1. ANALIZA RAZPOLOŽLJIVOSTI STORITEV KABELSKO RAZDELILNEGA SISTEMAErika Rems, 2016, bachelor thesis/paper Abstract: V diplomskem delu smo se osredotočili na analizo razpoložljivosti storitev Zavoda za razvoj kabelsko satelitsko televizijskega sistema Kamnik — KKS Kamnik. Izbrani ponudnik do sedaj še ni izvajal analize razpoložljivosti storitev, zato smo s pomočjo direktorja podjetja zbrali podatke, potrebne za analizo. Zbiranje podatkov je bilo zelo zahtevno, saj ponudnik ne zagotavlja podatkov o nedelovanju storitev na enem mestu. Iz obstoječih baz smo najprej izluščili vse podatke o odpovedih in prekinitvah storitev za preteklo obdobje štiristo dni. Za potrebe sistematične analize možnih vzrokov za prekinitve obravnavanih storitev smo oblikovali drevo odpovedi. S pomočjo podatkov, ki so bili na voljo, smo ocenili razpoložljivost storitev za izbrano obdobje. Izračun je pokazal, da je bila razpoložljivost storitev na zadovoljivem nivoju. Pripravili smo tudi predlog, katere podatke bi bilo v prihodnje smiselno beležiti, da bi bila ponudniku omogočena še bolj detajlna analiza razpoložljivosti njihovih storitev.
Naloga vsebuje tudi anketni vprašalnik, s katerim smo želeli analizirati zadovoljstvo uporabnikov storitev KKS Kamnik s kakovostjo in razpoložljivostjo nudenih storitev. Raziskava je pokazala, da so uporabniki storitev z razpoložljivostjo storitev dokaj zadovoljni, kar se ujema z našimi izračuni. Keywords: razpoložljivost, analiza, kabelski sistem, drevo odpovedi, vzrok odpovedi Published in DKUM: 04.10.2016; Views: 1141; Downloads: 53 Full text (828,63 KB) |
2. Varnost in zanesljivost čistilne napraveMatjaž Fras, 2016, master's thesis Abstract: V okviru magistrskega dela smo kvantitativno določevali verjetnosti zanesljivosti sistema (tehnična odpoved / napaka) in verjetnosti nastanka človeških odpovedi / napak (človeške nezanesljivosti) na obravnavanem primeru čistilne naprave (ČN), pri čemer je bil poudarek na slednjih. Verjetnosti tehničnih in človeških napak smo analizirali na podlagi dveh spektrov t.j. Trenutne in Kontinuirane odpovedi ČN.
Za določevanje tehničnih odpovedi smo uporabili metodo Analize drevesa odpovedi (FTA), ki je pokazala, da je verjetnost tehnične napake pri Kontinuirani odpovedi veliko večja kot pri Trenutni odpovedi.
Verjetnost pojava pojava človeške napake smo analizirali s pomočjo dveh metod Analize človeške zanesljivosti druge generacije. Ker je bila verjetnost človeške napake za celotno čistilno napravo po Osnovni metodi kognitivne zanesljivosti in analize odpovedi (Osnovna CREAM metoda) večja od ugotovljene verjetnosti tehnične napake, smo nadaljevali z Razširjeno CREAM metodo, kjer smo določali verjetnosti napake za vsako posamezno akcijo oz. napako operaterja ČN.
Na osnovi pridobljenih rezultatov verjetnosti tehnične in človeške napake smo izvedli sintezo rezultatov obeh analiz ter tako kvantitativno ugotovili vpliv verjetnosti človeške napake glede na celotno verjetnost napake (v primeru Trenutne odpovedi slednja predstavlja kar 85% glede na celotno zanesljivost ČN (Kontinuirana odpoved 39%)).
Izvedena analiza varnosti in zanesljivosti čistilne naprave predstavlja uporaben primer, metodologijo ali orodje, s katerim lahko upravljalci ČN (predvsem malih komunalnih čistilnih naprav z zmogljivostjo čiščenja, manjšo od 2000 populacijskih ekvivalentov) na sorazmerno hiter in učinkovit način ugotavljajo verjetnosti nastanka napak ter na osnovi slednjih pripravijo ukrepe preprečevanja le teh. Keywords: čistilna naprava, verjetnost, odpoved, zanesljivost sistema, tehnična napaka, človeška zanesljivost, človeška napaka, analiza drevesa odpovedi, metoda kognitivne zanesljivosti in analize odpovedi Published in DKUM: 27.09.2016; Views: 1831; Downloads: 153 Full text (9,02 MB) |
3. |
4. |