delavcev na novi opremi bistveno manjše, prav tako so manjši požarno-eksplozijska ogroženost in vplivi na okolje. Polkvantitativna analiza tveganj kaže, da so tveganja obratovalnih problemov in varnosti zmanjšana na polovico.
Keywords: granuliranje, vrtinčnoslojna granulacija, varnost in zdravje pri delu, tveganje, interna metodologija za izdelavo izjave o varnosti z oceno tveganja, HAZOP, validacija, protieksplozijska zaščita
Published in DKUM: 09.09.2010; Views: 3736; Downloads: 323
.pdf Full text (2,24 MB)

4.
OPTIMIRANJE TEHNOLOŠKEGA POSTOPKA IZDELAVE TABLET ZA ZDRAVLJENJE PLJUČNE TUBERKULOZE
Sandra Ilič, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Predmet raziskovanja diplomske naloge je optimiranje tehnološkega postopka izdelave tablet za zdravljenje pljučne tuberkuloze v fazi granuliranja, s katerim želimo doseči v tehnološkem postopku predpisane meritve trdnosti in razpadnosti tablet v fazi tabletiranja. Začeli smo tako, da smo v fazi granuliranja v izdelek vgradili 12 kg purificirane vode pri 80% hitrosti vbrizgavanja granulirne tekočine. S tem postopkom smo v fazi tabletiranja izdelali tablete, ki so dajale neustrezno trdnost in zadovoljivo razpadnost. Nadaljevali smo z vgradnjo 13 kg purificirane vode pri enaki hitrosti vbrizgavanja granulirne tekočine, vendar smo na ta način izdelali tablete, ki so dajale ustrezno trdnost tablet in neustrezen, daljši čas razpadnosti tablet. V nadaljevanju smo spremljali lastnosti granulata pri vgradnji 13 kg purificirane vode pri 100% hitrosti vbrizgavanja granulirne tekočine, ki pa je v primerjavi s predhodnimi poizkusi dajal najboljše rezultate. Poizkusi so to tezo potrdili. Glede na rezultate postopkov izdelave smo predpostavili maksimalen čas trajanja mehanske operacije in maksimalen navor mešala v fazi granuliranja. Maksimalnih doseženih mehanskih parametrov pri postopku izdelave zdravila ne smemo prekoračiti. Nato smo želeli ugotoviti vpliv časa mešanja suhega granulata in pomožnih snovi pri pripravi zmesi za tabletiranje na trdnost in razpadnost tablet. Ugotovitve so pokazale, da čas homogenizacije v temu namenjenem mešalniku nima nikakršnega vpliva na trdnost in razpadnost tablet. Vpliv nastavitev tabletirnega stroja na kakovost tablet smo želeli dokazati tako, da smo nastavitve na tabletirnem stroju spreminjali in tako spremljali karakteristične parametre tablet. Rezultati so nam pokazali, da z večanjem sile stiskanja ne dosežemo višje trdnosti tablet in tako tudi predpisanega časa razpadnosti tablet. Po opravljeni raziskavi smo pridobljene rezultate prikazali tabelarično, ki nam bodo v prihodnje v pomoč pri izdelavi tega izdelka.
Keywords: mehanski postopki, homogeniziranje, granuliranje, tabletiranje, trdnost tablet, razpadnost tablet
Published in DKUM: 22.12.2009; Views: 4625; Downloads: 980
.pdf Full text (6,34 MB)

Search done in 0.05 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica