| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Kakovost življenja odraslih oseb po zdravljenju debelosti s farmakološkimi pristopi
Lucija Helbl, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Debelost je po svetu postala zelo velik javnozdravstveni problem. Kadar nefarmakološki ukrepi pri izgubi telesne teže ne pomagajo, so pacientom na voljo druge metode zdravljenja, in sicer bariatična operacija ter farmakološki pristopi zdravljenja. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature ugotoviti, kakšna je kakovost življenja odraslih pacientov po zdravljenju debelosti s farmakološkimi ukrepi. Metode: Pri pisanju zaključnega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela. Pregledali smo znanstveno literaturo o izbrani temi, ki smo jo iskali v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed, Cochrane Library in ScienceDirect ter to prikazali s PRISMA diagramom. Izvedli smo vsebinsko analizo člankov, jim določili nivo na podlagi hierarhije dokazov in jih predstavili v obliki evalvacijske tabele. Rezultati: V končno analizo smo vključili osem člankov in na podlagi rezultatov ugotovili, da uporaba farmakoloških ukrepov pozitivno vpliva na kakovost življenja odraslih pacientov, saj se zmanjša telesna teža, indeks telesne mase, izboljšata se njihovo telesno in psihično zdravje. Razprava in zaključek: Farmakološki pristopi zdravljenja prekomerne telesne teže in debelosti so se izkazali za učinkovite in bodo imeli velik doprinos v klinični praksi. Tematiko bi bilo dobro še bolj podrobno raziskati, predvsem na področju neželenih učinkov omenjenih zdravil.
Keywords: debelost, farmakološko zdravljenje, izguba telesne teže, kakovost življenja
Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 25
.pdf Full text (1,43 MB)

2.
Lokalno zdravljenje in nega kože pri bolnikih z atopijskim dermatitisom
Neja Cimprič, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Poznavanje in obvladovanje atopijskega dermatitisa je ključnega pomena pri doseganju boljše kakovosti življenja, ki je pri bolnikih z atopijskim dermatitisom močno zmanjšana. V zaključnem delu smo želeli raziskati znanje bolnikov o negi kože in lokalnem zdravljenju atopijskega dermatitisa, saj bolezen lahko traja celo življenje.
Keywords: atopija, dermatitis, farmakološko zdravljenje, nefarmakološka sredstva
Published in DKUM: 30.10.2020; Views: 1052; Downloads: 130
.pdf Full text (358,87 KB)

3.
Obravnava onkoloških pacientov s kaheksijo
Ana Unger, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Izhodišča: Kaheksija je opredeljena kot zapleten presnovni sindrom, ki ga opredeljuje progresivna izguba skeletne mišične mase, z ali brez izgube maščobnega tkiva. Zaradi kompleksnosti patofiziološkega procesa kaheksije je potreben multimodalni pristop, ki obsega več možnih načinov obravnavanja pacienta s kaheksijo. Namen zaključnega dela je predstaviti problematiko kaheksije pri onkoloških pacientih in možne načine obravnave onkološkega pacienta s kaheksijo. Raziskovalne metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela in sistematični pregled strokovne in znanstvene literature. Za prikaz poteka analize literature smo uporabili PRISMA diagram. Kriteriji za iskanje literature so vključevali aplikacijo vnaprej zastavljenih vključitvenih oziroma izključitvenih kriterijev. V podrobno analizo je bilo vključenih 15 člankov. Rezultati: Z analizo tuje strokovne literature smo spoznali, da je prehranska podpora izrednega pomena pri obravnavi onkoloških pacientov s kaheksijo, saj le-ta vodi v izboljšanje počutja, prav tako pa je osnova za posameznikovo toleriranje farmakološkega zdravljenja. Določene skupine zdravil so primerne za zdravljenje kaheksije, vendar so potrebne dodatne raziskave, ki bodo potrdile varnost in učinkovitost uporabe zdravil v klinični praksi. Telesne vadbe zaenkrat s strani raziskav ne moremo potrditi kot uspešne, saj večina teh pacientov zaradi zdravstvenega stanja ni zmožna sodelovati v takšnih raziskavah. Diskusija in zaključek: Kaheksija pri onkoloških pacientih je resen zdravstveni problem, saj je razlog za kar 20 % smrti pri pacientih z malignim obolenjem. Zaradi heterogenosti teh pacientov in velikega izpada pri randomiziranih kliničnih raziskavah, je otežkočeno priti do jasnih zaključkov o učinkovitosti določene obravnave.
Keywords: maligno obolenje, prehranska podpora, farmakološko zdravljenje, fizična vadba, multimodalni pristop
Published in DKUM: 16.09.2019; Views: 1205; Downloads: 191
.pdf Full text (949,53 KB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica