| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 20
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Analiza temperaturne obtežbe na okvirni armiranobetonski mostni konstrukciji : diplomsko delo
Matjaž Pongrac, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Temperatura in z njo povezane obtežbe predstavljajo poseben izziv inženirjem, saj je temperatura neotipljiva in si jo je težko fizično predstavljati. Zraven tega je vpliv temperature v naravi lokacijsko in časovno spremenljiv. Iz tega vidika je analiziranje in upoštevanje temperaturne obtežbe na matematičnih računskih modelih kompleksno in časovno ter računsko obsežno. Glavni cilj diplomskega dela je bil predstaviti kompleksnost temperaturnih obtežb ter oblikovati obtežno shemo, ki bi se približala stanju v naravi in hkrati opisala zadostno natančnost in zahtevnost glede pogojev standarda SIST EN 1991-1-5, na koncu pa pripomogla k zmanjšanju mest koncentracij upogibnih momentov na kritičnih mestih konstrukcije. Raziskava je pokazala, da je z redukcijo in opuščanjem določenih temperaturnih obtežb na posameznih konstrukcijskih elementih mogoče doseči željene rezultate. V sklopu te raziskave smo ugotovili, da je mogoče temperaturno obtežbo upoštevati na zasutih konstrukcijskih elementih na drugačen način in pri tem še vedno ohraniti bistvene značilnosti iz veljavnega standarda SIST EN 1991-1-5. Namesto referenčne temperature zraka je bila uporabljena referenčna temperatura zemljine.
Keywords: gradbeništvo, armiranobetonske konstrukcije, temperature obtežbe, analiza konstrukcij, SOFiSTiK
Published in DKUM: 20.05.2022; Views: 1205; Downloads: 129
.pdf Full text (5,21 MB)

2.
Primerjalna analiza naknadno prednapetih plošč razpona do 15 m : magistrsko delo
Domagoj Oštarjaš, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava dimenzioniranje gladke naknadno prednapete plošče po SIST EN 1992-1-1: 2005. V magistrskem delu je izvedena numerična analiza modelov T-prereza s programi Sofistik in Tower na primeru naknadno prednapete plošče z nizkimi in širokimi nosilci. Ugotovili smo, da je uporaba modela v programskem orodju Sofistik, kjer sta plošča in nosilec modelirana s končnimi elementi plošče in s skupno referenčno ravnino, primerna za analizo naknadno prednapete plošče z nizkimi in širokimi nosilci. Ugotovili smo tudi, da uporaba tega modela v programskem orodju Tower ni pravilna. Izvedena je tudi numerična analiza gladke naknadno prednapete plošče in naknadno prednapete plošče z nizkimi in širokimi nosilci. Analizo smo izvedli za več različnih razponov plošč, da bi ugotovili, kateri sistem naknadno prednapete plošče je najprimernejša rešitev glede na razpon. Ti razponi so bili 10,0 m, 12,5 m in 14,75 m. Primernost rešitev smo presojali glede na vidik najnižjih materialnih stroškov.
Keywords: primerjalna analiza, naknadno prednapete plošče, dimenzioniranje, Tower, Sofistik, gladka plošča, plošča z nizkimi in širokimi nosilci
Published in DKUM: 24.11.2020; Views: 1140; Downloads: 158
.pdf Full text (9,71 MB)

3.
Projektiranje gladkih naknadno prednapetih armiranobetonskih plošč : magistrsko delo
Nejc Hanžel, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo prikazuje postopke in način projektiranja gladkih naknadno prednapetih armiranobetonskih plošč. Za postopke modeliranja, analize in dimenzioniranja smo uporabili sodobno programsko opremo za analizo konstrukcij z metodo končnih elementov. Predstavljeno je osnovno delovanje prednapetega betona, zgodovina njegovega razvoja in mehanske lastnosti vsakega od vgrajenih materialov. Podrobneje je razložena tehnologija naknadnega prednapenjanja armiranobetonskih plošč in vplivi prednapetih kablov na betonski element. Postopki projektiranja s pomočjo programske opreme so prikazani na reprezentativnem primeru naknadno prednapete plošče iz literature. Podrobneje so razloženi postopki modeliranja in analize prednapenjanja ter dimenzioniranja plošče. Izvedena je tudi primerjava med enako armiranobetonsko (AB) in gladko naknadno prednapeto (PT) ploščo na realnem primeru plošče hotela Atower. Namen primerjave je prikazati konstrukcijske in ekonomske prednosti PT plošč napram AB ploščam pri srednje velikih razponih.
Keywords: analiza konstrukcij, Atower, gladka plošča, naknadno prednapeti beton, Sofistik, prednapenjanje, prednapeti kabli, projektiranje
Published in DKUM: 16.11.2020; Views: 1324; Downloads: 292
.pdf Full text (26,41 MB)

4.
Uporabnost BIM-a večstanovanjske stavbe za analizo z Metodo končnih elementov : magistrsko delo
Tim Maltar, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava sodobni pristop k projektiranju v okolju BIM, s poudarkom na projektiranju nosilne konstrukcije. Predstavljeno je teoretično ozadje BIM-a in z njim povezani koncepti. Kot glavna prepreka pri zagotavljanju učinkovitejšega delovnega procesa projektantov, v smislu prihranka časa, izboljšane natančnosti in lažje komunikacije med člani projektne skupine, je izpostavljena interoperabilnost med programskimi aplikacijami. Na podlagi dejanskega projekta, izdelanega v okolju BIM, so testirani različni tipi izmenjave podatkov in opredeljena je njihova uspešnost. V zaključku je prikazana računska analiza z Metodo končnih elementov in končni grafični izdelek, to so pozicijske, opažne in armaturne risbe, vse izpeljano neposredno iz osnovnega arhitekturnega BIM-a.
Keywords: BIM, interoperabilnost, IFC, MKE, modeliranje, visokogradnja, armirani beton, Revit, Sofistik, Allplan
Published in DKUM: 29.01.2020; Views: 1866; Downloads: 386
.pdf Full text (11,96 MB)

5.
Avtomatizacija programskega vmesnika rhino-grasshopper-sofistik v okviru bim-delotoka
Ludian Komini, 2019, master's thesis

Abstract: BIM-delotok združuje metodologijo BIM in integrirana programska orodja, s katerimi lahko poenostavimo, prilagodimo in nadziramo celoten proces načrtovanja gradnje. Proceduralno modeliranje se je uveljavilo kot metoda BIM za avtomatizacijo izdelave variant BIM-modela v okviru BIM-delotoka. Znotraj BIM-delotoka in proceduralnega modeliranja ni bilo veliko storjenega za povečanje učinkovitosti v fazi načrtovanja konstrukcijskih elementov gradnje in za optimizacijo le-te. Izvajanje optimizacije v okviru BIM je redko, ker projektanti upoštevajo tradicionalne pristope. Magistrska naloga obravnava vse večje povpraševanje po integrirani platformi med arhitekturnim proceduralnim modeliranjem in optimizacijo konstrukcije, vendar znotraj BIMdelotoka. Od takšne programske platforme se pričakuje, da izboljša produktivnost, kakovost in trajnost ter zmanjša stroške in porabo materiala v fazi gradnje.
Keywords: proceduralno modeliranje, BIM-delotok, programski vmesnik, RhinoGrasshoper, Python, SOFiSTiK.
Published in DKUM: 14.11.2019; Views: 1322; Downloads: 188
.pdf Full text (15,12 MB)

6.
MODELIRANJE T-PREREZA Z EKVIVALENTNIM PRAVOKOTNIM PREREZOM
Marko Puzigaća, 2019, diploma project paper

Abstract: Projektna naloga obsega modeliranje nosilcev T-prereza z nosilcem nadomestnega pravokotnega prereza. Prikazan je nastanek in razvoj T-nosilcev, njegove značilnosti, način določanja T-prerezov po Evrokodu, način armiranja v odvisnosti od položaja nevtralne osi, izpeljava višine ekvivalentnega pravokotnega prereza, analiziran je praktični primer in izdelana primerjava ustreznosti rezultatov upogibnih momentov in pomikov za določene modele.
Keywords: Tower, SOFiSTiK, T-prerez, ekvivalentni nosilec
Published in DKUM: 12.09.2019; Views: 1191; Downloads: 179
.pdf Full text (1,85 MB)

7.
Izračun naknadno prednapete plošče s programom sofistik in tehnologija izdelave
Miha Brodnjak, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava izračun naknadno prednapete plošče, s programom Sofistik in tehnologijo izdelave le-teh. Namen dela je bil izdelava in analiza računskaga modela naknadno prednapete plošče ter primerjava s primerom iz strokovne literature. V uvodu so podane teoretične osnove prednapeteka betona, s poudarkom na prednapetih ploščah. V nadaljevanju je predstavljen program Sofistik in izdelava računskega modela. Temu sledi tehnologija izvedbe prednapetega betona. V zaključku je predstavljena primerjava med našim modelom in primerom iz literature. Rezultati so pokazali, da naš model ustreza potrebni inženirski natančnosti.
Keywords: naknadno prednapet beton, sila prednapetja, plošča, Sofistik, tehnologija
Published in DKUM: 04.01.2019; Views: 1359; Downloads: 139
.pdf Full text (6,19 MB)

8.
Analiza primernosti modelov za kontrolo napetosti dvosmerno nosilne naknadno prednapete betonske plošče brez sovpreganja
Aleks Vegi Kalamar, 2018, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo zajema modeliranje in analizo napetostno-deformacijskega stanja naknadno prednapete plošče brez sovpreganja s širokimi in plitkimi nosilci nove stavbe letališča Zagreb v programski opremi Sofistik. Poleg tega smo izvedeli raziskavo modeliranja T-prerezov, ki nam jih omogoča Sofistik. Rezultate prednapete plošče, dobljene z različnimi modeli smo primerjali z rezultati, dobljenimi s programom GRAFeM. Ugotovili smo, da vsi modeli T-prerezov, ki nam jih ponuja Sofistik niso uporabni pri analizi prednapete gredaste plošče, kjer nosilci potekajo v dveh pravokotnih smereh.
Keywords: prednapeti beton, plošča, T-prerez, modeliranje, Sofistik
Published in DKUM: 08.10.2018; Views: 1189; Downloads: 210
.pdf Full text (9,22 MB)

9.
Nelinearna računska analiza in eksperimentalna verifikacija nosilnosti armiranobetonskega nosilca razpokanega prereza
Gregor Udovč, 2018, master's thesis

Abstract: S pojavom razpok nastajajo v armiranobetonskem kompozitu različna deformacijska in napetostna stanja, ki jih ni mogoče enostavno obravnavati in analizirati njihov vpliv na zmanjševanje togosti in nosilnosti obravnavanega konstrukcijskega elementa. Namen pričujočega magistrskega dela je študija vpliva razpokanega prereza na togost armiranobetonskega nosilca in njegovo končno nosilnost. Poudarek študije temelji na izbiri matematičnih modelov za opisovanje materialnih lastnosti betona in jekla s katerimi želimo oceniti nelinearno obnašanje. Osrednji del magistrskega dela obravnava analizo različnih računskih modelov enostavnega prostoležečega armiranobetonskega nosilca z deformacijsko metodo končnih elementov. Pri tem je bil upoštevan vpliv materialne nelinearnosti, s katero smo simulirali razvoj in širjenje razpok v armiranobetonskem elementu. Študija računskih modelov je bila izvedena s pomočjo programa SOFISTIK®. Obravnavani so bili trije različni matematični modeli z uporabo linijskih in ploskovnih končnih elementov. V zaključku je bila izvedena eksperimentalna verifikacija obnašanja realne enostavne konstrukcije prostoležečega nosilca s primerjavo rezultatov matematičnih modelov. V ta namen smo pripravili šest nosilcev, ki smo jih v laboratoriju nato preizkušali s pomočjo štiri točkovnega upogibnega preizkusa. Merili smo vertikalne pomike ob kontrolirano povečevani obremenitvi, ter sprotno opazovali ter evidentirali stanje razpok. Eksperimentalno verifikacijo smo zaokrožili z enoosnimi tlačnimi preizkusi na standardiziranih kockah in nateznimi preizkusi na armaturnih palicah. Osnovni namen magistrskega dela je bil primerjava analitičnih izračunov z eksperimentalnimi rezultati. Primerjava rezultatov je pokazala, da je z uporabo metode končnih elementov in upoštevanjem materialne nelinearnosti možno zadovoljivo opisati pojav in širjenje razpok v armiranobetonskem nosilnem elementu.
Keywords: mehanika konstrukcij, beton, jeklo, razpoke, nelinearna analiza, Sofistik
Published in DKUM: 03.07.2018; Views: 1572; Downloads: 222
.pdf Full text (10,76 MB)

10.
Uporaba sodobnih pristopov pri projektiranju inženirskih objektov
Matic Ledinek, 2017, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava uporabo sodobnih pristopov in tehnologij za projektiranje inženirskih objektov na primeru nadvoza. Raziskali smo več programskih orodij ter poskušali najti vse prednosti, ki nam jih omogoča sodobna programska oprema in morebitne omejitve, ki se pojavljajo ob delu.
Keywords: BIM, Revit, Dynamo, Allplan, Civil 3D, Scope, Sofistik, Scia Engineer, statična analiza, informacijsko modeliranje gradbenih objektov, virtualna realnost, 3D tisk
Published in DKUM: 04.07.2017; Views: 2206; Downloads: 446
.pdf Full text (8,70 MB)

Search done in 0.25 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica