| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 54
First pagePrevious page123456Next pageLast page
1.
Zamenjava 6 kV stikalne opreme v razdelilni postaji RP k. -2.7 v Premogovniku Velenje
Aleksander Ferenc, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava postopek zamenjave obstoječe stikalne opreme v razdelilni postaji v jami Premogovnika Velenje z novo stikalno opremo. Podan je opis napajanja jame Premogovnika Velenje z električno energijo s potrebnimi izračuni. Predstavljena sta sistem napajanja in sestava razdelilne postaje. Opisane so obstoječe in nove stikalne omare v EX izvedbi. Izvedeni so tudi vsi izračuni omrežja za varno delovanje z upoštevanjem porabnikov in predstavljen celovit postopek zamenjave. Posebnost je nadgradnja postopka izbire opreme v razdelilni postaji za rudniško jamo.
Keywords: Premogovnik Velenje, jama Pesje, razdelilna postaja, zamenjava opreme
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (2,53 MB)

2.
Pojmovanje preprečevanja kriminalitete in zagotavljanja varnosti v lokalni skupnosti
Gorazd Meško, Milan Vogrinec, 2003, published professional conference contribution

Keywords: kriminaliteta, preprečevanje, Svet Evrope, priporočila, Žalec, Velenje, lokalna skupnost
Published in DKUM: 19.03.2024; Views: 191; Downloads: 6
.pdf Full text (208,84 KB)

3.
Vgradnja opreme v novo 6 kV razdelilno postajo v jami Pesje : diplomsko delo
Žan Rebernik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga se nanaša na premestitev obstoječe razdelilne postaje na novo lokacijo v jami Pesje Premogovnika Velenje d. o. o. V sami diplomski nalogi je predstavljen sistem napajanja jame ter možne okvare v jamskem omrežju. Prav tako je predstavljena razdelilna postaja in posamezni sestavni elementi stikalne celice. Podrobneje je opisana trenutna in nova razdelilna postaja, za katero so izvedeni tudi izračuni za dimenzioniranje in preverjanje ustreznosti opreme ter nastavitev zaščit na novo lokacijo.
Keywords: premestitev razdelilne postaje, izbira opreme, Premogovnik Velenje, jama Pesje
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 447; Downloads: 93
.pdf Full text (4,57 MB)

4.
Uvedba elektronskega beleženja delovnega časa in nadurnega dela v podjetju Premogovnik Velenje d.o.o.
Ana Likeb, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo temelji predvsem na projektu, s katerim smo v Premogovniku Velenje d. o. o. izboljšali in poenostavili proces evidentiranja delovnega časa in nadurnega dela. Ker je podjetje razširjeno na mednarodnem trgu, je za dodatno razumevanje opredeljen pravni dokument, ki se imenuje Evropska digitalna agenda 2020. Na podlagi predlogov, ki so predstavljeni v Evropski digitalni agendi 2020, je podjetje sprejelo strateško odločitev in načrt za uvedbo novega elektronskega evidentiranja delovnega časa in nadurnega dela. Za okrepitev digitalne suverenosti opravljanja nove IT-tehnologije smo izvedli projekt implementacije informacijskega sistema ODOS, pod vodstvom IT-oddelka Premogovnika Velenje d. o. o. in v sodelovanju s podjetjem PIA Informacijski sistemi in storitve d. o. o. Predstavljeni in navedeni so tudi organizacijski predpisi izpostavljenega procesa, v katerem je opisana uporaba dokumentnega sistema ODOS in program eDninska knjiga z osnovnim opisom storitvene dejavnosti elektronskega upravljanja delovnega časa in nadurnega delovnega časa, s katerim se ukvarja oddelek za SM oz. oddelek za stroškovno mesto. S skupnim sodelovanjem z zaposlenimi v administracijskem sektorju v podjetju Premogovnik Velenje d. o. o. smo si zastavili cilj, ki bo pomagal poenostaviti in izboljšati sam proces dela z uvedbo novih elektronskih sistemov ter kasneje omogočal učinkovitejše delovanje zaposlenih.
Keywords: Evropska digitalna agenda 2020, elektronsko evidentiranje delovnega časa, dokumentni sistem ODOS, Premogovnik Velenje d. o. o.
Published in DKUM: 04.08.2023; Views: 672; Downloads: 62
.pdf Full text (1002,16 KB)

5.
Izkoriščanje energije jamske vode s pomočjo toplotne črpalke : diplomsko delo
Nejc Mužina, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V jami Premogovnika Velenje se nabira voda, ki jo je potrebno, za vzdrževanje nizkega nivoja vode, izčrpati. Smiselno je, da se anergija in konstantni pretok jamske vode izkoristila s pomočjo toplotne črpalke. V diplomskem delu je predstavljena študija smiselnosti uporabe jamske vode s pomočjo manjše pilotne toplotne črpalke, ki lahko služi kot prototip za montažo velike toplotne črpalke, s katero bi ogrevali večje komplekse ali naselja po zaprtju premogovnika. V delu je podan preračun za dimenzioniranje in izbiro ustrezne toplotne črpalke ter okvirni preračun stroškov izvedbe takšnega projekta.
Keywords: toplotna črpalka, jamska voda, toplota, Premogovnik Velenje, d.o.o., raba energije
Published in DKUM: 24.09.2021; Views: 866; Downloads: 111
.pdf Full text (2,04 MB)

6.
Urbani hibrid v modernističnem mestu Velenje : magistrsko delo
Tjaša Rošer, 2021, master's thesis

Abstract: Tema magistrskega dela izhaja iz problematike umeščanja stanovanjske novogradnje v mestu Velenje, katerega centralni del je zaščiten kot kulturna dediščina. Vzdevek »mesto moderne« je Velenje dobilo zaradi urbanističnega koncepta iz leta 1957. Po veljavnem Odloku o ureditvenem načrtu za centralne predele mesta Velenja je pri vseh novogradnjah in prenovah potrebno upoštevati izvorni urbanistični koncept »mesta v parku«. V teoretskem in projektnem delu je analiziran razvoj centralnega predela mesta in obstoječa tipologija večstanovanjskih stavb. Na izbrani lokaciji je z idejno zasnovo preizkušena hibridna tipologija večstanovanjske stavbe z javnim pritličjem. Zasnova izhaja iz konteksta modernističnega mesta, zagotavlja fleksibilnost in bivalno udobje v novih stanovanjih, ne zmanjšuje kakovosti bivanja v obstoječih stanovanjskih stavbah ter dopolnjuje mestne vsebine s programom tržnice in ureditvijo odprtih javnih površin.
Keywords: arhitektura, modernistično mesto, večstanovanjska gradnja, dediščina, urbanizem, Velenje
Published in DKUM: 18.06.2021; Views: 1721; Downloads: 502
.pdf Full text (59,24 MB)

7.
Ustvarjalnost in dejavnosti otroka v 2. starostnem obdobju na področju narave in tehnike v Vrtcu Velenje
Saša Zamernik, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo smo razdelili na teoretični, empirični in praktični del. Teoretični del smo razčlenili po sklopih, in sicer na pedagoški, didaktični, psihološki in geografski sklop. V pedagoškem sklopu smo najprej opredelili ustvarjalnost, vlogo vzgojitelja v predšolskem obdobju ter vlogo vzgojitelja pri načrtovanju dejavnosti iz področja narave in tehnike. Z didaktičnim sklopom smo spoznavali naravne materiale iz področja narave ter sredstva in orodja iz področja tehnike. Psihološki sklop smo namenili pomenu in vplivu področja narave in tehnike na otrokov razvoj. V geografskem sklopu pa smo predstavili mestno občino Velenje, njene naravnogeografske značilnosti in na koncu vzgojno-izobraževalni zavod Vrtec Velenje. Z empiričnim delom naloge, pridobljeno analizo spodbujanja ustvarjalnosti in načrtovanja dejavnosti na področju narave in tehnike, ugotavljamo, da je vzgojiteljicam v Vrtcu Velenje bližje področje narave kot pa tehnike, kar se odraža tudi pri načrtovanju dejavnosti. Glede na ugotovitve empiričnega dela smo v praktičnem delu načrtovali in izvedli različne dejavnosti za otroke 2. starostnega obdobja v povezavi naravoslovja in tehnike. V praktičnem delu sem pri načrtovanju in izvajanju aktivno sodelovala, s tem pa sem želela vzgojitelje spodbuditi k večjemu načrtovanju in izvajanju teh dveh področij.
Keywords: ustvarjalnost, predšolsko obdobje, naravoslovje in tehnika, načrtovanje dela, Velenje
Published in DKUM: 16.12.2020; Views: 998; Downloads: 134
.pdf Full text (2,86 MB)

8.
Baletni oddelek Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje
Eva Kramer, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo z naslovom Baletni oddelek Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu smo predstavili razvoj plesa in baleta ter razvoj baleta v Sloveniji. Poudarili smo pomen, ki ga ima ples za razvoj otroka, saj močno prispeva k njegovemu socialnemu, čustvenemu, intelektualnemu in fizičnemu razvoju. Predstavili smo baletni oddelek Glasbene šole Frana Koruna Koželjskega, ki ga sestavljajo baletni vrtec, plesne pripravnice in program ples - balet. Glasbena šola Frana Koruna Koželjskega kot institucija skrbi, da otroci razvijajo in gojijo ljubezen do plesa in plesnega izražanja. V empiričnem delu smo po določenem protokolu evalvirali baletne produkcije in opravili intervju z baletnima učiteljicama. Ugotovili smo, da ples vpliva na samozavest in samopodobo otroka, da se otroci prek nastopanja učijo vživljanja v različne vloge, razvijajo svoje gibalne sposobnosti in se izražajo skozi gib. Kakovost izobraževalnih programov Glasbene šole Frana Koruna Koželjskega se odraža ne vedno večjem številu vpisanih otrok. Glasbena šola vzgaja generacije, ki pripomorejo k nadaljnjemu ohranjanju plesne tradicije in kulture, tako da otroci kasneje prenašajo ljubezen do plesa na svoje otroke in se udeležujejo kulturnih dogodkov in prireditev. Ugotovili smo tudi, da Glasbena šola Frana Koruna Koželjskega prispeva k bogatitvi kulturnega utripa mesta Velenje, in s tem dviguje raven izobraženosti tega področja.
Keywords: ples, balet, Glasbena šola Frana Koruna Koželjskega Velenje, baletne produkcije.
Published in DKUM: 16.12.2020; Views: 1079; Downloads: 104
.pdf Full text (895,81 KB)

9.
Okoljska problematika Šaleških jezer : magistrsko delo
Nataša Povalej, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava Šaleška jezera in problematiko Termoelektrarne Šoštanj. Veliko je bilo govora o Velenju, Premogovniku Velenje, ki je enkrat zaprt, drugič odprt, o Šaleških jezerih, ki so posledica delovanja premogovnika, in Termoelektrarni Šoštanj, ki proizvede kar tretjino električne energije v Sloveniji, vendar je velik trn v peti tamkajšnjim domačinom. Za potrebe magistrske naloge smo analizirali sekundarne domače in tuje vire. Z deskriptivno metodo smo opisali temeljne pojme in predstavili pojave, ki so bili spoznanja tujih in domačih avtorjev. Poslužili smo se tudi kvalitativne oblike zbiranja podatkov, kjer nas je zanimalo mnenje kopalcev v Velenjskem jezeru. Med pisanjem magistrske naloge smo ugotovili, da se z leti Šaleška jezera in tamkajšnjo okolje izboljšuje. Ob jezeru je videti že veliko živih bitij in rastlinja, ki ga v prejšnjih letih ni bilo mogoče opaziti. Prav tako je Velenjsko jezero postalo zelo zanimiva točka za turiste, saj je ima eno izmed boljših plaž v Sloveniji, čeprav še vedno nima statusa kopalne vode. Občina Velenje dela tudi močno v tej smeri, da bi čim prej pridobili status kopalne vode, saj je sedaj kopanje vseh kopalcev na lastno odgovornost. Termoelektrarna Šoštanj veliko pozornost posveča varstvu okolja in zmanjšanju emisij. Občina Velenje o vsem tem obvešča širšo javnost, zato so v termoelektrarni še bolj pazljivi. Raziskano je tudi bilo, da se mora nasip med Velenjskim in Šoštanjskim jezerom nujno urediti in sanirati, da se jezeri ne bosta združili v eno in poplavili velik del Šaleške doline. S tem bi v nevarnost spravili mnogo ljudi; sanacija mora steči v bližnji prihodnosti, da domačini ne bodo več ogroženi.
Keywords: magistrska dela, Šaleška jezera, Velenje, Termoelektrarna Šoštanj, okolje
Published in DKUM: 29.11.2020; Views: 1275; Downloads: 194
.pdf Full text (1,51 MB)

10.
Kulturni dnevnik na primeru mesta Velenje
Jerneja Jovan, 2020, master's thesis

Abstract: Kulturni dnevnik je projekt, ki se je uveljavil v Mariboru. Njegov glavni namen je izobraziti osnovnošolce na področju kulture. Učenci v sklopu projekta obiskujejo različne kulturne ustanove, spoznavajo poklice, ki so povezani z obiskanimi ustanovami, in se udeležujejo delavnic na izbrano tematiko. Način poučevanja učencev izven učilnice ima številne prednosti, kot so na primer več gibanja, ki ga današnji otroci zaradi prekomernega sedenja potrebujejo, pridobivanje informacij z lastnimi izkušnjami in uporaba različnih čutil, učenje v realnih okoliščinah, ki prinaša boljše pomnjenje pridobljenega znanja in mnoge druge. Pozitivni učinki pouka izven učilnice so nas spodbudili k načrtovanju dejavnosti in oblikovanju programa Kulturnega dnevnika na primeru mesta Velenje za učence od 1. do 5. razreda. Načrtovane dejavnosti smo povezali s cilji, ki jih predvidevata učna načrta za spoznavanje okolja in družbe. Učenci skozi načrtovane dejavnosti spoznavajo šolsko okolico, kjer se tudi orientirajo, različne ustanove in njihovo delovanje ter spremembe, ki so skozi čas nastale v Velenju. Seznanijo se z gospodarsko razvitostjo mesta in se srečajo z mladimi podjetniki Šaleške doline. Obiščejo tudi dom za varstvo odraslih, društvo za zaščito živali in društvo, ki se bori proti nasilju. Za nekatere vsebine smo pripravili tudi delovne liste.
Keywords: pouk izven učilnice, spoznavanje okolja, družba, Kulturni dnevnik, Velenje
Published in DKUM: 28.10.2020; Views: 1028; Downloads: 190
.pdf Full text (4,32 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica