| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 29
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Preračun verižnega transporterja za prenos zabojev : diplomsko delo
Leon Mesarič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo zajema preračun verižnega transporterja, za verifikacijo predhodno že izdelanega verižnega transporterja. Verižni transporter je izdelalo podjetje Tehnika-Set d. d., ki se ukvarja z konstruiranjem in proizvodnjo kovinskih konstrukcij, ter z mehansko obdelavo kovin. Pri preračunu je bilo upoštevano, da je na transporterju sočasno 5 zabojev, ki skupaj tehtajo m = 5 t. Najprej je bila izračunana hitrost transportiranja in teoretična zmogljivost, nato pa po odsekih še sile v verigi. Določena je bila še največja vlečna sila v verigi in potrebna moč pogonskega motorja. Na koncu je bila preverjena še statična trdnost transporterja s pomočjo programa SolidWorks 2020. Ugotovljeno je bilo da je nosilna konstrukcija močno predimenzionirana, ostali elementi transporterja pa so ob upoštevanju določene varnosti primerno dimenzionirani.
Keywords: transportni sistemi, verižni transporter, preračun zmogljivosti, verifikacija zmogljivosti, trdnostna analiza podkonstrukcije transporterja
Published in DKUM: 29.09.2022; Views: 631; Downloads: 146
.pdf Full text (5,22 MB)
This document has many files! More...

2.
Numerična analiza pretočne zmogljivosti elevatorja s korci z uporabo metode DEM : diplomsko delo
Niko Banfi, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu so predstavljene osnove in lastnosti elevatorja s korci. Elevator je eden izmed ključnih sestavnih delov v gospodarstvu, ki se uporablja za transport sipkega ali kosovnega materiala na izbrano višino. Po preučitvi transporterja (elevatorja) smo elevator skonstruirali v programu SolidWorks, katerega model smo nato uporabili v programskem paketu EDEM. V nadaljevanju diplomskega dela smo s pomočjo programskega paketa EDEM izvedli numerično analizo presipa delcev pod različnimi pogoji (različne hitrosti, posledično tudi različne stopnje polnjenja ipd.).
Keywords: Transportni sistemi, elevator s korci, sipki material, analitični preračun zmogljivosti, numerična analiza DEM, analiza presipa delcev z EDEM.
Published in DKUM: 24.09.2020; Views: 849; Downloads: 146
.pdf Full text (2,84 MB)

3.
Načrtovanje avtomatiziranega regalnega skladiščnega sistema za uskladiščenje in odpremo jeklenih profilov
Teodor Hliš, 2019, master's thesis/paper

Abstract: Obravnavano jeklarsko podjetje deluje predvsem na evropskem trgu za avtomobilsko industrijo. Njihov proizvodni program je sestavljen iz težkih jeklenih profilov treh oblik, različnih dolžin in premerov. Podjetje z dodajanjem različnih elementov v zlitino proizvaja izdelke različnih kakovosti. Proizvodnja omogoča izdelavo velike količine jeklenih profilov, ki se trenutno talno skladiščijo v igličastih regalih. Tako velik asortima zahteva kompleksen tok materiala, da se izognejo ozkim grlom. Na podlagi informacij, zbranih med proučevanjem podjetja, smo predstavili idejo o prehodu iz talnega skladiščenja v igličastih regalih v skladiščenje v avtomatiziranem regalnem skladiščnem sistemu (ang. AS/RS), s katerim bi povečali kapaciteto skladišča, izboljšali učinkovitost skladiščenja in sledljivost materiala ter znižali obratovalne stroške. V magistrskem delu so predstavljeni analiza obstoječega stanja ter postopki načrtovanja avtomatiziranega regalnega skladišča za skladiščenje težkih tovorov, s katerim bi prihranili pri potrebnem skladiščnem prostoru in času pri ravnanju z materialom. Takšni prihranki vplivajo na poslovanje vsakega podjetja in izboljšujejo konkurenčnost na trgu.
Keywords: avtomatizirana skladišča, jeklarska industrija, načrtovanje skladišča, optimiranje z genetskimi algoritmi, analiza zmogljivosti
Published in DKUM: 18.12.2019; Views: 1601; Downloads: 269
.pdf Full text (4,02 MB)

4.
Konstruiranje in dinamična analiza verižnega transporterja : diplomsko delo
Blaž Ošlaj, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Členkasti transporterji se uporabljajo za transportiranje sipkih ali kosovnih materialov, v posebnih izvedbah pa je možen tudi transport oseb (eskalatorji). V diplomskem delu Konstruiranje in dinamična analiza verižnega transporterja obravnavamo analitičen preračun izbranega transporterja, kjer je izračunana pretočna zmogljivost transporterja, izračunane sile v verigi in potrebna moč pogonskega motorja, temu sledi konstruiranje verižnega transporterja v računalniškem orodju SolidWorks. Dinamična analiza je bila izvedena s programom ADAMS, kjer smo določili odpore pri gibanju transporterja. Na koncu je navedena še primerjava rezultatov z analitičnimi preračuni.
Keywords: Premogovnik, transport, proizvodnja premoga, vmesni bunker, členkasti transporter, analiza zmogljivosti.
Published in DKUM: 19.09.2019; Views: 1072; Downloads: 138
.pdf Full text (2,52 MB)

5.
Posodobitev procesa sortiranja žaganega lesa z valjčnim transporterjem za proizvodnjo lepljenega lesa : magistrsko delo
Rok Hribernik, 2019, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo konstruirali valjčni transporter za potrebe sortiranja rezanega lesa na kmetiji Hribernik. Izdelali smo 3D model valjčnega transporterja ter določili in izbrali standardne strojne elemente. S pomočjo analitičnega preračuna smo določili zmogljivost in potrebno moč valjčnega transporterja. Kmetija Hribernik namerava v prihodnosti nadgraditi predelavo lesa s tehnologijo lepljenja lesa, zato smo v magistrskem delu preučili možnost izvedbe projekta lepljenja lesa. Ugotovili smo, da za uspešno izvedbo projekta lepljenja lesa potrebujemo nove stroje, prostor in tržišče. Izračunali smo stroške investicije ter analizirali izkoristek lepljenja lesa. Glede na izračunan dobiček smo ugotovili, da je investicija v projekt zanimiva in bi se sorazmerno hitro povrnila.
Keywords: predelava lesa, tehnologija lepljenja lesa, načrtovanje valjčnega transporterja, valjčni transporterji, konstruiranje, preračun zmogljivosti, analiza gospodarnosti lepljenega lesa
Published in DKUM: 13.02.2019; Views: 1385; Downloads: 131
.pdf Full text (2,72 MB)

6.
Načrtovanje transportnega sistema za transport odpadnega materiala
Jure Zorič, 2017, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava načrtovanje transportnega sistema za transport odpadnega materiala. V teoretičnem delu je podan opis transporterjev in njihovih glavnih sestavnih delov. Na podlagi robnih pogojev in zahtev naročnika so podani analitični preračuni celotnega transportnega sistema. S pomočjo preračunov so izbrani standardni elementi, s katerimi zmanjšamo stroške proizvodnje. Predstavljeni so pomembnejši koraki 3D-modeliranja sistema in konstrukcijske rešitve nekaterih podsklopov transporterja. Za izbran transporter so predstavljeni stroški izdelave. Na koncu so podane izjava o skladnosti in navodila za vzdrževanje transporterja. Rezultati magistrskega dela so bili uporabljeni za izdelavo dejanskega transportnega sistema.
Keywords: transportni sistem, preračun tračnega transporterja in verižnega transporterja s strgali, 3D-modeliranje, analiza zmogljivosti
Published in DKUM: 12.12.2017; Views: 1330; Downloads: 188
.pdf Full text (2,81 MB)

7.
Analiza in primerjava tehnik za shranjevanje podatkov na mobilnih napravah
Klemen Sagadin, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo raziskali področje tehnik za obdelavo podatkov na mobilnih napravah in opredelili potrebe po lokalnem shranjevanju in obdelavi podatkov. Na podlagi preliminarne analize smo izbrali tehnike shrambe podatkov, ki smo jih na podlagi komparativne metode in eksperimentov podrobneje analizirali z vidika njihove uporabnosti za razvijalca, zmogljivosti delovanja in kompleksnosti pri razvoju programskih rešitev. V analizo smo vključili relacijsko bazo SQLite, objektno bazo Realm in relacijsko-objektni preslikovalnik OrmLite. Ugotovili smo, da tehnika shrambe podatkov vpliva na analizirane koncepte, saj med izbranimi tehnikami obstajajo signifikantne razlike v njihovi uporabnosti za razvijalca, zmogljivosti delovanja in kompleksnosti pri razvoju programskih rešitev.
Keywords: tehnike obdelave in shrambe podatkov na mobilnih napravah, analiza zmogljivosti, kompleksnost razvoja z uporabo shrambe podatkov, funkcionalnosti tehnik shrambe podatkov, objektna podatkovna baza Realm, relacijska podatkovna baza SQLite, preslikovalnik OrmLite
Published in DKUM: 28.08.2017; Views: 1491; Downloads: 211
.pdf Full text (5,00 MB)

8.
Analiza zmogljivosti mobilnih aplikacij, temelječih na spletnih tehnologijah
Andreja Fajfar, 2016, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi raziskujemo analizo zmogljivosti mobilnih aplikacij, temelječih na domorodnih in spletnih tehnologijah. V uvodnem delu naloge predstavimo področje razvoja mobilnih aplikacij, njihove prednosti in slabosti ter razvojna orodja. V nalogi smo predlagali model za ocenjevanje zmogljivosti mobilnih aplikacij, ki smo ga preverili s pomočjo eksperimenta, v okviru katerega smo analizirali zmogljivost, zadovoljstvo uporabnikov in uporabniško izkušnjo. Predlagani model smo ovrednotili na primeru aplikacij Facebook, Twitter, YouTube in GMail. Na osnovi empiričnih podatkov, pridobljenih v eksperimentu, smo analizirali in primerjali dojemanje odzivnosti, hitrosti, enostavnosti uporabe, vizualne izdelave, uporabniške izkušnje in zadovoljstva uporabnikov. Rezultati na osnovi empiričnih podatkov so pokazali višjo stopnjo dojemanja uporabniške izkušnje ob uporabi domorodnih mobilnih rešitev v primerjavi z njihovimi spletno zasnovanimi rešitvami.
Keywords: Mobilne aplikacije, spletne tehnologije, zmogljivost, analiza zmogljivosti, zmogljivost mobilnih aplikacij, spletne mobilne aplikacije, domorodne aplikacije
Published in DKUM: 09.05.2016; Views: 1511; Downloads: 146
.pdf Full text (3,51 MB)

9.
ANALIZA ZMOGLJIVOSTI IN FUNKCIONALNOSTI OMREŽJA INFINIBAND V VIRTUALIZIRANIH SUPERRAČUNALNIKIH S PORAZDELJENIM POMNILNIKOM
Marko Kobal, 2015, doctoral dissertation

Abstract: Zelo zmogljivi računalniki oziroma superračunalniki so osnovno orodje pri reševanju računsko intenzivnih problemov, za katere so običajni računalniki premalo zmogljivi. Tekom evolucije superračunalnikov v zadnjih dveh desetletjih se je spekter uporabe superračunalnikov razširil iz ozko usmerjene znanstvene rabe tudi na področje industrije. Uveljavila se je strojna arhitektura s porazdeljenim pomnilnikom, ki predstavlja najboljše razmerje med svojo zmogljivostjo, ceno in razširljivostjo. Istočasno je z razmahom računalništva v oblaku tehnologija virtualizacije strojne opreme računalnikov dosegla nivo, ki je sprejemljiv tudi za vpeljavo v superračunalnike s porazdeljenim pomnilnikom. Pri uporabi superračunalnikov stremimo k doseganju največje možne zmogljivosti in učinkovitosti, zato na področje superračunalnikov poskušamo vpeljati virtualizacijo, saj so njene prednosti kljub njeni čezmernosti dovolj privlačne. V doktorski disertaciji se osredotočimo na virtualizacijo superračunalnikov s porazdeljenim pomnilnikom, ki za medprocesno komunikacijo uporabljajo omrežje InfiniBand. Predstavimo možne metode virtualizacije omrežja InfiniBand in z novo metodologijo definiramo programsko voden način upravljanja ter transformacije fizičnega superračunalnika v virtualiziranega, in sicer na različnih virtualizacijskih platformah. Izvedemo analizo zmogljivosti na osnovi sintetičnih testov ter tudi na osnovi uporabe aplikacij MPI iz vsakdanje rabe. Pokažemo, da je za učinkovito izvajanje aplikacij MPI v virtualiziranih superračunalnikih s porazdeljenim pomnilnikom ključna izbira metode virtualizacije omrežja InfiniBand. S predstavljeno novo metodologijo je omogočeno programsko krmiljeno izvajanje zmogljivostnih testov na ponovljiv način za trenutne in bodoče superračunalnike, pri čemer so pristopi, uporabljeni v metodologiji, uporabni tudi širše, za splošno napredno upravljanje virtualiziranih superračunalnikov. V disertaciji prek primerov implementacije virtualizacije na platformah KVM in VMware podamo smernice in konkretne napotke za uspešno virtualizacijo superračunalnikov s porazdeljenim pomnilnikom, katerih vozlišča uporabljajo omrežje InfiniBand.
Keywords: superračunalnik, virtualizacija, InfiniBand, računalništvo v oblaku, aplikacija MPI, sistem HPC, analiza zmogljivosti, zmogljivostni test
Published in DKUM: 29.10.2015; Views: 1764; Downloads: 175
.pdf Full text (3,59 MB)

10.
Odločitveni model za izbiro kandidata za razpisano delovno mesto : magistrsko delo
Branka Jeretina, 2007, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je zgrajen model za pomoč pri izbiri kandidata za razpisano delovno mesto, in sicer s pomočjo večparametrskega modela za podporo odločanju. Model je zgrajen na podlagi izbranih parametrov, ki so razvrščeni v hierarhično drevo parametrov. Izbira kandidata je podprta z lupino ekspertnega sistema DEXi, ki omogoča izgradnjo baze znanja, ocenjevanje variant in razlago dobljenih rezultatov. Praktično je model preizkušen na izboru kandidata za prosto delovno mesto administratorja.
Keywords: delovna sila, uporaba človeških zmogljivosti, kadri, kadrovska dejavnost, zaposlovanje, večkriterialno odločanje, modeli, analiza
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1107; Downloads: 213
URL Link to full text
This document has many files! More...

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica