| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Poznavanje deeskalacijskih tehnik v psihiatrični zdravstveni negi med študenti zdravstvene nege
Barbara Kolar, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Deeskalacijske tehnike so tehnike pomirjanja ter zniževanje agresivnega in napadalnega vedenja pri sočloveku. Uporabljajo se tudi v zdravstvu. V zaključnem delu smo želeli ugotoviti, kako dobro so z deeskalacijskimi tehnikami seznanjeni študenti zdravstvene nege.
Keywords: deeskalacija, agresivno vedenje, agresivni pacient, pacient z duševno motnjo, duševno zdravje
Published in DKUM: 21.07.2021; Views: 1564; Downloads: 238
.pdf Full text (815,47 KB)

2.
Pravni vidik nasilnih pacientov nad zdravstvenimi delavci
Dragica Čolić, 2019, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo raziskovali pravne vidike nasilnih pacientov nad zdravstvenimi delavci pri čemer smo izhajali iz hipoteze, da pravna ureditev pomembno vpliva na zmanjšanje nasilja pacientov nad zaposlenimi v zdravstvu. Prav tako smo postavili hipotezi, da nivo formalne izobrazbe zdravstvenega osebja vpliva na sposobnost obvladovanja nasilnih pacientov, in da so za obvladovanje nasilnega vedenja v zdravstvenih organizacijah v Sloveniji zaposleni pomanjkljivo usposobljeni. V teoretičnem delu smo utemeljili termin nasilja in pojasnili pravne vidike nasilja v organizacijah. Ugotovili smo, da se slovenska zakonodaja zavezuje k urejanju tega področja in k izboljšanju položaja zaposlenih, vendar menimo, da ne obstaja celostni pristop, ki bi urejal problematiko nasilnih pacientov nad zdravstvenimi delavci, predvsem pri tistih, ki so visoko izpostavljeni nasilnemu vedenju pacientov. Empirična raziskava je bila zasnovana na podlagi kvantitativnega raziskovanja, v katero so bili vključeni zdravstveni delavci na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu republike Slovenije – Soča, v Ljubljani. Pri preverjanju hipotez smo ugotovili, da za obvladovanje nasilnega vedenja zaposleni niso pomanjkljivo usposobljeni, po drugi strani pa so anketirani v večini trdili, da nivo izobrazbe pomembno vpliva na sposobnost obvladovanja nasilnih pacientov. V sklepnem delu magistrskega dela smo na osnovi ugotovitev podali predloge za izboljšave raziskane problematike ter opozorili na nujnost internega usposabljanja in izobraževanja zdravstvenih delavcev, da lahko učinkoviteje rešujejo spore in nasilna vedenja pacientov.
Keywords: agresivni pacient, verbalno nasilje, fizično nasilje, preneseno nasilje
Published in DKUM: 10.10.2019; Views: 1162; Downloads: 179
.pdf Full text (771,38 KB)

3.
Forenzični pacient in zdravstvena nega
Tina Šeško, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena zdravstvena nega forenzičnega in agresivnega pacienta, ukrepi obveznega zdravljenja ter posebni varovalni ukrepi. S pomočjo kvantitativne raziskave smo ugotavljali, kakšna je usposobljenost članov negovalnega tima za delo s forenzičnimi in agresivnimi pacienti ter katere varnostne ukrepe uporabljajo člani negovalnega tima pri agresivnem pacientu.
Keywords: Zdravstvena nega, forenzični pacient, agresivni pacient, varovalni ukrepi
Published in DKUM: 29.10.2012; Views: 2386; Downloads: 497
.pdf Full text (1,14 MB)

4.
Obravnava agresivnega pacienta v nujni medicinski pomoči
Blaž Kregar, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Fizični in verbalni napadi na zdravstvene delavce, so bolj pogosti, kot se morda zavedamo. Povzročitelji nasilja se za svoja dejanja opravičujejo z olajševalnimi okoliščinami kot so; alkohol, droga, poškodbe glave ipd., a vendar nasilna dejanja niso opravičljiva niti družbeno sprejemljiva. Pacient, ki je nasilen, ni nevaren samo ekipi nujne medicinske pomoči (NMP), marveč tudi okolici in samemu sebi. Zato v večini primerov aktiviramo dodatno pomoč drugih služb (policija in tudi gasilci), ki zavarujejo kraj dogodka in onesposobijo nasilnega pacienta z raznimi ukrepi. V prvem delu diplomskega dela smo se osredotočili na agresivnost, vrste agresivnosti, agresivnost v zdravstvu, o nasilju, o pristopih k agresivnemu pacientu, pomoči drugih intervencijskih služb, o priporočilih za obravnavo agresivnega pacienta. Drugi del naloge pa predstavlja raziskava, ki smo jo izvedli na osnovi anketnih vprašalnikov, katere smo razdelili med zaposlene v raznih enotah nujne medicinske pomoči republike Slovenije. Rezultati raziskave pa ovržejo postavljeno raziskovalno vprašanje če imamo v republiki Sloveniji urejen sistem nudenja pomoči agresivnemu pacientu in enotne smernice za oskrbo agresivnega pacienta. In potrdijo vprašanje v kolikšni meri so zdravstveni delavci v NMP izpostavljeni obravnavi agresivnih pacientov.
Keywords: Ključne besede: agresivni pacient, nasilje v zdravstvu, pomoč intervencijskih služb, vrste agresivnosti
Published in DKUM: 12.06.2012; Views: 2686; Downloads: 489
.pdf Full text (1,20 MB)

Search done in 0.09 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica