| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Zbirka gradiv, ki so vezana na nacionalno infrastrukturo odprtega dostopa
2012

Abstract: Nacionalno infrastrukturo odprtega dostopa sestavlja šest repozitorijev in portal Openscience.si, ki služi kot agregator gradiv, priporočilni sistem in detektor podobnih vsebin. Openscience.si agregira vsebine iz repozitorijev in tudi zunanjih virov (dLib, Videolectures.NET, CLARIN.si, revije SAZU, Arhiv družboslovnih podatkov, DKMORS in drugih virov. Nacionalno infrastrukturo odprtega dostopa smo začeli graditi leta 2012, v okviru projekta ODUN, ki je bil financiran iz sredstev Ministrstva za izobraževanje znanost in šport in Evropskih strukturnih skladov. Zbirka vsebuje članke, predstavitve, odprte podatke in druga gradiva, s katerimi smo predstavili to infrastrukturo.
Keywords: odprta znanost, odprto dostopni repozitoriji, raziskovalni podatki, nacionalna infrastruktura odprtega dostopa, detekcija plagiatov, priporočilni sistemi
Published in DKUM: 20.07.2020; Views: 1259; Downloads: 21
URL Link to full text
This document is also a collection of 8 documents!

2.
UPORABA NOSQL PODATKOVNIH BAZ ZA GENERIRANJE POROČIL DETEKTORJA PLAGIATOV
Mario Dietner, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo predstavili koncept podatkovnih baz NOSQL. Našteli smo osnovne skupine, jih opisali in našteli njihove pripadnike. Podrobneje smo se posvetili opisu podatkovnega sistema Apache Cassandra, njegovim lastnostim, delovanju in arhitekturi. Posebej so nas zanimale splošne lastnosti Cassandre, kot so elastičnost, razpoložljivost in ujemljivost podatkov ter zanesljivost in zmogljivost sistema v realnem okolju. V praktičnem delu diplomskega dela smo razvili sistem, ki uporablja Appache Cassandra za generiranje poročil o vsebinski podobnosti med dokumenti. Iskanje plagiatov je časovno zahteven proces, saj z naraščanjem števila dokumentov narašča tudi časovna zahtevnost iskanja. Cassandrina elastičnost in podatkovni model sta idealna rešitev za takšno iskanje. Za izvedbo preizkusa smo uporabili obstoječo bazo izvlečkov (angl. hash), ki smo jih pridobili iz dokumentov Digitalne knjižnice Univerze v Mariboru. To smo prenesli v Cassandrino gručo desetih strežnikov. Čase generiranja poročil smo primerjali s časi, ki smo jih dobili pri generiranju poročil iz podatkovne baze MS SQL. Pokazali smo, da Appache Cassandra 2,2-krat hitreje generira poročila in je neobčutljiva za izpade strežnikov.
Keywords: podatkovne baze NOSQL, Appache Casandra, teorem CAP, detekcija plagiatov
Published in DKUM: 15.06.2012; Views: 3061; Downloads: 276
.pdf Full text (2,78 MB)

3.
IZDELAVA PROGRAMSKEGA PAKETA ZA PRIDOBIVANJE IN PRIMERJANJE BESEDIL IZ INTERNETA
Matej Petek, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo obdelali področje pridobivanja dokumentov iz različnih virov na internetu. V teoretičnem delu smo predstavili, kako delujejo spletni pajki, strežniki OAI-PMH in OAI-ORE ter orodje Appache Tika, ki omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v tekstovno obliko in ekstrakcijo metapodatkov. Zatem smo na kratko predstavili naloge, ki jih rešujejo sistemi za obdelavo besedil v naravnem jeziku. V praktičnem delu smo izdelali programski paket za pridobivanje dokumentov iz interneta in primerjanje besedil iz teh dokumentov.
Keywords: procesiranje naravnega jezika, metapodatki, spletni pajki, OAI-PMH, detekcija plagiatov
Published in DKUM: 14.03.2012; Views: 3419; Downloads: 264
.pdf Full text (2,57 MB)

Search done in 0.13 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica