| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Poročanje portala 24ur.com o begunskih migracijah z Bližnjega vzhoda (2015/16) in Ukrajine (2022) : magistrsko delo
Miha Lapanje, 2024, master's thesis

Abstract: Leto 2015 in 2016 smo si zapomnili po dogodkih v Evropi, ki so se razvili zaradi vojn na Bližnjem vzhodu. Večletne vojne med državami in humanitarne krize so bile vzrok množičnih migracij ljudi. Vsi tisti, ki so zaradi nasilja in lastne varnosti želeli priti v varne države, so bili izpostavljeni številnim preprekam. Od tihotapcev do nasilja na mejah, diskriminacije v državah in do diskriminatornega pisanja medijev. V letu 2022 smo bili priča še eni obsežni krizi. Napad Rusije na Ukrajino je v beg poslal veliko število prebivalcev. To krizo smo lahko spremljali v popolnoma drugačni luči. Razlike pri obravnavi in sprejemu beguncev med eno in drugo krizo so bile očitne. V nalogi smo raziskovali medijsko poročanje portala 24ur.com o dveh večjih begunskih migracijah. Sledili smo medijskemu diskurzu v eni in drugi krizi. V nalogi smo raziskovali posamezne članke v polletnem obdobju, v katerem so mediji največ pisali. Raziskovalni del naloge predstavlja analizo medijskega poročanja o dogajanju v zvezi z begunskimi migracijami. Analizirali smo izbrana 202 članka na podlagi vnaprej določenih spremenljivk. V kvantitativni analizi smo preverjali intenziteto poročanja po mesecih, uporabo ključnih besed, način medijskega diskurza in poročanje o številčnosti beguncev. V kvalitativnem delu smo analizirali prikazano podobo begunca, varnostno vprašanje in vključenost pogovorov z begunci v članke. Ugotovili smo, da je portal 24ur.com uporabljal drugačen medijski diskurz v drugem obravnavanem obdobju, kjer je uporabljal manj varnostnega diskurza in več humanitarnega. Analize so nam pokazale, da so pri večini analiziranih spremenljivk obstajale razlike med prvim in drugim obdobjem.
Keywords: begunske migracije, medijski diskurz, diskriminacija, Bližnji vzhod, Ukrajina, magistrska dela
Published in DKUM: 15.03.2024; Views: 433; Downloads: 67
.pdf Full text (968,42 KB)

2.
Vloga vojske pri nadzoru in upravljanju begunskih migracij čez Slovenijo v letih 2015 in 2016 : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Benjamin Ciriković, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi obravnavamo vlogo Slovenske vojske v času begunskih migraciji čez Republiko Slovenijo v letih 2015–2016. V diplomski nalogi želimo izpostaviti pomembnost obrambno-varnostne sile v Republiki Sloveniji kot ene od glavnih stebrov nacionalno-varnostnega sistema RS. Skozi raziskavo želimo prikazati stališča slovenskih vojakov do dela in nalog, ki so jih izvajali, in pa predstaviti sodelovanje vojakov s policisti pri izvajanju le-teh nalog. V teoretičnem delu predstavimo begunski pojav, s katerim se je soočala Republika Slovenija v letih 2015–2016, Slovensko vojsko, pogodbeno rezervo Slovenske vojske, poslanstvo Slovenske vojske ter njene naloge. Izpostavimo tudi spremembo zakonodaje z dopolnitvijo Zakona o Obrambi, 37. a člen. Teoretičnemu delu sledi empirični del, kjer na kvalitativni način, z metodo intervjuja, raziščemo problematiko. Intervjuvanci so pripadniki Slovenske vojske in tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez. V intervjujih nas zanima, kakšne so naloge pripadnikov Slovenske vojske, kakšno je sodelovanje s policisti pri izvajanju nalog in kako dopolnitev Zakona o Obrambi, 37. a člen, vpliva na njihovo delo. Po predstavitvi rezultatov sledi razprava, kjer na podlagi analize odgovorov intervjuvancev odgovorimo na raziskovalna vprašanja. V zaključku diplomskega dela povzamemo ugotovitve ter podamo predlog za nadaljnje raziskovanje. V zaključku predstavimo tudi vidik avtorja naloge glede prispevka Slovenske vojske k nacionalni-varnosti Republike Slovenije.
Keywords: diplomske naloge, Slovenska vojska, begunske migracije, migranti, policija
Published in DKUM: 25.10.2018; Views: 919; Downloads: 127
.pdf Full text (533,12 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica