2.
Skrivne združbe : magistrsko deloDragan Brezovac, 2013, master's thesis
Abstract: Skrivne združbe že od svojih zgodnjih začetkov vzbujajo nemalo pozornosti in so pogosto predmet številnih polemik in preučevanj v družbi. To dejstvo ni presenetljivo, saj so vse te združbe (nekatere bolj, druge manj), povezane z ustvarjanjem dogodkov, ki imajo za svet različne posledice.
V osnovi ločimo štiri različne tipe skrivnih združb; iniciacijske, politične, verske in kriminalne. Vsak posamezni tip združbe ima svoje zakonitosti, pravila in običaje, ki so seveda tajni in se jih morajo člani tovrstnih združb skrbno držati, če želijo biti spoštovani, tako s strani drugih članov, kot tudi zaradi razloga, da lahko združba sledi svojim skritim ciljem.
Vsak izmed naštetih tipov ima svoje tipične predstavnike; pri iniciacijskih skrivnih združbah so natančno opisani prostozidarji (zgodovina, struktura, pravila za pristop k združbi, obredi, odnosi s katoliško cerkvijo in nekateri skrivni cilji itd.). Politične združbe predstavljajo bavarski Iluminati, Bilderbergi in Muslimanska bratovščina. Poudarek pri političnih združbah je predvsem na njihovih »globalistično-kapitalističnih« ciljih, ki si jih te združbe prizadevajo doseči. Opus Dei je najbolj viden predstavnik cerkvenih združb. Njegova največja moč leži v zelo dobro razvejani mreži lastnih centrov in institucij, ki jih kontrolirajo, pa tudi v tem, da upravljajo vatikanske finance. Triade veljajo za najbolj skrivnostno kriminalno skrivno združbo, z več kot 2000 let staro tradicijo. Njihova posebnost je v tem, da so se sčasoma prelevile iz patriotskega združenja v združbo, ki se ukvarja izključno z organiziranim kriminalom. Skupaj s triadami so predvsem v Severni Ameriki uveljavljene tudi Tonge, katerih osnovni cilj je zaščita lokalnega kitajskega prebivalstva.
Keywords: skrivne združbe, tajne organizacije, prostozidarji, Opus Dei, triade, bratovščine, magistrska dela
Published in DKUM: 05.09.2013; Views: 2783; Downloads: 469
Full text (1,53 MB)