| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Precizna navigacija v zaprtem prostoru s pomočjo uporabe UWB tehnologije : diplomsko delo
Emin Pamuk, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi sta opisana delovanje in izvedba pozicioniranja v zaprtem prostoru s pomočjo tehnologije UWB. Ključni del naloge je oddajnik DW1000, ki temelji na tehnologiji UWB, podpira frekvenčne pasove od 3GHz do 6,5GHz in je popolnoma programljiv. Med moduli poteka izmenjava sporočil, pri čemer lahko beležimo čas pošiljanja in prejemanja sporočil ter preračunamo čas preleta signala. Signal UWB potuje s svetlobno hitrostjo. Na osnovi časa preleta lahko določimo razdaljo med dvema moduloma. Za pridobivanje koordinat na podlagi razdalj uporabimo matematični postopek trilateracije.
Keywords: UWB, DW1000, trilateracija, pozicioniranje v zaprtem prostoru
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 884; Downloads: 130
.pdf Full text (1,39 MB)

2.
Razvoj lokalnega sistema za določanje položaja : magistrsko delo
Blaž Recek, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo prikazuje postopek razvoja lokalnega sistema za določanje položaja in izdelavo prvega prototipa. Sistem temelji na mikrokrmilniku ESP-WROOM-32 in modulu DWM1000, za določitev položaja pa je uporabljen algoritem trilateracija. Magistrsko delo vsebuje opis programskega dela razvitega sistema, medtem ko je bil strojni del izveden v sklopu drugega dela, zato v tem delu ni opisan. V začetni fazi je bila pri razvoju algoritmov uporabljena le ena stacionarna (anchor) in ena premična (tag) enota, v nadaljevanju pa se je razvoj in testiranje implementiranih algoritmov razširilo na tri stacionarne in eno premično enoto. V sklopu magistrskega dela je bil realiziran enoten algoritem za mikrokrmilnik ESP32, ki pa ga je možno z uporabo Android aplikacije konfigurirati tako, da lahko posamezen modul deluje kot stacionarna ali kot premična enota. Magistrsko delo vsebuje opis delovanja lokalnih sistemov za določanje položaja, opis implementiranih algoritmov, pregled primerljivih komercialno dobavljivih sistemov in rezultate testiranj razvitega sistema na poligonu velikosti 4 x 4 m.
Keywords: DWM1000, ESP-WROOM-32, trilateracija, LPS, RTLS, MIT App Inventor, Android
Published in DKUM: 01.07.2020; Views: 909; Downloads: 70
.pdf Full text (2,77 MB)

3.
Izdelava multimedijskega vodiča za muzeje : magistrsko delo
Matej Novak, 2019, master's thesis

Abstract: Uporaba GPS za navigacijo po mestu ali na daljšem potovanju je za veliko ljudi del vsakdana. Navigacija v prostoru predstavlja zahtevnejši problem in še ni uveljavljena in standardizirana. Kljub temu že obstajajo primeri implementacije in uporabe navigacije v prostoru. Cilj magistrske naloge je izdelati vodič za razstavo muzeja in uporabiti eno izmed metod za določanje položaja v prostoru s pomočjo Beaconov in tehnologije Bluetooth. Delo obsega razumevanje vseprisotnega računalništva, metode in matematične temelje za določanja položaja, opis arhitekture, delovanja in implementacije muzejskega vodiča. V zaključku smo opravili še testiranje metod najbližji oddajnik in krožna lateracija ali t. i. trilateracija in preverili, katero metodo lahko uporabimo za končno različico aplikacije.
Keywords: Vseprisotno računalništvo, Beacon, Bluetooth, Android, krožna lateralcija, trilateracija, muzej
Published in DKUM: 25.11.2019; Views: 1200; Downloads: 54
.pdf Full text (3,09 MB)

4.
TRILATERACIJA S POMOČJO SIGNALA WI-FI IN BLUETOOTH V ZAPRTIH PROSTORIH
Alen Rajšp, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Navigacija je problem, ki v zaprtih prostorih še nima dokončne rešitve. Zanimalo nas je, kako primerna sta za navigacijo Bluetooth in Wi-Fi. V okviru diplomskega dela smo tako napravili mobilno Android aplikacijo, ki s pomočjo Wi-Fi oddajnikov omogoča navigacijo v naprej predvidenem okolju. Delo obsega matematične temelje trilateracije, uporabo Wi-Fi in Bluetooth točk kot oddajnikov, izdelavo Android aplikacije in postavitev omrežja. V zaključku je bilo opravljenih več testiranj, kjer smo preverili praktičnost naše implementacije.
Keywords: mobilna Android aplikacija, Wi-Fi trilateracija, lociranje v prostoru
Published in DKUM: 22.09.2016; Views: 2662; Downloads: 246
.pdf Full text (1,63 MB)

5.
POZICIONIRANJE V ZAPRTIH PROSTORIH S POMOČJO PLATFORME RASPBERRY PI IN ANDROID
Andrej Hudrap, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo raziskali pristope in implementirali sistem za pozicioniranje za prikaz znamenitosti. V delu smo podrobneje spoznali in opisali najpopularnejše senzorske tehnologije in pristope, ki se uporabljajo pri določanju lokacij v zaprtih prostorih. Opisali smo implementacijo strežnika in izgradnjo mobilne aplikacije ter opravili analizo sistema in podali predloge izboljšav.
Keywords: Pozicioniranje v zaprtih prostorih, Raspberry Pi, Node.js, Android, Vzorčenje Wifi signalov, Trilateracija
Published in DKUM: 22.09.2016; Views: 1712; Downloads: 133
.pdf Full text (2,36 MB)

6.
MOBILNA APLIKACIJA ZA LOCIRANJE V PROSTORU NA OPERACIJSKEM SISTEMU ANDROID
Nejc Kete, 2015, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo preučili načine lociranja pametnih mobilnih naprav znotraj prostora. V ta namen smo implementirali sistem, sestavljen iz vstopnih točk, lokalnega strežnika, spletne in mobilne aplikacije, ki teče na operacijskem sistemu android. Zanimala nas je učinkovitost in natančnost lociranja znotraj prostora z uporabo pristopa logaritemske razdalje. Analizirali smo natančnost in robustnost sistema pri različnih jakostnih omrežnega signala, pri izpadu ene od vstopnih točk ter med gibanjem po prostoru. Prav tako smo iskali povezavo med nihanjem zaznane moči signala ter natančnostjo ocenjene lokacije. Naš algoritem temelji na umerjanju prostora z merjenjem jakosti mrežnega signala v referenčnih točkah. V prostoru v velikosti 137 m2 z vsaj 15 referenčnimi točkami, porazdeljenimi tako, da pokrijejo celoten spekter moči signala in vsaj tremi vstopnimi točkami mobilnega omrežja, je naš algoritem lokacijo določil s povprečno napako  2,5 m. V prostoru z manj referenčnimi točkami ali samo dvema vstopnima točkama je povprečna napaka zaznave lokacije narasla na  5 m ali več. Meritve so med drugim tudi pokazale, da je naš sistem manj primeren za uporabo med gibanjem uporabnika.
Keywords: lociranje v prostoru, trilateracija, Standard IEEE 802.11, brezžično omrežje, logaritemska razdalja, mobilna aplikacija, operacijski sistem android
Published in DKUM: 27.10.2015; Views: 1556; Downloads: 141
.pdf Full text (4,25 MB)

Search done in 7.75 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica