| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Sistemi za detekcijo nepravilnosti na tirnih vozilih in njihov vpliv na varnost v železnišem prometu : magistrsko delo
Dejan Kociper, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu so predstavljeni sodobni detekcijski sistemi, ki se uporabljajo za avtomatsko zaznavo napak na tirnih vozilih za varen potek železniškega prometa. V Sloveniji se trenutno uporabljajo le trije različni detekcijski sistemi, medtem ko se v ostalih državah Evrope in sveta na železniški infrastrukturi že množično uporabljajo različni senzorski in detekcijski sistemi. Za vpeljavo avtomatizacije, uvedbo sodobnih tehnologij in predvsem povečanje varnosti železniškega prometa smo na podlagi izkušenj iz tujine in najpogosteje zaznanih napak na tirnih vozilih izbrali 7 različnih detekcijskih sistemov za vgradnjo na javno železniško omrežje v Sloveniji. Ugotovili smo, da bi bila uvedba sistemov za detekcijo nepravilnosti na slovenskem železniškem omrežju smiselna, saj bi kljub visoki finančni vrednosti investicije z vgradnjo sistemov povečali varnost in zanesljivost železniškega prometa ter naredili korak naprej v razvoju železniškega prometa v Sloveniji.
Keywords: železniški promet, detekcijski sistemi, varnost, železniška infrastruktura
Published in DKUM: 24.11.2022; Views: 763; Downloads: 0
.pdf Full text (5,77 MB)

2.
Zaznavanje napadov z detekcijskim sistemom Honeypot : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Informacijska varnost
Jaka Žužek, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Število varnostnih incidentov, ki se zgodijo na spletu ali preko njega, vse bolj narašča. Napadalci, ki ogrožajo produkcijske sisteme, namreč z veliko vnemo odkrivajo vedno nove ranljivosti in nove načine za njihovo zlorabo in izkoriščanje. V želji, da bi spoznali več o vzorcih napadov in vedênju napadalcev, se je na področju varovanja informacijskih tehnologij razvil koncept elektronskih vab, imenovan honeypot. Na omrežje se ga postavi samo zato, da ga je mogoče napasti in ogroziti. Pri tem sistemske pravice napadalca oziroma avtomatiziranih skript v resnici niso takšne, kot se sprva zdi, preden tak vdiralec ugotovi, da se je znašel v pasti, pa lahko honeypot zabeleži vso njegovo neavtorizirano dejavnost v datoteke, do katerih pa napadalec nima dostopa. Koncept delovanja tovrstne tehnologije je zato izrednega pomena za zaznavanje in odkrivanje novih groženj, saj je za razliko od sistemov za zaznavanje in preprečevanje napadov in od požarnih zidov sposoben zaznavati tudi napredne trajne grožnje (APT). Tehnologija honeypot na varnostnem področju že zdaj veliko ponuja, še več pa obeta, vendar je splošni javnosti še neznana. Prav zato smo se odločili, da v okviru diplomske naloge raziščemo njeno delovanje in jo bolje spoznamo. V praksi smo to tehnologijo preizkusili s testiranjem honeypota Kippo SSH. Namen testiranja je bil uspešno vzpostaviti honeypot in ugotoviti, ali se napadi na produkcijske sisteme odvijajo dnevno. Poleg tega pa smo želeli preveriti tudi razlike med delovanjem honeypota v lokalnem omrežju in zunaj njega in skušali dokazati, da zabeleži honeypot zunaj lokalnega omrežja več napadov kot znotraj njega.
Keywords: internet, napadi, grožnje, informacijska varnost, detekcijski sistemi, Honeypot, diplomske naloge
Published in DKUM: 08.10.2015; Views: 1480; Downloads: 178
.pdf Full text (748,80 KB)

Search done in 0.05 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica