| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 10
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Pravna ureditev shranjevanja električne energije : magistrsko delo
Nina Rebol, 2024, master's thesis

Abstract: Zaradi vse večjega prodora proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, bodo prihodnji elektroenergetski sistemi potrebovali več prožnosti, stabilnosti in zanesljivosti, da bodo lahko ohranjali ravnovesje med proizvodnjo in porabo. Hitro uvajanje spremenljive proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, ki je trenutno v teku, bo svoj polni potencial doseglo šele z uvajanjem shranjevanja električne energije. Lastnost, da lahko električno energijo shrani in jo pozneje dovede v omrežje, ko in kjer je potrebna, je ključnega pomena in lahko pripomore k razogljičenju ter k večji energetski učinkovitosti in zanesljivosti oskrbe z električno energijo. Vendar pa so uvajanje tehnologij shranjevanja električne energije, poleg dosedanjih visokih stroškov tehnologij shranjevanja in nepripravljenosti nekaterih tehnologij shranjevanja, ovirale tudi regulativne in tržne ovire. Med pomembnejše ovire se štejejo predvsem neobstoj oz. pomanjkljiva pravna opredelitev shranjevanja električne energije, dvojno obdavčevanje in zaračunavanje omrežnin, omejitve pri dostopu in sodelovanju na veleprodajnih energetskih trgih in nejasnost glede možnosti lastništva objektov za shranjevanje električne energije s strani omrežnih operaterjev. V magistrskem delu so na kratko predstavljene tehnologije shranjevanja in različne storitve, ki jih lahko nudijo elektroenergetskemu sistemu. Poudarek je na analizi ovir ter ključnih pravnih aktov Evropske unije, ki urejajo shranjevanje električne energije. Prihodnost shranjevanja električne energije bo v veliki meri odvisna od prilagajanja obstoječe zakonodaje in razvoja novih regulativnih okvirjev, ki bodo spodbujali vključitev tehnologij shranjevanja v elektroenergetski sistem.
Keywords: energetski prehod, razogljičenje, obnovljivi viri energije (OVE), elektroenergetski sistem (EES), shranjevanje energije, regulativne ovire, prožnost, aktivni odjemalci, lastniška ločitev
Published in DKUM: 20.12.2024; Views: 0; Downloads: 17
.pdf Full text (3,89 MB)

2.
ENERGETSKA OBNOVA STAVBE ZGRAJENE LETA 1904
Marko Bunderšek, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Ker se dandanes soočamo z onesnaženostjo okolja, pomanjkanju energentov, grozijo pa nam tudi klimatske spremembe, je potrebno narediti korak proti zmanjševanju vplivov na okolje. Eden izmed učinkovitih ukrepov za zmanjševanje negativnih vplivov proti naravi je gradnja energetsko učinkovitih stavb in pa energetska sanacija obstoječih stavb. V diplomskem delu smo zato predstavili predlog energetske sanacije starejše stavbe iz leta 1904. S sanacijo ovoja stavbe, stavbnega pohištva in zamenjavo ogrevalne naprave, smo dosegli cilj in zmanjšali potrebe po toploti za skoraj 90 odstotkov.
Keywords: energetska sanacija, obnovljivi energetski viri, ogrevalni sistem
Published in DKUM: 24.10.2016; Views: 2072; Downloads: 146
.pdf Full text (2,10 MB)

3.
Izboljševanje razpoložljivosti energetskega sistema
Matej Kociper, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: V nalogi smo obravnavali energetski sistem hladnih sob in ga z namenom izboljševanja energetske učinkovitosti analizirali z vidika zanesljivosti in razpoložljivosti. Na podlagi teoretičnih temeljev in podatkov o zastojih naprav, zbranih iz obratovanja, smo z uporabo induktivne metode z upoštevanjem popravil na osnovi markovskih modelov ocenili izbrane karakteristike zanesljivosti in razpoložljivosti obstoječega sistema. Z namenom izboljševanja teh karakteristik smo podali konkretne predloge za predelavo strojnih inštalacij in nadgradnjo sistema obstoječe regulacije naprav z implementacijo informacijske rešitve v obliki daljinskega nadzorno-krmilnega sistema SCADA. Na podlagi ponovljene analize smo ocenili izboljšanje povprečnega časa do odpovedi in razpoložljivosti prenovljenega sistema. Na kratko smo opredelili še pogoje za uvedbo predelave, potencialne možnosti nadaljnjega razvoja in razširitve predstavljene metodologije na ostale (ne)energetske sisteme.
Keywords: – energetski sistem, – izboljševanje, – markovski model, – povprečni čas do odpovedi (MTTF), – razpoložljivost, – zanesljivost, – sistem SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition).
Published in DKUM: 27.05.2016; Views: 1082; Downloads: 69
.pdf Full text (1,43 MB)

4.
Sistem za spremljanje porabe energije ter stroškov v kompleksnih objektih
Jaka Mansutti, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo predstavlja projektiranje in izvedbo sistema za spremljanje porabe energije v kompleksnih objektih. Opisuje izdelavo projekta od zajemanja podatkov iz krmilnika do prikaza podatkov v sistemu SCADA ter shranjevanje teh podatkov v podatkovno bazo. Sistem SCADA poleg realnih podatkov prikazuje tudi stroške ogrevanja, porabo energentov, medsebojno primerjavo stroškov ter vsebuje približno vremensko napoved in porabo potrebne energije za naslednji dan.
Keywords: centralni nadzorni sistem, energetski izkoristek, avtomatizacija sistema, nadzor in upravljanje stavbe
Published in DKUM: 10.04.2013; Views: 2056; Downloads: 208
.pdf Full text (3,56 MB)

5.
Tehnologije zajemanja CO2 ter preučevanje njihovega vpliva na delovanje energetskih sistemov
Boštjan Pišotek, 2013, master's thesis

Abstract: Na osnovi okoljske problematike, ki danes predstavlja enega izmed največjih globalnih izzivov, so v magistrskem delu predstavljene tehnologije zajemanja ogljikovega dioksida iz industrijskih procesov pridobivanja električne energije. Trenutno najbolj obetajoče rešitve v prihodnosti predstavljajo sistemi zajemanja na osnovi pozgorevanja iz elektrarn na fosilna goriva, zato je poudarek namenjen prav njim. Predstavljen je vzorčni fizikalno-matematični model, na osnovi katerega je podana ocena snovnih in energijskih tokov v sistemu. Glede na definirano energetsko učinkovitost sistema za zajemanje ter projekcije modela na referenčni energetski objekt je podana tudi ocena ekonomske upravičenosti integracije tovrstnih sistemov za obdobje do leta 2050.
Keywords: absorpcija, amini, ekonomska upravičenost, emisije CO2, emisijski kuponi, energetski sistem, fosilna goriva, MEA topilo, model obratovanja, okoljska problematika, PCC zajemanje, tehnologije zajemanja CO2, učinkovitost zajemanja
Published in DKUM: 03.04.2013; Views: 2474; Downloads: 279
.pdf Full text (2,80 MB)

6.
7.
CENTRALNO NADZORNI SISTEM NA HOTELSKEM OBJEKTU RIMSKE TERME
Robert Višček, 2012, master's thesis/paper

Abstract: Doseganje maksimalnih energetskih izkoristkov pri ogrevanju in hlajenju objekta zahteva, da se v novih stavbah že v fazi projektiranja uporabi primeren sistem, ki bo omogočal avtomatsko delovanje energetskih naprav. Potreben je optimalni nadzor za učinkovito upravljanje stavbe, kar zagotavlja ustrezno preventivno vzdrževanje ter hitrejši odziv v primeru okvare določenega elementa. Centralno nadzorni sistem ali vsaj delna avtomatizacija določenega sklopa je v gradnji sodobnih objektov zaradi navedenih razlogov bistvenega pomena. V magistrskem delu je predstavljeno projektiranje centralno nadzornega sistema ter izvedba električnih inštalacij, programiranje in avtomatizacija omenjenega sistema na hotelskem objektu na Rimskih termah. Podrobno je opisano delovanje centralno nadzornega sistema v hotelskih sobah, ki omogoča vpogled in upravljanje z bazo podatkov trenutnega stanja v posamezni sobi na enem mestu.
Keywords: centralno nadzorni sistem, energetski izkoristek, avtomatizacija sistema, nadzor in upravljanje stavbe
Published in DKUM: 23.04.2012; Views: 3244; Downloads: 309
.pdf Full text (5,57 MB)

8.
POTENCIALI UVEDBE SISTEMA UPRAVLJANJA Z ENERGIJO V NUKLEARNI ELEKTRARNI KRŠKO
Marko Pirc, 2011, master's thesis/paper

Abstract: Namen naloge je preveriti uporabnost sistema upravljanja z energijo v starejšem proizvodnem objektu. Predstavlja izhodiščne zahteve standarda SIST EN 16001-2009 Sistem upravljanja z energijo in osnovne aktivnosti v Nuklearni elektrarni Krško. Osnovna usmeritev družbe je zagotavljanje varne in zanesljive proizvodnje električne energije. Naloga obravnava možnost dopolnitve poslovanja z energetsko politiko. Po začetnem energetskem pregledu sta analizirani oskrba energentov in njihova raba s poudarkom na električni energiji. Na podlagi ugotovitev je preverjena izvedljivost določenih ukrepov s tehničnega in ekonomskega vidika. Pri izbiri ukrepov so upoštevana priporočila sodobnih smernic najboljših razpoložljivih tehnik. Pripravljeni so osnutki dokumentov sistema upravljanja z energijo, vključujoč energetsko politiko, program upravljanja z energijo in postopek uvajanja, spremljanja in vrednotenja energetske učinkovitosti.
Keywords: sistem upravljanja z energijo, energetski menedžment, električna energija, energetska politika, učinkovita raba energije, obnovljivi viri energije, energetski pregled, ekonomičnost ukrepov
Published in DKUM: 12.07.2011; Views: 3985; Downloads: 318
.pdf Full text (6,02 MB)

9.
10.
Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica