| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 27
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Primerjava uspešnosti napovedi stečaja podjetja tradicionalnega Z-modela z novejšim Ycz-modelom
Vida Černesl, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu obravnavamo področje napovedi stečaja podjetja, pri čemer tudi primerjamo uspešnost tradicionalnega Zmijewskijevega Z-modela z novejšim Ycz-modelom. Napoved stečaja je zelo koristna za mnoge deležnike, kot so upniki, investitorji, poslovni partnerji, dobavitelji in kupci. Da bi videli, kako zdravo je poslovanje podjetja, se ves čas razvijajo napovedni modeli. Ti modeli podjetjem omogočajo, da bolje zaščitijo svoje poslovanje, sprejmejo določene ukrepe in celo preprečijo stečaj. Modele oziroma metode na splošno delimo v dve skupini, in sicer ločimo statistične metode in metode strojnega učenja. Izbrana modela temeljita na logitni regresiji in multivariatni diskriminantni analizi, ki obe spadata pod statistične metode. V delu ugotavljamo, kako uspešna sta izbrana modela za napoved stečaja slovenskih podjetij eno, dve in tri leta pred začetkom stečajnega postopka. Analiza je izvedena na treh poljubno izbranih propadlih slovenskih podjetjih, ki so šla v stečaj v zadnjih petih letih. Na podlagi izvedene analize ugotavljamo, da je Ycz-model uspešnejši, saj večkrat pravilno in ustrezno napove stečaj.
Keywords: stečaj podjetja, modeli napovedi stečaja podjetja, Zmijewskijev model, Ycz-model, propadla slovenska podjetja
Published in DKUM: 14.09.2023; Views: 288; Downloads: 26
.pdf Full text (1009,28 KB)

2.
Uspešnost modelov napovedovanja propada podjetja
Ana Majcan, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V delu diplomskega projekta obravnavamo področje modelov napovedovanja propada podjetja in njihovo uspešnost. Razvoj modelov, ki so zmožni razpoznati podjetja, pri katerih obstaja tveganje propada, je ključnega pomena za različne deležnike podjetij in za družbo nasploh. Skozi razvoj modelov strojnega učenja so znanstveniki in raziskovalci strmeli k razvijanju vedno novih in izboljšanih modelov ter k nadgradnji obstoječih. Modeli napovedovanja propada podjetja so v današnjem okolju uporabno in nepogrešljivo orodje za računovodje, finančnike in managerje, ki si prizadevajo za hitro in učinkovito sprejemanje odločitev o upravljanju in vodenju podjetij. Pravočasna in ustrezna napoved propada podjetja lahko namreč prepreči, da bi se podjetje znašlo v hudi finančni stiski, iz katere ne bi našlo izhoda z možnostjo nadaljnjega obstoja. V delu se še posebej osredotočamo na uspešnost Altmanovega modela. Na podlagi izvedene analize ugotavljamo, da bi z Altmanovim modelom bilo mogoče pravočasno in ustrezno napovedati propad treh izbranih slovenskih podjetij, zato model ocenjujemo kot uspešen.
Keywords: napovedovanje propada podjetja, modeli napovedovanja propada podjetij, multivariatna diskriminantna analiza, Altmanov model, propadla slovenska podjetja.
Published in DKUM: 18.11.2020; Views: 1156; Downloads: 132
.pdf Full text (662,92 KB)

3.
Stopnja digitalne zrelosti slovenskih podjetij
Mateja Orešek, 2020, master's thesis

Abstract: Ker v današnjem času digitalne tehnologije drastično preoblikujejo industrijo v vseh panogah, si mnoga podjetja prizadevajo za obsežne spremembe, da bi ujela prednosti teh trendov, ali preprosto, da bi bila v koraku s konkurenti. Digitalna preobrazba je kulturna, organizacijska in operativna sprememba organizacije, industrije ali ekosistema s pametnim povezovanjem digitalnih tehnologij, procesov in kompetenc na vseh ravneh in funkcijah na stopenjski in strateški način. V teh tezah podrobneje opisujemo model digitalne zrelosti podjetij in naklonjenost digitalni transformaciji. V skladu s tem preučujemo anketna poročila slovenskih podjetij, da ugotovimo razmerja med digitalno zrelostjo in industrijo podjetja (IT oziroma ne-IT) ter velikostjo podjetja in naložbami v zvezi z digitalizacijo. Zanimivo je, da v vseh treh pregledanih temah raven korelacije ni statistično pomembna. Rezultati magisterskega dela so zato pomembni za nadaljnje raziskave za ugotavljanje razmerja med lastnostmi digitalizacije v podjetju.
Keywords: Digitalna preobrazba, digitalna zrelost, digitalizacija, stopnja zrelosti, Slovenska podjetja
Published in DKUM: 09.11.2020; Views: 1401; Downloads: 217
.pdf Full text (849,04 KB)

4.
Kako se uveljavljena slovenska časopisna podjetja odzivajo na izzive novih medijev in digitalne distribucije : diplomsko delo
Klara Avsec, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Novi mediji in z njimi povezane možnosti digitalne distribucije so povzročili številne spremembe na medijskem trgu, ki so med prvimi prizadele tradicionalna časopisna podjetja in jih prisilile k iskanju inovacij. V teoretičnem delu diplomskega dela najprej proučimo vpliv teh sprememb na oglaševalce, občinstvo in medije same ter povzamemo odziv časopisnih podjetij. Pri tem podrobneje predstavimo večplatformno distribucijo, njen razvoj in učinkovitost. V empiričnem delu z lastno raziskavo in analizo historičnih podatkov ugotavljamo in primerjamo, kako večplatformno distribucijo izvajajo trije osrednji slovenski tiskani dnevniki: Delo, Večer in Dnevnik.
Keywords: novi mediji, digitalna distribucija, večplatformna distribucija, tiskani mediji, slovenska časopisna podjetja
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 901; Downloads: 69
.pdf Full text (969,26 KB)

5.
Uporaba naprednih tehnologij v slovenskih proizvodnih podjetjih : magistrsko delo
Nejc Maltar, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga se osredotoča na pregled rabe naprednih tehnologij v slovenskih proizvodnih podjetjih. Na začetku so za lažje razumevanje podane teoretične osnove, ki obsegajo bistvene značilnosti posameznih tehnologij. Sledi predstavitev ankete, ki predstavlja tudi vir podatkov za raziskave. V naslednjem poglavju so podani rezultati raziskav. Prikazano je trenutno in planirano stanje rabe tehnologij v slovenskih proizvodnih podjetjih. Sledi podrobna analiza soodvisnosti in povezav med posameznimi dejavniki. Rezultati analiz kažejo, da slovenska proizvodna podjetja določenim trendom sledijo zelo dobro, pri nekaterih pa zelo zaostajajo. Prihodnost bi z aktivnejšo vpeljavo novejših tehnologij lahko bila boljša.
Keywords: tehnologije, slovenska podjetja, analize, tehnične inovacije
Published in DKUM: 30.06.2020; Views: 1106; Downloads: 101
.pdf Full text (1,93 MB)

6.
Analiza organizacijskih konceptov v slovenskih proizvodnih podjetjih : magistrsko delo
Samo Goljat, 2019, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo prikazuje rezultate raziskave uporabe organizacijskih konceptov v odvisnosti od določenih proizvodnih dejavnikov in samo udeležbo podjetij glede na različne dejavnike v anketni raziskavi. V teoretičnem delu so bili za lažje razumevanje predstavljeni organizacijski koncepti, prisotni v anketnem vprašalniku. V raziskovalnem delu je bil predstavljen odziv podjetij glede na različne dejavnike. V nadaljevanju je bilo prikazano stanje uporabe vseh organizacijskih konceptov, organizacijskih konceptov v odvisnosti od dejavnikov, tehnologij in narejena je bila tudi analiza tehnologij. Rezultati kažejo, da določeni dejavniki, kot so velikost podjetja, kompleksnost izdelka, stopnja intenzitete podjetja, izvajanje R&R aktivnosti ter nekaj izbranih tehnologij, vplivajo na stopnjo uporabe organizacijskih konceptov , kot so npr. metode za izboljšanje interne logistike, metode za skrajševanje nastavitvenih časov na stroju in optimiziranje menjalnih časov orodja, nadzor proizvodnje s »pull« principom itd. Razpon uporabe je na splošno visok in vidi se še precej neizkoriščenega potenciala tako pri organizacijskih konceptih kot pri tehnologijah.
Keywords: analiza, organizacijski koncept, tehnologije, proizvodni dejavnik, slovenska proizvodna podjetja
Published in DKUM: 28.06.2019; Views: 1295; Downloads: 194
.pdf Full text (2,81 MB)

7.
Razvitost okoljskega poročanja v letnih poročilih podjetij v sloveniji
Boštjan Bohar, 2018, master's thesis

Abstract: Namen magistrskega dela je bil proučiti področje okoljskega poročanja in s pomočjo analiziranja letnih poročil posameznih podjetij ugotoviti razvitost okoljskega poročanja v letnih poročilih slovenskih podjetij. Naša naloga je bila na splošno opredeliti pojem okoljskega poročanja, predstaviti dosedanje raziskave na tem področju na tujem in v Sloveniji, proučiti standarde okoljskega poročanja, proučiti teoretični okvir okoljskega poročanja, analizirati in ugotoviti razvitost okoljskega poročanja v letnih poročilih podjetij v Sloveniji. Tako smo v magistrskem delu opredelili okoljsko poročanje, predstavili kratko zgodovino, smernice, funkcije in elemente okoljskega poročanja, njegove prednosti in slabosti, načela in cilje ter standardizacijo, primerjavo ISO 14001 in sheme EMAS ter predstavili dosedanje raziskave na tujem in v Sloveniji. Nato smo na podlagi teoretičnih spoznanj oblikovali in izvedli empirično raziskavo, s katero smo proučevali razvitost okoljskega poročanja v letnih poročilih podjetij v Sloveniji s pomočjo analize 100 letnih poročil slovenskih podjetij, in sicer 50 srednjih in 50 velikih podjetij, ki smo jih izbrali po regijah. Tako smo v vsaki izmed 11 slovenskih regij izbrali štiri srednja in štiri velika podjetja, le v osrednjeslovenski regiji smo izbrali šest srednjih in šest velikih podjetij. Sto letnih poročil podjetij smo nato analizirali na podlagi desetih kriterijev. Te rezultate smo obdelali s pomočjo programa SPSS in na podlagi dobljenih statističnih podatkov potrdili ali zavrnili štiri postavljene hipoteze. Ugotovili smo, da se okoljskemu poročanju v Sloveniji namenja še vedno premalo pozornosti in sredstev. Po našem mnenju bi morala na tem področju več narediti država, ki bi morala določiti zakonodajo tako, da bi bilo vsako podjetje, ne glede na velikost, zavezano k vsaj delnemu poročanju o okolju.
Keywords: okoljsko poročanje, slovenska podjetja, letna poročila, okoljski standardi
Published in DKUM: 18.03.2019; Views: 1188; Downloads: 140
.pdf Full text (1,18 MB)

8.
Stanje vzdrževalne dejavnosti v slovenskih podjetjih
Žiga Dolinar, 2018, bachelor thesis/paper

Abstract: Živimo v obdobju globalizacije, kjer slovenska podjetja tekmujejo s podjetji iz celega sveta. Zaradi hitrega napredka tehnologije in karakteristike današnje družbe, ki je odvisna od tehnologije in strojev, je pomembno zagotoviti nenehno in brezhibno delovanje teh delovnih sredstev. V okviru pričujočega diplomskega dela »Stanje vzdrževalne dejavnosti v slovenskih podjetjih« smo raziskali, kakšen odnos imajo slovenska podjetja do vzdrževalne dejavnosti. Ali uporabljajo kazalnike za ugotavljanje učinkovitosti in uspešnosti vzdrževalne dejavnosti? Katerim vrstam vzdrževalnih del posvečajo največ pozornosti ? S prej omenjeno raziskavo smo dosegli namen diplomske naloge – določiti stanje vzdrževalne dejavnosti v slovenskih podjetjih. Diplomsko delo vsebuje uvod, teoretični del, raziskavo, diskusijo ter zaključek. Teoretični del opisuje vzdrževanje, strategije vzdrževanja, kazalnike na področju vzdrževalne dejavnosti, planiranje vzdrževalne dejavnosti, itd. V tem delu smo si pomagali s pregledom domače in tuje literature. Raziskavo sestavlja posnetek trenutnega stanja, kjer smo si pomagali z metodo anketiranja in opisno statistiko. Diskusija predstavlja ugotovitve raziskave in na podlagi teorije in znanstvenih člankov predloge možnih izboljšav. S pomočjo anketnih vprašalnikov in opisne statistike smo prišli do naslednjih rezultatov: cilji vzdrževalne dejavnosti niso postavljeni v zadostni meri, nizka stopnja uporabe kazalnikov ter velik delež kurativnih vzdrževalnih del.
Keywords: - vzdrževanje - slovenska podjetja - management vzdrževanja
Published in DKUM: 12.02.2018; Views: 1331; Downloads: 66
.pdf Full text (2,97 MB)

9.
Analiza organizacijskih konceptov in tehnologij v slovenskih proizvodnih podjetjih
Monika Lebeničnik, 2018, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga prikazuje rezultate raziskave uporabe organizacijskih konceptov in tehnologij v slovenskih podjetjih. V teoretičnem delu so za lažje razumevanje pomena uporabe predstavljene bistvene značilnosti posameznih konceptov in tehnologij. Sledi raziskovalni del, kjer je predstavljena anketa in potek analize podatkov. Prikazano je stanje uporabe vseh konceptov in tehnologij, v nadaljevanju pa podrobna analiza tistih skupin, ki so na slovenskih tleh zastopane v največjem obsegu. Rezultati kažejo, da je razpon uporabe velik, a delež je marsikje precej skromen. Tudi obeti za prihodnje niso optimistični.
Keywords: organizacijski koncept, tehnologije, analiza, slovenska proizvodna podjetja
Published in DKUM: 31.01.2018; Views: 1504; Downloads: 267
.pdf Full text (3,91 MB)

10.
Analiza vzvodov in uspešnosti prevzemov in združitev slovenskih podjetij s tujimi podjetji v obdobju 2010-2015
Ana Teršek, 2017, master's thesis

Abstract: Kljub gospodarski krizi se podjetja še vedno odločajo za združitve in prevzeme, čeprav morda v manjši meri in bolj previdno. Želja po dostopanju do novih trgov, doseganju boljših finančnih rezultatov, ekonomije obsega in želja po večji konkurenčnosti jih kljub neugodnim gospodarskim razmeram in težavam pri pridobivanju finančnih sredstev za izvajanje prevzemov spodbuja k sprožanju prevzemov v domačem in tujem gospodarstvu. Za slovensko javnost so zanimivi predvsem prevzemi slovenskih podjetij s strani tujih podjetij, saj smo bili v preteklih letih priča nekaterim zelo odmevnim prevzemom domačih podjetij s strani tujih prevzemnikov. Motivi teh podjetij za prevzeme so enaki zgoraj naštetim, slovenskim podjetjem pa predvidoma ponujajo predvsem pozitivnejše poslovanje v prihodnosti, večjo konkurenčnost ter razvoj – torej na njih večinoma vplivajo pozitivno. Prav tako pa ti prevzemi omogočajo določitev nekaterih smernic, po katerih se odvijajo prevzemi slovenskih podjetij – pa vendar, ali je možno iz tega izluščiti »enoten recept za uspešen prevzem slovenskega podjetja«?
Keywords: prevzemi, združitve, tuja podjetja, slovenska podjetja, uspešen prevzem.
Published in DKUM: 08.12.2017; Views: 1694; Downloads: 252
.pdf Full text (2,59 MB)

Search done in 19 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica