| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 45
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Varnost v lokalnih skupnostih in Romi v jugovzhodni Sloveniji : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Alen Golobič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Živimo v družbi, v kateri je nestrpnosti iz dneva v dan več. Le-ta je v veliki meri prisotna v lokalnih skupnostih, kjer živijo Romi. Iz pregleda literature izhaja, da bivalni problemi, s katerimi se soočajo pripadniki te največje evropske manjšine, vplivajo na njihov neuspeh v šoli, visoko stopnjo brezposelnosti ter slabo zdravstveno in socialno stanje. Vse našteto, poleg različnih predsodkov in stereotipov, otežuje oziroma onemogoča njihovo integracijo v slovensko družbo na različnih področjih. Zaradi navedenega in zaradi tako imenovane teorije etiketiranja oziroma stigmatiziranja so Romi postali marginaliziran del slovenske družbe. V okviru diplomskega dela je bila opravljena raziskava o varnostni situaciji v jugovzhodnem delu Slovenije, kjer tradicionalno živi romska skupnost. V občinah Semič, Črnomelj, Metlika in Kočevje smo želeli raziskati predvsem, s katerimi varnostnimi tveganji se soočajo prebivalci in kakšna je zaznana stopnja kriminalitete na obravnavanem območju. Čeprav na občutke strahu pred kriminaliteto in zaznavanje varnosti vplivajo različni dejavniki, ugotavljamo, da večina pripadnikov romske skupnosti in večinskega prebivalstva meni, da se je stopnja kriminalitete v zadnjih petih letih v njihovem kraju povečala. Romi večinoma ocenjujejo, da je njihov kraj v primerjavi z drugimi enako varen, medtem ko ostali prebivalci svoj kraj dojemajo kot manj varnega v primerjavi z drugimi slovenskimi kraji. Obe preučevani skupini kot najpogostejše oblike ogrožanja varnosti dojemata tatvine in vlome, sledijo kršitve javnega reda in miru, zloraba prepovedanih drog, nasilje in vandalizem. Nekaj korakov za izboljšanje stanja na področju romske problematike je že bilo narejenih, vendar je za dolgoročno izboljšanje razmer ključen skupen nastop vseh udeležencev in sodelovanje romske skupnosti, saj je možnosti za napredek še veliko.
Keywords: varnost v lokalnih skupnostih, policija, Romi, kriminaliteta, strah pred kriminaliteto, jugovzhodna Slovenija, diplomske naloge
Published in DKUM: 27.08.2024; Views: 99; Downloads: 41
.pdf Full text (706,50 KB)

2.
Problemi v komunikaciji med Romi in policisti
Igor Stošič, Bojana Virjent, Branko Novak, 2007, published scientific conference contribution

Keywords: subkultura, Romi, policisti, komuniciranje, sodelovanje, spoštovanje
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 103; Downloads: 11
.pdf Full text (905,58 KB)

3.
Overcoming cultural cleavages: results from a health promotion intervention among Roma
Erika Zelko, Igor Švab, 2016, original scientific article

Keywords: promocija zdravja, intervencija, Romi
Published in DKUM: 11.04.2024; Views: 179; Downloads: 12
.pdf Full text (102,57 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

4.
Policijski postopki z Romi - stališča prebivalcev, policistov in Romov
Janez Ogulin, 2007, published scientific conference contribution

Keywords: policija, policijska pooblastila, Romi, romska problematika
Published in DKUM: 29.03.2024; Views: 261; Downloads: 22
.pdf Full text (576,04 KB)

5.
6.
Izvajanje nalog policije na območjih z večetničnimi skupnostmi - odnos policistov do ukrepov policije
Janez Ogulin, Dušan Brodarič, Vinko Ribič, 2005, published scientific conference contribution

Keywords: policija, policijsko delo, večetnična skupnost, Romi
Published in DKUM: 21.03.2024; Views: 159; Downloads: 6
.pdf Full text (272,57 KB)

7.
Projekt usposabljanja delavcev policije za delo v večetnični družbi
Branko Novak, Matjaž Mravlja, 2005, published professional conference contribution

Keywords: policija, policisti, usposabljanje, večetnična skupnost, Romi
Published in DKUM: 21.03.2024; Views: 168; Downloads: 8
.pdf Full text (408,71 KB)

8.
Odnos policije do marginalnih skupin : primer Romov in brezdomcev
Tomaž Jakše, Milan Pagon, 2002, published scientific conference contribution

Keywords: Romi, brezdomci, policija, marginalne skupine
Published in DKUM: 11.03.2024; Views: 222; Downloads: 15
.pdf Full text (291,34 KB)

9.
Varnostna problematika v občini Grosuplje : magistrsko delo
Maša Rački, 2023, master's thesis

Abstract: V vsakdanjem življenju na varnost prebivalcev lokalne skupnosti vpliva veliko dejavnikov in pojavov. Nekateri dejavniki in pojavi bolj ogrožajo varnost kot drugi, zato jih je pomembno opredeliti, poiskati vzroke zanje in jih preprečiti. Pri tem so ključnega pomena subjekti zagotavljanja varnosti na lokalni ravni, kot so policija, civilna zaščita, zasebnovarnostna podjetja, redarstvo, občinska inšpekcija, varnostni sosveti, gasilci in drugi. Pomembni so tudi ukrepi zagotavljanja varnosti, kot so občinski program varnosti in spletni portali, kjer občani dajo pobudo za rešitev varnostnega problema, ter druge oblike zagotavljanja varnosti. Namen magistrske naloge je ugotoviti, kateri pojavi prebivalcem občine Grosuplje predstavljajo problem. V teoretičnem delu naloge sta uporabljeni deskriptivna metoda in metoda kompilacije, s katerima smo pregledali domačo in tujo literaturo ter na podlagi ugotovitev pisnih virov predstavili preučevano tematiko. V empiričnem dlu smo z anketnim vprašalnikom ugotovili, kolikšno stopnjo zaupanja imajo občani Grosupljega v subjekte zagotavljanja varnosti ter kateri varnostni pojavi in v kolikšni meri jim predstavljajo varnostni problem. Rezultati raziskave so pokazali, da prebivalci občine Grosuplje najbolj zaupajo prostovoljnim in poklicnim gasilcem, najmanj pa Komisiji za reševanje romske problematike in občinskemu redarstvu. Največji varnostni problem jim predstavljajo Romi in divja odlagališča, najmanjši pa homoseksualci in prireditve na prostem.
Keywords: varnost, lokalne skupnosti, varnostni problemi, Romi, magistrska dela
Published in DKUM: 14.03.2023; Views: 626; Downloads: 87
.pdf Full text (1,48 MB)

10.
Romska naselja v Sloveniji kot potencialna geta : magistrsko delo
Laura Kovač, 2023, master's thesis

Abstract: Večina Romov v Sloveniji živi v romskih naseljih, ki so v stroki obravnavana kot poseben pojav na našem ozemlju. Zanje je značilno, da se v večini primerov nahajajo na obrobju naseljenih območij ali pa so celo ločena od njih in v celoti izolirana. Posebna so tudi zaradi svoje oblike, prostorske strukture, naseljenosti in ostalih lastnosti. Prav zaradi specifičnih bivanjskih razmer so Romi v Sloveniji uvrščeni med socialno ogrožene in marginalne družbene skupine. Kot taka se romska naselja pogosto enačijo z različnimi pojavnimi oblikami prostorske segregacije, predvsem z getom, romsko skupnost v Sloveniji pa se posledično opisuje kot getoizirano. V magistrskem delu analiziramo štiri romska naselja v Sloveniji z namenom ugotavljanja elementov geta v slednjih. Delo temelji na kvalitativnem pristopu raziskovanja. Podatki so pridobljeni preko treh metod raziskovanja, in sicer: z metodo opazovanja z udeležbo, s polstrukturiranimi intervjuji ter s sekundarno analizo podatkov. Obdelani so po načelih kvalitativne analize podatkov. Izmed štirih analiziranih naselij se prekmursko romsko naselje Beltinci in dolenjsko romsko naselje Žabjak izkažeta kot tisti, kjer so elementi geta še najbolj očitni in zatorej problematični. Ti dve naselji se soočata z največ izzivi. Zgodovinski temelji prostorske segregiranosti obravnavane skupnosti nakazujejo, da gre v primeru romskih naselij v Sloveniji za neprostovoljno prostorsko koncentrirano območje, vendar pa so v delu slednja obravnavana tudi v luči prostovoljne segregacije.
Keywords: romska naselja, geto, prostorska segregiranost, Romi
Published in DKUM: 09.03.2023; Views: 1404; Downloads: 258
.pdf Full text (3,73 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica