| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Analiza toka zraka v venturijevem mokrem čistilniku : diplomsko delo
Žan Šantej, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Cilj naloge je izdelava numeričnega modela Venturijevega mokrega čistilnika in določitev tlačnih padcev v napravi. V sklopu naloge so bili s pomočjo analitičnega preračuna določeni padci tlaka s poudarkom na Ventruijevem grlu. Izkaže se, da je največji tlačni padec glede na analitičen preračun v Venturijevem grlu, nato mu sledi del naprave, kjer so nameščeni cevni snopi. Po analitičnem preračunu sledi izdelava numeričnega modela s pomočjo računalniške dinamike tekočin, ki pa za razliko od analitičnega primera vključuje le plinsko fazo, saj modeliranje dvofaznega toka presega možnosti izdelave diplomske naloge na trenutni stopnji študija. V sklopu priprave numeričnega modela je bila izdelana geometrija numeričnega modela, računska mreža in določeni so bili robni pogoji, pri katerih deluje naprava. Primerjava rezultatov numeričnega modela, ki vključuje le plinsko fazo z rezultati analitičnega preračuna, ki vključuje tako plinsko kot kapljevito fazo pokaže na dobro kvalitativno ujemanje poteka tlačnih padcev glede na različne geometrijske in procesne spremembe obravnavanega sistema. Kvantitativna primerjava rezultatov pa nam poda, da imamo v primeru numerične simulacije glede na analitičen preračun manjše tlačne padce, kar je pričakovano, saj numerična simulacija ne vključuje kapljevite faze v obravnavanem sistemu.
Keywords: mokri pralnik, Venturi, računalniška dinamika tekočin, numerična simulacija
Published in DKUM: 14.09.2022; Views: 564; Downloads: 0

2.
Merjenje tlaka in pretoka tekočin v venturijevi cevi : diplomsko delo
Nejc Herženjak, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava razvoj merilnika pretoka in tlaka tekočin. Sistem merjenja je enostaven za uporabo. Uporabljamo znano metodo merjenja pretoka skozi venturijevo cev, ki je širše uporabljena tudi za različne aplikacije merjenja hitrosti, masnega in volumenskega pretoka fluidov. Z merjenjem razlike tlakov med ožjim in širšim premerom cevi in s pomočjo bernoullijevega zakona programsko izračunamo pretok fluida skozi cev. Ukvarjamo se z osnovnimi gradniki senzorja, na podlagi katerih se bodo v bodočih delih razvijale metode vrednotenja merjenih fizikalnih vrednosti. Fizikalne podatke merilnika prikazujemo na alfanumerični prikazovalnik merilnika in računalniški monitor. Zbrane informacije v določenem časovnem odseku zajamemo in jih prikažemo v grafih.
Keywords: mikrokrmilnik, senzor, tlak, venturi, bernoulli, pretok, tekočina
Published in DKUM: 11.11.2019; Views: 1494; Downloads: 215
.pdf Full text (2,30 MB)

3.
KARAKTERISTIKE VENTURI SISTEMOV ZA APLIKACIJO KISIKA PRI RAZLIČNIH PRETOKIH IN OBREMENITVAH
Janja Melanšek Ošlak, 2016, master's thesis

Abstract: Teoretično izhodišče. Venturi maske so sistemi z visokim pretokom, ki dovajajo natančno vrednost kisika v vdihanem zraku (FIO2). V študiji smo analizirali vpliv različnih pretokov in nastavkov na skupni pretok in na FIO2. Metodologija raziskovanja. Kvanitiativna eksperimentalna študija je potekala na simulatorju meti HPS. Uporabljali smo 24 %, do 60 % Venturi nastavke. Pretoke smo merili z aparatom Fluke VT plus HP analizator plinov. Delež kisika med inspirijem in med ekspirijem pa z anestezijskim aparatom Draeger Primus. Rezultati raziskave. Ugotavljamo, da so problematični pretoki, ki so pod deklariranim. V teh primerih Venturi ne dovaja vrednosti FIO2. Pri višjih pretokih od deklariranih pa ostaja FIO2 stabilen, razen pri Venturi 24 %. Podaljšek vpliva na Venturi na način, da so skupni pretoki nekoliko manjši zaradi obremenitve samega Venturi nastavka. Pri 24 % Venturi nastavku opazimo zmanjšanje skupnega pretoka iz 34 l/min na 23 l/min. Pri zamašitvi stranske luknje Venturi nastavka pa smo opazili padec skupnega pretoka skozi Venturi. Sklep. Ugotovili smo, če nastavimo nedeklariran pretok kisika, kot je označeno na Venturi nastavku, ostaja odstotek kisika v vdihanem zraku nespremenjen, sam pretok pa se povečuje. Pri zamašitvi odprtin skozi Venturi nastavek je najbolj opazna sprememba pri zamašitvi dveh odprtin, saj se poveča delež kisika v vdihanem zraku.
Keywords: Venturi sistem, sistemi z visokimi pretoki, Venturi maske, aplikacija kisika.
Published in DKUM: 16.09.2016; Views: 3649; Downloads: 526
.pdf Full text (2,71 MB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica