| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
NEW DEAL IN SLOVENCI V AMERIKI
Martina Mlakar, 2016, undergraduate thesis

Abstract: POVZETEK Diplomsko delo New Deal s posebnim ozirom na Slovence v Združenih državah Amerike opisuje obdobje velike gospodarske krize,premike na notranjem političnem prizorišču ZDA, ukrepe demokratske zvezne vlade za rešitev krize in odziv dveh slovenskih izseljenskih časopisov v zvezi s tem. Prvi del naloge se posveti krajšemu opisu gospodarske krize, oz. depresije. Zanimalo me je, kako je krizo doživljal delavski in kmečki sloj, ter seveda posledice, ki so se kazale v demonstracijah proti množičnemu odpuščanju in vnemi velekapitala, da z zmanjševanjem mezd in delovnih mest ohrani svoj položaj. Seveda nisem mogla zaobiti velike politične spremembe, ki jo je s seboj prinesla gospodarska depresija. Dolgoletna vladavina republikancev se je sesula in kriza je na površje prinesla napredno misleče demokrate z za takratni čas naprednimi načrti gospodarske obnove. New Deal je s svojimi programi pomenil prelomnico v zgodovini ZDA. Nikoli prej še zvezna vlada ni prevzela nase odgovornosti za slab gospodarski položaj in v smeri tega tudi tako ukrepala. Resda je imel program New Deala tudi slabosti in dežela ni okrevala tako, kot si je želel njegov, ombudsman, predsednik Roosevelt in zagovorniki programa. A je vendarle prinesel zakone, na katerih so lahko naslednje generacije gradile naprej. Drugi del naloge je posvečen pregledu slovenskega izseljenskega tiska v ZDA v desetletnem obdobju. Prikaže odzive dveh časopisov različnih ideoloških usmeritev: liberalno-socialistične Prosvete in klerikalnega časnika Ameriški Slovenec. Prikazani so odzivi in primerjava le-teh v obeh časopisih na gospodarsko krizo in na ukrepe New Deala.  
Keywords: KLJUČNE BESEDE: gospodarska kriza, New Deal, Franklin Delano Roosevelt, delavsko gibanje, Amerikanski Slovenec, Prosveta, slovenski izseljenci v ZDA
Published in DKUM: 20.09.2016; Views: 2272; Downloads: 121
.pdf Full text (1,10 MB)

2.
SLOVENSKI IZSELJENCI V ELYJU, MINNESOTA NA PODLAGI SLOVENSKEGA AMERIŠKEGA ČASOPISJA MED LETOMA 1939 IN 1959
Anja Prša, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo z naslovom Slovenski priseljenci v Elyju, Minnesota na podlagi slovenskega ameriškega časopisja med letoma 1939 in 1959 je prikaz življenja predvsem druge generacije slovenskih izseljencev v Elyju, Minnesota. Osnovna metodologija pri izdelavi diplomskega dela je bilo proučevanje slovenskega izseljenskega časopisa v ZDA (Nova doba, Prosveta in Amerikanski Slovenec), literature, internetnih člankov in arhivskega gradiva. Namen diplomske naloge je predstaviti življenje slovenskih priseljencev v majhnem mestu na severozahodnem delu Minnesote, ki ga je zaznamovalo rudarstvo. V nalogo je zaradi širše slike okolja, kjer še danes živijo slovenski priseljenci, vključen kratek povzetek slovenskega izseljevanja v Združene države Amerike, kratka zgodovina zvezne države Minnesota in železnega okrožja. V nadaljevanju naloga predstavlja opis slovenske skupnosti v Elyju, ki je za razliko od drugih slovenskih skupnosti po Združenih državah predstavljala večinsko prebivalstvo mesta. Poudarjeni so njihovo društveno in družabno življenje, delavske razmere in njihov odnos do domovine ter pomoč pri njeni povojni obnovi.
Keywords: slovenski izseljenci, Ely, Amerikanski Slovenec, Nova doba, Prosveta
Published in DKUM: 11.09.2013; Views: 3013; Downloads: 302  (1 vote)
.pdf Full text (1,59 MB)

3.
SLOVENCI V PUEBLO, COLORADO MED LETI 1939-1950
Tina Maček, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga je nastala na podlagi podatkov časopisov Amerikanski Slovenec, Prosveta in Glas naroda, s pomočjo katerih poskušam predstaviti življenje in delo Slovencev, živečih na području Puebla, Kolorado. Diplomska naloga je časovno omejena, in sicer obsega članke med letoma 1939 in 1950. Glavni cilj diplomskega dela je spoznavanje ljudi in dela Slovencev v izseljenstvu, predvsem na področju Puebla. V ospredje je postavljeno njihovo društveno, družabno, versko in zasebno življenje. Poudarjen je tudi odnos do oddaljene domovine, pomoč le-tej in odnos do njihove nove domovine, Združenih držav Amerike.
Keywords: Amerikanski Slovenec, Prosveta, Glas naroda, slovenski izseljenci, Pueblo, Kolorado
Published in DKUM: 10.03.2011; Views: 3449; Downloads: 285
.pdf Full text (1,87 MB)

Search done in 0.09 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica