1. Moderna zgodovina razvoja pravnega sistema na slovenskem ozemlju : magistrsko deloTadej Makoter Rožmarin, 2024, master's thesis Abstract: V magistrski nalogi je v ospredju predvsem zgodovinski vidik razvoja celotnega slovenskega pravnega sistema, tako sodnega, kot tudi zakonodajnega. Gre za razpon zgodovinskih obdobij od Avstrijske monarhije, Avstro-Ogrske in vseh kasnejših oblik povezovanja balkanskih narodov, torej Jugoslavije, torej predvsem druga polovica 19. stoletja in 20 stoletje.
Raziskoval bom ustavne ureditve, kako so vplivale na zakonodajo in ureditev, tako civilnega, kot kazenskega, družinskega, upravnega in volilnega, tako javnega kot zasebnega prava. Prav tako se bom osredotočil na pomembnejše posameznike, ki so s svojimi revolucionarnimi idejami in modernejšimi vidiki pomembno oblikovali tok razvoja prava in demokracije. Dotaknil se bom tudi političnih smeri in kako se je glede na ta prepričanja prilagajala zakonodaja in menjavalo vodstvo države.
Pomembni vidik je tudi vpliv na razvoj in uporabo slovenskega jezika, ki ga bom preko dokumentov in arhivskih besedil v magistrski nalogi izpostavil in predstavil. Gre za enega od temeljev oblikovanja narodov in narodnega zavedanja ter oblikovanja uporabe prava v slovenščini in začetka slovenskih pravnih postopkov in sodstva.
Med drugim bom izpostavil tudi pomembnejša ozemlja, na katera je bilo razdeljeno slovensko ozemlje, med različnimi obdobji in vladavino, kajti razvoj velikokrat ni bil enoten na vseh ozemljih, predvsem zaradi različnih vplivov sosednjih dežel in ljudstev ter razlikah v ideologiji prava.
Geografsko gledano se bom najbolj osredotočil ravno na področje današnje Slovenije in okolico, predvsem Avstrijo, nekatere dele Italije in seveda bivše države SFR Jugoslavije, ker se je v moderni dobi ravno v tem času in teh vladavinah slovensko pravo najbolj razvijalo in na koncu koncev postalo samostojen in neodvisen pravni sistem. Keywords: Ustava, monarhija, kraljevina, republika, pravni sistem, Slovenski jezik, zakon, komunizem, socializem, kapitalizem, temeljna načela, parlament, skupščina. Published in DKUM: 20.12.2024; Views: 0; Downloads: 18 Full text (1,53 MB) |
2. Iz verig v svobodo: pravni položaj sužnjev v ZDA pred in po osvoboditvi : magistrsko deloJan Kaučič, 2024, master's thesis Abstract: Suženjstvo opisuje stanje, ko je zasužnjen človek last nekoga drugega, pogosto brez pravic, ki
bi mu zagotavljale osebno svobodo ali samoodločanje. Pravno so sužnji obravnavani kot
premična lastnina, brez večine pravic, ki jih uživajo svobodni ljudje.
Sam zgodovinski razvoj suženjstva je dolgotrajen in sega v zgodnje obdobje človeške
civilizacije, kjer so se prve oblike suženjstva pojavile v primitivnih družbah. V Babilonu je
suženjstvo pridobilo pravni okvir z uvedbo Hamurabijevega zakonika okoli leta 1790 pr. n. št.
V antični Grčiji in Rimu je bilo suženjstvo temeljni del ekonomske in družbene strukture. V
obdobju rimske civilizacije je bilo suženjstvo obravnavano kot pravni status, kjer je bila
družba razdeljena na svobodne ljudi in sužnje. Sužnji so bili obravnavani, kot lastnina svojega
gospodarja, ki je imel nad njimi popolno pravico razpolaganja.
V novem veku je transatlantska trgovina s sužnji, ki se je začela v 16. stoletju, privedla do
transporta milijonov Afričanov v Novi svet, kjer so bili prisilno uporabljeni kot delovna sila
na plantažah v Ameriki. Ta praksa je močno vplivala na gospodarstvo, kulturo in družbene
strukture tako v Afriki kot v Ameriki.
S prihodom idej Razsvetljenstva in spremembami v moralnih vrednotah je suženjstvo
postopoma izgubljalo svojo družbeno sprejemljivost, kar je pripeljalo do različnih gibanj za
njegovo odpravo v 19. stoletju. Ratifikacija trinajstega amandmaja leta 1865 v ZDA je
formalno odpravila suženjstvo, vendar so bili nekdanji sužnji še naprej soočeni z obsežnimi
omejitvami in diskriminacijo, kar je močno vplivalo na njihov pravni in družbeni položaj.
Magistrska naloga preučuje pravni položaj sužnjev v Združenih državah Amerike pred in po
njihovi formalni osvoboditvi, raziskuje pa tudi dolgoročne pravne in družbene posledice
suženjstva. Obravnava zgodovinski razvoj suženjstva, zakonske in sodne spremembe ter
njihov vpliv na življenja sužnjev. Raziskovalna naloga analizira ključne sodne primere in
zakonodajne spremembe, ki so postopoma preoblikovali institucijo suženjstva in vodili k
njegovi odpravi. Osredotoča se na zgodovinski kontekst suženjstva na afriški celini, uvoz
sužnjev v ZDA in obdobje po državljanski vojni, vključno z obdobjem »Jim Crow« zakonov,
ki so še naprej vplivali na pravni in družbeni položaj osvobojenih Afroameričanov. Namen
magistrske naloge je prispevanje k boljšemu razumevanju zgodovinskih dejavnikov, ki so
oblikovali samo ameriško družbo. Keywords: suženjstvo, državljanska vojna, abolicionízem, suženjski kodeksi, Ustava
Združenih držav Amerike, Afroameričani, rasna diskriminacija Published in DKUM: 11.07.2024; Views: 130; Downloads: 53 Full text (812,81 KB) This document has many files! More... |
3. Socialna država in revščina2022 Abstract: V Ustavi Republike Slovenije je določba, po kateri je Slovenija pravna in socialna država. Pobuda za izdajo te monografije je vzniknila iz spoznanja, da je v Sloveniji senzibilnost za pomanjkljivo upoštevanje načel socialne države precej manjša kot senzibilnost za kršitve načel pravne države. Majhna senzibilnost za neupoštevanje načel socialne države se med drugim kaže v dopuščanju revščine in socialne izključenosti ali, kot pravi avtor enega od prispevkov v monografiji, kaže se v obravnavanju revščine kot smole posameznika. In kaže se tudi v ustavnosodnih zadevah. Avtorice in avtorji prispevkov v monografiji poudarjajo, da je revščina večplasten in kompleksen socialni problem. Ne glede na razlike med državami in družbami velja, da revščina vedno prizadene dostojanstvo človeka. Avtorice in avtorji posameznih prispevkov v monografiji podajajo analizo stanja in predlagajo možne rešitve za različne probleme, ki so posledica revščine in družbene izključenosti. Gre za iskanje sistemske rešitve za zmanjšanje revščine v Sloveniji. Skratka, obravnava pravnih vidikov socialne države, sistemsko tematiziranje revščine, zmanjšanje revščine kot izziv za socialno politiko in ozaveščanje o revščini v Sloveniji, o čemer govorijo avtorji prispevkov v tej monografiji, so teme, ki predstavljajo teoretično in empirično podlago za uveljavljanje načel socialne države in ustavnih socialnih pravic. Keywords: revščina, socialna izključenost, blaginja, socialna država, ustava, dostojanstvo. Published in DKUM: 14.11.2022; Views: 1168; Downloads: 358 Full text (17,80 MB) This document has many files! More... |
4. Razmerje med načeloma pravne in socialne države : diplomsko deloUrška Germauc, 2021, master's thesis Abstract: Načeli pravne in socialne države v pravni teoriji nista novi načeli. Gre za dve temeljni ustavni načeli, ki sta se skozi zgodovino razvijali, prav tako se je spreminjal pogled na razmerje med njima. V teoriji je dolgo časa prevladovalo stališče, da navedeni načeli na ustavni ravni sploh nista združljivi. Skozi čas in številne diskusije se je nato razvil pojem socialne pravne države, ki je obe načeli povezal v logično celoto, v kateri se medsebojno prepletata in omejujeta. Danes prevladuje stališče, da sta načeli medsebojno povezani. Pri razmerju med obema načeloma torej ne gre za vprašanje nadvlade enega načela nad drugim, temveč gre za vzporeden in medsebojno povezan razvoj elementov obeh načel. Govorimo torej o socialni pravni državi, ki mora zagotavljati socialno, pravno in ekonomsko varnost vsakega posameznika in s tem udejanjati vrednote tako pravne, kakor tudi socialne države.
Socialna država po mnenju teoretikov predstavlja predpostavko pravne države, v kateri je oblast omejena in nadzirana ter s svojimi ukrepi omogoča učinkovito uresničevanje temeljnih človekovih pravic in svoboščin. Elementi obeh načel so različni, vendar pa se nanašajo na enak sistem in sicer na socialno pravno državo. V slednji se elementi obeh načel prekrivajo in so medsebojno odvisni, njihov skupni namen pa je zaščita enakih vrednot, kot so človekovo dostojanstvo, svoboda in enakost. Človekovo dostojanstvo predstavlja temeljno komponento temeljnih človekovih pravic in svoboščin, katerih priznanje in spoštovanje je v moderni državi izredno pomembno, kar izhaja ne samo iz nacionalne ureditve, temveč tudi z mednarodnega vidika.
Do trenja med obema načeloma pride tudi na področju uporabe diskrecije pri odločanju državnih organov. Slednji imajo namreč v socialni državi široko polje proste presoje, kar pa povzroča napetosti v odnosu z načelom pravne države. Kljub temu je potrebno poudariti, da je diskrecija v socialni državi neizogibna, vse dokler bo slednja skrbela za distribucijo dobrin in storitev. Državni organi so pri uporabi diskrecijske pravice omejeni z Ustavo ter temeljnimi pravicami, v katerih ustavno zagotovljena jedra organi s svojimi ukrepi ne smejo posegati.
Obravnavani načeli pa nista pomembni zgolj na nacionalnem ustavnem področju, temveč tudi na nadnacionalnem in mednarodnem področju. Načeli namreč med drugim predstavljata tudi temeljni vrednoti pravnega reda EU in temelj za priznanje in spoštovanje temeljnih človekovih pravic (med katere spadajo tudi socialne pravice) tudi na ravni EU. Keywords: ustava, ustavno načelo, pravna država, socialna država, vladavina prava, država blaginje, človekove pravice, socialne pravice, socialna pravičnost, temeljne vrednote Published in DKUM: 09.02.2022; Views: 1381; Downloads: 241 Full text (1,21 MB) |
5. Proces nasledstva v družinskih podjetjihMatej Fekonja Skok, 2021, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi smo obravnavali proces nasledstva na naslednike v družinskih podjetjih. Osredotočili smo se na slovenska družinska podjetja in raziskali problematiko pri procesu nasledstva. Primerjalno smo raziskali proces nasledstva družinskih podjetij v EU in ZDA.
V diplomski nalogi smo predstavili osnovna dejstva v družinskih podjetjih, pojasnili razlike med družinskimi in nedružinskimi podjetji, njihove prednosti in slabosti.
V empiričnem delu smo opravili razgovor z izbranim slovenskim družinskim podjetjem. S tem smo preučevali prisotnost načrtovanja prenosa procesa nasledstva na drugo generacijo. Preučili smo probleme, ki so v tem procesu potekali. Keywords: družinsko podjetništvo, problematika nasledstva, proces prenosa nasledstva, družinska ustava Published in DKUM: 09.12.2021; Views: 1270; Downloads: 87 Full text (1,06 MB) |
6. Izbrani vidiki nasledstva na primeru družinskega podjetja AR, d. o. o.Ana Repnik, 2021, undergraduate thesis Abstract: Med vsemi podjetji družinska podjetja na svetu zavzemajo največji delež (med 65 % in 80 %), zato posledično ustvarjajo številna delovna mesta in prinašajo pomemben prihodek v gospodarstvu držav. Poleg tega si družinska podjetja prizadevajo za svoje dolgo delovanje, dolgoročne odnose in gojijo predanost podjetju. Prav zaradi vsega omenjenega se dandanes povečuje zanimanje za trženje v okviru družinskih podjetij. To potrjujejo raziskave, ki so pokazale, da ima blagovna znamka družinskega podjetja pozitiven vpliv na poslovanje. Izjemnega pomena je tudi nasledstvo v družinskih podjetjih, ki trenutno prav tako predstavlja eno izmed najpomembnejših tem v raziskavah družinskega podjetja. Proces nasledstva je zelo kompleksen in temu primerno ga je potrebno skrbno planirati ter se nanj pripraviti.
Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu smo opredelili družinska podjetja, zapisali kako izgraditi njihovo dolgoročno delovanje in preučili kako se družinska podjetja spopadajo s korona krizo ter njen vpliv na prihodnost družinskih podjetij. Poleg tega smo opredelili oglaševanje blagovne znamke družinskega podjetja. Raziskali smo tudi izbrane vidike nasledstva, to so izgradnja zaupanja, nepotizem, vplivne dejavnike na uspešnost nasledstva in družinsko ustavo v družinskih podjetjih.
Vso pridobljeno znanje iz teoretičnega dela smo uporabili v empiričnem delu diplomskega dela. Predstavili smo družinsko podjetje AR, d. o. o. in njegovo opredelitev za družinsko podjetje. Prav tako smo preučili vpliv korona krize na preučevano podjetje, soodvisnost oglaševanja in poslovnih strategij, zaupanje, nepotizem, nasledstvo in sodelovanje naslednje generacije pri delovanju preučevanega družinskega podjetja. Raziskali smo še ali ima preučevano družinsko podjetje AR, d. o. o., družinsko ustavo za obvladovanje sporov. Vse pridobljene informacije smo pridobili od lastnikov in njunih otrok s pomočjo intervjujev.
Na koncu smo na podlagi pridobljenih podatkov podali priporočila za prakso družinskega podjetja AR, d. o. o., in drugih družinskih podjetij ter poleg tega dodali priporočila za nadaljnje raziskovanje. Keywords: družinsko podjetje, nasledstvo, korona kriza, oglaševanje, nepotizem, družinska ustava Published in DKUM: 28.10.2021; Views: 1062; Downloads: 118 Full text (999,74 KB) |
7. Planiranje nasledstva v družinskem podjetjuJanja Stojov, 2020, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem projektu smo obravnavali planiranje nasledstva v družinskem podjetju in kako se na le-tega pripravljajo v družinskem podjetju Avtokomplet Igor Pintarič s.p.. V teoretičnem delu smo tako podrobneje predstavili posebnosti družinskega podjetja, kakšne so specifike organizacije le-tega ter kakšna je vloga družinskih članov v podjetju. Večjo pozornost v diplomskem projektu smo namenili nasledstvu oziroma problematiki načrtovanja nasledstva in dejavnikom za uspešen prenos družinskega podjetja na naslednjo generacijo, bodisi družinskemu članu, nedružinskemu članu ali pa celo prenehanje delovanja družinskega podjetja. Predstavili smo nekatere napake, ki se pojavljajo pri načrtovanju prenosa nasledstva in razloge za neuspeh, kot tudi uspešen prenos podjetja. Keywords: družinsko podjetje, prenos podjetja, konflikti, vloga družinskih članov, izbira naslednika, načrtovanje nasledstva, družinska ustava, nasledstveni načrt Published in DKUM: 07.09.2021; Views: 1128; Downloads: 209 Full text (1,37 MB) |
8. |
9. Izziv nasledstva v izbranem družinskem podjetjuRene Geršak, 2019, undergraduate thesis Abstract: V delu diplomskega projekta smo proučili izzive in konflikte, s katerimi se spopadajo skoraj vsa družinska podjetja. Kritičen trenutek družinskih podjetij je prenos poslov na naslednjo generacijo. V osrednjem teoretičnem delu diplomskega projekta smo predstavili osnovne zakonitosti delovanja družinskih podjetij. Zanimalo nas je, kako v teoriji ločimo družinska podjetja od ostalih poslovnih subjektov. Natančneje pa smo proučili teorijo prenosa posla na naslednjo generacijo ter konflikte, ki ob tem nastajajo.
V empiričnem delu smo predstavili podjetje Geršak d. o. o.. Podjetje zaradi mladosti možnih naslednikov še ni preneslo poslov na naslednjo generacijo. Z opravljenimi intervjuji z managerjem/lastnikom ter najstarejšim možnim naslednikom smo prišli do sklepa, da podjetje še ne razmišlja o možnih naslednikih, prav tako še ni določen časovni okvir za predajo poslov. Posledično podjetje ni izdelalo nobenih pisnih aktov o pravilih v družinskem podjetju oziroma »družinske ustave«. Kljub mladosti možnih naslednikov družinskega podjetja se priporoča, da k uvajanju naslednje generacije vodstvenega managementa in lastnikov podjetja lastniki pristopijo čimprej, saj le to zagotavlja ustrezen prenos ter razvoj družinskega podjetja. Keywords: družinsko podjetje, nasledstvo, predaja poslov, konflikti, družinska ustava Published in DKUM: 09.12.2019; Views: 1196; Downloads: 139 Full text (681,27 KB) |
10. |