| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Pomen nujne endoskopije zgornjih prebavil pri odstranjevanju tujkov - rezultati obdobja 1994-2008
Pavel Skok, Andreja Ocepek, 2008, original scientific article

Abstract: Purpose: Foreign bodies in the upper gastrointestinal tract (GIT) rarely cause urgent problems in gastroenterology. The purpose of the study was to assess the percentage of patients in whom urgent endoscopic investigation revealed true foreign bodies in the upper GIT and to evaluate the success of emergency endoscopic procedures. Methods: The study includes patients in whom urgent endoscopic investigations of the upper GIT were performed in the period 1 January 1994 to 1 May 2008. Results: 8552 patients were investigated,average age 60,6 years (SD +/- 17,1 years, range 1 - 106 years), with 3276 (38 %) females and 5276 males (62 %). In 69 patients (0,8 %), "true" foreign bodies were detected in the esophagus or stomach. In these patients a total of 90 endoscopic investigations were performed: in 65/69 patients (94,2 %) the foreign bodies were removed endoscopically; in 4 (5,8 %) cases the endoscopic procedures were unsuccessful. Among the foreign bodiesremoved were a variety metal or plastic objects, such as coins, keys, screws, hooks, batteries, razor blades, needles, lighters, buttons and parts of kitchen, toilet or writting utensils. In patients with successful endoscopic removal of the objects, no significant complications were noted. In 4 patients (4/69, 5,8 %) mild hemorrhages from the region of the esophagogastric junction were observed. Conclusion: Endoscopic technologies allow successful removal of a variety of types of foreign bodies from the upper GIT.
Keywords: tujki, zgornja prebavna cev, endoskopija, odstranitev, zapleti
Published in DKUM: 19.04.2024; Views: 156; Downloads: 3
.pdf Full text (144,82 KB)
This document is also a collection of 1 document!

2.
Komponente slikovnih sistemov v endoskopski kirurgiji
Rosana Drol, 2023, master's thesis

Abstract: Uvod: Endoskopsko kirurgijo opisujejo kot minimalno invazivno metodo, ki ima več različnih prednosti. Te prednosti so: skrajšana hospitalizacija, manj večjih ter dolgih operacij, okrevanje po endoskopski operaciji je krajše, kar pomeni boljši ekonomski status za bolnišnico. Metode: Raziskali smo, katero opremo uporablja operacijski blok in pri tem izpostavili tisto, ki se najpogosteje uporablja pri endoskopskih operacijah. Prikazali smo značilnosti opreme, kako se uporablja, in s kakšnimi težavami se lahko srečamo. Pri vsem so nam pomagale operacijske medicinske sestre. Rezultati: Analizirali smo opremo, ki se uporablja pri endoskopskih operacijah. Pri tem smo predstavili najpomembnejše komponente, ki so potrebne za kirurga. Preverili smo, na kaj je treba biti pozoren pri izbiri svetlobnih kablov. Pomembna lastnost optičnega kabla je njegova sestava – to so lahko steklena vlakna ali tekočina. Sestava komponente vira svetlobe je lahko treh vrst. Endoskop je lahko fleksibilni oz. upogljiv ali togi. Videoendoskop je sestavljen iz kontrolnega, vstavnega in priključnega dela. Kamera je pomemben člen v endoskopiji. Imamo kamere z enim čipom, dvema, ali tremi čipi. Operacijska medicinska sestra je pomemben člen pri vzpostavitvi endoskopskih komponent, ki jih kirurg potrebuje za svojo operacijo. Razprava in sklep: Obvladovanje različnih komponent pri endoskopski operaciji je izrednega pomena za dobro delovanje tima. Pomembno je, da je operacijska medicinska sestra seznanjena z delovanjem komponent, da ob morebitnih težavah lahko pravilno ukrepa.
Keywords: endoskopija, svetlobni kabel, kamera, operacijska medicinska sestra
Published in DKUM: 22.02.2024; Views: 349; Downloads: 51
.pdf Full text (3,79 MB)

3.
Funkcionalna analiza endoskopskih kanil in trokarjev
Monika Vidovič, 2021, master's thesis

Abstract: Uvod: Simulacije so se v zadnjih letih v laparoskopski kirurgiji zelo razširile. Okolje, kjer se izvajajo simulacije, nam omogoča, da pridobimo znanje, na pridobljenih osnovnih znanjih gradimo in s spretnostmi začetnike pripravimo na delo z bolniki. Osredotočili smo se na tehnične podrobnosti z namenom zagotavljanja varnosti bolnika. Metode: Prikazali smo funkcionalne značilnosti različnih endoskopskih kanil in trokarjev ter izdelali simulacijo uporabe kanil, ki bi na področju perioperativne zdravstvene nege pripomogla k izobraževanju in tehnikam rokovanja s kanilami in trokarji. Z vso to opremo smo prikazali vstavljanje kanil in tehnike vstopa kanil ter s tem pridobili željene rezultate. Rezultati: V sklopu simulacij smo prikazali različne vstopne tehnike ter funkcionalnost različnih kanil in trokarjev v laparoskopski model. V laparoskopiji se pogosteje uporabljajo trokarji z rezilom in optični trokarji za enkratno uporabo. Prednost trokarja z rezilom za enkratno uporabo je funkcija obturatorja, kateri ima vzmetni mehanizem, ki ob uporu in predrtju strukture delno umakne in izpostavi ostro konico rezila. Razprava in sklep: Poznavanje značilnosti kanil in trokarjev je zelo pomembno pri izvedbi laparoskopskega ali artroskopskega operativnega posega, zato vidimo simulacijo na simulacijskem modelu kot odlično priložnost za pridobivanje izkušenj in znanja ter se tako lažje izognemo nastanku napak in poškodb pri resničnem delu na bolniku. Izobražen kader je namreč tisti, ki je potreben za kvalitetno izvajanje dela v zdravstveni organizaciji.
Keywords: Simulacije, endoskopija, instrumenti, operacijska medicinska sestra
Published in DKUM: 17.08.2021; Views: 1668; Downloads: 116
.pdf Full text (1,97 MB)

4.
Aortoduodenalna fistula - usoden zaplet pri bolniku z aortno protezo
Pavel Skok, 2010, professional article

Keywords: aorto–enterična fistula, krvavitev iz zgornje prebavne cevi, nujna endoskopija, izkrvavitev
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1568; Downloads: 43
URL Link to full text
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

5.
INFORMIRANOST PACIENTOV OB NAPOTITVI NA ENDOSKOPSKI POSEG
Anja Trbežnik, 2015, master's thesis

Abstract: Pacienti običajno le stežka zatajijo svoje negativne občutke pred preiskavo, kot je endoskopska preiskava zgornjih prebavil. Velika večina se takšne preiskave boji, ker ne vedo, kaj lahko pričakujejo. Ne poznajo poteka, morebiti tudi zaradi napačno posredovanih informacij s strani ljudi, ki so takšno preiskavo (verjetno) že opravili. Za vse člane zdravstveno-negovalnega tima je pomembno izobraževanje na področju komuniciranja in podajanja informacij pacientu. Pisno soglasje pacienta za izvedbo medicinskega posega ali preiskave (Zakon o pacientovih pravicah) igra v današnjem času pomembno vlogo. Metodologija raziskovanja V raziskavi smo uporabili kvantitativno metodologijo zbiranja podatkov z uporabo delno strukturiranega vprašalnika. V raziskovalni vzorec smo vključili 50 pacientov, ki so bili napoteni na pregled zgornjih prebavil (gastroskopijo). Raziskava je poteka v Splošni bolnišnici Celje. Rezultati Raziskava je pokazala, da je večino anketirancev na preiskavo poslal osebni zdravnik, največji delež je gastroskopijo opravljal prvič. Anketiranci so bili seznanjeni, da bodo na endoskopsko preiskavo pripravljeni izključno z vodenimi dihalnimi vajami. Največ informacij o endoskopski preiskavi so dobili od zdravnika, dodatne informacije so dobili še ustno v pogovoru z zdravnikom ali medicinsko sestro. Anketiranci- vsi 2/3 so mnenja, da je bil strah pred preiskavo utemeljen in večina anketirancev je mnenja, da je imela medicinska sestra za njih dovolj časa. Sklep Pri informiranosti pacientov ob napotitvi na endoskopski poseg, ugotavljamo, da so pacienti dobro seznanjeni s postopkom priprave na endoskopsko preiskavo, ki vključuje zgolj vodeno dihalno tehniko. S prijaznostjo medicinskih sester so anketiranci v večini zelo zadovoljni, mnenja so, da imajo medicinske sestre večinoma dovolj časa za individualno delo s pacienti. Pri premagovanju strahu pred preiskavo pacientom najbolj pomaga ravno pozitiven odnos medicinske sestre.
Keywords: Ključne besede: informiranost, endoskopija – gastroskopija, etični pristop medicinske sestre, pojasnilna dolžnost.
Published in DKUM: 12.06.2015; Views: 2228; Downloads: 397
.pdf Full text (1,26 MB)

6.
Artroskopska operacija kolena
Tjaša Brezovnik, 2014, undergraduate thesis

Abstract: Artroskopska operacija kolena je invazivna diagnostična in/ali terapevtska metoda. Artroskopija sklepov omogoča vpogled v notranjost sklepa, ocenitev struktur, postavitev diagnoze in hkrati možnost operativne oskrbe. Artroskopija je prinesla tudi veliko sprememb v zdravstveni negi.
Keywords: endoskopija, koleno, zdravstvena nega, rehabilitacija kolena, artroskopija kolena, bolečina
Published in DKUM: 06.01.2015; Views: 2937; Downloads: 494
.pdf Full text (1,10 MB)

7.
Sodobna biomedicinska tehnologija in simulatorji fleksibilne endoskopije
Ivana Divjak, 2011, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo kot sodobne tehnološke novosti na področju fleksibilnih endoskopij identificirali tehnologijo indeksa hemoglobina (IHb – Index of Hemoglobin), slikanje z ozkim frekvenčnim pasom (NBI – Narrow Band Imaging), avto fluorescenco (AFI – Auto Fluorescence Imaging) in slikanje z infrardečimi frekvencami (IRI – Infra Red Imaging). Vsi načini endoskopskega slikanja zahtevajo zelo zahtevni način umerjanja, predvsem umerjanje posebnih frekvenčnih pasov svetlobe, s posebnimi pripomočki. Če medicinska sestra napačno umeri aparat, ne moremo pričakovati pravilne diagnoze s strani zdravnika. Novost na področju tehnologije predstavlja elektrokirurgija z žlahtnim plinom Argonom in magnetna navigacija z magnetnim poljem za določanje lege endoskopa. Na področju fizičnih simulatorjev endoskopij smo našli simulator želodca in črevesja proizvajalca Koken. Proizvajalec Simbionix po drugi strani ponuja sofisticirane virtualne simulatorje (GI - Bronch). Tako fizični kot virtualni simulatorji ponujajo možnost urjenja medicinskih sester, ki sodelujejo v endoskopskih posegih. Fizične simulatorje lahko uporabimo za kontrolo delovanja celotnega endoskopskega sistema, kar odpira nove možnosti v zagotavljanju varnosti bolnika.
Keywords: fleksibilna endoskopija, simulatorji v medicini, varnost bolnika
Published in DKUM: 11.11.2011; Views: 2589; Downloads: 448
.pdf Full text (5,35 MB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica