| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 40
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Analiza in razvoj pristopov za ciljno spremljanje prihrankov energije ter ocena finančne učinkovitosti ukrepov energetske prenove stavb v skladu z nacionalnim energetskim načrtom : magistrsko delo
Vasja Perc, 2025, master's thesis

Abstract: Zaključno dela se osredotoča na analizo in razvoj pristopov za ciljno spremljanje prihrankov energije ter oceno finančne učinkovitosti energetskih sanacij stavb. Na podlagi študije primera štirih stavb raziskava obravnava učinkovitost različnih energetskih strategij in uporabo orodij za spremljanje porabe energije. Predpostavlja se zanesljivost podatkov, vendar raziskava upošteva omejitve, kot so omejen obseg analiziranih stavb in časovni okvir. Glavni cilji vključujejo razvoj metodologije in orodja za spremljanje prihrankov ter analiza finančnih koristi in optimizacije energetske učinkovitosti po nacionalnem energetskem načrtu.
Keywords: Energetska učinkovitost, energetsko upravljanje, prihranki energije, monitoring in targeting (M&T), trajnostni razvoj.
Published in DKUM: 31.03.2025; Views: 0; Downloads: 15
.pdf Full text (2,50 MB)

2.
Napredno modeliranje in optimizacija integriranih obnovljivih energetskih sistemov v pametnem omrežju : magistrsko delo
Nebojša Milošević, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo se osredotoča na razvoj in uporabo naprednih modelov za učinkovito integracijo različnih obnovljivih virov energije, kot so sončna, vetrna in geotermalna energija, v obstoječa pametna energetska omrežja. Cilj naloge je raziskati strategije za upravljanje, shranjevanje in distribucijo energije, optimizacijo obremenitve in odziva na povpraševanje ter poiskati načine za izboljšanje zanesljivosti in stabilnosti omrežja s pomočjo inovativnih tehnologij in naprednih analitičnih metod. Da bi dosegli optimalno izrabo virov, zmanjšanje stroškov in zmanjšanje vpliva na okolje, je ključnega pomena uporaba naprednih tehnik modeliranja in optimizacije. Integracija obnovljivih virov energije v pametna omrežja povečuje učinkovitost oskrbe z energijo, zanesljivost in trajnost. Napredno modeliranje uporablja različne matematične in računalniške modele za simulacijo in analizo delovanja energetskih sistemov, medtem ko optimizacija uporablja različne algoritme za prepoznavanje rešitev na podlagi ciljev, kot sta zmanjšanje stroškov in izboljšanje učinkovitosti.
Keywords: obnovljivi viri energije, pametno omrežje, energetsko omrežje, optimizacija, integracija, napredno modeliranje
Published in DKUM: 13.02.2025; Views: 0; Downloads: 21
.pdf Full text (4,05 MB)

3.
Fakulteta za strojništvo : Raziskovalni vodnik
2024

Abstract: Publikacija predstavlja pregled raziskovalne dejavnosti in raziskovalnih dosežkov na Fakulteti za strojništvo. Predstavljena so raziskovalna področja: Energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, Proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje ter Temeljno in splošno področje. Posamezni laboratoriji in centri Fakultete za strojništvo predstavljajo svojo raziskovalno opremo, ponudbo storitev za gospodarstvo, sodelovanja s podjetji in drugimi ustanovami, najodmevnejšime publikacije, patente, nacionalne in mednarodne projekte in najpomembnejše raziskovalne dosežke.
Keywords: energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje
Published in DKUM: 22.11.2024; Views: 0; Downloads: 18
.pdf Full text (18,38 MB)
This document has many files! More...

4.
Primerjava porabe energije objektov z in brez energetskega upravljanja : diplomsko delo
Nemanja Bogićević, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo preučuje primerjavo porabe energije med objekti z implementiranim energetskim upravljanjem in objekti brez njega. Obravnavali smo osnovne koncepte upravljanja z energijo v stavbah, vključno s standardom ISO 50001, stopnje energetskega upravljanja ter povezane sisteme nadzora in zbiranja podatkov. Prav tako smo se osredotočili na relevantno zakonodajo s področja energetske učinkovitosti in upravljanja z energijo. V nadaljevanju smo analizirali pogoje bivalnega in delovnega ugodja prostorov, kot so temperatura, vlaga, hrup, osvetlitev, koncentracija ogljikovega dioksida in radona. Nato smo izvedli primerjalno analizo kazalnikov dveh realnih stavb. Ena sledi dobrim praksam, druga pa kaže posledice pomanjkanja ozaveščanja in zaupanja v pomen upravljanja z energijo.
Keywords: energetsko upravljanje, energetski monitoring, energetski kazalniki
Published in DKUM: 18.01.2024; Views: 277; Downloads: 52
.pdf Full text (1,81 MB)

5.
Vpliv energetske učinkovitosti na stroške obratovanja in vzdrževanja večstanovanjske stavbe : magistrsko delo
Matjaž Hozjan, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava energetsko učinkovitost večstanovanjskih stavb z analizo investicijskih stroškov in obratovalnih ter vzdrževalnih stroškov. Teoretični del zajema koncept energetske učinkovitosti, trende gradnje nizkoenergijskih in skoraj ničenergijskih hiš, relevantno zakonodajo, ter razlago pojmov obratovanja in vzdrževanje stavb. Praktični del vključuje primerjavo investicijskih stroškov in stroškov v času obratovanja stavbe za dva energetska nivoja na konkretnem primeru stavbe, s poudarkom na vplivu toplotnoizolacijskega materiala in stavbnega pohištva. Rezultati kažejo, da povečanje učinkovitosti izboljšuje ekonomičnost obratovanja in vzdrževanja stavbe, kljub višjim investicijskim stroškom. Z analizo ugotavljamo, da debelina in tehnične lastnosti materialov vplivajo na zmanjšanje stroškov ogrevanja ter predstavljajo ključne energetske rešitve za zmanjšanje stroškov ogrevanja večstanovanjskih stavb. Analiza, ki smo jo izvedli v aplikativnem delu je pokazala, da dodatno zniževanje toplotnih izgub v stavbi, ki že izpolnjuje pasivni standard, ni smiselno in skozi kazalce ekonomske upravičenosti investicije, niti upravičeno. Izkazala se je potreba po natančnem načrtovanju in gradnji energetsko učinkovitih stavb kot ključna prioriteta k trajnostnemu razvoju
Keywords: energetsko varčna gradnja, energetska učinkovitost, obratovalni stroški, stroški vzdrževanja, analiza občutljivosti.
Published in DKUM: 21.12.2023; Views: 357; Downloads: 0
.pdf Full text (7,68 MB)

6.
Ogrevanje stanovanjske hiše s kombinacijo solarnih kolektorjev in pečjo na pelete
Aljaž Rebselj, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljena stanovanjska hiša, v kateri je glavni cilj, da bi bil pomemben vir ogrevanja sončna energija. Potrebno je bilo izbrati pravo kombinacijo sončnih kolektorjev in peči na pelete. Kombinacija solarnih kolektorjev in peč na pelete bosta imela skupni hranilnik toplote. Za lažjo izbiro gradbenih materialov, strojne opreme sem v diplomski nalogi s programom KI Energija 2014 obravnaval objekt od arhitekturne zasnove, sestave konstrukcije in vseh možnih opcij strojne opreme. V diplomski nalogi je preračunano, koliko energije bo potrebno za ogrevanje hiše, ter ekonomski preračun investicije.
Keywords: Sončna energija, solarni kolektorji, peč na pelete, toplotna izolativnost, energetsko varčna hiša.
Published in DKUM: 04.11.2020; Views: 1267; Downloads: 133
.pdf Full text (2,46 MB)

7.
Energetska učinkovitost v Evropski uniji : magistrsko delo
Tine Janžek, 2019, master's thesis

Abstract: Energetska učinkovitost je način za zagotavljanje zmanjševanja emisij toplogrednih plinov, zmanjševanja odvisnosti od zunanjih uvoznikov olja in plina, torej povečevanja energetske varnosti in neodvisnosti ter način za zagotavljanje trajnosti in energetskih prihrankov. Energetsko učinkovitost v Evropski uniji neposredno urejajo predvsem štirje temeljni akti, ki pokrivajo vsak svoje temeljno področje. Direktiva 2012/27/EU o energetski učinkovitosti, ki jo spreminja Direktiva (EU) 2018/2002, kot krovna direktiva splošno ureja področje energetske učinkovitosti, Direktiva 2009/125/ES Ecodesign ureja energetsko učinkovitost produktov, Direktiva 2010/31/EU o energetski učinkovitosti stavb, ki jo spreminja Direktiva (EU) 2018/844, ureja energetsko učinkovitost stavb in skuša uresničiti velik energetski potencial na področju stavb. Uredba (EU) 2017/1369 o energetskem označevanju ureja obveznost označevanja energetske učinkovitosti pri različnih kategorijah produktov. Leta 2016 je Evropska komisija sprejela predlog zakonodajnega paketa − »Zimski paket« oziroma »Čista energija za vse Evropejce«. Namenjen je področju energetske zakonodaje, ki prinaša spremembe na že urejenih področjih energetske učinkovitosti stavb in energetske učinkovitosti. V okviru zakonodajnega paketa sta bili sprejeti Direktiva (EU) 2018/2002 o energetski učinkovitosti in Direktiva (EU) 2018/844 o energetski učinkovitosti stavb, poleg tega pa je bilo na novo urejeno področje upravljanja energetske unije s sprejemom Uredbe (EU) 2018/1999 o upravljanju energetske unije. Energijski paket ohranja, razširja in na novo postavlja ambicioznejše in dolgoročnejše cilje v zvezi s spremembami že obstoječe ureditve. Uredba o upravljanju energetske unije (2018/1999) na novo določa postopke poročanja, nadzora in postopek v primeru neskladnosti razvoja nacionalnih politik držav članic s krovnimi cilji energetske unije. Temeljno načelo energetske unije je »energetska učinkovitost na prvem mestu«. Slednji se pripisuje tolikšen pomen, da je v evropskem pravnem redu opredeljena kot svoj energetski vir. Cilj je predstaviti pomen in vsebino ureditve energetske učinkovitosti v Evropski uniji, sistematično predstaviti ukrepe, ki urejajo to področje, ter pomen, ki ga je energetska učinkovitost pridobila znotraj evropske agende po dekarbonizaciji.
Keywords: Energetska učinkovitost, energetska učinkovitost stavb, ecodesign, energetsko označevanje, energetska unija, upravljanje energetske unije, EU ETS, energetska revščina, Evropska unija
Published in DKUM: 01.07.2019; Views: 2133; Downloads: 370
.pdf Full text (569,80 KB)

8.
Upravljanje z energijo na šolskem centru celje : magistrsko delo
Aleš Ferlež, 2019, master's thesis

Abstract: Energetsko učinkovita gradnja predstavlja pomembno področje v skrbi za čistejše okolje in varčevanje z naravnimi viri. Javne stavbe predstavljajo velik potencial za prihranke energije in ena izmed teh stavb je tudi Šolski center Celje. V magistrski nalogi je predstavljeno teoretično področje upravljanja z energijo v javnem sektorju, energetski pregled zgradbe Šolskega centra Celje in energetsko poročanje na portalu ministrstva za infrastrukturo. Pri energetskem pregledu so nakazane možnosti učinkovite rabe energije oziroma zmanjšanje stroškov ogrevanja, porabe električne energije in zemeljskega plina. Predlagani ukrepi so ločeni na organizacijske in investicijske ukrepe ter vplivajo na učinkovito rabo energije in znižanje stroškov.
Keywords: energetsko upravljanje, javni sektor, energetski pregled, energetsko knjigovodstvo
Published in DKUM: 19.03.2019; Views: 1868; Downloads: 87
.pdf Full text (9,62 MB)

9.
Investicijska študija energetske prenove stavbe Zdravstvenega doma Ravne na Koroškem
Maša Rožej, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je obravnavana investicijska študija energetske prenove javne stavbe Zdravstveni dom Ravne na Koroškem. Predstavljena je zakonodaja, pravilniki in smernice, ki veljajo na področju energetske učinkovitosti. S pomočjo programa PHPP so izračunani energijski tokovi v stavbi pred in po njeni prenovi. Na podlagi izračuna smo ugotovili kako energetsko potratna je stavba in koliko prihrankov lahko dosežemo z izvedbo predlaganih ukrepov energetske prenove. Za predviden investicijski projekt energetske prenove stavbe je bila izdelana investicijska študija, ki obravnava analizo potreb za izvedbo projekta, usklajenost projekta s strateškimi dokumenti, terminski plan izvedbe, finančno in ekonomsko upravičenost projekta ter analizo tveganj in vplivov, ki bi jih izvedba projekta imela na okolje. S pomočjo pripravljenega popisa del s predizmerami je ocenjena celotna vrednost investicije, nato pa izračunana finančna in ekonomska upravičenost projekta. Investicijska študija služi investitorju za sprejetje odločitve ali naj se projekt izvede ali pa se zaključi s fazo izvedbe študije.
Keywords: energetska prenova, energetsko učinkovita stavba, energijski tokovi v stavbi, investicijska študija, upravičenost projekta
Published in DKUM: 02.10.2017; Views: 1667; Downloads: 367
.pdf Full text (5,85 MB)

10.
ENERGETSKA IZRABA BIOMASE KOT MOŽNOST ZA POVEČANJE UČINKOVITOSTI LESNOPREDELOVALNEGA OBRATA
Dejan Jevšnik, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi so na splošno predstavljeni pomen gozdov, pomen lesa kot obnovljivega vira energije ter neugodno stanje na področju lesnopredelovalne panoge. Izpostavljena je težava energetskega stanja v RS z vidika doseganja ciljev strategije Evropa 2020 ter v zvezi s tem prikazan potencial lesne biomase kot možnost za izboljšanje energetske slike RS. Predstavljene so tehnologije za energetsko izrabo lesne biomase v mikrosistemih daljinskega ogrevanja, ki z organizacijskega vidika temeljijo na energetskem pogodbeništvu, ki je bil k nam prinesen iz sosednje Avstrije. Avstrija je predstavljena tudi kot dober primer tuje prakse na področju rabe lesne biomase. Ker v predstavljenem lesnopredelovalnem obratu nastaja odpadna lesna biomasa, ki se zmelje v lesne sekance, je bila za mikrosistem daljinskega ogrevanja na lesne sekance narejena SWOT-analiza, ki je pokazala, da ima tak sistem večje število prednosti in priložnosti kot pomanjkljivosti in nevarnosti. Izbrane alternative ustvarjanja dodane vrednosti z ostanki lesnopredelovalnega obrata, ki so bile obravnavane s finančnega vidika: 1) prodaja lesnih sekancev na lokalnem trgu, 2) ogrevanje domače enodružinske hiše z lesnimi sekanci ter prodaja njihovega ostanka in 3) naložba v vzpostavitev mikrosistema daljinskega ogrevanja na lesne sekance s prodajo ostanka lesnih sekancev. Gospodarska uspešnost je bila pri vseh treh izbranih alternativah pozitivna; najvišji poslovni izid bi lahko bil dosežen z neposredno prodajo lesnih sekancev. Pri gospodarski učinkovitosti je prav tako izstopala prodaja lesnih sekancev, saj so stroški v tem primeru najnižji. Izkazalo se je, da je cena 1 MWh toplotne energije za ogrevanje iz mikrosistema daljinskega ogrevanja na lesne sekance v primerjavi s ceno 1 MWh toplotne energije iz individualnega sistema ogrevanja za enodružinsko hišo nižja. Hkrati je to ugodno tudi za ponudnika toplotne energije, ki lahko del dobička ustvari še s prodajo ostanka lesnih sekancev. Čeprav so rezultati izračuna gospodarske učinkovitosti in uspešnosti pokazali v korist neposredne prodaje lesnih sekancev na lokalnem trgu, je zaradi naraščanja mikrosistemov daljinskega ogrevanja na lesno biomaso na gosteje naseljenih območjih in zaradi doseganja višjega deleža rabe obnovljivih virov energije v energetski bilanci RS še vedno poudarek na energetski izrabi odpadne lesne biomase tam, kjer le-ta nastaja.
Keywords: lesnopredelovalna dejavnost, lesni sekanci, mikrosistem daljinskega ogrevanja, energetsko pogodbeništvo
Published in DKUM: 27.10.2016; Views: 1471; Downloads: 117
.pdf Full text (1,02 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica