| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Primerjava epiduralne analgezije in intravenske aplikacije remifentanila za lajšanje bolečine med porodom
Martina Grebenc, 2022, master's thesis

Abstract: Uvod: Epiduralna analgezija in analgezija z intravensko aplikacijo remifentanila spadata med farmakološke oblike lajšanja porodne bolečine. Namen raziskave je primerjati lajšanje porodne bolečine med epiduralno analgezijo in intravensko aplikacijo remifentanila, saj predstavlja porod eno izmed hujših bolečin. Metode: V raziskavi smo uporabili kvantitativno metodo dela, izvedli smo primerjalno študijo, v kateri je sodelovalo 60 porodnic, ki so za lajšanje porodne bolečine izbrale epiduralno analgezijo ali infuzijo remifentanila. Ob lajšanju bolečine smo raziskali neželene učinke pri materi in otroku ter vpliv na dolžino in potek poroda. Podatke smo pridobili s pomočjo vnaprej pripravljenih obrazcev in jih obdelali v programu SPSS Statistics. Podatkom smo pred testiranjem preverili normalnost porazdelitve s pomočjo Shapiro Wilkov testa in uporabili neparametričen Mann-Whitney U-test, ki nam je podal informacijo ali je med raziskovanima skupinama prisotna statistično značilna razlika. Pri statističnem testu smo uporabili 5-odstotno stopnjo tveganja. Rezultati: Porodnice z epiduralno analgezijo ocenjujejo bolečino po lestvici VAS nižje kakor tiste, ki so izbrale intravensko aplikacijo remifentanila po 15 min (3,63 proti 6,63), 30 min po aplikaciji (1,90 prot 6,33) in ob iztisu (5,00 proti 7,17). Porod traja dalj časa pri porodnicah z epiduralno analgezijo, za katero se po večini odločijo prvorodke. Razlike v oceni APGAR otroka niso ugotovljene. V enakem številu se je porod končal z vaginalnim porodom (n = 27) in s carskim rezom (n = 3) pri obeh metodah. Neželeni učinki so bili ugotovljeni pri obeh metodah pri porodnici, pri otroku pa v minimalni pojavnosti. Razprava in sklep: Lajšanje bolečine z epiduralno analgezijo se je pokazalo za bolj učinkovito z manj neželenih učinkov. Obe metodi sta varni za porodnico in otroka.
Keywords: Epiduralna analgezija, remifentanil, porodna bolečina
Published in DKUM: 19.12.2022; Views: 570; Downloads: 77
.pdf Full text (1,13 MB)

2.
LAJŠANJE PORODNE BOLEČINE S POMOČJO EPIDURALNE ANALGEZIJE
Janja Ternik, 2014, specialist thesis

Abstract: Porodna bolečina sodi med najbolj intenzivne akutne bolečine in ima pomemben vpliv na porodnico, porod in plod. Porodna epiduralna analgezija je najpogosteje uporabljena in preučevana metoda porodne področne analgezije, hkrati pa je najučinkovitejša metoda lajšanja porodnih bolečin, ki jo spremlja zadovoljstvo porodnic v zelo velikem deležu.
Keywords: epiduralna porodna analgezija, epiduralni kateter, lajšanje porodne bolečine, komplikacije in zapleti, porod, porodnica
Published in DKUM: 11.12.2014; Views: 2335; Downloads: 386
.pdf Full text (1,19 MB)

3.
Lajšanje porodne bolečine z epiduralno analgezijo
Katarina Hrga, 2013, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu so prikazani načini lajšanja porodne bolečine, saj je za žensko, ki prihaja v porodnišnico najpomembnejše vprašanje, kako bo lajšala porodno bolečino. Za to pa obstaja veliko metod, ki se med seboj večinoma razlikujejo. Večina žensk – porodnic se odloča za naravne metode lajšanja porodne bolečine, kot so masaža, menjavanje položajev, pravilno dihanje in tudi analgetiki, saj je po mnenju žensk epiduralna analgezija nova, sodobna metoda lajšanja porodne bolečine. Z raziskavo smo želeli prikazati načine lajšanja porodne bolečine s poudarkom na epiduralni analgeziji ter predstaviti vlogo medicinske sestre pri premagovanju strahu med porodom. Ugotoviti smo želeli tudi, koliko so ženske na podeželju seznanjene z epiduralno analgezijo. Rezultati raziskave kažejo, da se ženske s podeželja ne poslužujejo epiduralne analgezije kot metode za lajšanje porodne bolečine ter da so z njo slabše seznanjene. Raje kot farmakološke metode izberejo klasično metodo poroda, ker je po njihovem mnenju naravna metoda, brez možnih stranskih učinkov. Tudi medicinska sestra – babica mora biti za porod z uporabo epiduralne analgezije zelo dobro usposobljena ter dobro poznati tako porodnico kot vse možne stranske učinke.
Keywords: porodnica, epiduralna porodna analgezija, lajšanje porodne bolečine
Published in DKUM: 10.10.2013; Views: 2609; Downloads: 359
.pdf Full text (1,17 MB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica