| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 15
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Razvoj električne sheme in programske rešitve za avtomatizacijo tunela za dezinfekcijo z UVC-svetlobo : diplomsko delo
Denis Syla, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje postopek načrtovanja avtomatiziranega tunela za dezinfekcijo z UVC svetlobo, ki se lahko uporablja na področju industrijskih pakiranj v različnih panogah. Ta način dezinfekcije spada med modernejše in zaradi okoljskih prednosti postaja vedno bolj popularen. Načrtovanje avtomatizacije stroja je sestavljeno iz treh delov: načrtovanje električne sheme v programu SEE Electrical, programske rešitve v lestvični logiki za Siemensov krmilnik in oblikovanje vmesnika človek-stroj. Skrbno načrtovanje teh prinese varno in zanesljivo delovanje in upravljanje novoizdelanega stroja, kar mora biti osnovna ideja načrtovanja vsakega avtomatiziranega stroja.
Keywords: dezinfekcija z UVC svetlobo, električna shema, program za avtomatizacijo, vmesnik človek-stroj
Published in DKUM: 26.04.2024; Views: 374; Downloads: 30
.pdf Full text (3,58 MB)
This document has many files! More...

2.
Optimizacija naknadne dezinfekcije pitne vode v vodovodnem omrežju mesta velenje
Tanja Kontič, 2021, master's thesis

Abstract: Namen magistrskega dela je bil optimizirati naknadno dezinfekcijo pitne vode s klorom v vodovodnem omrežju mesta Velenje z upoštevanjem veljavne zakonodaje po minimalnem obsegu vnosa kemijskih snovi v vodo.
Keywords: pitna voda, dezinfekcija, kloriranje, hidravlični razpad klora
Published in DKUM: 07.07.2021; Views: 1103; Downloads: 99
.pdf Full text (4,46 MB)

3.
Preverjanje proti-mikrobne učinkovitosti izbranih komercialno dostopnih produktov za gospodinjstva
Taja Falnoga, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Osrednji namen diplomskega dela je bil preveriti proti-mikrobno učinkovitost delovanja izbranih komercialno dostopnih produktov za gospodinjstva. Testirali smo 2 produkta: palčko, ki sprošča klorov dioksid v nizkih koncentracijah in folijo, obdelano s kovinskimi ioni. Testiranje smo izvedli v prostorih Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede, v biokemijskem laboratoriju, tajništvu in na stranišču. V teh prostorih smo aktivirali palčke, folijo pa prilepili na kljuke. Zrak smo testirali vsak dan z uporabo odprtih mikrobioloških agarnih gojišč. Prav tako smo vsak dan s sterilnimi palčkami odvzeli po 2 vzorca z vsake kljuke – z dela pokritega s folijo in z dela brez nje - in jih nanesli na mikrobiološka agarna gojišča. Folijo smo dodatno testirali z uporabo metode ISO 22196:2011. Rezultate učinkovitosti obeh proti-mikrobnih produktov smo statistično ovrednotili. Število mikrobov v zraku se po aktivaciji proti-mikrobne palčke z izločanjem klorovega dioksida statistično značilno ni razlikovalo od mikrobiološkega stanja pred eksperimentom. Testirana proti-mikrobna folija je bila učinkovita, saj se je v primerjavi s kontrolo statistično značilno znižalo število prisotnih mikrobov.
Keywords: klorov dioksid, proti-mikrobno delovanje, dezinfekcija, gospodinjstva
Published in DKUM: 07.09.2020; Views: 923; Downloads: 163
.pdf Full text (1,13 MB)

4.
Recikliranje vode iz laboratorija za trajnostno testiranje pralnih strojev : magistrsko delo
Teja Golčman, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo preučili rešitev za zmanjšanje porabe pitne vode v laboratoriju za trajnostno testiranje pralnih strojev, ki temelji na reciklaži odpadne vode, kar je ugodno tako z okoljskega kot ekonomskega vidika. V okviru eksperimentalnega dela smo izvedli mehansko filtracijo z adsorpcijo s štirimi različnimi filtrirnimi materiali (granulirano aktivno oglje – GAC, zeolit, silikat in montanit) in pri treh različnih pretokih (0,5 L/min, 1 L/min in 1,3 L/min). Z analizo fizikalno-kemijskih parametrov smo določili učinkovitost adsorpcijskih materialov za znižanje organskih onesnaževal in vpliv pretoka na učinkovitost čiščenja odpadne vode. Vzorce vode smo analizirali glede na specifične in nespecifične fizikalno-kemijske parametre (temperatura, pH vrednost, prevodnost, KPK, BPK5, TOC, tenzidi). Določili smo organoleptične lastnosti vode (vonj, barva) in mikrobno onesnaženje (skupno število aerobnih bakterij in gliv/plesni pri temperaturi 22 °C ter analizo ATP).
Keywords: recikliranje odpadne vode, ponovna uporaba, adsorpcija, GAC, UV dezinfekcija
Published in DKUM: 12.02.2020; Views: 1468; Downloads: 197
.pdf Full text (2,10 MB)

5.
Razvoj naprave za dezinfekcijo in sušenje obutve "OxoBox" : magistrsko delo
Niko Tisaj, 2019, master's thesis

Abstract: Področje, ki ga bo magistrska naloga pokrivala so sušilci obutve ter naprave za razkuževanje obutve. Trg s temi napravami se v zadnji letih razvija in vztrajno raste. Premočena in preznojena obutev je vsekakor problem, s katerim se je srečal že vsak izmed nas. V takšnem primeru se ne pojavi samo neprijeten občutek, ampak sčasoma tudi neprijetne vonjave in okužbe stopal. Posledično se pojavlja vprašanje, kje in kako čimprej posušiti obutev. V nalogi bomo skozi celoten proces razvoja izdelka, predstavili rešitev problema, ki bo tako funkcionalna kot tudi oblikovno privlačna za uporabnika. Rešitev se imenuje OxonBox. Naprava združuje sušenje in dezinfekcijo z ozonom.
Keywords: razvoj izdelka, oblikovanje, sušilci, sušenje, dezinfekcija obutve, ozon, produktno oblikovanje
Published in DKUM: 17.10.2019; Views: 1889; Downloads: 45
.pdf Full text (3,20 MB)

6.
Problemi pri mehčanju vode v pralnicah : okužba ionskih izmenjevalcev
Sabina Fijan, Sonja Šostar-Turk, Suzana Arnuš, 2003, review article

Abstract: Vsaka pralnica naj bi imela napravo za ionsko izmenjavo, torej napravo za mehčanje vode. Med delovanjem ionskega izmenjevalca se na površini sintetičnih smol/polimerov nalagajo mikroorganizmi, ki se razmnožujejo in tvorijo biofilm. Ko biofilm doseže kritično točko, se iz njega pričnejo mikroorganizmi izpirati v mehko vodo. V primeru, da proizvedena mehka voda kaže povečano obremenitev z mikroorganizmi, govorimo o biološkem onesnaževanju. Zaradi tega moramo ionski izmenjevalec redno nadzirati. Rast mikroorganizmov na površini ionskega izmenjevalca preprečimo s kontinuiranim kloriranjem. Če ugotovimo nastanek biofilma, ionski izmenjevalec dezinfeciramo z ustreznimi dezinfekcijskimi sredstvi. Priporoča se uporaba peroksiocetne kisline, saj so raziskave pokazale, da peroksiocetna kislina že v zelo majhni koncentraciji in krajšem času učinkovanja povzroči uničenje nastalega biofilma. V raziskavi smo preverili kakovost mehčane vode, ki vstopa v postopek pranja v štirih pralnicah bolnišničnih tekstilij, da bi ugotovili, all je voda biološko onesnažena, kar zmanjša kemo-termični razkuževalni učinek postopka pranja. Rezultate smo primerjali s priporočenimi zahtevami za kakovostno nego in higieno tekstilij RAL-GZ 992/2 za bolnišnične tekstilije.
Keywords: nega tekstilij, pralnice, ionski izmenjevalec, dezinfekcija, peroksiocetna kislina, bolnišnično perilo, higiena
Published in DKUM: 31.08.2017; Views: 1274; Downloads: 135
.pdf Full text (574,95 KB)
This document has many files! More...

7.
POSLOVNI MODEL NOVEGA PROGRAMA IN IZDELKA V OBSTOJEČEM PODJETJU
Marko Lavrih, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo določili in nastavili poslovni model uvedbe novega izdelka v obstoječem podjetju. Skušali smo odgovoriti na vprašanje, ali je finančno smiselna širitev dejavnosti na področje, ki ga do sedaj nismo pokrivali in v končni fazi tudi, kakšen finančni učinek je z uvedbo novega programa mogoče pričakovati. V podjetju, ki se 27 let svojega obstoja ukvarja izključno z informacijsko tehnologijo, razmišljamo o širitvi dejavnosti na področje trženja in proizvodnje sistemov oz. sredstev za pripravo (dezinfekcijo) pitne vode večjim uporabnikom, predvsem domovom za starejše občane in zdravstveno-medicinskim ustanovam. Program uvajamo v zdravo podjetje z dobro boniteto z zanesljivimi viri tako v finančnem kot strokovnem oziru. Podjetje razpolaga z lastnimi poslovnimi prostori ter stabilno in zadostno kadrovsko sestavo, zato so v začetnem obdobju stalni stroški praktično zanemarljivi. S pomočjo metodologije panelnega poslovnega modela smo postavili model, ki v devetih različnih segmentih podrobno opiše vse faze uvedbe novega programa ter njihove parametre in relacije med njimi. Na podlagi postavljenega cenika in dokaj dobro poznanih vhodnih stroškov smo izračunali predvideni donos, na katerega lahko računamo v prvih nekaj letih. Izračunali in ovrednotili smo tudi nekaj odstopanj, do katerih seveda zelo verjetno lahko tudi dejansko pride. Ugotovili smo, da bo začrtane prodajne količine težko doseči, saj potencialni kupci že dosegajo sprejemljive rezultate z zelo obvladljivimi stroški, občasni pojavi legionele pa so v našem okolju dokaj sprejemljiv in obvladljiv pojav. V skladu z dobljenimi rezultati bi bilo smiselno investicijsko previdno, a marketinško agresivno nastopiti na tržišču. V nekaj mesecih tipanja tržišča bi dobili natančnejšo predstavo glede prodajnih količin, na katere lahko dejansko računamo. Na podlagi ujemanja ali odstopanja od izračunanih količin in cen imamo podlago za konkretne odločitve o nadaljevanju aktivnosti glede uvedbe novega programa v obstoječe podjetje.
Keywords: priprava pitne vode, dezinfekcija vode, preprečevanje legionele, poslovni model
Published in DKUM: 14.10.2016; Views: 1792; Downloads: 219
.pdf Full text (11,71 MB)

8.
9.
IZBOLJŠANJE PRIPRAVE TEHNOLOŠKE VODE ZA PODJETJE JUB
Maša Iršič, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je bil poiskati nove možnosti za pripravo tehnološke vode v podjetju JUB. Obstoječi postopek priprave vode obsega kemijsko mehčanje in dezinfekcijo z UV- žarnico. Pri delu smo se osredotočili na znižanje dodatka sredstva za mehčanje vode ter uporabo ionske izmenjave in reverzne osmoze. Preučevali smo učinkovitost dveh ionskih smol, ki bi bili primerni predvsem za znižanje trdote vode (Lewatit TP 207 in Lewatit S 1468), ter membrano iz polietersulfona. V nadaljevanju smo z mehčano vodo pripravili izbrane izdelke podjetja in jih ocenili glede na učinkovitost dispergiranja polnil v vodnih raztopinah. Ocenili smo stroške alternativnih postopkov priprave vode. Ugotovili smo, da bi bila za pripravo tehnološke vode glede na rezultate najbolj primerna kombinacija kemičnega mehčanja z znižanim dodatkom sredstva za mehčanje vode in ionske izmenjave.
Keywords: Mehčanje vode, trdota vode, ionska izmenjava, reverzna osmoza, dezinfekcija z UV- žarki.
Published in DKUM: 18.09.2013; Views: 3434; Downloads: 355
.pdf Full text (3,27 MB)

10.
Reprocesiranje medicinskih pripomočkov za enkratno uporabo
Tanja Pristavec, 2012, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo predstavili reprocesiranje medicinskih pripomokov za enkratno uporabo. Predstavili smo razline vidike problematike reprocesiranja vkljuno z varnostjo pacientov, osebne odgovornosti, ekonomskega vodila, etinih dilem in ekološkega nadzora. Namen raziskave je bil ugotoviti ali je reprocesiranje medicinskih pripomokov za enkratno uporabo lahko sporno in tvegano za pacienta, ter v kolikšni meri se izvaja. Metodologija raziskovanja. Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji in eksperimentalni študiji. Uporabljena je bila deskriptivna metoda z zbiranjem in analizo literature s podroja reprocesiranja medicinskih pripomokov. Za potrebe empirinega dela naloge smo podatke zbirali na dva naina. V prvem delu smo kvantitativne podatke pridobili s pomojo delno strukturiranega vprašalnika, namenjenega vodjem sterilizacijske dejavnosti v zdravstvenih ustanovah v Sloveniji. Iz rezultatov ankete in pregleda literature smo oblikovali seznam najpogosteje reprocesiranih medicinskih pripomokov za enkratno uporabo. Na osnovi tega smo izvedli drugi, eksperimentalni del raziskave, kjer smo izbrani material za enkratno uporabo reprocesirali ter nato ugotavljali odstopanja. Dobljene podatke smo predstavili deskriptivno in s fotografijo. Rezultati. Raziskava je pokazala, da je reprocesiranje medicinskih pripomokov za enkratno uporabo pogosta praksa tako v Sloveniji kot drugod v svetu. Iz pregleda in analize literature je zaznati tako nasprotnike kot zagovornike reprocesiranja medicinskih pripomokov za enkratno uporabo. Z eksperimentalno študijo smo prikazali problem s funkcionalnostjo in deformacijo posameznih medicinskih pripomokov za enkratno uporabo po reprocesiranju. Sklep. Mnenja za in proti reprocesiranju medicinskih pripomokov za enkratno uporabo in ponovni uporabi so deljena. Glavno vodilo reprocesiranja medicinskih pripomokov za enkratno uporabo je ekonomski vidik. Argumenti proti reprocesiranju pa so možna tveganja za pacienta zaradi ponovne uporabe medicinskih pripomokov za enkratno uporabo iz vidika napak v materialu reprocesiranih medicinskih pripomokov za enkratno uporabo in tveganja zaradi prenosa bolnišninih okužb.
Keywords: medicinski pripomoki, tveganje, dezinfekcija, sterilizacija
Published in DKUM: 07.01.2013; Views: 2932; Downloads: 414
.pdf Full text (1,68 MB)

Search done in 0.19 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica