| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 396
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Razvoj solarne polnilne postaje za električna kolesa
Nace Grudnik, 2023, master's thesis

Abstract: Zaradi trenutne energetske krize strokovnjaki priporočajo, da pričnemo še bolj varčevati z energijo in nas spodbujajo, da izrabljamo obnovljive vire energije. Razvoj in delovanje solarne polnilne postaje tako predstavlja priložnost za učinkovito izrabo sončne energije, brez potrebe po drugih virih in infrastrukturi. Kolesarstvo v Sloveniji postaja vse bolj popularno, tudi zaradi električnih koles, saj se lahko z njimi vozimo po reliefno bolj razgibanih terenih. Fizično manj sposobnim pa omogočajo, da prekolesarijo tudi zahtevnejše in daljše poti. Tako se uporaba motornih vozil manjša, trend e-mobilnosti pa je še dodatno povečal zanimanje za električna kolesa. V zaključni nalogi smo opredelili različne vrste električnih polnilnih postaj in analizirali trg takšnih izdelkov. Na podlagi te analize smo ustvarili tehnični zahtevnik in določili celoten električni sistem ter razvili konstrukcijo. Med uporabniki električnih koles smo izvedli anketo in ugotovili da, v primeru, če bi bilo na območju Slovenije postavljenih več javnih polnilnih mest, bi ljudje tam polnili svoje električno kolo. Dodali smo tudi predlog primernega poslovnega modela, ki ga priporočamo ob vzpostavitvi mreže solarnih polnilnih postaj. Zaključna naloga lahko služi kot izhodiščni elaborat za podjetje, ki namerava razviti solarno polnilno postajo ali temu podoben izdelek.
Keywords: električna polnilna postaja, električno kolo, sončna energija, anketa, poslovni model
Published in DKUM: 01.03.2023; Views: 74; Downloads: 23
.pdf Full text (9,48 MB)

2.
Optimizacija geotermalne elektrarne v El Salvadorju z ozirom na termodinamiko in rudarjenje Bitcoina
Andrej Zidarič, 2023, master's thesis

Abstract: V okviru magistrske naloge smo analizirali delovanje geotermalne elektrarne, natančneje uporabo organskega Rankinovega cikla za izkoriščenje geotermalne energije. Magistrska naloga je osnovana na realnem primeru geotermalne elektrarne v El Salvadorju. V magistrski nalogi smo zasnovali ORC sistem iz vidika termodinamike in s programom Matlab optimizirali maksimalni in minimalni tlak sistema ter njegovo maksimalno temperaturo. Poskušali smo najti najučinkovitejšo delovno tekočino, ki bo omogočila maksimalno učinkovitost sistema. Rezultate pridobljene s pomočjo Matlaba smo validirali s programoma Aspen Plus in DWSIM. Kot rezultat optimizacije in validacije smo ugotovili, da so najučinkovitejše delovne tekočine za zasnovo ORC sistema n-butan, R245fa in izobutan. Vse tri delovne tekočine so varne, imajo nizek potencial globalnega segrevanja in ničen potencial tanjšanja ozona. Povprečna učinkovitost ORC sistema, dobljena z njihovo uporabo, je znašala malo več kot 12 %. Hipotetični primer uporabe geotermalne elektrarne v El Salvadorju smo predpostavili z namenom rudarjenja kriptovalute Bitcoin. Za izračune smo ustvarili matematične funkcije predvidevanja cene in težavnosti rudarjenja do leta 2050. Ugotovili smo, da bi bil tovrsten projekt izvedljiv in profitabilen.
Keywords: Organski Rankinov cikel, Geotermalna energija, Optimizacija, Matlab, Bitcoin, rudarjenje Bitcoina
Published in DKUM: 16.02.2023; Views: 71; Downloads: 26
.pdf Full text (7,43 MB)

3.
E-mobilnost na področju Elektra Ljubljana, d. d. : magistrsko delo
Ernest Pavlin, 2022, master's thesis

Abstract: Delo obravnava enega izmed korakov k trajnostnemu načinu življenja družbe, in sicer e-mobilnost. Le-ta omogoča blagodejne učinke na posameznika in okolje. Predstavili smo zakonodajo e-mobilnosti v Sloveniji ter opisali vrste električnih vozil in načine polnjenja. Predstavljeno je podjetje Elektro Ljubljana, d. d., vpliv množične elektrifikacije na distribucijsko omrežje ter načrti gradenj polnilnih postaj v prihodnosti. Opisana je vizija e-mobilnosti v Sloveniji. Prikazani so realni podatki javnih polnilnih postaj podjetja Elektro Ljubljana, d. d. Sledijo scenariji, kjer uporabniki naredijo različne razdalje z BEV in PHEV ter podatki polnjenj le-teh. V zadnjem podpoglavju so prikazani izračuni porabe in primerjava električnih osebnih BEV in PHEV od 2015 do 2021 v Sloveniji.
Keywords: elektromobilnost, polnilna postaja, električna vozila, porabljena električna energija
Published in DKUM: 12.01.2023; Views: 152; Downloads: 27
.pdf Full text (1,47 MB)

4.
Energetska samooskrba na ravni podjetja : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Mojca Kobale, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo obravnavali energetsko samooskrbo na ravni podjetja, in sicer s postavitvijo sončne elektrarne. Predstavili smo izgradnjo sončne elektrarne in vso problematiko, ki se ob tem pojavlja. Na podlagi podatkov podjetja na letni ravni, smo izračunali ali se investicija v sončno elektrarno izplača in v kolikih letih se povrne strošek investicije. Pri tem smo upoštevali dejavnike tveganja in jih primerno opisali. Za konec smo podali predloge in rešitve, ki težijo k trajnostni oskrbi z energijo.
Keywords: samooskrba, trajnostni razvoj, sončna elektrarna, izgradnja sončne elektrarne, sončna energija, oskrba z energijo
Published in DKUM: 11.01.2023; Views: 101; Downloads: 43
.pdf Full text (2,29 MB)

5.
Napoved proizvodnje električne energije iz vetrnih elektrarn na podlagi vremenskih podatkov : diplomsko delo
Tilen Natek, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Najpomembnejša naloga naše generacije je ohraniti planet, da bodo naši zanamci dihali svež zrak, pili čisto vodo in živeli v normalni temperaturi. Pri tem bo eno ključnih vlog odigrala oskrba z električno energijo. Za čim večjo podnebno nevtralnost si močno prizadeva tudi Evropska unija (EU), saj v tako imenovani zeleni preboj vlaga veliko časa in denarja. Posledično obnovljivi viri energije (OVE) predstavljajo vedno večji delež naše oskrbe z električno energijo. Toda treba se je zavedati, da bolj ko se naša električna energija napaja iz vremensko odvisnih virov energije, kot sta veter in sonce, bolj niha delovanje električnega omrežja in večji pomen ima napovedovanje proizvodnje vetrne energije.
Keywords: Vetrna energija, vetrne elektrarne, hitrost vetra, realizirana proizvodnja električne energije, napovedovanje.
Published in DKUM: 02.11.2022; Views: 239; Downloads: 47
.pdf Full text (5,83 MB)

6.
Analiza in ukrepi za pokrivanje porabe električne energije v Sloveniji do leta 2028 in 2050 skozi vidik vseh štirih scenarijev razvojnega načrta : diplomsko delo
Dominik Ukmar, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava pregled in analizo uradnih listin in dokumentov razvojnega načrta prenosnega sistema Republike Slovenije 2019–2028, celovitega energetskega in podnebnega načrta Republike Slovenije ter dokument o politiki EU na področju infrastrukture za alternativna goriva. V prvem delu diplomskega dela so predstavljene napovedi razvojnega načrta porabe električne energije do leta 2028 in 2050. Te so potrebne, da dobimo predstavo, koliko električne energije bo potrebno, da zadostimo potrebe gospodinjskih in poslovnih odjemalcev. Temu sledi analiza vseh štirih scenarijev razvojnega načrta, scenarijev ENTSO-E in ENTSO-G, ter energetskega koncepta Slovenije. Te analize so potrebne za določitev ukrepov, ki omogočijo zanesljivo pokrivanje porabe električne energije v Sloveniji do leta 2028 in 2050 skozi vidik vseh štirih scenarijev razvojnega načrta. Sledijo ukrepi za pokrivanje porabe električne energije in zahteve prenosnega omrežja električnih in hibridnih avtomobilov. Najustreznejši ukrepi za večino scenarijev so izgradnja novega bloka Nuklearne elektrarne Krško in izgradnja novih kapacitet za izkoriščanje hidroenergije ter uporaba obstoječe infrastrukture Termoelektrarne Šoštanj po njenem zaprtju.
Keywords: analiza, ukrepi, poraba, energija, scenariji
Published in DKUM: 26.10.2022; Views: 192; Downloads: 25
.pdf Full text (4,41 MB)

7.
Analiza uporabe baterijskega hranilnika energije za zniževanja konične moči na primeru napajanja tehniških fakultet : diplomsko delo
Žan Dolar, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena analiza uporabe baterijskih hranilnikov energije (BHE) za zniževanje konične moči na realnem primeru odjemalca – Tehniških fakultet. V delu je obravnavana tako tehnična kot finančna problematika koničnih moči. Delo v uvodu predstavlja zgradbo in delovanje baterijskih hranilnikov energije ter njihovo uporabo. Opisana je izvedba potrebnih meritev porabe električne energije na odjemnem mestu. Na podlagi rezultatov je izvedena analiza obremenitve in določitev konic, nato pa je izdelan izračun potrebnih parametrov baterijskega hranilnika za namen zniževanja konične moči. V zaključku naloge je izvedena simulacija delovanja BHE v primeru premika konic, finančni izračun naložbe v BHE ter povračilna doba investicije.
Keywords: električna energija, baterijski hranilnik energije, konična moč
Published in DKUM: 25.10.2022; Views: 110; Downloads: 42
.pdf Full text (3,92 MB)

8.
Stili vodenja in organizacijska energija na FURS
Martin Jurše, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V sodobnem svetu prav management človeških virov predstavlja, ključen dejavnik uspeh organizacije bodisi v gospodarstvu bodisi v javnem sektorju. Ključen je predvsem način kako vodimo ter pristopamo do zaposlenih, hkrati pa ne smemo pozabit prisluhniti njihovi energiji, ki jo oddajajo, saj se ta kmalu pretvori v energijo, ki jo izžareva celotna organizacija. Vodenje je ena izmed temeljnih funkcij management, vsaka organizacija potrebuje vodenje, kajti brez njega bi vladal kaos. Funkcija vodenja je velikokrat v rokah posameznika, ki ga imenujemo vodja. Na kakšen način bo vodja opravljal svojo funkcijo, je odvisno od situacije organizacije. Različne situacije nas pripeljejo do različnih stilov vodenja. Vodje morajo biti pozorne tudi na organizacijsko energijo v podjetju, torej silo, ki jo pri doseganju cilja sprosti podjetje. Če želimo voditi uspešno organizacijo mora ta imeti dovolj veliko zastopanost pozitivne energije. To energijo lahko merimo, kar v Sloveniji počnemo od 2006, od leta 2016 pa vsako leto. Izmerjena je bila tudi organizacijska energija na Finančnem uradu Maribor. Ugotovljeno je bilo, da v organizaciji prevladuje udobnostna energija, obe negativni energiji, torej tako ravnodušna energija kakor korozivna energija sta bili enako visoki. Izračunan indeks organizacijske energije znaša 1,49 točke, kar je nižje od slovenskih meritev v letu 2021. Predlogi za dvig produktivne energije se nanašajo predvsem na razporejanje dela ter preprečitev izgorelost zaposlenih.
Keywords: Stili vodenja, vodenje, organizacijska energija, produktivna energija, javni sektor.
Published in DKUM: 20.10.2022; Views: 169; Downloads: 53
.pdf Full text (2,35 MB)

9.
Energetski pregled manjše kmetije : diplomsko delo
Miha Ribič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava energetski pregled manjše kmetije. Delo je nastalo s pomočjo zbiranja podatkov, analize mesečnih računov posameznih energentov, uporabo spletnih virov, ročnih in računalniških izračunov. V energetskem pregledu je prikazana poraba dizla, mešanice in električne energije za vsako operacijo pri poljedelstvu, travništvu, živinoreji, gozdarstvu in vzdrževanju strojev in opreme. Energetski pregled je bil narejen za eno sezono med letoma 2020 in 2021. Proizvedli smo 5 ton koruze, 3,5 ton pšenice, 144 bal slame, 303 bal sena pri prvi košnji, 65 bal sena pri drugi košnji, 15 m3 drv, 10 m3 sekancev, 6000 litrov mleka in 130 kg govejega mesa. Poraba za celotno kmetijo znaša 8482,15 kWh. Na podlagi porabe, stroške energentov in pregleda trenutnega stanja kmetije je bil predlagan ukrep za izboljšanje porabe energentov oziroma smotrne rabe energije. Priporoča se menjava traktorjev, saj se uporabljajo pri skoraj vseh operacijah in predstavljajo največjo porabo energentov. Z menjavo traktorja bi zmanjšali porabo za 14,2 % oziroma 1083,2 kWh.
Keywords: energetski pregled, energenti, električna energija, dizel, pšenica, koruza, lesna biomasa, manjša kmetija
Published in DKUM: 30.09.2022; Views: 180; Downloads: 46
.pdf Full text (5,64 MB)

10.
Obratovalne karakteristike modela vetrne turbine v cevi in v prostem toku
Klementina Cifer, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga »Obratovalne karakteristike modela vetrne turbine v cevi in v prostem toku« je zasnovana na ideji, da meritve karakteristik modelov vetrnih turbin v cevi ne dajejo verodostojnih rezultatov, ker hitrostni in tlačni profil v cevi vplivata na karakteristiko. Meritve so opravljene pod kontroliranimi pogoji v laboratoriju. Z ventilatorjem se je ustvaril veter, ki se mu je z meritvami določila hitrost ter izračunala moč. Električna moč se je določila prek meritev toka in napetosti ter vrtljajev turbine. Mehanska moč se je določila z napetostmi na merilnih trakovih ter z izkustvenimi enačbami. Rezultati so pokazali, da se modeli v prostem toku obnašajo zelo drugače kot v cevi.
Keywords: vetrne turbine, obratovalne karakteristike, izkoristki, energija vetra, meritve v cevi in v prostem toku, obnovljivi viri energije
Published in DKUM: 29.09.2022; Views: 122; Downloads: 14
.pdf Full text (2,43 MB)

Search done in 0.15 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica