| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 351
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Uporaba interaktivnih aplikacij pri glasbeni umetnosti v osnovni šoli : magistrsko delo
Ivana Račić, 2025, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga obravnava uporabo digitalnih in interaktivnih aplikacij pri pouku glasbene umetnosti v osnovni šoli, pri čemer je poudarek na njihovem vplivu na učni proces, motivacijo učencev in pedagoške pristope učiteljev. V teoretičnem delu raziskava izpostavlja prednosti digitalnih orodij, kot so spodbujanje ustvarjalnosti, izboljšanje glasbenih kompetenc ter omogočanje individualiziranega učenja. Poseben poudarek je namenjen sodobnim aplikacijam, ki združujejo tehnologijo in umetnost ter omogočajo enostavno uporabo za učitelje in učence. Aplikacije, kot so Clipchamp, Chrome Music Lab in Blob Opera, so primeri orodij, ki podpirajo dinamično in vključujoče glasbeno izobraževanje. Empirični del vključuje raziskavo, izvedeno v osnovni šoli, kjer so bili v pouk glasbene umetnosti implementirani inovativni pristopi z uporabo interaktivnih aplikacij. Analiza podatkov, pridobljenih s pomočjo vprašalnikov, intervjujev in opazovanja z udeležbo je pokazala, da so uporabljena digitalna orodja izboljšala vključenost učencev, olajšala razumevanje glasbenih konceptov in omogočila zanimivejši in bolj raznolik pouk. Pri tem se učitelji soočajo tudi z izzivi, kot so pomanjkanje tehnične opremljenosti, nezadostna usposobljenost ter potreba po dodatni podpori za učinkovito integracijo tehnologij v izobraževanje.
Keywords: interaktivne aplikacije, glasbena umetnost, osnovno-šolsko izobraževanje, Blob Opera, Music Lab, Clipchamp, implementiranje tehnologije
Published in DKUM: 14.04.2025; Views: 0; Downloads: 7
.pdf Full text (2,72 MB)

2.
Prepoznavanje rastlin in njihovih bolezni z mobilno aplikacijo
Rok Trunkelj, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Raziskava obravnava prepoznavanje izbranih rastlin in njihovih bolezni s pomočjo mobilne aplikacije. Na kratko so predstavljena uporabljena orodja: Orange Data mining, Android Studio, MS Visio, Figma, Flask, Nginx in Gunicorn. Arhitektura rešitve obsega virtualno okolje v oblaku s strežniki za dostop do modelov za klasifikacijo rastlin in njihovih bolezni in aplikacijo Android. Opisan je postopek izdelave modelov strojnega učenja, ki so bili preneseni na strežnik. V nalogi so prikazani pomembni deli kode in podana razlaga vseh aspektov delovanja aplikacije.
Keywords: umetna inteligenca, razvoj aplikacije, analiza podatkov, podatkovno rudarjenje, Orange Data Mining.
Published in DKUM: 09.04.2025; Views: 0; Downloads: 5
.pdf Full text (3,07 MB)

3.
ROSUS 2025 - Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2025 : Zbornik 19. strokovne konference
2025, proceedings

Abstract: ROSUS 2025 – Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2025 je strokovna računalniška konferenca, ki jo od leta 2006 naprej vsako leto organizira Inštitut za računalništvo iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerze v Mariboru. Konferenca povezuje strokovnjake in raziskovalce s področij digitalne obdelave slik in strojnega vida z uporabniki tega znanja, pri čemer uporabniki prihajajo iz raznovrstnih industrijskih okolij, biomedicine, športa, zabavništva in sorodnih področij. Zbornik konference ROSUS 2025 združuje strokovne prispevke več avtorjev, od tega dve vabljeni predavanji ter več demonstracijskih prispevkov. Prispevki podajajo najnovejše dosežke slovenskih strokovnjakov s področij digitalne obdelave slik in strojnega vida, osvetljujejo pa tudi trende in novosti na omenjenih strokovnih področjih. Velik poudarek prispevkov je na promoviranju ekonomske koristnosti aplikacij računalniške obdelave slik in vida v slovenskem prostoru. Takšne računalniške aplikacije zaradi visoke natančnosti, robustnosti in izjemnih hitrosti pri obdelovanju informacij nudijo namreč nove priložnosti za uveljavitev na trgu visokih tehnologij.
Keywords: računalniška obdelava slik, strojni vid, biomedicina, industrijske aplikacije, prenos znanja
Published in DKUM: 07.03.2025; Views: 0; Downloads: 5
.pdf Full text (6,89 MB)
This document has many files! More...

4.
Uporaba ogrodja NgRx v spletnih aplikacijah na osnovi ogrodja Angular
Aljaž Marš, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo obravnavali ogrodje NgRx in njegove knjižnice ter njihovo uporabo na praktičnem primeru spletne aplikacije, razvite v ogrodju Angular. Cilj naloge je bil preučiti in predstaviti, kako NgRx omogoča učinkovito upravljanje stanja aplikacije ter sinhronizacijo podatkov med različnimi deli aplikacije. Aplikacija vključuje vse glavne komponente NgRx in je zasnovana tako, da ponazarja prednosti tega ogrodja, zlasti v večjih in bolj kompleksnih projektih, kjer je ključna potreba po razširljivosti in nadzoru nad stanjem aplikacije.
Keywords: ogrodje, NgRx, Angular, spletne aplikacije, stanje
Published in DKUM: 04.03.2025; Views: 0; Downloads: 28
.pdf Full text (4,77 MB)
This document has many files! More...

5.
Vključitev jezikovnih tehnologij za slovenski jezik v mobilno aplikacijo
Jaša Glažar, 2025, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo prikazali vključitev jezikovnih tehnologij v mobilno aplikacijo. Opisali smo jezikovne tehnologije ter njihov razvoj in se osredotočili na avtomatsko prepoznavo govora, strojno prevajanje in sintezo govora. Navedli smo metrike, s katerimi se jezikovne tehnologije vrednotijo, in ustvarili delujoč prototip mobilne aplikacije, v katero smo vključili jezikovne tehnologije. Naredili smo primerjavo treh ponudnikov jezikovnih storitev: Microsoft Azure, Google Cloud Platform in Slovenščina.eu. Rezultati so pokazali, da je storitev Slovenščina.eu najučinkovitejša pri avtomatski prepoznavi govora, Microsoft Azure pri strojnem prevajanju, Google Cloud Platform pa je pri skoraj vseh metrikah dosegel zadnjo mesto.
Keywords: jezikovne tehnologije, vrednotenje jezikovnih tehnologij, razvoj mobilne aplikacije
Published in DKUM: 03.03.2025; Views: 0; Downloads: 27
.pdf Full text (3,10 MB)

6.
Načrtovanje transimpedančne stopnje za ojačenje izmeničnih optičnih signalov
Sandra Radulović, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Optične vlakenske senzorske aplikacije, ki temeljijo na Fabry-Perotovem interferometru, zahtevajo detekcijo majhnih dinamičnih sprememb optične poti, ki izhajajo iz sprememb lomnega količnika ali dolžine resonatorja. Demodulacija optičnih signalov pogosto poteka v okolici kvadraturne točke, kjer majhne spremembe merjene veličine povzročajo majhne variacije odbite optične moči, ki so pripete na visoko enosmerno komponento. Za učinkovito ojačenje izmeničnih signalov v območju od 1 Hz do 10 kHz je potreben transimpedančni ojačevalnik z nizkim šumom in visokim ojačenjem, ki zavira enosmerno komponento ter omogoča združljivost z AD pretvorniki. Cilj je načrtovanje in analiza več nizkošumnih transimpedančnih rešitev, ki optimizirajo razmerje signal-šum in omogočajo natančno detekcijo dinamičnih sprememb v interferometru.
Keywords: Optične vlakenske senzorske aplikacije, kvadraturna točka, transimpedančni ojačevalnik
Published in DKUM: 03.03.2025; Views: 0; Downloads: 15
.pdf Full text (1,66 MB)

7.
OSNOVE PRECIZNEGA KMETIJSTVA : Skripta
Peter Vindiš, Miran Lakota, Jurij Rakun, 2025, other educational material

Abstract: Skripta je namenjena vsem študentom Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede, ki jih omenjena tematika zanima, predvsem pa študentom študijskih smeri Biosistemsko inženirstvo VS ter drugi stopnji magistrskega študijskega programa Kmetijstvo. Omenjeno gradivo je sestavljeno iz vsebin, ki se navezujejo na predmete Osnove preciznega kmetijstva, Geografski informacijski sistemi v kmetijstvu ter Elektronika in avtomatizacija 1. Študentje naj uporabljajo skripto pri učenju in utrjevanju snovi. Skripta na didaktičen način obravnava tematiko v celoti, tako da lahko študent gradivo tudi sam predela in ga razume. Skripta vsebuje vsebine iz zbranih poglavij uporabe precizne tehnologije v kmetijstvu, traktorskih komponent, potrebnih za pravilno delovanje GPS-sistema, uporabe satelitov in analize slike za namen preciznega kmetijstva, predstavitev spletno-mobilnih orodij za namen uporabe v preciznem kmetijstvu, variabilnega gnojenja kmetijskih površin in uporabe digitalnih kart ter pomena variabilne setve kmetijskih kultur.
Keywords: Precizno kmetijstvo, digitalizacija v kmetijstvu, mobilne aplikacije, precizno gnojenje, precizna setev kmetijskih kultur.
Published in DKUM: 25.02.2025; Views: 0; Downloads: 18
.pdf Full text (4,62 MB)

8.
Uporaba aplikacij za zmenke v povezavi s tveganim spolnim vedenjem ter samospoštovanjem pri mladih odraslih : magistrsko delo
Nika Koder, 2024, master's thesis

Abstract: Aplikacije za zmenke so že dolgo prisotne v naši družbi in so za marsikoga postale ena izmed glavnih platform za spoznavanje morebitnih romantičnih partnerjev. V tujini lahko na to temo opazimo že veliko raziskav, kar pa pri nas ne drži. Namen te raziskave je bil tako preučiti nekatere vidike uporabe aplikacij za zmenke v Sloveniji v povezavi s tveganim spolnim vedenjem in samospoštovanjem pri uporabnikih. Raziskava je bila prečna, udeleženci so sodelovali prostovoljno, vprašalnike pa so reševali preko spletnega orodja 1ka. Poleg demografskih vprašanj in vprašanj o uporabi aplikacij za zmenke so udeleženci rešili še Lestvico tveganih spolnih vedenj, Rosenbergovo lestvico samospoštovanja in Lestvico motivov uporabe Tinderja. Sodelovalo je 280 mladih med 18 in 30 letom (M = 24,6; SD = 2,96). Od tega je bilo 198 žensk in 81 moških, en udeleženec pa je pri spolu označil »drugo«. Trenutnih uporabnikov je bilo 51 (18,2 %), nekdanjih uporabnikov 87 (31,1 %), 142 (50,7 %) udeležencev pa aplikacij za zmenke ni uporabljalo nikoli. Na našem vzorcu smo odkrili pogosta srečanja v živo, spolne odnose z drugimi uporabniki in presenetljiv odstotek romantičnih razmerij, ki so se vzpostavila kot posledica uporabe aplikacij za zmenke. Uporabniki so bili v večji meri moški, samski in so živeli sami, pri tem pa se je izkazalo, da imajo moški in ženske drugačne motive za uporabo. Z neuporabniki so se razlikovali v številu bivših spolnih partnerjev, v samospoštovanju in tveganem spolnem vedenju pa razlik nismo opazili. Tvegano spolno vedenje se pri uporabnikih ni razlikovalo glede na spol, se pa je razlikovalo glede na motiv uporabe. Prav tako je bilo tvegano spolno vedenje pri uporabnikih pomembno povezano s številom spolnih partnerjev, ne pa tudi z dnevno uporabo aplikacij. Samospoštovanje pri uporabnikih ni kazalo pomembnih razlik glede na spol, prav tako pa tudi ni kazalo pomembnih povezav s tveganim spolnim vedenjem. Aplikacije za zmenke so se tako izkazale kot uspešen medij za povezovanje ljudi, negativnih povezav, ki so bile odkrite v prejšnjih raziskavah, pa na našem vzorcu nismo opazili. Podane so tudi praktične implikacije, pomanjkljivosti raziskave in ideje za prihodnje raziskave.
Keywords: aplikacije za zmenke, tvegano spolno vedenje, samospoštovanje, mladi odrasli
Published in DKUM: 04.02.2025; Views: 0; Downloads: 12
.pdf Full text (1,22 MB)

9.
Gradnja dinamičnih aplikacij z uporabo knjižnice React : Interno učno gradivo pri predmetu Ogrodja in okolja za razvoj spletnih rešitev
Gregor Jošt, 2025, other educational material

Abstract: V tem gradivu so predstavljene ključne zasnove razvoja dinamičnih aplikacij v Reactu, kot so virtualni DOM, stanje komponent, pogojni izrisi, izris seznama in odzivi na dogodke. Te zasnove omogočajo začetek razvoja dinamičnih aplikacij.
Keywords: spletne aplikacije, dinamične aplikacije, razvoj dinamičnih aplikacij, knjižnica React
Published in DKUM: 20.01.2025; Views: 0; Downloads: 11
.pdf Full text (561,84 KB)

10.
React strežniške komponente : Interno učno gradivo pri predmetu Ogrodja in okolja za razvoj spletnih rešitev
Gregor Jošt, 2025, other educational material

Abstract: To gradivo se osredotoča na različne pristope in strategije upodabljanja spletnih aplikacij, ki vključujejo tako tehnike, ki potekajo na strani odjemalca kot tudi na strežniški strani. V prvem delu so obravnavane osnove upodabljanja spletnih strani, pri čemer se podrobno preučujejo različni pristopi, kot so upodabljanje na strani odjemalca, strežnika in statično generiranje strani. Naslednji del se poglobi v strežniške komponente, ki so novost pri razvoju spletnih aplikacij. Določene so različne vrste strežniških komponent in njihov vpliv na interaktivnost aplikacij. V nadaljevanju je predstavljeno, kaj so strežniške akcije in kako se povezujejo z obrazci v spletnih aplikacijah. Na koncu so povzeti glavni sklepi in zaključki raziskave, ki ponujajo smernice za nadaljnje raziskovanje in uporabo teh tehnik v praksi.
Keywords: spletne aplikacije, strežniške komponente, React
Published in DKUM: 20.01.2025; Views: 0; Downloads: 5
.pdf Full text (582,60 KB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica