| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
3D verižne kode F26, F6 in 5OT za opis skeletov vokseliziranih objektov
Goran Pjević, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu opišemo tehnike za tvorbo 3D verižnih kod, primernih za opis skeletov vokseliziranih geometrijskih objektov. Osredotočimo se na Freemanovi verižni kodi v 26 in 6 smeri (F26 in F6) ter 5-ortogonalno verižno kodo (5OT). Te verižne kode nato uporabimo za stiskanje 3D skeletov. Verižne kode stisnemo z algoritmi stiskanja RLE, LZW, bzip2 in bzip3 ter primerjamo njihovo uspešnost.
Keywords: 3D geometrijski objekti, brezizgubno stiskanje podatkov, primerjava metod RLE, LZW, bzip2 in bzip3
Published in DKUM: 23.12.2024; Views: 0; Downloads: 18
.pdf Full text (1,80 MB)

2.
Aplikacije računalniških algoritmov
Borut Žalik, 2023

Abstract: Učbenik Aplikacije računalniški algoritmov je namenjen študentom prve stopnje študijskega programa računalništvo in informacijske tehnologije s ciljem, spoznati algoritme, ki jih uporabniki pri svojem delu pogosto uporabljajo. Z implementacijo teh algoritmov bodo študentje pri prepotrebno rutino za za vstop v umetnost programiranja univerzalnega stroja, to je računalnika. Učbenik prinaša naslednje vsebine: urejanje podatkov v linearnem času, iskanje vzorcev v nizih, iskanje minimalne razdalje urejanja, preproste šifrirnike, metode brezizgubnega stiskanja podatkov, metode transformacije nizov, priponska polja in priponska drevesa ter algoritme v rastrskem prostoru (verižne kode in krivulje polnjenja prostora).
Keywords: urejanje podatkov v linearnem času, iskanje vzorcev v nizih, iskanje minimalne razdalje urejanja, brezizgubno stiskanje podatkov, transformacije nizov, priponska polja in priponska drevesa, verižne kode, krivulje polnjenja prostora
Published in DKUM: 21.06.2023; Views: 736; Downloads: 137
.pdf Full text (3,01 MB)
This document has many files! More...

3.
Postopek brezizgubnega stiskanja razčlenjenih vokselskih podatkov
Denis Špelič, 2011, dissertation

Abstract: Doktorska disertacija obravnava področje stiskanja vokselskih podatkov. V uvodu naloge opredelimo problem stiskanja vokselskih podatkov, opišemo cilje naloge in podamo hipoteze, ki jih želimo preveriti. Uvodu sledi opis in definicija vokselskih podatkov, opis naprav, s katerimi podatke pridobivamo ter opis Hounsfieldove lestvice, s katero si lahko pomagamo pri razčlenitvi vokselskih podatkov. V nadaljevanju opišemo področje vokselske grafike Nalogo nadaljujemo s pregledom metod, ki se ukvarjajo s stiskanjem vokselskih podatkov. Opišemo dve metodi, ki sta bili objavljeni v zadnjem času, in podamo nekoliko podrobnejši opis metode QT-B. V jedru doktorske disertacije opišemo podporne tehnike, ki smo jih uporabili pri razvoju naše metode LoCoVox. Podrobneje opišemo standard JPEG-LS in standard JBIG. Sledi podrobnejši opis razvite metode LoCoVox ter njene spletne implementacije VoxelServer, VoxelClient in VoxelDecompressor. V predzadnjem poglavju lastnosti metode LoCoVox analiziramo z eksperimenti. Z metodo smo stisnili nabore vokselskih podatkov in rezultate primerjali s splošnonamenskima programoma ZIP in RAR ter z domenskospecifično metodo QT-B. Metoda je občutno boljša od metode QT-B in ZIP ter primerljiva z metodo RAR, v kolikor želimo prenesti celoten nabor podatkov. Če je dovolj, da prenesemo samo del podatkov (na primer, tkivo, tekočine, kosti), je metoda LoCoVox občutno uspešnejša.
Keywords: algoritmi, stiskanje podatkov, brezizgubno stiskanje, vokselski podatki, segmentacija
Published in DKUM: 31.01.2012; Views: 2467; Downloads: 249
.pdf Full text (9,33 MB)

4.
ČASOVNO UČINKOVITO STISKANJE PODATKOV NA GPU
Robert Jerovšek, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Zaradi fizikalnih omejitev se je razvoj centralnih procesnih enot preusmeril iz večanja frekvence delovanja v večanje števila njihovih jeder. Tako je časovna učinkovitost algoritmov vse bolj odvisna od zmožnosti njihovega paralelnega izvajanja. V diplomskem delu predstavimo prilagoditev splošnonamenskega algoritma stiskanja podatkov za paralelno izvajanje. V ta namen najprej razdelimo vhodni niz podatkov v bloke in vsakega izmed njih neodvisno stisnemo. Izvajanje nato prenesemo na grafično procesno enoto s pomočjo programskega jezika OpenCL. Nadaljnje pohitritve dosežemo z uporabo pomnilnika konstant in pomnilnika tekstur. Z rezultati pokažemo, da lahko izvajalni čas v primerjavi s časom potrebnim za stiskanje na centralni procesni enoti tako tudi razpolovimo.
Keywords: GPGPU, brezizgubno stiskanje podatkov, LZJB, OpenCL, paralelno programiranje
Published in DKUM: 12.07.2011; Views: 2396; Downloads: 149
.pdf Full text (1,94 MB)

5.
PRAKTIČNA UPORABA ALGORITMOV STISKANJA PODATKOV
Janko Herlah, 2009, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo izdelali in opisali aplikacijo za arhiviranje podatkov. Opisali smo algoritme za brezizgubno stiskanje podatkov RLE, LZ77 in Huffmanovo kodiranje, strukturo datoteke ZIP ter algoritem Deflate. Prav tako razložimo teoretične osnove računanja kode CRC. Za zapisovanje na medije CD/DVD smo uporabili programski vmesnik IMAPI ter opisali njegovo uporabo.
Keywords: algoritmi, brezizgubno stiskanje podatkov, algoritem Deflate, kode CRC, vmesnik IMAPI
Published in DKUM: 16.07.2009; Views: 3346; Downloads: 402
.pdf Full text (1,21 MB)

Search done in 0.14 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica