| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 14
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Dimenzioniranje in analiza mostnih opornikov iz armirane zemljine : magistrsko delo
Marko Kresnik, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo predstavlja mostne opornike iz armirane zemljine. Na začetku je za boljšo predstavo problematike podana teoretična podlaga s področja armiranih zemljin pri mostnih opornikih. Sledi analitičen postopek dimenzioniranja opornikov in praktični primer. Celoten potek gradnje mostnih opornikov iz Sodne vasi pri Podčetrtku je podkrepljen s slikovnim materialom, popisom del in cenami posameznih postavk. Sledi zaključek o upravičenosti uporabe tehnologije armirane zemljine pri gradnji mostnih opornikov.
Keywords: armirana zemljina, mostni oporniki, geomreža, merilni lističi, kompozit
Published in DKUM: 23.09.2020; Views: 983; Downloads: 177
.pdf Full text (5,80 MB)

2.
Razvoj metode za spremljanje rasti razpoke na površini materiala med obratovanjem
Bruno Glaser, 2018, doctoral dissertation

Abstract: Z namenom preprečitve porušitve konstrukcije zaradi razpoke, ki bi nastala med obratovanjem v linearno-elastičnem območju obremenjevanja, je bilo potrebno razviti metodo za spremljanje rasti razpoke na površini materiala. V okviru naloge sta bila razvita merilna elektronska sistema za merjenje deformacij Dynastrain, kot tudi stroj za dinamično ciklično utrujanje Rotech, ki je bil dodatno opremljen z večkanalnim merilnim sistemom National Instruments. V nalogi je analizirano utrujenostno obnašanje upogibnega nosilca z začetno površinsko razpoko, izdelanega iz konstrukcijskega jekla S690, ki se uporablja na visoko obremenjenih dinamičnih konstrukcijah. Spremembe deformacije v odvisnosti od števila ciklov in višine obremenitve so bile merjene z merilnimi lističi vzdolž roba razpoke. Zaradi utrujenostne rasti razpoke je prišlo do relaksacij deformacij, ki so bile zajete v analizo in konstrukcijo kalibracijske krivulje. Kalibracijska krivulja kaže višino relaksacije posameznega merilnega lističa oz. je definirana na posameznem mestu na površini v odvisnosti od položaja razpoke. Za potrditev rezultatov in primerjavo izmerjenih deformacij z merilnimi lističi smo numerično z metodo končnih elementov (MKE) izračunali deformacije v posameznih fazah rasti utrujenostne razpoke. Dodatno je bila narejena primerjava med rezultati deformacij iz analize MKE in rezultati posnetimi s stereo-optično metodo sistema ARAMIS, ki je tudi pokazala dobro ujemanje vseh treh načinov določanja deformacij v linearno-elastičnem območju obremenjevanja. Ugotovljeno je, da merilni lističi dajo verodostojne rezultate pri nizkih linearno-elastičnih obremenitvah, vendar v območju višjih cikličnih obremenitev, v bližini meje elastičnosti, rezultati ne kažejo več linearne odvisnosti. Nasprotno temu stereo-optična metoda v začetni fazi obremenjevanja pri nizkih obremenitvah kaže večji raztros vrednosti deformacij, ki se pri nadaljnjem obremenjevanju z višjimi obremenitvami zmanjšuje in dobimo primerljive rezultate deformacij, kot smo jih izračunali z analizami MKE na različnih delih površine. Razvita metoda merjenja relaksacij deformacij z merilnimi lističi omogoča spremljanje rasti utrujenostne razpoke v globino prereza nosilca med upogibnim obremenjevanjem na osnovi predhodno definirane kalibracijske krivulje. S tem je omogočeno pravočasno zaznavanje rasti utrujenostne razpoke za preprečitev nenadne porušitve nosilca.
Keywords: rast razpoke, uporovni merilni lističi, stereo-optične metode, digitalna stereo grametrija, utrujanje, utrujenostna rast razpoke
Published in DKUM: 19.12.2018; Views: 1796; Downloads: 280
.pdf Full text (7,99 MB)

3.
Zaznavanje obrabe na izsekovalnih matricah
Tilen Veber, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V teoretičnem delu diplomske naloge so natančneje opisani različni postopki obdelave materiala, obnašanje različnih materialov pri določeni deformaciji in struktura materialov. Poudarek smo dali okroglemu zaprtemu rezu in obrabi materiala. Po mnenju strokovnjakov je veliko dejavnikov, ki vplivajo na natančen odrez materiala, zato je pomembno, da te dejavnike poznamo in jih upoštevamo pri obdelavi materiala.
Keywords: obdelava materiala, deformacija orodja, stopnja obrabljenosti materiala, merilni lističi, meritve
Published in DKUM: 28.11.2016; Views: 1296; Downloads: 170
.pdf Full text (7,01 MB)

4.
VODENJE ELEKTRIČNEGA KOLESA TIPA PEDELEC PO NAVORU
Domen Pihler, 2016, master's thesis

Abstract: V okviru magistrske naloge smo izdelali dva unikatna načina merjenja navora kolesarjev, ki uporabljata meritev navora prek meritve navora v gonilu z uporabo merilnih lističev oz. induktivnih senzorjev. Raziskali smo tudi obstoječe rešitve na trgu in opisali njihove prednosti in slabosti. Podali smo pregled literature in razdelali pogon električnega kolesa po principu pedelec. Namen raziskovanja je bil razviti merilnik navora kolesarja, ki je izveden brez torzijskega cilindra in je dovolj robusten, poceni in natančen za uporabo vodenja kolesa tipa pedelec po navoru. Pred izdelavo prototipov smo te simulirali v modelirnem programskem orodju Solidworks z uporabo metode končnih elementov. Cilj naloge – razviti novi način merjenja navora, ki ga proizvaja uporabnik na pedala kolesa – smo uspešno izvedli. Potrditev smo podali v obliki analize ter simulacijskih in eksperimentalnih rezultatov.
Keywords: Električno kolo, pedelec, merjenje navora, induktivni senzorji, piezzo merilni lističi, vodenje po navoru, 3D-modeliranje, metoda končnih elementov
Published in DKUM: 02.06.2016; Views: 2751; Downloads: 158
.pdf Full text (5,46 MB)

5.
AVTOMATIZACIJA PREIZKUŠEVALNEGA STROJA ZA DINAMIČNO OBREMENJEVANJE VZORCEV
Janez Matija, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Potreba po avtomatizaciji mehanskih sistemov je vse bolj prisotna tudi pri testiranju materialov. Razlog je v nenehnem razvijanju novih materialov z boljšimi fizikalnimi lastnostmi, ki se uporabljajo za različne namene, od medicinskih implantatov do nosilnih komponent letal, vendar ne moremo zanesljivo predvideti njihovega dinamičnega obnašanja in dobe trajanja. S tem namenom je bil izdelan stroj z ekscentričnim vzvodom, s katerim se izvaja upogibno oz. ciklično obremenjevanje z nastavljivim odmikom, ki ga poganja trifazni asinhronski elektromotor s frekvenčnim pretvornikom. Celotni sistem je avtomatiziran, tako da je opremljen z merilno opremo proizvajalca National Instruments in programsko opremo LabVIEW. Zasnovan sistem omogoča široko izbiro vhodnih parametrov za obremenjevanje različnih geometrij preizkušancev ter zajemanje in shranjevanje podatkov, ki so ključnega pomena za nadaljnjo obdelavo.
Keywords: ekscentrično utrujanje, avtomatizacija, uporovni merilni lističi, preizkušanec, obremenjevanje, frekvenčni pretvornik, uporabniški vmesnik
Published in DKUM: 30.10.2015; Views: 1387; Downloads: 219
.pdf Full text (2,97 MB)

6.
7.
PREISKAVA OBNAŠANJA UPOGIBNO OBREMENJENIH ARMIRANOBETONSKIH NOSILCEV
Primož Rotovnik, 2014, master's thesis

Abstract: V sklopu magistrskega dela so se izdelali armiranobetonski nosilci, opremljeni z merilnimi lističi za meritve specifičnih deformacij. V sklopu eksperimentalne analize se je izvedel upogibni štiritočkovni test, pri katerem so se spremljale specifične deformacije v armaturi, sila ter vertikalni pomiki na sredini razpona nosilcev. Opazovalo se je pojavljanje in širina razpok. Prikazano je tudi dimenzioniranje nosilca v skladu z evropskimi standardi Evrokod in kontrola dimenzioniranja s pomočjo računalniškega programa Sofistik. Cilj dela je bila primerjava eksperimentalnih in računskih rezultatov.
Keywords: eksperimentalna analiza, merilni lističi, armirani beton, dimenzioniranje, Evrokod 2
Published in DKUM: 17.12.2014; Views: 1948; Downloads: 247
.pdf Full text (15,86 MB)

8.
RAČUNALNIŠKA PODPORA ZA GENERIRANJE IZPITNIH VPRAŠANJ
Marjan Kuhar, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava izdelavo in opis pripomočka za generiranje nalog in izpis lističev z nalogami za ustno ocenjevanje znanja pri matematiki. V uvodu diplomske naloge sem predstavil novosti devetletne osnovne šole, nivojski pouk, ocenjevanje in preverjanje znanja ter težave, ki so se pojavile pri ocenjevanju znanja z uvedbo nivojskega pouka. Osrednji del naloge zajema predstavitev izdelave nabora nalog in podrobno predstavitev pripomočka. V zaključku naloge so predstavljeni primeri uporabe pripomočka in smernice za njegov nadaljnji razvoj.
Keywords: devetletna šola, nivojski pouk, ocenjevanje znanja, generiranje nalog, lističi
Published in DKUM: 06.07.2011; Views: 1980; Downloads: 135
.pdf Full text (2,55 MB)

9.
Primerjava učinkovitosti dveh načinov nanosa pripravkov za zatiranje koruznega hrošča (Diabrotica virgifera virgifera LeConte)
Benjamin Šarkanj, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Pojav koruznega hrošča zahteva uvajanje in testiranje novih tehnik nanosa pripravkov za zatiranje. V diplomskem delu smo primerjali kakovost nanosa škropilne brozge s pršilnikom Unigreen APC 1000 in modificirano škropilnico Agromehanika AGS 1000 EN. S pomočjo naprave Optomax smo izvedli analizo kakovosti nanosa z uporabo WSP lističev. Izmerili smo skupno površino odtisov na posamezen WSP listič v mm2, stopnjo pokritosti površine lističa z odtisi v % in prešteli smo število odtisov kapljic škropilne brozge na mm2. Pršilnik ima veliko nazivno delovno širino, vendar je v poskusu ugotovljena prebojnost curka znašala le 11 vrst koruze (7,7 m), pri čemer je stopnja pokritosti WSP lističev z oddaljenostjo po vrstah hitro padala. Rezultati meritev so pokazali, da se je kakovost nanosa v položaju nad storžem zgoraj (N.S.ZG.) statistično značilno razlikovala od kakovosti pri ostalih treh položajih nižje na rastlini. Skupna površina odtisov je pri lističih na položaju N.S.ZG. znašala 101,45 mm2 in stopnja pokritost WSP lističev 23,18 %. Pri številu odtisov ni bilo statistično značilnih razlik med položaji. Škropilnica z visoko nameščeno škropilno armaturo je omogočila enakomernejši nanos preko vseh 12 vrst koruze, vendar smo pri vožnji potlačili 3 vrste posevka (2,1 m). Pri škropilnici se je kakovost nanosa pri obravnavanju N.S.ZG. ponovno statistično značilno razlikovalo od vseh ostalih. Površina odtisov je znašala 180 mm2, stopnja pokritosti pa 41,27 %. Da bi zmanjšali delež povoženih koruznih rastlin bi bilo priporočljivo škropilnico uporabiti v kombinaciji s traktorjem jahačem.
Keywords: Ključne besede: koruza/ koruzni hrošč/ pršilnik/ škropilnica/ WSP lističi
Published in DKUM: 30.03.2010; Views: 2775; Downloads: 163
.pdf Full text (6,67 MB)

10.
Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica