| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Koronavirusna kriza, rusko-ukrajinski konflikt in cene energentov
Klemen Žižmond, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Pričujoče diplomsko delo predstavlja učinke koronavirusne krize in rusko-ukrajinskega konflikta na splošne makroekonomske dejavnike s podrobnejšo analizo vpliva obeh kriz na energetske trge (segment nafte, zemeljskega plina in premoga) in pripadajoča cenovna gibanja. Posebej je poudarjen pomen vojaškega konflikta v Ukrajini na evropska gospodarstva in evropske energetske trge. Oba dogodka sta na energetskih trgih izzvala pomembne pretrese; povzročila sta izrazite cenovne šoke, spremenila obstoječe vzorce trgovanja in pokazala (predvsem rusko-ukrajinski konflikt), kako pomembna je energetska varnost in energetska neodvisnost nasploh. Primerjalna analiza maloprodajnih cen zemeljskega plina in električne energije v EU je pokazala velike podražitve po začetku ruske vojaške invazije.
Keywords: koronavirusna kriza, rusko-ukrajinski konflikt, cene energentov, ekonomske sankcije, energetska izpostavljenost Evrope.
Published in DKUM: 11.11.2022; Views: 763; Downloads: 125
.pdf Full text (2,43 MB)

2.
EKONOMSKE SANKCIJE MED DRŽAVAMI NA PRIMERU JUGOSLAVIJE (1991-1994)
Ana Benić, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Ekonomske sankcije so zanimiv instrument politike države ali koalicije držav, ki želi vplivati na ravnanja sankcionirane države. Sankcije so bile skozi zgodovino priljubljen instrument. Mnenja glede uspešnosti in smiselnosti izvajanja ekonomskih sankcij so raznovrstna in deljena. Namen našega diplomskega dela je bil predstaviti in približati bralcu vrste ekonomskih sankcij, razloge za njihovo uvedbo in cilje sankcionirajoče države. Podrobneje smo predstavili tudi posledice in stroške, ki nastanejo pri izvajanju ekonomskih sankcij. Velik poudarek smo namenili poglavju o učinkovitosti in uspešnosti sankcij. Ker gre za zapletene mehanizme med sankcionirajočo in sankcionirano državo, je mnenje o uspešnosti izvajanja sankcij zelo deljeno. V raziskovalnem delu diplomskega dela bralca podrobneje seznanimo z uporabo ekonomskih sankcij na primeru Jugoslavije v letih 1991 - 1994. Skozi kronološki pregled spoznamo, kakšne sankcije so Združeni narodi uvajali na omenjenem primeru. V zaključku primerjamo nekaj komentarjev različnih avtorjev glede uspešnosti sankcij na območju nekdanje SFRJ ter podamo še sklepne misli o izvajanju ekonomskih sankcij v prihodnje.
Keywords: mednarodni odnosi, sankcije, ekonomske sankcije, Jugoslavija
Published in DKUM: 28.03.2017; Views: 1104; Downloads: 137
.pdf Full text (351,58 KB)

3.
EKONOMSKE SANKCIJE EVROPSKE UNIJE IN DRŽAV ČLANIC PROTI TRETJIM DRŽAVAM
Lucija Turnšek, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Ekonomske sankcije Evropske unije in držav članic so del njihove sankcijske politike na področju skupne zunanje in varnostne politike, skupne zunanjetrgovinske in razvojne politike. Njihov namen je spremeniti politično vedenje določenega tretjega subjekta, ki krši mednarodno sprejete norme. Evropska unija, ki ekonomske sankcije uvaja že od osemdesetih let prejšnjega stoletja, se pri tem osredotoča na sprejemanje usmerjenih in selektivnih (t.i. pametnih) ekonomskih sankcij. V diplomskem delu se seznanjam z navedenimi področji in na koncu ugotavljam, ali so ekonomske sankcije učinkovite v smislu, da dosežejo zastavljeni cilj – spremembo spornega vedenja. Pri preverjanju slednjega se je izkazalo, da politične učinkovitosti ekonomskih sankcij Evropske unije ne morem potrditi, to pa predvsem zato, ker ni jasnih dejavnikov, ki bi kazali bodisi na uspeh bodisi na neuspeh ekonomskih sankcij. Izkazalo pa se je tudi, da v večini primerov lahko potrdimo učinkovitost sprejetih sankcij na ravni preverjanja dejanske učinkovitosti, v smislu, da ekonomske sankcije vendarle imajo določen vpliv na vedenje ciljnih subjektov. Pokazale so se tudi nekatere pomanjkljivosti sankcijskega režima Evropske unije, za katere podajam rešitve.
Keywords: ekonomske sankcije, Evropska unija, skupna zunanja in varnostna politika, politična in dejanska učinkovitost sankcij
Published in DKUM: 30.05.2011; Views: 2741; Downloads: 393
.pdf Full text (978,43 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica