| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 88
First pagePrevious page123456789Next pageLast page
1.
Učinkovitost mobilnih aplikacij za ozaveščanje mladostnikov o tvegani rabi alkohola
Valentina Kosi, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Tvegano pitje alkohola pri mladostnikih je resen problem sodobnega časa. Mobilne aplikacije v tem času predstavljajo zelo dostopno sredstvo za kakovostno ozaveščanje mladostnikov. Namen zaključnega dela je raziskati učinkovitost mobilnih aplikacij za ozaveščanje mladostnikov o tvegani rabi alkohola. Metode: Izvedli smo pregled znanstvene literature z iskanjem v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL ULTIMATE (EBSCOhost), Cochrane Library in ScienceDirect. Raziskave smo razvrstili v hiearhijo dokazov. Potek iskanja in pregleda smo prikazali v PRISMA diagramu. Vključene raziskave smo prikazali v evalvacijski tabeli. Rezultati: Od 161 raziskav je bilo identificiranih 6 raziskav, ki so bile sistematični pregled literature (n = 1), posamezne randomizirane kontrolirane raziskave (n = 3), raziskave mešanih metod (n = 1) ter kvalitativne raziskave (n = 1). Raziskave so pokazale, da mobilne aplikacije, mobilna sporočila, program za zmanjšanje tveganega pitja alkohola in kratke intervencije učinkovito ozaveščajo mladostnike o tvegani rabi alkohola. Razprava in zaključek: Mobilne aplikacije lahko z ustreznimi intervencijami zmanjšajo tvegano pitje alkohola pri mladostnikih, saj izkoriščajo razvoj mobilne tehnologije in priljubljenost telefonov med mladimi.
Keywords: mobilne aplikacije, mladostniki, alkohol
Published in DKUM: 19.11.2024; Views: 0; Downloads: 31
.pdf Full text (691,80 KB)

2.
Optimizacija procesnih parametrov za proizvodnjo sekundarnih metabolitov v šaržnem bioreaktorju
Melani Dolgov, 2024, master's thesis

Abstract: Sekundarni metaboliti so naravne spojine, ki jih sintetizirajo mikroorganizmi, vključno z bakterijami, glivami, kvasovkami in rastlinami. Čeprav ti produkti niso nujno potrebni za osnovne biološke funkcije, kot so sinteza lipidov, aminokislin, ogljikovih hidratov in nukleinskih kislin, imajo pomembno vlogo v različnih industrijskih aplikacijah. Kvasovka Saccharomyces cerevisiae je ključni mikroorganizem v biotehnologiji zaradi svoje sposobnosti pretvorbe sladkorjev v etanol in ogljikov dioksid ter njene prilagodljivosti na različne okoljske pogoje. Cilj magistrskega dela je bil optimizirati proizvodnjo sekundarnih metabolitov s pomočjo S. cerevisiae v šaržnem bioreaktorju. Raziskava je obsegala preučevanje vpliva različnih vrst mešal, začetnih koncentracij inokuluma ter hitrosti mešanja na rast celične mase in proizvodnjo sekundarnih metabolitov. Med optimizacijo smo spremljali spremembe pH med fermentacijo ter izvajali UV-VIS spektrofotometrične analize za pridobitev rezultatov o količini celokupnih proteinov, antioksidativnem potencialu in aktivnosti encima alkohol dehidrogenaze (ADH). Antioksidativni potencial proizvedenih sekundarnih metabolitov smo določili z DPPH metodo , za določanje koncentracije celokupnih proteinov je bila uporabljena Bradfordova metoda, aktivnost znotrajceličnega encima ADH pa je bila določena s pomočjo encimskega testa. Optimalni parametri za doseganje najboljših rezultatov vključujejo hitrost mešanja 200 rpm, uporabo dvojnega mešala in začetno koncentracijo inokuluma 6,62 ∙ 107 CFU/mL. Ti parametri so bili potrjeni v zaključnem eksperimentu, kjer smo ponovno gojili S. cerevisiae pod enakimi pogoji, kar je potrdilo ponovljivost gojenja in učinkovitost izbranih parametrov. Prav tako so rezultati analitskih metod pokazali, da so permeabilizirani vzorci dosegli najvišjo antioksidativno aktivnost, najvišjo koncentracijo proteinov in največjo aktivnost ADH. Na podlagi teh ugotovitev smo zaključili, da višja hitrost mešanja, uporaba dvojnega mešala in večja začetna koncentracija inokuluma zagotavljajo optimalne rezultate v proizvodnji sekundarnih metabolitov.
Keywords: bioreaktor, procesni parametri, optimizacija, S. cerevisiae, alkohol dehidrogenaza, sekundarni metaboliti
Published in DKUM: 15.10.2024; Views: 0; Downloads: 20
.pdf Full text (3,60 MB)

3.
4.
Preventivna dejavnost policije: alkohol v prometu - primerjava med Slovenijo in Hrvaško : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Maruša Apotekar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu z naslovom Preventivna dejavnost policije: Alkohol v prometu – primerjava med Slovenijo in Hrvaško je zajeta statistika prometnih nesreč ter preventivnih program v Sloveniji in na Hrvaškem za obdobje petih pet, in sicer med leti 2017 in 2021. Namen diplomskega dela je bil primerjati preventivne programe v Sloveniji in na Hrvaškem, ter ugotoviti katera država je bila na tem področju bolj uspešna. Preučili smo kako alkohol vpliva na posameznika in kako oseba pod vplivom alkohola deluje v prometu. Prav tako smo raziskali in prikazali statistiko prometnih nesreč in njenih posledic v Sloveniji in na Hrvaškem ter statistiko prometnih nesreč, katere je povzročil alkoholiziran voznik. Preučili smo tudi zakonsko podlago v omenjenih državah, katera določa kazni na področju alkohola v prometu. Nenazadnje smo predstavili preventivne akcije, ki sta jih izvajali policiji omenjenih držav, ter primerjali rezultate le-teh. V raziskovanem petletnem obdobju je hrvaška policija izvedla več preventivnih akcij kot slovenska, vendar je zaradi različnega načina izvajanja teh akcij in beleženja rezultatov težko trditi, katera država je bila pri svojem delu bolj uspešna. Število prometnih nesreč z alkoholiziranim voznikom v obeh državah skozi leta minimalno niha, kar pomeni, da drastične spremembe na tem področju ni. Za lažjo primerjavo bi morali policiji preventivne aktivnosti izvajati na enak način.
Keywords: preventivna dejavnost policije, alkohol, promet, Slovenija, Hrvaška, diplomske naloge
Published in DKUM: 07.12.2023; Views: 493; Downloads: 61
.pdf Full text (993,94 KB)

5.
Učinkovitost motivacijskega intervjuja pri vzdrževanju abstinence od alkohola
Pia Merc, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Čezmerno uživanje alkohola predstavlja velik problem današnje družbe. Težave se pojavijo pri tistih, ki to počnejo prepogosto in postanejo odvisni. Odvisnost od alkohola je dosmrtna, zato jo je možno zdraviti le s trajno abstinenco, pri kateri ima pomembno vlogo motivacija za zdravljenje. Pri ohranjanju abstinence si pomagamo z motivacijskim intervjujem, ki je ključnega pomena v procesu zdravljenja. Namen zaključnega dela je ugotoviti učinkovitost motivacijskega intervjuja pri vzdrževanju abstinence od alkoholnih pijač pri pacientu s sindromom odvisnosti od alkohola.
Keywords: alkohol, odvisnost, abstinenca, motivacijski intervju
Published in DKUM: 01.12.2023; Views: 458; Downloads: 106
.pdf Full text (915,20 KB)

6.
Problematika podtikanja drog v pijačo v nočnih lokalih : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Vanesa Radanović, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Temo diplomskega dela smo našli na socialnih omrežjih. Zanimale so nas objave izpovedi deklet, ki so bile žrtve podtaknjenih drog, in svarila proti temu. Podtikanje drog v pijačo je kompleksen problem, saj je dokazovanje dejanje izredno zahtevno, žrtev pa je lahko vsak. Podtikanje drog (oziroma drink-spiking) je dejanje, ko storilec izkoristi žrtvino nepozornost in ji v pijačo vstavi drogo, alkohol ipd. z namenom, da bi jo kasneje spolno izkoristil. Uporabljene droge povzročijo amnezijo in so hitro prebavljive, podtika se tudi alkohol k alkoholnim pijačam. Storilci lahko izkoristijo tudi osebe, ki so vinjene. Takšna kazniva dejanja pustijo za seboj hude psihične posledice. V večini primerov so žrtve ženskega spola, moški pa so storilci. Žrtve se po pomoč nerade zatekajo k organom pregona zaradi sramu, občutkov krivde in prostovoljnega uživanja alkohola ter nedovoljenih substanc. Problematiko podtikanja drog smo preučevali z deskriptivno in s komparativno metodo. Članki, študije in izpovedi, ki smo jih prebirali, so nam bili v pomoč, da smo problem spoznali bolj podrobno in si lahko ustvarili svoje mnenje. Ob prebrani literaturi in pregledanih študijah smo ugotovili, da se ženske zavedajo te grožnje. Večina deklet doma sliši, kako naj se vede in kaj naj počne v nočnih lokalih. Varnostne kampanje imajo iste nasvete in so vedno usmerjena ženskam. Priporočila kampanj in nasveti staršev so naravnana na to, kako naj se ženske branijo, in ne na to, kako bi ta problem rešili. Pomoč policije v Veliki Britaniji na vhodih za pregled oseb ob vstopu v lokal je bila dobra poteza, vendar se to zgodi premalokrat. Potrebno bi bilo ženskam zagotoviti varno zabavo. V pomoč bi bili: ponujanje pokrival za pijačo, naključni pregledi med večeri v lokalih, več varnostnega osebja, ki je izobraženo in bi znalo prepoznati, kadar je osebi bila podtaknjena droga, in nudenje pomoči tudi tistim, za katere so mnenja, da so si sami krivi, ker so toliko popili.
Keywords: podtikanje drog, droge za posilstvo, alkohol, nočni lokali, zloraba, diplomske naloge
Published in DKUM: 06.11.2023; Views: 595; Downloads: 111
.pdf Full text (1,33 MB)

7.
Problematika odvisnosti od alkohola pri osebah s shizofrenijo
Vesna Ornik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Namen diplomskega dela je na podlagi pregleda literature ugotoviti, kako prisotnost shizofrenije vpliva na pojavnost odvisnosti od alkohola. Motnje uživanja psihoaktivnih snovi so med najbolj pogostimi komorbidnimi motnjami duševnih bolezni. Pri pacientu vplivajo škodljivo na njegovo zdravje in delovanje, na stranske učinke zdravil in prispevajo k povečanemu število nasilnih dejanj. Metode: Za namen izdelave zaključnega dela smo izvedli pregled literature in uporabili deskriptivno metodo dela. Zbrano literaturo smo pridobili iz podatkovnih baz Cinahl, PubMed, Science Direct, SAGE Journals, Wiley Online Library in Web of Science. Literaturo smo pregledali in analizirali ter določili nivoje dokazov izbranih člankov. Potek iskanja smo prikazali v diagramu PRISMA. Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 identificiranih raziskav. Ugotovili smo, da je prisotnost alkohola pri osebah s shizofrenijo odvisna od posameznikovega okolja in njegovih značilnosti. Razprava in zaključek: Povezava med odvisnostjo od alkohola in shizofrenijo je dvosmerna, saj na tem področju še zmeraj primanjkuje dokazov, da je bodisi alkohol kriv za nastanek shizofrenije bodisi shizofrenija kriva za pojav odvisnosti od alkohola. Študije so bile opravljene na različnih kontinentih sveta, kjer živijo drugačne populacije ljudi, zato se rezultati primerno temu močno razlikujejo.
Keywords: shizofrenija, odvisnost, alkohol
Published in DKUM: 16.08.2023; Views: 601; Downloads: 211
.pdf Full text (1,36 MB)

8.
Prednosti in slabosti uporabe varnostnega pasu med vožnjo z osebnim avtomobilom
Mojca Dovnik, 2022, final research report

Keywords: prometne nesreče, varnostni pas, alkohol, vzorci poškodb, sodna medicina
Published in DKUM: 27.01.2023; Views: 483; Downloads: 21
.pdf Full text (1,11 MB)

9.
Mobilna aplikacija za spremljanje uživanja alkoholnih pijač pri mladostnikih : diplomsko delo
Nik Jeromel, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Velik del nezdravega načina življenja pri mladostnikih je čezmerno uživanje alkoholnih pijač. Iz tega razloga je bila izdelana mobilna aplikacija PlanBooze na operacijskem sistemu iOS za spremljanje količine zaužitega alkohola, s pomočjo katere lahko uporabnik na podlagi lastnih vnosov preveri svoje stanje vinjenosti ter čas, ki mora preteči, preden bo ponovno sposoben varne vožnje. Ena izmed funkcij je tudi koledar, na katerem so označeni dnevi, ko je uporabnik vnesel pijačo, ter štetje zaporednih treznih dni. Hkrati mu omogoča hiter pregled škodljivih posledic alkoholnih pijač, s katerimi želimo uporabnika odvrniti od čezmerne rabe alkohola in mu nuditi pomoč v primeru odvisnosti.
Keywords: mobilna aplikacija, iOS, alkohol, nezdravi način življenja pri mladostnikih
Published in DKUM: 24.10.2022; Views: 494; Downloads: 81
.pdf Full text (1,32 MB)
This document has many files! More...

10.
Preprečevanje okužb z uporabo dezinfekcijskih zamaškov z izopropilnim alkoholom pri hospitaliziranih pacientih
Emina Kasumović, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Dezinfekcijski zamašek je pripomoček za enkratno uporabo, ki vsebuje peno, impregnirano s 70-odstotnim izopropilnim alkoholom. Namen zaključnega dela je sistematično pregledati, analizirati in sintetizirati ustrezno literaturo ter raziskati, ali uporaba zamaškov z izopropilnim alkoholom pri venskih katetrih preprečuje nastanek okužbe pri hospitaliziranih pacientih.
Keywords: pacienti, dezinfekcijski zamaški, izopropilni alkohol, preprečevanje okužb, nevarnost kontaminacije.
Published in DKUM: 19.10.2022; Views: 743; Downloads: 220
.pdf Full text (1,08 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica