| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 15
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Anemia in children and adolescents with inflammatory bowel disease at the time of diagnosis and after 1 year of treatment
Žan Ferant, Maja Šikić Pogačar, Jernej Dolinšek, Dušanka Mičetić-Turk, 2015, original scientific article

Keywords: anemija, kronična vnetna črevesna bolezen, otroci, adolescenti, prevalence
Published in DKUM: 11.04.2024; Views: 208; Downloads: 11
.pdf Full text (203,64 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

2.
3.
Prehrana nosečnice z anemijo zaradi pomanjkanja železa
Tjaša Grajner, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Izhodišča: Anemija zaradi pomanjkanja železa je ena izmed pogostih bolezenskih stanj v nosečnosti. Najpogosteje se pojavi zaradi povečane potrebe po železu. S prehrano z veliko železa in železovimi preparati, preprečujemo nastanek posledic pri materi in plodu. Namen diplomskega dela je ugotoviti prehranjevalne navade nosečnic z anemijo zaradi pomanjkanja železa. Raziskovalna metodologija: Uporabili smo kvantitativno metodologijo raziskovanja. Kot raziskovalni inštrument smo uporabili vprašalnik. V raziskavi je sodelovalo 30 nosečnic z anemijo zaradi pomanjkanja železa, ki so obiskale izbrani dispanzer za žene. Rezultati: Ugotovili smo, da 80 % nosečnic dobi dovolj informacij o prehrani bogati z železom. Nasvete o prehrani upošteva 50 % nosečnic. Enkrat na dan uživa meso 20 % nosečnic, sadje 47 % nosečnic, žita 23 % nosečnic, ter temno listnato zelenjavo 7 % nosečnic. 30 % nosečnic uživa ribe dvakrat na teden. Diskusija in zaključek: Raziskava pokaže, da nosečnice z anemijo zaradi pomanjkanja železa, delno upoštevajo priporočila o prehrani bogati z železom. Nadaljnje delo bi bilo smiselno usmeriti v prehranske delavnice v okviru dispanzerjev za žene. Zlasti zdravstveni delavci lahko s promocijo ustrezne prehrane v nosečnosti vplivajo na izboljšanje prehranjevalnih navad nosečnic.
Keywords: anemija v nosečnosti, pomanjkanje železa, medicinska sestra, zdrava prehrana, nosečnost
Published in DKUM: 19.07.2019; Views: 1551; Downloads: 241
.pdf Full text (535,31 KB)

4.
Zdravstvena nega pacienta z anemijo povzročeno zaradi akutne krvavitve iz zgornjih prebavil
Nadja Pečnik, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Zdravstvena nega pacienta z anemijo, povzročeno zaradi akutne krvavitve iz zgornjih prebavil, mora biti redna, dosledna in natančna. Pacienti po akutni krvavitvi so najpogosteje nameščeni v sobe/oddelke intenzivne terapije, kjer je nadzor nad njimi stalen. Pomemben je nadzor življenjskih funkcij kot tudi opazovanje pacienta samega, njegovega počutja, videza, navsezadnje tudi obnašanja. Vloga medicinske sestre je pri prepoznavanju pacientovih potreb, poročanj in dokumentiranj, ključnega pomena.
Keywords: Akutna krvavitev, gastrointestinalna krvavitev, anemija, zdravstvena nega, vloga medicinske sestre
Published in DKUM: 19.09.2018; Views: 1671; Downloads: 187
.pdf Full text (660,85 KB)

5.
Posebnosti dajanja železovih preparatov v žilo
Jelena Lukić, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Anemija zaradi pomanjkanja železa ogroža več kot 30 % svetovnega prebivalstva. Namen diplomskega dela je predstaviti pozitivne in negativne ugotovitve pacientov, ki prejemajo železove preparate v žilo ter na podlagi ugotovitev predlagati in iskati možnosti za izboljšanje oskrbe in pomoči tem pacientom. Raziskovalna metodologija: V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno in kvantitativno metodologijo. Podatke smo pridobili s pomočjo vprašalnika, ki je bil sestavljen iz 26 vprašanj odprtega in zaprtega tipa. Raziskavo smo opravljali v kliničnem okolju pri 36 pacientih, ki se zaradi pomanjkanja železa zdravijo v hematološki ambulanti. Rezultati: Anketirani so infuzije železa dobro prenašali, pri 77 % anketiranih se stranski učinki med prejemanjem infuzije niso pojavljali. Največ anketiranih ima zaradi pomanjkanja železa težave v vsakdanjih aktivnostih. Kot najpogostejšo težavo pred diagnosticiranjem bolezni so navedli utrujenost. Največ anketiranih uživa živila obogatena z železom 3 krat na teden. Sklep: Železo moramo pravilno nadomeščati, vendar je potrebno stremeti k temu, da se odkrije vzrok pomanjkanja. V zadnjih letih so parenteralni železovi preparati, ki se dajejo v veno, postali dokaj varni in bi jih bilo, glede na pozitiven učinek počutja pacientov in dober izkoristek zdravila, smiselno uvesti v širšo uporabo.
Keywords: sideropenična anemija, infuzije železovih pripravkov, parenteralna terapija, medicinska sestra, prehrana.
Published in DKUM: 21.12.2017; Views: 2289; Downloads: 175
.pdf Full text (1,72 MB)

6.
Primerjava prednosti in slabosti takojšnje ter odložene prekinitve popkovnice pri novorojenčku
Tamara Serdinšek, Andraž Dovnik, Iztok Takač, 2015, review article

Abstract: Izhodišča: Prekinitev popkovnice pri novorojenčku je v porodništvu še vedno predmet raz- prav. Tako ločimo takojšnjo prekinitev popkovnice, ki se običajno izvede v prvih 10, 15, 30 ali celo 60 sekundah po rojstvu, in odloženo prekinitev popkovnice, ki običajno pomeni prekinitev popkovnice več kot 60 sekund ali 2–5 minut po rojstvu, ob prenehanju pulzacij popkovnice ali ob pojavu posteljice v porodnem kanalu. Takojšnja prekinitev popkovnice je ena od treh komponent aktivnega vodenja tretje porodne dobe, ki se je v modernem porodništvu uveljavilo v zadnjem stoletju, medtem ko je v nekaterih severnoevropskih državah ponekod v ZDA in Kanadi ter v razvijajočih se državah bolj aktualen fiziološki pristop. Zaključki: V zadnjih letih se takojšnja prekinitev popkovnice v številnih smernicah vse bolj zamenjuje z odloženo prekinitvijo, saj so raziskave potrdile številne prednosti slednje. Med najpomembnejšimi prednostmi odložene prekinitve popkovnice omenjajo višjo raven hemoglobina in feritina, večje zaloge železa, zmanjšano pojavnost anemije zaradi pomanjkanja železa, boljšo kardiopulmonalno prilagoditev in daljše trajanje zgodnjega dojenja pri donošenem novorojenčku ob nespremenjeni pojavnosti poporodne krvavitve pri materi. Prednosti odložene prekinitve popkovnice se kažejo tudi pri nedonošenčkih. Kljub vsemu je potrebna previdnost zaradi možnega pojava policitemije s hiperviskoznostjo, hiperbilirubinemije in dihalne stiske.
Keywords: prekinitev popkovnice, tretja porodna doba, anemija, pomanjkanje železa, poporodna krvavitev
Published in DKUM: 10.05.2017; Views: 1694; Downloads: 395
.pdf Full text (83,43 KB)
This document has many files! More...

7.
Preprečevanje in zdravljenje zapletov kronične limfocitne levkemije : (prikaz primera)
Marjana Glaser, Andrej Glaser, 2011, original scientific article

Abstract: Izhodišča: Najpogostejši zapleti kronične limfocitne levkemije (KLL) so: okužbe, avtoimunski pojavi in pojav sekundarnega raka, kar vse je posledica spremenjenega delovanja imunskega sistema. Vzroki za oslabljeno humoralno in celično imunost so kvalitativne in kvantitativne napake limfocitov B in T, nevtrofilcev, naravnih celic ubijalk in monocitno/makrofagnega sistema. Prikaz primera: Prikazan je bolnik s KLL, pri katerem je bila v času okužbe dihal ugotovljena avtoimunska hemolitična anemija (AIHA). Bolnik je bil uspešno zdravljen s steroidi, intravenskimi imunoglobulini (IVIG), antibiotikiin transfuzijami eritrocitov. Nekaj let kasneje ob ponovni okužbiin AIHA je bil zdravljen na enak način. Ker je imel stranske učinke po zdravljenju s steroidi, je bil uspešno zdravljen z rituximabom. Zaradi hipogamaglobulinemije in številnih prehladov brez ponovitve AIHA je prejemal profilaktično IVIG. Bolnik je že nekaj let v remisiji, brez anemije, pred leti je bil operiran zaradi karcinoma ledvice, letos pa zaradi karcinoma kože. Zaključki: Med avtoimunskimi pojavi sta najpogostejši AIHA in imunska trombocitopenija (IT). Zdravljenje AIHA in IT temelji na podpornem zdravljenju, zdravljenju s steroidi, IVIG, splenektomiji, v zadnjih letih pa na monoklonskih protitelesih. Pri večini bolnikov opažamo hipogamaglobulinemijo s posledičnimi pogostimi okužbami. Pri teh bolnikih je profilaktično dajanje IVIG priporočljivo, vendar ne zmanjša smrtnosti. Cepljenje je koristno v začetnih stopnjah bolezni.
Keywords: kronična limfocitna levkemija, hipogamaglobulinemija, avtoimunska hemolitična anemija, imunska trombocitopenija, okužbe, cepljenje
Published in DKUM: 28.03.2017; Views: 3016; Downloads: 180
.pdf Full text (539,10 KB)
This document has many files! More...

8.
Anemije pri otrocih
Tomaž Fajfar, 2014, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča. V diplomskem delu smo na splošno opredelili pojem anemija, nato pa smo opisali vrste anemij, ki se lahko pojavljajo pri otrocih. Opredelili smo tudi vzroke, ki pri otrocih lahko privedejo do anemije. Predstavili smo najpogostejšo anemijo pri otrocih tj. anemija zaradi pomanjkanja železa. V sklopu tega smo predstavili možne načine zdravljenja te vrste anemije. Opisali smo tudi vlogo medicinske sestre pri zdravljenj otroka z anemijo ter predstavili njegovo pravilno prehrano. V raziskovalnem delu smo želeli ugotoviti seznanjenost staršev in otrok z anemijo. Metodologija raziskovanja je kvantitativna. Teoretična izhodišča bomo opredelili s pomočjo analize domače in tuje strokovne literature. Raziskava bo temeljila na kvantitativni metodologiji. Kot raziskovalni instrument, bomo uporabili delno strukturiran vprašalnik, ki bo vseboval 17 vprašanj. Kvantitativne podatke bomo statistično obdelali s pomočjo računalniškega programa Microsoft Excel. Rezultati kažejo, da večina laikov ve, kaj pomeni izraz anemija oziroma kakšne vrste bolezen je to. Anketiranci so seznanjeni z najpogostejšimi znaki, ki si kažejo pri anemiji, nekoliko manj pa jih pozna različne vrste anemij. Več kot polovica jih pozna le anemijo zaradi pomanjkanja železa. Pri prehrani otrok smo ugotovili, da se zdi uravnotežena ter zdrava prehrana vsem zelo pomembna. Ob vprašanju, če vedo, da nekatera živila zmanjšujejo absorpcijo železa jih je nekoliko več kot polovica odgovorila pritrdilno. Anketiranci so v večini mnenja, da so jih medicinske sestre premalo poučile o pravilni prehrani otroka. Informacije o pravilni prehrani otroka z anemijo bi jih večina iskala na spletu ali pri zdravniku. Sklep. Anemija je pogosta bolezen, ki se pojavlja zaradi različnih vzrokov, pri otrocih vseh starosti in lahko pušča resne posledice. Zelo pomembna je pravilna in raznolika prehrana v vseh življenjskih obdobjih. Pri obravnavi otrok z anemijo je pomemben celostni in individualen pristop, zagotavljanje primerne zdravstvene vzgoje ter kakovostne zdravstvene nege.
Keywords: anemija, otroci, pomanjkanje železa, medicinska sestra, prehrana
Published in DKUM: 25.04.2014; Views: 2331; Downloads: 379
.pdf Full text (318,98 KB)

9.
Pomen testosterona pri hemodializnih bolnikih
Milena Taskovska, 2013, other monographs and other completed works

Abstract:
Keywords: kronična ledvična bolezen, testosteron, hemoglobin, anemija, hemodializa, srčnožilne bolezni, dejavniki tveganja
Published in DKUM: 28.02.2014; Views: 2515; Downloads: 211
.pdf Full text (551,81 KB)

10.
POMEN DOLOČANJA SERUMSKEGA ŽELEZA PRI SUMU NA MIKROCITNO ANEMIJO
Anja Nadelsberger, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomske naloge je proučiti krvne slike bolnikov s pomanjkanjem železa in kroničnih bolnikov ter oceniti natančnost metode določanja Fe. Ob tem bi opravili še določitev retikulocitov in koncentracijo feritina, vnetne pokazatelje (CRP) in ledvične teste (kreatinin). Tako smo preučili laboratorijske izvide desetih bolnikov z diagnozo anemija zaradi pomanjkanja železa in osmih bolnikov z diagnozo refraktorne anemije. Na ta način smo ocenili ali je določevanje serumskega železa dejansko metoda izbora pri sumu na anemijo in ali ti bolniki potrebujejo zdravljenje z železom. S pomočjo teh ocen smo lahko tudi predvideli natančnost metode in laboratorijskih testov.
Keywords: železo, retikulociti, feritin, kreatinin, CRP, anemija
Published in DKUM: 23.06.2011; Views: 3480; Downloads: 452
.pdf Full text (2,88 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica