| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 22
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Merjenje obodne komponente hitrosti toka v cevi : diplomsko delo
Tilen Jernejc, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomske naloge je bil analizirati pojav sekundarnega toka v vstopni cevi radialnega ventilatorja, ki se pojavi pri obratovanju izven preračunske točke. V ta namen smo izdelali merilno napravo za merjenje obodne komponente hitrosti toka v cevi. Naprava je izdelana kot anemometer s ploščatimi lopaticami, postavljenimi vzporedno z osjo cevi. Kot zasuka smo merili z magnetnim enkoderjem. Zajemanje in obdelava rezultatov so bili izvedeni v programu LabVIEW in Excel. Pridobljene rezultate smo grafično ponazorili v okolju MS Excel. Tako smo prikazali kako se parametri, ki smo jih pridobili s pomočjo magnetnega enkoderja vedejo ob različnih vrtilnih frekvencah radialnega ventilatorja in ob različnih obratovalnih pretokih zunaj preračunske točke. Rezultati se skladajo z predpostavkami, ki smo si jih zadali na samem začetku raziskovanja.
Keywords: Sekundarni tokovi, centrifugalni ventilator, anemometer, frekvenčna analiza, magnetni enkoder
Published in DKUM: 15.09.2020; Views: 825; Downloads: 81
.pdf Full text (2,99 MB)

2.
Klasifikacija časovnih vrst s konvolucijskimi nevronskimi mrežami : magistrsko delo
Domen Kavran, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu predstavimo klasifikacijo časovnih vrst z uporabo konvolucijskih nevronskih mrež. Klasifikacija je izvedena nad časovno-frekvenčnimi predstavitvami časovnih vrst, ki so pridobljene z različnimi metodami časovno-frekvenčne analize. Zasnovali smo več arhitektur konvolucijskih nevronskih mrež za klasifikacijo časovnih vrst. Optimizacijski algoritmi za učenje konvolucijskih nevronskih mrež so uporabljali napredno izgubno funkcijo, imenovano žariščna izguba. Za najuspešnejšo metodo izračuna časovno-frekvenčnih predstavitev časovnih vrst se je izkazala zvezna valčna transformacija, s katero smo dosegli povprečno natančnost klasifikacije 90,07 %. Združitev različnih časovno-frekvenčnih predstavitev je izboljšala povprečno natančnost klasifikacije na 92,01 %.
Keywords: klasifikacija, globoko učenje, konvolucijske nevronske mreže, časovne vrste, časovno-frekvenčna analiza
Published in DKUM: 03.07.2020; Views: 1883; Downloads: 234
.pdf Full text (10,95 MB)

3.
Določanje hidrodinamičnih kavitacijskih in nekavitacijskih karakteristik hidravlične črpalke : diplomsko delo
Karlo Ambrožič, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava področje hidrodinamičih karakteristik kavitacije centrifugalne črpalke. Prikazan je postopek priprave, izvedbe in zapisa rezultatov hidravličnih karakteristik v centrifugalni črpalki. Predstavljena sta teorija vodnih črpalk in teoretična osnova pojava kavitacije ter njen vpliv na delovanje hidravličnih črpalk. Poleg tega je predstavljen še merilni sistem, na katerem so potekale meritve, in analiza dobljenih rezultatov.
Keywords: kavitacija, črpalka, eksperimentalne meritve, frekvenčna analiza
Published in DKUM: 13.09.2019; Views: 1413; Downloads: 181
.pdf Full text (4,16 MB)

4.
Spremenjena diskretna kosinusna transformacija s psihoakustičnim modelom za stiskanje zvoka
Grega Premoša, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu predstavimo metodo za izgubno stiskanje zvoka z uporabo psihoakustičnega modela in algoritma spremenjene diskretne kosinusne transformacije. Podatke prenesemo v frekvenčno domeno in odstranimo odseke, katerih človek ni sposoben zaznati. S kosinusno transformacijo pretvorimo podatke naraščujoče po frekvenci in porežemo visoko frekvenčno vsebino. V zadnji fazi uporabimo stiskanje z Lempel-Ziv algoritmom na podlagi markovske verige (LZMA). V rezultatih smo izvedli analizo občutljivosti glede na različne vrednosti vhodnih parametrov metode ter analizo uspešnosti stiskanja glede na kvaliteto izhoda.
Keywords: Stiskanje zvoka, psihoakustični model, spremenjena diskretna kosinusna transformacija, frekvenčna analiza, LZMA.
Published in DKUM: 28.08.2018; Views: 1518; Downloads: 148
.pdf Full text (1,01 MB)

5.
Izdelava naprednega programa za frekvenčno analizo besedil
Dušan Špalir, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Osrednja tema diplomskega dela je frekvenčna analiza besedil, ki so si med seboj vsebinsko različna. V prvem delu na splošno predstavimo različne tipe besedil ter najpogostejše gradnike, povemo, kaj je to frekvenčna analiza ter kako se jo uporablja. Predstavimo gesla, saj bomo kasneje naredili še primerjavo med besedili ter gesli. S pomočjo programa za frekvenčno analizo analiziramo vsa besedila ter rezultate prikažemo ter primerjamo. Na koncu zapišemo ugotovitve, ali se različni tipi besedil med seboj razlikujejo, in ali uporabniki pri kreiranju svojih gesel uporabljamo večinoma črke, ki se bolj pojavljajo tudi v besedilih.
Keywords: besedila, analiza, frekvenca, frekvenčna analiza, gesla
Published in DKUM: 27.10.2017; Views: 1371; Downloads: 194
.pdf Full text (1,60 MB)

6.
Vpliv hrupa na proizvodni in izobraževalni proces
Sabina Hrašan, 2016, master's thesis

Abstract: Hrup kot nezaželena oblika zvoka postaja vedno večji onesnaževalec našega okolja. To delo obravnava vpliv hrupa v dveh različnih okoljih: v proizvodnji (podjetje Alba d. o. o.) in v pedagoški dejavnosti (Srednja šola Ravne). V obeh okoljih so bile izvedene meritve hrupa in njihova frekvenčna analiza. Meritve so pokazale, da raven hrupa nikjer ne presega zakonsko določenih vrednosti, razen v delavnicah, kjer je bilo prisotno brušenje, udarjanje s kladivom, rezkanje, delo s stroji in v mizarski delavnici. V teh okoljih je zato nujno delavcem zagotoviti ustrezno osebno varovalno zaščito. Frekvenčna analiza hrupa je opozorila na zelo škodljiv nizkofrekvenčni hrup ali infrazvok, ki so ga meritve zaznale v industriji, v razredu pa ne. Zaposleni so izpolnili tudi anketni vprašalnik, na osnovi katerega je bilo postavljenih 6 hipotez. S statistično analizo anketnih odgovorov so bile potrjene naslednje hipoteze: a) v največji meri vpliva hrup na učitelje tako, da občutijo nervozo; b) več proizvodnih delavcev kot učiteljev pozna sodelavce, ki slabo slišijo; c) bolj pogosto se hrup pojavlja med proizvodnimi delavci kot učitelji; d) obstajajo statistično značilne razlike v zdravstvenih težavah med učitelji, ki delajo v okolju, kjer se vsakodnevno pojavlja hrup in učitelji, ki delajo v okolju kjer se občasno pojavlja hrup. Ovrženi sta bili dve hipotezi: a) več kot 50% delavcev je mnenja, da ima težave s sluhom, ter b) učitelji so po prihodu iz službe raje v tišini kot proizvodni delavci. Rezultati izvedene raziskave potrjujejo, da hrup vzbuja nemir, deluje stresno, vpliva na človekovo zdravje in njegovo počutje in ker je vsak dan na milijone delavcev v Evropi izpostavljenih hrupu pri delu in tveganjem, ki jih ta lahko povzroči, bi tej problematiki morali v prihodnje posvetiti več pozornosti in raziskav.
Keywords: hrup, obremenitev hrupa, ekvivalentna raven, frekvenčna analiza, avralni in ekstraavralni škodljivi učinki hrupa, infrazvok, stres, zdravstvene težave, osebna varovalna oprema, naglušnost, ..
Published in DKUM: 02.09.2016; Views: 2193; Downloads: 225
.pdf Full text (2,11 MB)

7.
Identification of noise emmision of a gear unit
Aleš Belšak, Jurij Prezelj, 2007, published scientific conference contribution abstract

Keywords: zobniška gonila, izvori hrupa, vizualizacija izvorov hrupa, akustična analiza, časovno frekvenčna analiza, meritve
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1473; Downloads: 54
URL Link to full text

8.
Dimenzioniranje nosilca za EGR sistem
Nebojša Ilić, 2015, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava dva različna pristopa k numerični analizi utrujanja komponente na dizelskem motorju. Analiziral se je nosilec EGR sistema, ki je privijačen na blok motorja. Vibracije pri obratovanju motorja povzročajo utrujanje materiala nosilca. Cilj magistrskega dela je s pomočjo MKE analize izračunati življenjsko dobo EGR nosilca. Na začetku so predstavljene osnove sestave dizelskega motorja in položaj obravnavanih komponent. Razloženo je tudi teoretično ozadje dimenzioniranja dinamično obremenjenih komponent. Prvi pristop zajema izračun življenjske dobe nosilca s pomočjo napetostne metode in statične numerične analize. Dobljeni rezultati prve analize prikazujejo porazdelitev napetosti po numeričnem modelu. Napetosti so bile precej pod pričakovanim velikostnim razredom, kar kaže na neprimernost prvega pristopa. Takšen način analize ne upošteva dinamičnih karakteristik nosilca, zato je v nadaljevanju predstavljen še drugi pristop, ki se imenuje analiza vibracijskega utrujanja. Ta analiza je bila opravljena s pomočjo namenskega programskega paketa za analize utrujanja fe-safe. Program omogoča posebno PSD analizo, ki upošteva lastne frekvence in harmonične lastnosti modela. Pri PSD analizi utrujanja se morajo obremenitve pretvoriti iz časovne domene v frekvenčno domeno. Predhodno je bilo potrebno opraviti analizo lastnih frekvenc ter analizo harmoničnega vzbujanja. Opravljene so bile še meritve vibracij na traktorskem dizelskem motorju. Iz rezultatov meritev smo naredili PSD diagram. Vse potrebne podatke smo uvozili v fe-safe, s pomočjo katerega smo izračunali življenjsko dobo nosilca. Rezultati PSD analize so po pričakovanju pokazali, da se v nosilcu ne pojavijo utrujenostne poškodbe, zato lahko sklepamo, da nosilec doseže neskončno življenjsko dobo. Nato je bila narejena še PSD analiza s FRF algoritmom, pri kateri se je izračunal varnostni faktor. Rezultate te analize si je mogoče grafično ogledati na numeričnem modelu.
Keywords: življenjska doba, vibracije, numerična analiza, frekvenčna domena, PSD
Published in DKUM: 09.07.2015; Views: 2115; Downloads: 157
.pdf Full text (3,25 MB)

9.
MODELIRANJE GIBOV GLEDE NA GLASBO
Tina Korošec, 2015, undergraduate thesis

Abstract: To diplomsko delo predstavlja sistem za krmiljenje 3D modelov z glasbo. S pomočjo računalniškega programa Cinema 4D smo v ta namen izdelali 3D model z okostjem, ki smo ga v vizualnem programskem jeziku XPresso povezali z orodjem za obdelavo glasbe. Tako ustvarjen podatkovni tok omogoča samodejno gibanje 3D modela glede na ritmične poudarke v poljubni skladbi. Natančnost izvedenih gibov smo nadzirali z uporabo frekvenčnih filtrov, s katerimi smo izvedli tudi sestavljeno gibanje, ki spominja na preprosto obliko plesa. Ustvarjene animacije smo primerjali z videoposnetki podobnih gibov. Rezultati te primerjave so pokazali, da lahko s predstavljenim postopkom dosežemo zadostno stopnjo realizma, vendar pa zaradi pomanjkanja kontrole nad gibi ni mogoče posnemati vseh detajlov. Vseeno lahko s takšnim sistemom občutno poenostavimo delo oblikovalcem in tako zmanjšamo čas, ki ga ti potrebujejo za izdelavo animacije.
Keywords: 3D modeliranje, računalniška animacija, frekvenčna analiza, samodejno generiranje gibov.
Published in DKUM: 22.05.2015; Views: 1614; Downloads: 132
.pdf Full text (4,79 MB)

10.
PRIMERJAVA IN EKONOMSKA ANALIZA VODOVODNEGA SISTEMA Z IN BREZ FREKVENČNE REGULACIJE ČRPALK
Ilija Gavrić, 2014, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo temelji na primerjavi in ekonomski analizi že vzpostavljenega vodovodnega sistema, ki je v fazi prenove. V raziskavi bomo za območje Gornje Radgone in Radencev naredili primerjavo črpalk z in brez frekvenčne regulacije za različne premere cevovodov. Opisali bomo lokacijo in trenutno stanje, predstavili bomo črpalke, njihovo delovanje, prednosti in slabosti. Izračunali bomo karakteristike cevovodov, potrebo po vodi, porabo in strošek elektrike za različne konfiguracije. Zanima nas strošek investicije in obratovalni stroški v življenjskem obdobju. Stroške bomo med seboj primerjali in ugotovili optimalnost vzpostavljenega sistema.
Keywords: vodovodni sistemi, cevovod, črpalke, frekvenčna regulacija, konfiguracije, primerjava, stroški, ekonomska analiza
Published in DKUM: 14.08.2014; Views: 1810; Downloads: 282
.pdf Full text (3,30 MB)

Search done in 0.29 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica