| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 13
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Razvoj razširitvene plošče za nadzor parametrov BLDC-motorjev : diplomsko delo
Valentin Podkrižnik, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je opisna razvoj razširitvene plošče za nadzor parametrov brezkrtačnih enosmernih elektromotorjev – BLDC motorjev. V začetku je predstavljena sama zgradba in različne vrste BLDC motorjev in teoretična osnova delovanja in možni načini krmiljenja. Po pregledu teorije sledi pregled razširitvene plošče, postopek načrtovanja, izbira merjenih fizikalnih količin, opis izbranih komponent na razširitveni plošči, razlaga programske kode in opis postopka zasnove ohišja in možne montaže na avtonomni kmetijski robot. K končnem delu so predstavljeni še rezultati testiranja in zaključne ugotovitve. Končni produkt diplomskega dela je razširitveno elektronsko vezje, ki izvaja meritve električnega toka, ki teče do posameznega motorja avtonomnega kmetijskega robota. Meritve izvaja s 16-bit resolucijo, ki poda dovolj zanesljive podatke, dovolj hitro in nepotrebno ne obremenjuje krmilnika. Z natančnejšo izbiro komponent bi bilo mogoče končno različico vezja še nekoliko zmanjšati, da bi bila mogoča pritrditev znotraj ohišja avtonomnega kmetijskega robota, prav tako pa tudi zmanjšati ceno izdelave. Po pregledu sorodnih produktov na trgu nisem zasledil produkta, ki bi bil zelo podoben, ampak je pogosto to opravljeno na samem krmilniku, kar prinaša neko inovacijo v smislu dodatka k krmilnikom BLDC motorjev, ki te funkcije ne omogočajo.
Keywords: BLDC motor, električni tok, razširitvena plošča, A/D pretvornik
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 1640; Downloads: 44
.pdf Full text (2,15 MB)

2.
Načrtovanje in izvedba električnega pogonskega sklopa za predelavo skuterja : diplomsko delo
David Štampar, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V tem diplomskem delu sta predstavljena načrtovanje in izvedba električnega pogonskega sklopa, s katerim smo predelali bencinski skuter v električnega. Najprej je na splošno opisan princip delovanja električnih skuterjev ter ključne komponente električnega pogonskega sklopa. Nato je opisano načrtovanje električnega pogonskega sklopa. V nadaljevanju je predstavljena izvedba predelave. Prikazan je tudi postopek izdelave baterijskega paketa. Na koncu smo izvedli različne preizkuse električnega pogonskega sklopa, ter obnašanje skuterja v cestnem prometu.
Keywords: predelava skuterja, enosmerni motor brez ščetk, izdelava baterijskega paketa, električni pogonski sklop
Published in DKUM: 01.07.2019; Views: 1714; Downloads: 214
.pdf Full text (7,44 MB)

3.
Nepristno naključna pulzno-gostotna modulacija za zmanjšanje elektromagnetnih motenj : magistrsko delo
Matej Uršnik, 2019, master's thesis

Abstract: Pri razvoju elektronskih naprav se premalo zavedamo pomena elektromagnetne skladnosti. Večina razvijalcev se z njo sreča tik pred zaključkom projekta, ko projekt pošljemo na testiranje v laboratorij za pridobitev certifikatov o skladnosti. Elektromagnetna skladnost ni ovira pred zaključkom projekta, je pa pomemben varnostni mehanizem, ki skrbi za varnost in nemoteno delovanje naprav. Namen magistrske naloge je izdelava H-mosta in implementacija ter evaluacija predlaganega algoritma, ki omogoča zmanjševanje sevalnih in prevodnih elektromagnetnih motenj. Meritve bomo opravili na enosmernem elektromotorju v polgluhi elektromagnetni komori.
Keywords: elektromagnetna skladnost, elektromagnetne motnje, enosmerni električni motor, nepristno naključna pulzno-gostotna modulacija
Published in DKUM: 27.06.2019; Views: 1583; Downloads: 121
.pdf Full text (11,18 MB)

4.
Razvoj in optimizacija motorja s feritnimi magneti za centralni pogon
Nejc Smolar, 2018, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga se osredotoča na delovanje in konstruiranje električnega motorja. Poudarek je predvsem na modeliranju in optimizaciji motorja, ki deluje po principu preklapljanja magnetnega pretoka (flux switching machine), s feritnimi magneti na rotorju. V prvem delu je razložen postopek modeliranja v programu Flux. Opisani so problemi, ki se lahko pojavijo in naše rešitve za izpostavljene probleme. V drugem delu je prikazan postopek optimizacije motorja, njegovi parametri in izračuni modelov.
Keywords: Električni motor, električni pogon, centralni pogon, sinhronski stroj, flux switching machine, FSM, motor s feritnimi magneti, metoda končnih elementov, MKE, modeliranje električnega motorja, Flux
Published in DKUM: 23.08.2018; Views: 1393; Downloads: 154
.pdf Full text (5,36 MB)

5.
LABORATORIJSKA SIMULACIJA POGONA DVIGALA
Jernej Brodej, 2015, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena simulacija pogona dvigala pri različnih obremenitvah. Prvi del naloge je razdeljen na zbiranje in analiziranje podatkov o pogonih dvigal. Podrobno so opisana dvigala KONE in njihova energetska učinkovitost. Prikazan je način delovanja napajalnika in pogonskega motorja, ki sta bila uporabljena pri sami simulaciji. V drugem delu naloge pa je podan opis nastavljanja parametrov napajalnika, s katerimi zagotovimo mehak zagon in ustavljanje dvigala.
Keywords: dvigala, električni pogon, asinhronski motor, frekvenčni pretvornik
Published in DKUM: 28.09.2015; Views: 2030; Downloads: 313
.pdf Full text (3,18 MB)

6.
Vpliv klasičnih osebnih vozil in hibridnih osebnih vozil na okolje
Mia Dogša, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Ljudje se vedno bolj zavedamo, da promet povzroča vrsto negativnih vplivov, na onesnaženost atmosfere, voda, prsti ter na zdravje ljudi, živali in rastlinskega sveta. V izhodišču diplomske naloge je obravnava klasičnih osebnih vozil, ki so zaradi svoje množičnosti in škodljivih izpušnih plinov, eden izmed največjih onesnaževalcev okolja. V nadaljevanju diplomske naloge je poudarek na hibridnih osebnih vozilih, ki spadajo med tako imenovana ekološka vozila, ki se v svetu vedno bolj uveljavljajo ter tako prispevajo k zmanjševanju škodljivih posledic prometa na okolje. Opisan je razvoj in delovanje klasičnih osebnih vozil in hibridnih osebnih vozil ter razširjenost hibridnih vozil na ameriškem, japonskem, evropskem in slovenskem tržišču. Navedeni so napori, s katerimi si prizadevajo povečati povpraševanje po hibridnih vozilih. Del diplomske naloge pa obravnava primerjavo klasičnih in hibridnih osebnih vozil na okolje.
Keywords: klasična vozila, hibridna vozila, električni motor, motor z notranjim izgorevanjem, onesnaženost okolja
Published in DKUM: 21.10.2013; Views: 1816; Downloads: 380
.pdf Full text (1,27 MB)

7.
HIBRIDNO ELEKTRIČNO VOZILO - NAČRTOVANJE SISTEMA AGREGATA ZA PODALJŠANJE DOSEGA
Rok Bolarič, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V delu je opisan postopek zasnove, izdelave in testiranja prototipa podaljševalca dosega. Sestavljen je iz bencinskega motorja Honda GX35, generatorja, podaljška gredi za bencinski motor ter nosilnega dela. Hitrost vrtenja se nastavlja preko servomotorja. Izdelan je tudi ustrezen program za krmiljenje servomotorja. Celoten sistem je vgrajen v prtljažni prostor vozila velikosti 30mm x 30mm x 30mm. Takšni sistemi so uporabljeni v serijskih hibridnih vozilih, kjer je pogon izveden izključno z električnim motorjem. Kot rezervoar energije je uporabljena baterija, ki jo polni bencinski motor. Zasnovali in izdelali smo tudi podaljšek gredi, za bencinski motor. Potrebovali smo ga za namestitev jermenskega pogona, ki prenaša moč iz bencinskega motorja na generator. Prav tako smo dimenzionirali in izdelali jermenski pogon. Na ta način se reši problem omejenega dosega električnih vozil. Za načrtovanje sistema smo uporabili sodobna CAD orodja. Podane so meritve ki smo jih opravili na prototipu.
Keywords: Podaljševalec dosega, bencinski motor, električni motor, hibridni pogon, serijski hibrid, servomotor, mikrokrmilnik
Published in DKUM: 21.11.2012; Views: 2117; Downloads: 208
.pdf Full text (4,23 MB)

8.
IZDELAVA DOKUMENTACIJE ZA TESTNO MESTO LINEARNEGA MOTORJA
Uroš Predikaka, 2010, bachelor thesis/paper

Abstract: Vsaka naprava potrebuje kvalitetno dokumentacijo, iz katere lahko uporabniki dobijo informacije o delovanju, hkrati pa je potrebna za kasnejša vzdrževanja. Za testni objekt lineranega motorja je potrebno izdelati dokumentacijo, v katero so vključeni mehanski načrti, elektro načrti, navodila za upravljanje, opis naprav ter tehnične lastnosti. Cilj naloge je izdelati kvalitetno dokumentacijo, preko katere bodo uporabniki dobili razne informacije iz testnega mesta linernega motorja.
Keywords: linearni električni motor, testno mesto, dokumentiranje
Published in DKUM: 07.09.2011; Views: 1905; Downloads: 243
.pdf Full text (2,01 MB)

9.
IZGRADNJA KASKADNE REGULACIJE ZA LINEARNI ELEKTRIČNI MOTOR
Tadej Kociper, 2010, bachelor thesis/paper

Abstract: Linearni električni motor ima pred rotirajočim mnogo prednosti, vendar more biti ustrezno reguliran. Komercialni krmilnik DPCANTE-020B080, ki ga je razvilo podjetje Advanced Motion Controls, ima lastno programsko opremo, preko katere je potrebno izvesti tokovno, hitrostno in položajno PID regulacijo pri različnih obremenitvah proge. Za lažje razumevanje delovanja je potrebno opisati najpomembnejše elemente sistema drsnih vrat.
Keywords: regulacija, linearni električni motor
Published in DKUM: 14.01.2011; Views: 2509; Downloads: 178
.pdf Full text (1,80 MB)

10.
ANALIZA KARAKTERISTIK ENOSMERNEGA MOTORJA NAPAJANEGA S PULZNIM NAPAJALNIKOM
Gregor Majerle, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomske naloge je seznanitev z enosmernim motorjem s trajnimi magneti, priključenim na različne oblike napetosti. V diplomski nalogi so narejene meritve, ki so prikazane v tabelarični in grafični obliki. Poudarek diplomske naloge je ugotavljanje, kako se električni pogon z enosmernim motorjem odziva na različne obremenitve pri pulznem napajanju, ter primerjava teh odzivov z odzivi, dobljenimi z drugimi oblikami napajalne napetosti. Meritve, ki so bile opravljene na električnem pogonu, so podkrepljene z analitično metodo. Vsa dela v zvezi z diplomsko nalogo so izvedena v Laboratoriju za aplikativno elektromagnetiko na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru.
Keywords: enosmerni motor, pulzno napajanje, merilni instrumenti, električni pogon
Published in DKUM: 15.07.2010; Views: 2724; Downloads: 375
.pdf Full text (3,22 MB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica