| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 116
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Vpliv družbe na zlorabo drog posameznika : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Luka Šubic, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomske naloge je objasniti kakšen vpliv ima družba, na vpliv zlorabo drog posameznika. Predvsem sem se skoncentriral na vpliv družbe, katero si posameznik izbere sam, oziroma na družbo njegovih vrstnikov, posvetil pa sem se tudi na vpliv družine, ter okolja v katerem je posameznik odraščal. Navkljub vsem znanjem ter obveščanjem o učinku drog, predvsem mladostniki še vedno v velikem številu uporabljajo prepovedane droge, predvsem zaradi vpliva družbe, ter njenih dejavnikov. Pri tem imajo velik vpliv družbeni pritiski, saj se njihove vrednote vrtijo okoli njih, veliko posameznikov uživa prepovedane droge, da bi pred njihovimi vrstniki, oziroma družbo izpadli »kul«. V teoretičnem delu sem se dotaknil mladostnikov, ter vpliva družbe na njihov razvoj. V nadaljevanju so opisane lastnosti droge, oziroma kaj droge pravzaprav so , ter kaj pravzaprav posameznika privlači, oziroma kakšen je njegov namen uživanja prepovedanih drog. Razložil sem znake odvisnosti in se skoncentriral tudi na programe zdravljenja zasvojenosti ter vsesplošne pomoči odvisnikom in s tem poskušal razbiti stigmo, da se odvisnikom, ne da pomagati. V eperičnem delu sem imel za bolj podrobno analizo obravnavanje tematike in raziskovalni vprašanji, pogovor z strokovnjakom ter s posameznikom, kateri je na lastni koži izkusil zlorabo drog ter posledice le teh, z mano je delil svoje izkušnje, oziroma zgodbe, katere so ga pripeljale do odvisnosti. Njegova izkušnja mi je razširila moja obzorja razumevanja posledic, razlogov, o zasvojenosti z drogo ter vpogled v njihove težave. Na koncu sem napisal razpravo, ki temelji na teoriji in na mnenjih intervjujancev. V zaključku je podana kritika na diplomsko nalogo. 
Keywords: droge, družba, vrstniki, diplomske naloge
Published in DKUM: 26.09.2024; Views: 0; Downloads: 11
.pdf Full text (733,52 KB)

2.
Preiskave manj pogostih oblik prepovedanih drog v CFP, ki so se pojavile v Sloveniji
Mojca Janežič, 2005, published professional conference contribution

Keywords: droge, prepovedane droge, preiskovanje, Slovenija
Published in DKUM: 21.03.2024; Views: 166; Downloads: 17
.pdf Full text (467,50 KB)

3.
Nasilje in droge v šoli - pregled literature
Danijela Frangež, Gorazd Meško, 2005, published professional conference contribution

Keywords: šola, droge, nasilje
Published in DKUM: 21.03.2024; Views: 169; Downloads: 15
.pdf Full text (256,10 KB)

4.
Droge v kazenskih zavodih
Emanuel Banutai, 2005, published professional conference contribution

Keywords: zapori, kazenski zavodi, zaporniki, droge, zasvojenost
Published in DKUM: 19.03.2024; Views: 180; Downloads: 8
.pdf Full text (195,04 KB)

5.
Ilegalne droge v slovenski vojski
Igor Tomše, Andrej Anžič, 2003, published professional conference contribution

Keywords: droge, Slovenska vojska, mamila
Published in DKUM: 19.03.2024; Views: 165; Downloads: 10
.pdf Full text (313,82 KB)

6.
Forenzične preiskave ilegalnega heroina
Sonja Klemenc, 2002, published professional conference contribution

Keywords: heroin, droge, kriminaliteta, sodne znanosti, forenzične preiskave
Published in DKUM: 11.03.2024; Views: 158; Downloads: 6
.pdf Full text (278,88 KB)

7.
Droge in psihološki vidiki vožnje
Igor Areh, Peter Umek, Boštjan Smolej, 2002, published professional conference contribution

Keywords: droge, cestni promet, vožnja pod vplivom mamil
Published in DKUM: 11.03.2024; Views: 193; Downloads: 10
.pdf Full text (276,51 KB)

8.
Ocene in stališča slovenskih nogometašev glede uporabe substanc za izboljšanje zmogljivosti : magistrsko delo
Mario Crnjac, 2023, master's thesis

Abstract: Doping predstavlja kompleksno in pomembno vprašanje v svetu športa, ki zahteva resno obravnavo. V magistrskem delu so predstavljene glavne organizacije za boj proti dopingu tako v Sloveniji kot tudi v mednarodnem merilu. Prav tako je obravnavana zgodovina boja proti dopingu v Sloveniji, osnovne vrste prepovedanih substanc za izboljšanje zmogljivosti in potencialna tveganja za zdravje, povezana z njihovo uporabo. Magistrsko delo analizira tudi vpliv slovenske zakonodaje na to področje in podrobneje predstavi Mednarodno konvencijo proti dopingu v športu. Osrednji cilj tega magistrskega dela je pridobiti vpogled v stališča in mnenja slovenskih nogometašev glede uporabe dopinških substanc ter preučiti, kako dobro so informirani o tej problematiki. Raziskava se osredotoča na naslednje vidike: število nogometašev, ki uporabljajo doping, oceno stroge ali prizanesljive narave kazni za pozitiven test, moralno ali nemoralno dojemanje namerne uporabe dopinga, oceno števila nogometašev in trenerjev, ki naj bi uporabljali doping ali spodbujali njegovo uporabo, ter razmislek o možnosti uporabe varnih in poceni prepovedanih substanc, ki jih ni mogoče zaznati. Raziskava je potekala od julija do septembra 2023 in je zajela sodelovanje 130 nogometašev. Ugotovitve raziskave kažejo, da doping ni široko razširjen problem v Sloveniji, vendar pa tudi ni dovolj poznan. Anketirani so razdeljeni glede strogosti kazni za pozitiven test, v večini pa menijo, da je uporaba prepovedanih substanc nemoralna. Prav tako se je pokazalo, da le majhen odstotek nogometašev in trenerjev verjetno prakticira doping. Ob ponujeni možnosti uporabe varne in poceni prepovedane substance, ki je ni mogoče zaznati, bi se le majhen delež anketirancev resno odločil za njeno uporabo.
Keywords: nogometaši, doping, droge, Slovenija, magistrska dela
Published in DKUM: 14.11.2023; Views: 428; Downloads: 71
.pdf Full text (1,45 MB)

9.
Problematika podtikanja drog v pijačo v nočnih lokalih : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Vanesa Radanović, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Temo diplomskega dela smo našli na socialnih omrežjih. Zanimale so nas objave izpovedi deklet, ki so bile žrtve podtaknjenih drog, in svarila proti temu. Podtikanje drog v pijačo je kompleksen problem, saj je dokazovanje dejanje izredno zahtevno, žrtev pa je lahko vsak. Podtikanje drog (oziroma drink-spiking) je dejanje, ko storilec izkoristi žrtvino nepozornost in ji v pijačo vstavi drogo, alkohol ipd. z namenom, da bi jo kasneje spolno izkoristil. Uporabljene droge povzročijo amnezijo in so hitro prebavljive, podtika se tudi alkohol k alkoholnim pijačam. Storilci lahko izkoristijo tudi osebe, ki so vinjene. Takšna kazniva dejanja pustijo za seboj hude psihične posledice. V večini primerov so žrtve ženskega spola, moški pa so storilci. Žrtve se po pomoč nerade zatekajo k organom pregona zaradi sramu, občutkov krivde in prostovoljnega uživanja alkohola ter nedovoljenih substanc. Problematiko podtikanja drog smo preučevali z deskriptivno in s komparativno metodo. Članki, študije in izpovedi, ki smo jih prebirali, so nam bili v pomoč, da smo problem spoznali bolj podrobno in si lahko ustvarili svoje mnenje. Ob prebrani literaturi in pregledanih študijah smo ugotovili, da se ženske zavedajo te grožnje. Večina deklet doma sliši, kako naj se vede in kaj naj počne v nočnih lokalih. Varnostne kampanje imajo iste nasvete in so vedno usmerjena ženskam. Priporočila kampanj in nasveti staršev so naravnana na to, kako naj se ženske branijo, in ne na to, kako bi ta problem rešili. Pomoč policije v Veliki Britaniji na vhodih za pregled oseb ob vstopu v lokal je bila dobra poteza, vendar se to zgodi premalokrat. Potrebno bi bilo ženskam zagotoviti varno zabavo. V pomoč bi bili: ponujanje pokrival za pijačo, naključni pregledi med večeri v lokalih, več varnostnega osebja, ki je izobraženo in bi znalo prepoznati, kadar je osebi bila podtaknjena droga, in nudenje pomoči tudi tistim, za katere so mnenja, da so si sami krivi, ker so toliko popili.
Keywords: podtikanje drog, droge za posilstvo, alkohol, nočni lokali, zloraba, diplomske naloge
Published in DKUM: 06.11.2023; Views: 595; Downloads: 110
.pdf Full text (1,33 MB)

10.
Uporaba drog pri posilstvih : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Lara Koprivnikar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Posilstvo je ena najhujših oblik nasilja, s katero se soočajo posamezniki v družbi. Je izredno resen problem, ki predstavlja grobo kršenje spolne integritete, osebnega dostojanstva in človekovih pravic. Vendar pa se posilstva ne dogajajo le zaradi fizične prisile, temveč se včasih uporabljajo tudi druge metode za omamljanje žrtve in zmanjšanje njenega odpora. Eden od načinov, kako se to doseže, je uporaba drog pri storitvi posilstva. Problem uporabe drog pri storitvi posilstva je izredno resen in ima številne negativne posledice za žrtve. Drogiranje žrtve posilstva se lahko pojavi z namenom zmanjšanja njenega odpora, zmede ali povzroči izgubo zavesti. Ko je žrtev pod vplivom drog, se njena sposobnost jasnega razmišljanja, presojanja in sprejemanja odločitev močno zmanjša. To pomeni, da žrtev morda ni sposobna dati pristne privolitve ali se sploh zavedati, da je žrtev posilstva. Drogiranje zmanjšuje njeno sposobnost braniti se ali poklicati na pomoč. Drogiranje žrtve lahko povzroči tudi izgubo spomina ali zameglitev dogodka. To lahko oteži zbiranje dokazov, saj žrtev morda nima jasnih spominov ali informacij o napadu. Pomanjkljivi dokazi lahko vplivajo na uspešnost preiskave in kazenskega pregona domnevnega storilca. Primeri posilstva, ki vključujejo drogiranje žrtve, predstavljajo pravne izzive. Žrtve se lahko soočajo s težavami pri zbiranju dokazov, pomanjkanjem ozaveščenosti o tej problematiki v pravosodnem sistemu ter z možnostjo, da se jih obtoži, da so bile same odgovorne zaradi uživanja drog. Poleg tega lahko takšen travmatičen dogodek žrtvi pusti hude psihološke posledice, vključno s posttravmatskim stresnim sindromom (PTSD), depresijo, tesnobo, občutki krivde in nizkim samospoštovanjem. Žrtve se lahko soočajo s težavami v medosebnih odnosih ter izkušajo dolgotrajno in kompleksno trpljenje zaradi posilstva in drogiranja.
Keywords: droge, posilstva, podtikanje drog, diplomske naloge
Published in DKUM: 12.10.2023; Views: 482; Downloads: 128
.pdf Full text (1,87 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica