1. Študija encimske aktivnosti v borovnicah : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnjeHelena Kovač, 2022, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo prikazuje študijo encimske aktivnosti v ameriških borovnicah. Za študijo encimske aktivnosti smo izbrali ameriške borovnice, saj povpraševanje po le-teh v zadnjih letih znatno narašča. Predvidevamo, da ravno zaradi njihovih številnih pozitivnih učinkov na zdravje ljudi. V različnih vzorcih, pridobljenih iz ameriških borovnic, smo določili aktivnost desetim izbranim encimom, za katere smo sklepali, da se nahajajo v ameriških borovnicah. Poleg določevanja encimske aktivnosti smo vzorcem določili še koncentracijo proteinov z Bradfordovo metodo.
Izvedli smo študijo encimske aktivnosti v ekstraktih tropin in borovničevem soku.
Iz ameriških borovnic smo si najprej pipravili naslednje vzorce:
• etanolni ekstrakt svežih tropin,
• etanolni ekstrakt dehidriranih tropin,
• sveži borovničev sok in
• dehidrirani borovničev sok.
Zgoraj naštetim vzorcem smo nato encimsko aktivnost določevali s pomočjo UV VIS spektrofotometra.
V vzorcih smo določevali aktivnosti naslednjih encimov: -amilaze, glukoamilaze, celulaze, lipaze, lakaze, katalaze, peroksidaze, proteaze, transglutaminaze in superoksid dismutaze.
Iz dobljenih rezultatov je razvidno, da najvišjo aktivnost v ameriških borovnicah izkazuje encim lipaza, vendar samo v svežem borovničevem soku in etanolnem ekstraktu dehidriranih tropin, v ostalih dveh vzorcih aktivnost lipaze ni bilo zaznati. Visoko encimsko aktivnost izkazuje tudi encim glukoamilaza v etanolnem ekstraktu svežih tropin. Prisotnost glukoamilaze smo potrdili v vseh vzorcih, prav tako tudi prisotnost encimov celulaze, α amilaze, peroksidaze, lakaze, transglutaminaze in proteaze. Ugotovili smo tudi, da se encima katalaza in superoksid dismutaza ne nahajata v naših vzorcih oziroma je njihova aktivnost tako nizka, da jo z uporabljenimi aktivnostnimi testi ni bilo mogoče zaznati.
S pomočjo Bradfordove metode smo določili, da je koncentracija proteinov najvišja v etanolnem ekstraktu dehidriranih tropin, sledi ji etanolni ekstrakt svežih tropin, dehidriran borovničev sok, najnižjo koncentracijo proteinov pa smo določili v svežem borovničevem soku. Keywords: ameriške borovnice, encimska aktivnost, koncentracija proteinov, Soxhletova ekstrakcija Published in DKUM: 16.09.2022; Views: 622; Downloads: 57 Full text (6,13 MB) |
2. Zamreženje lizocima v encimske skupke : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnjeMaja Verdev, 2021, undergraduate thesis Abstract: V okviru diplomskega dela smo izvedli optimizacijo imobilizacije lizocima v obliki zamreženih encimskih skupkov (CLEAs). Postopek imobilizacije sestoji iz dveh korakov; obarjanja in zamreženja. V prvem delu eksperimentalnega dela smo proučevali vpliv različnih obarjalnih reagentov na aktivnost lizocima. Tako smo določili optimalen obarjalni reagent. V drugem delu smo uspešno oborjen encim v ustreznih obarjalnih reagentih imobilizirali v obliki CLEAs z mrežnim povezovalcem glutaraldehidom (GA).
Lizocim smo imobilizirali v CLEAs z dodatkom govejega serumskega albumina (BSA) in albumina iz jajčnih beljakov (EA) v dveh različnih pufrih. Uporabili smo natrijev fosfatni pufer (SP) in kalijev fosfatni pufer (PP). Za nadaljnje eksperimente smo uporabili PP, saj je bila ob njegovi uporabi dosežena višja aktivnost encima lizocim in višja učinkovitost imobilizacije.
V diplomskem delu smo proučili tudi vpliv različnih dodatkov GA in EA na aktivnost in učinkovitost imobilizacije lizocima. Cilj diplomskega dela je bil poiskati optimalne pogoje za sintezo CLEAs iz encima lizocim z najvišjo aktivnostjo imobiliziranega lizocima in učinkovitostjo imobilizacije. Stabilnost imobiliziranega encima v obliki CLEAs iz lizocima smo proučili tako, da smo encim večkrat uporabili za izvedbo encimsko katalizirane reakcije. Sintetizirane CLEAs iz lizocima smo okarakterizirali z uporabo vrstične elektronske mikroskopije, optičnega mikroskopa in Fourierove transformacijske infrardeče spektroskopije. Keywords: Lizocim, CLEAs, encimska aktivnost, imobilizacija lizocima, stabilnost Published in DKUM: 06.10.2021; Views: 1135; Downloads: 150 Full text (3,07 MB) |
3. Stabilnost inkapsulirane hrenove peroksidaze : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnjeMitja Macur, 2020, undergraduate thesis Abstract: Namen diplomskega dela je obsegal pripravo imobilizirane hrenove peroksidaze (HRP), in sicer inkapsulirane v obliki alginatnih kroglic, določanje preostale aktivnosti inkapsulirane HRP ter določanje aktivnosti inkapsulirane HRP po skladiščenju pri temperaturah -18 °C, 4 °C, 22 °C in 30 °C. Encim HRP smo inkapsulirali v natrijev alginatni hidrogel z metodo ionotropnega geliranja v raztopini kalcijevega klorida (CaCl2) v obliki sferičnih kroglic. Vzorce kroglic z inkapsulirano HRP smo razdelili na 2 dela ter jih skladiščili v natrijevem acetatnem pufru (pH = 7,8) in na suhem v petrijevki. Rezultate smo primerjali s preostalo aktivnostjo HRP v raztopini in ovrednotili vpliv in način skladiščenja na aktivnost inkapsulirane HRP z izbranim nosilcem. Ugotovili smo nezanemarljiv vpliv alginatnega nosilca na preostalo aktivnost HRP. Rezultati kažejo, da alginatni nosilec učinkovito izboljša aktivnost HRP, medtem ko podaljšanja uporabnosti nismo potrdili. Inkapsulirani HRP v pufru se preostala aktivnost pri temperaturah skladiščenja -18 °C in 4 °C s časom povečuje in je v začetku nižja od preostale aktivnosti HRP, skladiščene pri višji temperaturi. Kot najbolj primeren način se izkaže skladiščenje inkapsulirane HRP v pufru, četudi smo potrdili njeno uhajanje iz alginatnih kroglic. Keywords: imobilizacija, hrenova peroksidaza, inkapsulacija, natrijev alginat, encimska aktivnost Published in DKUM: 09.11.2020; Views: 1275; Downloads: 114 Full text (2,55 MB) |
4. Aktivnost encimov v tekočih in trdnih pralnih sredstvihLilijana Milošič, 2018, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi je prikazana študija aktivnost posameznih encimov v pralnih sredstvih. Za študijo smo izbrali praškaste pralne praške, tekoče pralne praške in koncentrirane pralne praške, ki so na voljo v obliki pralnih kapsul. Osredotočili smo se predvsem na pralna sredstva, ki so na voljo na slovenskem tržišču. Pri delu smo uporabili tako praške, pri katerih deklaracija navaja vsebnost encimov, kot na take, kjer deklaracija vsebnosti encimov ne navaja.
Pri delu smo poskušali posnemati princip pranja v pralnem stroju, zato smo za potrebe študije, vnaprej pripravljeno raztopino trdnega ali tekočega pralnega sredstva 1 uro inkubirali pri različnih temperaturah 30 °C, 40 °C, 60 °C in 95 °C. V tako pripravljenih raztopinah pralnih sredstev smo s pomočjo UV - Vis spektrofotometra določili koncentracijo skupnih proteinov in aktivnosti encimov α-amilaze, celulaze, lipaze in proteaze.
Ugotovili smo, da so našteti encimi najpogosteje zastopani v pralnih sredstvih. Rezultati kažejo, da je v večini pralnih sredstev aktivna proteaza. Najvišje aktivnosti v pralnih sredstvih dosega encim lipaza, medtem ko je najmanj aktiven encim celulaza, katerega višje aktivnosti smo določili samo v štirih primerih. Določene aktivnosti encimov v pralnih sredstvih so relativno nizke.
Posamezni encimi, ki so dodani v pralnih sredstvih imajo različne temperaturne optimume. Glede na to lahko sklepamo, da je posamezen prašek različno učinkovit pri različnih temperaturah ob enakem časovnem obdobju pranja. Keywords: pralna sredstva, encimska aktivnost, proteaza, α-amilaza, celulaza, lipaza, Bradford Published in DKUM: 12.11.2018; Views: 2588; Downloads: 252 Full text (3,25 MB) |
5. Imobilizacija lakaze v zamrežene encimske skupke (CLEAs)Mihaela Petek, 2017, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo opisuje sintezo zamreženih encimskih skupkov iz encima lakaze (CLEAs). Sinteza CLEAs delcev iz lakaze je potekala po določenem postopku, pri katerem sta najpomembnejši fazi obarjanje in zamreženje. Raztopino encima lakaze smo obarjali v različnih obarjalnih reagentih, najuspešnejša sta bila obarjalna reagenta etanol, 1-propanol in 2-propanol. Oborjeni encim smo zamreževali z mrežnim povezovalcem glutaraldehidom. Zamreženim encimskim skupkom smo določevali učinkovitost imobilizacije in preostalo aktivnost imobiliziranega encima v primerjavi s prostim encimom.
Pri postopku imobilizacije smo z namenom, da bi dosegli čim višjo učinkovitost imobilizacije ter čim višjo preostalo aktivnost imobiliziranega encima, spreminjali parametre, kot so volumski deleži glutaraldehida, čas zamreženja, vpliv ogrodnih proteinov govejega seruma albumina (BSA) in jajčnega albumina (EA), volumski deleži natrijevega cianoborohidrida in temperaturo zamreženja. Vse vzorce smo tudi dvakrat spirali, z namenom da bi odstranili nezamrežen encim. Keywords: Lakaza, imobilizacija, zamreženi encimski skupki, obarjanje, zamreženje, glutaraldehid, encimska aktivnost Published in DKUM: 22.11.2017; Views: 1862; Downloads: 164 Full text (1,71 MB) |
6. IMOBILIZACIJA CELULAZE NA BIOOGLJE IN MAGHEMITNE NANODELCETamara Lazarević, 2014, undergraduate thesis Abstract: Namen diplomskega dela je sinteza maghemitnih nanodelcev stabiliziranih s hitozanom in optimizacija pogojev za dosego najvišje učinkovitost imobilizacije in preostale aktivnosti imobiliziranega encima na tako pripravljene nosilce ter na biooglje pridobljeno s postopkom hidrotermične karbonizacije olivnih tropin in celuloze s sub-kritično vodo. Proučevali smo vpliv različnih parametrov na učinkovitost imobilizacije in preostalo aktivnost encima celulaze po končanem procesu imobilizacije na trde nosilce. S spreminjanjem pogojev smo želeli ugotoviti kateri nosilec je najbolj primeren za imobilizacijo celulaze. Spreminjali smo sledeče parametre: koncentracijo encima celulaze, čas imobilizacije, hitrost stresanja, vrsto mrežnega povezovalca ter koncentracijo mrežnega povezovalca.
Najvišjo preostalo aktivnost imobiliziranega encima smo dosegli pri imobilizaciji encima na maghemitne nanodelce, prevlečene s slojem hitozana, pridobljene po drugem postopku oziroma po metodi zamreženja in aktiviranju nosilca z dodatkom 0,02 M pentaetilen heksamina (PEHA), pri koncentraciji encima 2,31 mg/mL, hitrosti stresanja 300 rpm in pri času imobilizacije 24 ur. Keywords: imobilizacije encima, celulaza, biooglje, encimska aktivnost, maghemtni nanodelci Published in DKUM: 25.07.2014; Views: 1771; Downloads: 219 Full text (2,41 MB) |