| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Merjenje karakteristik eksplozijsko varnega asinhronskega elektromotorja : diplomsko delo
Andrej Drnovšek, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V industriji se zelo pogosto uporabljajo električni stroji in naprave, med katere sodijo tudi asinhronski elektromotorji. Težava nastane takrat, kadar se asinhronske elektromotorje potrebuje na tako imenovanih eksplozijsko nevarnih področjih. To so področja, kjer so prisotne koncentracije vnetljivih plinov ali tekočin in bi posledično lahko ob prisotnosti iskre, električnega toka ali visoke temperature prišlo do eksplozije. Ker ta področja industrije ne morejo obratovati brez asinhronskih elektromotorjev, se je v ta namen razvil poseben tip oziroma izvedba. Takšna izvedba se imenuje eksplozijsko varna, in ima lastnost, da tudi če bi zaradi katerega izmed zgoraj navedenih razlogov prišlo do eksplozije, se le-ta ne bi razširila v okolico. Ker je v današnjih časih potreba po eksplozijsko varnih asinhronskih elektromotorjih vse večja, je celotno diplomsko delo orientirano k njim. Natančneje cilj diplomskega dela je merjenje karakteristik eksplozijsko varnega asinhronskega elektromotorja, s poudarkom na merjenju izkoristka za razred IE3. Pri tem so bile opravljene meritve na prototipnem eksplozijsko varnem asinhronskem elektromotorju, v dveh različnih merilnicah. Predhodno je bil opravljen še analitični izračun z zato namenjeno programsko opremo. Povsem na koncu diplomskega dela pa je sledila še natančna analiza rezultatov, v smislu neposredne primerjave rezultatov iz obeh merilnic, z rezultati, dobljenimi s pomočjo analitičnega izračuna.
Keywords: asinhronski elektromotor, eksplozijska varnost, tipsko preizkušanje, analitični izračun
Published in DKUM: 18.01.2024; Views: 399; Downloads: 44
.pdf Full text (7,80 MB)

2.
Obnova in previjanje trifaznega asinhronskega elektromotorja
Niko Ivezić, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V nalogi smo predstavili obnovo električnega ter mehanskega dela trifaznega asinhronskega elektromotorja. Osredotočili smo se na električni del elektromotorja. V prvem delu smo predstavili razloge za uničenje navitja. Motor smo mehansko razstavili ter celoten postopek opisali. V nadaljevanju smo izvedli previjanje statorja. Prikazali smo, kako odstraniti obstoječe navitje in kako na podlagi obstoječega statorskega paketa izračunati parametre za novo navitje. Novo navitje smo izdelali, ga mehansko zaščitili ter motor po korakih sestavili. V zadnjem delu smo motor preizkusili in premerili. Celoten projekt smo predstavili na spletni strani www.instructables.com.
Keywords: asinhronski elektromotor, statorsko navitje, previjanje statorja
Published in DKUM: 05.09.2018; Views: 2112; Downloads: 461
.pdf Full text (5,82 MB)

3.
AVTOMATIZACIJA STISKALNICE ZA HLADNO KALIBRACIJO POLIZDELKOV
Andraž Boček, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je opisana avtomatizacija stiskalnice za hladno kalibracijo polizdelkov. Diplomsko nalogo smo izvedli in realizirali v podjetju UNIOR D.D. v Zrečah. Električni načrt smo narisali s programskim orodjem EPLAN, program za avtomatsko delovanje pa smo realizirali s programsko opremo TIA PORTAL V13. Vodenje stiskalnice je realizirano s krmilnikom SIEMENS CPU 1215C uporabniški vmesnik pa se izvaja na zaslonu na dotik TP-700 COMFORT.
Keywords: stiskalnica, frekvenčni pretvornik, PLK, inkrementalni dajalnik, merilna letev, asinhronski elektromotor
Published in DKUM: 24.10.2016; Views: 1414; Downloads: 192
.pdf Full text (5,54 MB)

4.
Merilna proga s frekvenčno reguliranim elektromotorjem za črpalne sisteme
Borut Prica, 2013, undergraduate thesis

Abstract: V nalogi je raziskana možnost uporabe črpalnega sistema, ki mu je na pogonski strani dodan frekvenčni pretvornik. Izgrajeno je preizkuševališče z možnostjo simulacije vklopa in izklopa različnih uporabnikov. Izmerjene so bile karakteristične vrednosti sistema pri različnih vrednostih vrtilne hitrosti pogonskega stroja in pri spreminjanju velikosti potrošnika. Meritve so bile opravljene z uporabo klasičnih merilnikov tlaka in z zveznim merilnikom tlaka za potrebe dinamičnih odzivov. Merjenje pretoka je bilo izvedeno z ultrazvočnim merilnikom pretoka. Poleg statičnih karakteristik sistema so bile izvedene meritve z simulacijo spremembe vodilne veličine in vklopa oziroma izklopa potrošnikov, kot motilne veličine. Preizkušen je bil tudi sistem točkovnega nastavljanja želene veličine in s tem možnost daljinskega diskretnega krmiljenja. Naloga je pokazala, da sodobni pristopi uporabe frekvenčno reguliranih pogonov omogočajo tudi delno obnovljenim obstoječim črpalnim sistemom dogradnjo in s tem izboljšanje učinkovitosti sistema in energetskih prihrankov.
Keywords: črpalka, asinhronski elektromotor, frekvenčni pretvornik, frekvenčno krmiljen asinhronski elektromotor, meritev karakteristik, ultrazvočni merilnik pretoka, črpalni sistem, regulacija tlaka, hitrosti, pretoka in vrtilna frekvenca.
Published in DKUM: 24.05.2013; Views: 2276; Downloads: 252
.pdf Full text (3,85 MB)

Search done in 0.06 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica