| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 18
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Zaznavanje napak v podnapisih v transportnem toku digitalne televizije
Timi Lah, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu bomo predstavili tehnologije digitalne televizije preko različnih medijev (prizemna televizija, satelitska televizija, IPTV ...). Razčlenili bomo transportni tok digitalne televizije in podali različne formate podnapisov, ki se danes uporabljajo v praksi. V nadaljevanju se bomo poglobili v delovanje optične prepoznave znakov na nivoju knjižnice Tesseract OCR in spoznali različne postopke identifikacije jezika besedila. V sklepnem delu magistrske naloge bomo sestavili programsko opremo, ki bo iz toka digitalne televizije izločila vse sledi podnapisov in prepoznala jezik posamezne sledi.
Keywords: digitalna televizija, IPTV, optična prepoznava znakov, podnapisi, identifikacija jezika
Published in DKUM: 06.03.2018; Views: 1454; Downloads: 136
.pdf Full text (8,17 MB)

2.
Procesiranje vsebin elektronskega programskega vodiča digitalne televizije
Mitja Sekavčnik, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu predstavimo digitalno televizijo in predhodnice le-te. Posebej se osredotočimo na IP televizijo. Pričakujemo, da se bo v nekaj letih število kanalov na televiziji precej povečalo. Slabost tega je, da uporabnik pri brskanju vsebin izgubi veliko časa, težava je tudi s preglednostjo vsebin. V delu razvijemo vtičnik za multimedijski center, ki obdela vsebine glede na uporabnikove želje in vrne rezultate, ki ustrezajo ključnim besedam. Uporabnik med zadetki izbere njemu ustrezno vsebino.
Keywords: digitalna televizija, IPTV, elektronski programski vodič, storitev
Published in DKUM: 10.11.2017; Views: 1546; Downloads: 105
.pdf Full text (3,16 MB)

3.
ZAJEMANJE IN OMREŽNO PREDVAJANJE DIGITALNIH TELEVIZIJSKIH PROGRAMOV
Mario Šepić, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena praktična izvedba sistema za zajemanje in omrežno predvajanje digitalnih televizijskih programov s pomočjo operacijskega sistema Linux. Opisane in naštete so vse potrebne komponente za izvedbo, to so Linux strežnik, DVB-S2 satelitski kanalnik za sprejem satelitskega signala, satelitska antena, programi in skripte, katere uporabljamo.
Keywords: digitalna televizija, iptv, linux, prekodiranje video vsebin, pretočne video vsebine
Published in DKUM: 28.01.2016; Views: 1728; Downloads: 226
.pdf Full text (1,73 MB)

4.
INTERAKTIVNA KOMUNIKACIJA V OKVIRU DIGITALNE TELEVIZIJE IP
Marko Sodin, 2014, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo zajema predstavitev digitalne televizije, njen nastanek in razvoj ter ponudbo in možnosti spremljanja klasične televizije v sodobni tehniki. Razvoj digitalizacije je napredoval s pomočjo interneta, ki uporabnika popelje v različno dodelane rešitve s prihodom IPTV. Opisani so začetki IPTV, njeno delovanje ter razvoj na področju spremljanja televizije z vključitvijo spleta. V delu je predstavljena zasnova tematskega multimedijskega zaslona, ki uporabniku ponuja sodobne tematske aplikacije, vezane na izbrano aplikacijsko domeno. Te nudijo uporabniku širok spekter povezanih informacij in mu omogočajo učinkovito interakcijo.
Keywords: IPTV, digitalna televizija, interaktivna televizija, multimedijski zaslon
Published in DKUM: 06.03.2015; Views: 1457; Downloads: 275
.pdf Full text (4,14 MB)

5.
OPTIMIZACIJA ODDAJNIH ANTENSKIH SISTEMOV
Jure Jakič, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo zajema projektiranje antenskih sistemov. Ker v fazi projektiranja težimo k optimizaciji antenskih sistemov, je v diplomskem delu prikazano, kako priti do boljših rezultatov antenskega sistema. Optimizacija antenskega sistema se izvaja z ustreznim dimenzioniranjem povezovalnih kablov. S tem pripomoremo, da antenski sistem obratuje z maksimalnim izkoristkom in se ne pregreva. Zelo pomembno je tudi, da antenski sistem ne seva v zrak. Na naklon sevanja lahko vplivamo z mehanskim naklonom anten oziroma z ustrezno električno dolžino kablov. Vse te lastnosti v fazi projektiranja simuliramo s programom Emlab, ki ga je razvilo podjetje Aldena. Zaradi velike konkurence na trgu je zelo pomembno, da antenskih sistemov ne predimenzioniramo, saj bi to pomenilo večjo ceno sistema, s tem pa bi morebiti lahko izgubili posel.
Keywords: antena, antenski sistem, optimizacija oddajnih antenskih sistemov, digitalna prizemeljska televizija (DVB-T)
Published in DKUM: 02.10.2013; Views: 1488; Downloads: 213
.pdf Full text (4,69 MB)

6.
Optimizacija vrstnega reda montažnih del v sistemu prenosa digitalnega signala
Boštjan Koprivnikar, 2013, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi sem prikazal problem načrtovanja izgradnje omrežja digitalne televizije. Najprej sem predstavil zgradbo RTV Slovenija ter zgodovino radiodifuzijskega oddajanja. Opisal sem delovanje in naloge organizacijske enote Oddajniki in zveze. Nadaljeval sem s predstavitvijo digitalnega televizijskega omrežja ter različnih ABC analiz le-tega. Zaključil sem z optimalno razporeditvijo delovnih nalogov za izgradnjo omrežja. Pri izračunu ABC analize števila gledalcev posameznih sistemov sem pridobil podatke, ki so uporabni pri načrtovanju velikosti antenskih sistemov in njihovem nadzoru. Za določitev hrbtenice mikrovalovnih povezav sem uporabil ABC analizo TX povezav. S pomočjo teh podatkov se določijo tudi prioritete pri odpravi okvar več povezav hkrati. ABC analizo TX antenskih sistemov sem potreboval za določitev odstotnega števila pokritosti gledalcev s signalom TX antenskega sistema, ki sem ga sešteval pri načrtovanju izgradnje omrežja. Ugotovil sem, da je nalogo 95 % pokrivanja možno doseči v 40 delovnih dneh.
Keywords: digitalna televizija, multipleks A, ABC analiza, delovni nalogi
Published in DKUM: 02.07.2013; Views: 1788; Downloads: 80
URL Link to full text

7.
RAZVOJ DIGITALNE TELEVIZIJSKE TEHNIKE IN SLOVENSKI SITKOM
Sabina Zag, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Razvoj digitalne televizije je prinesel kar nekaj novosti, kot so: boljša kvaliteta slike, več programov in večja interaktivnost med uporabnikom in televizijo. V diplomski nalogi bomo poskušali ugotoviti, kako je razvoj digitalne televizijske tehnike vplival na razvoj sitkoma v Sloveniji. Predstavili bomo kulturo smeha, saj je le-ta pomembna za razvoj sitkoma. V nadaljevanju bomo pregledali značilnosti sitkoma, vrste le-tega in se nato še osredotočili na stereotipe, ki so eden izmed njegovih pomembnih sestavnih delov. Za konec bomo analizirali dva slovenska sitkoma – Moji, tvoji, najini (2010- ) in Lepo je biti sosed (2008-2011) – ter poskušali ugotoviti, ali ustrezata merilom tega žanra.
Keywords: Digitalna televizija, kultura smeha, sitkom, stereotipi
Published in DKUM: 16.11.2012; Views: 5434; Downloads: 176
.pdf Full text (1,38 MB)

8.
9.
PROJEKTIRANJE IN DIMENZIONIRANJE KOMPONENT UHF (DVB-T) ANTENSKEGA SISTEMA ZA PRIZEMELJSKO TELEVIZIJO
Simon Klement, 2010, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen potek projektiranja, izdelave simulacij in izbire komponent UHF (DVB-T) antenskega sistema na podlagi zahtev in podatkov naročnika. Predstavljeni so osnovni gradniki antenskega sistema in njihove funkcije v sistemu. V nadaljevanju je prikazana simulacija sevalnih karakteristik antenskega sistema v programskem orodju Emlab Evolution in načrtovanje preklopnega polja v programskem orodju Autodesk Mechanical Desktop. Sledila je izdelava vezalnega načrta in sestavnice celotnega sistema. V sklepnem delu je prikazana montaža antenskega sistema na testni antenski stolp, meritve horizontalnega diagrama ter končna montaža na objektu s pomočjo helikopterja.
Keywords: digitalna prizemeljska televizija (DVB-T), antena, antenski sistem, projekt, oddajnik
Published in DKUM: 12.01.2011; Views: 2978; Downloads: 264
.pdf Full text (5,60 MB)

10.
PRILAGODITVE TELEVIZIJSKE ODDAJNIŠKE INFRASTRUKTURE IN OMREŽJA ZA PREHOD NA DIGITALNO PRIZEMELJSKO ODDAJANJE TELEVIZIJSKEGA SIGNALA
Andrej Kosi, 2010, dissertation

Abstract: Prehod oddajanja analognega prizemeljskega televizijskega signala v oddajanje digitalnega prizemeljskega televizijskega signala poteka v večini držav po svetu. V Evropi je bil za digitalno prizemeljsko televizijo izbran standard, poznan pod imenom DVB-T/H. Možnost gradnje eno-frekvenčnih omrežij in uporaba ortogonalnega frekvenčnega multipleksiranja prinašata številne spremembe na oddajniški infrastrukturi, distribuciji vsebin in gradnji televizijskega omrežja. V disertaciji so predstavljene prilagoditve oddajniške infrastrukture in omrežja, s katerimi smo se soočili pri prehodu na digitalno oddajanje. Uporaba ortogonalnega frekvenčnega multipleksiranja in gradnja eno-frekvenčnih omrežij zahtevata bistveno kakovostnejši lokalni oscilator, kot ga uporablja večina dosedanjih analognih oddajnikov in kanalnih pretvornikov. Fazni šum, frekvenčna stabilnost in ločljivost, potrebna za sinhronizacijo oddajnikov, so glavni kriteriji za določitev zahtev, ki jih mora izpolnjevati lokalni oscilator. Kot primerna rešitev je predlagan koncept hibridnega oscilatorja. Pri gradnji analognega televizijskega omrežja se za pokrivanje območij, ki zaradi oddaljenosti, naravnih ali umetnih ovir niso zadovoljivo pokrita s signalom, običajno uporabljajo kanalni pretvorniki. Za uporabo enakega koncepta v digitalnem omrežju je treba obstoječi kanalni pretvornik prilagoditi zahtevam, ki izhajajo iz standardov in priporočil za digitalno televizijo. Predlagan je koncept nadgradnje kanalnega pretvornika z možnostjo delovanja v analognem ali digitalnem načinu ter možnostjo avtomatskega preklopa. Uporaba takšnega kanalnega pretvornika je še posebej zanimiva na območjih, kjer se bo analogna televizija uporabljala še nekaj časa. Pri prehodu na digitalno oddajanje kanalni pretvornik avtomatsko izbere digitalni način delovanja. Predstavljena rešitev pomeni tudi komercialno prednost, saj trenutno na trgu ni podobnih izdelkov, ki bi omogočali avtomatski prehod delovanja. Predstavljeni so izračuni in primeri uporabe nadgrajenega kanalnega pretvornika v različnih konceptih televizijskih omrežij. Ena izmed prednosti prehoda na digitalno prizemeljsko oddajanje je zmanjšanje števila potrebnih frekvenc oziroma kanalov za prenos posameznih programov. Na enem digitalnem kanalu lahko na primer oddajamo tudi do deset televizijskih programov standardne resolucije (število je odvisno od uporabljenega kodiranja in izbranih oddajnih parametrov). V primeru pomembnejših oddajnih točk je zato treba zagotoviti dodatne mehanizme za preprečitev popolnega izpada oddajanja, če pride do okvare. Predstavljeni so različni koncepti in rešitve za povečanje zanesljivosti na nivoju oddajnika, oddajniškem sistemu in televizijskem omrežju. Vhodni signal v analogne oddajniške sisteme je avdio in video signal. Pri digitalnih oddajniških sistemih se uporablja DVB-ASI signal. Rešitve za delitev in izbiro vhodnega signala iz analognih sistemov zato niso več uporabne za digitalne oddajniške sisteme. Potreba po delitvi in možnosti izbiranje DVB-ASI signala je predvsem prisotna pri sistemskih rešitvah na področju gradnje redundantnih sistemov. Številne kombinacije pri gradnji redundantnih sistemov zahtevajo modularno, prilagodljivo in cenovno ugodno rešitev. Predstavljen je koncept aktivnega delilnika in selektorja DVB-ASI signala, ki je prilagojen redundantnim sistemom.
Keywords: analogna prizemeljska televizija, digitalna prizemeljska televizija, sintezator z neposredno sintezo signala, fazno sklenjena zanka, televizijski kanalni pretvornik, propagacijski modeli, zaznava televizijskega signala, zanesljivost, redundantni sistemi, televizijska oddajniška omrežja, digitalna video radiodifuzija (DVB), DVB-ASI signal, digitalna prizemeljska televizija (DVB-T), mobilna prizemeljska televizija (DVB-H), DVB-ASI delilnik, DVB-ASI selektor
Published in DKUM: 20.09.2010; Views: 3955; Downloads: 438
.pdf Full text (3,75 MB)

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica