| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 57
First pagePrevious page123456Next pageLast page
1.
Izdelava animacij z zajemom gibanja in izrazov obraza
Žiga Pukl, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava izdelavo animacije z zajemanjem gibanja in izrazov obraza ter je razdeljeno na dva dela. Prvi del vključuje teoretični opis animacije, zajemanja gibanja ter ključnih mejnikov na obrazu in strategije za razporeditev označevalcev. V drugem delu je opisana izdelava dveh animacij v programu Blender z zajemanjem gibanja obraza. Pri čemer smo uporabili dve različni razporeditvi označevalcev, eno z več označevalci kot drug. V obeh animacijah smo izrazili šest opredeljenihuniverzalnih čustev. Po primerjavi smo ugotovili, da je animacija z več označevalci v našem primeru imela minimalno, ne takoj očitno vizualno razliko v primerjavi z drugo animacijo.
Keywords: zajemanje gibanja obraza, markerji, univerzalna čustva obraza, računalniška animacija
Published in DKUM: 19.09.2024; Views: 0; Downloads: 12
.pdf Full text (2,37 MB)

2.
Proizvodnja metanola iz ogljikovega dioksida - primerjava dveh sinteznih poti
David Tian Hren, 2024, master's thesis

Abstract: Ogljikov dioksid (CO2) je glavni toplogredni plin, ki prispeva h globalnemu segrevanju. Pretvorba emisij CO2 v tekoča goriva, kot je metanol, je obetavna tehnologija za zmanjšanje emisij ogljika in proizvodnjo uporabnih goriv. Metanol je vsestransko gorivo, ki se lahko uporablja v motorjih z notranjim zgorevanjem, gorivnih celicah in kot surovina za proizvodnjo različnih kemikalij. Vendar pa se večina metanola trenutno proizvaja iz fosilnih goriv, kar ni trajnostno. Sinteza metanola iz CO2 prek fotokatalitskih, elektrokemičnih in kemičnih metod ponuja potencialno rešitev za trajnostno proizvodnjo metanola in zmanjšanje emisij CO2. Cilj magistrskega dela je bil v programu Aspen Plus izvesti simulacijo procesa proizvodnje metanola iz ogljikovega dioksida in vode kot vira vodika. Za zajem CO2 smo uporabili postopek absorpcije z monoetanolaminom (MEA), ki je široko uporabljana tehnologija za zajemanje CO2 iz industrijskih dimnih plinov. Nato smo vodik, potreben za sintezo metanola, pridobivali z alkalno elektrolizo vode, ki je ena najstarejših in najbolj razširjenih metod za proizvodnjo vodika iz obnovljivih virov. Zajeti ogljikov dioksid in proizvedeni vodik smo nato na dva načina pretvorili v metanol s postopkom hidrogeniranja CO2, in sicer z direktno in dvostopenjsko sintezo. Pri direktni pretvorbi smo izvedli neposredno hidrogeniranje CO2 v metanol. Pri dvostopenjski pretvorbi pa smo CO2 najprej pretvorili v CO z reakcijo RWGS, nato pa smo mešanico CO in CO2 hidrogenirali v metanol. Poleg simulacije procesa smo izvedli tudi analizo porabe pogonskih sredstev ter njunih stroškov ter občutljivostno analizo glede na temperaturo v reaktorju in vhodni tok vodika. Rezultati kažejo, da ima direktna sinteza večji donos metanola (63,56 t/h) v primerjavi z dvostopenjsko sintezo (62,70 t/h), vendar le za 1,4 %. Direktna sinteza porabi 147,9 MW energije, medtem ko dvostopenjska sinteza porabi 175 MW. Ta razlika znaša 15,5 % oziroma 27,1 MW, kar pomeni letni prihranek v višini 2,2 milijona dolarjev.
Keywords: moč-do-X, Aspen Plus, metanol, zajemanje CO2, proizvodnja metanola, elektroliza vode
Published in DKUM: 05.08.2024; Views: 101; Downloads: 29
.pdf Full text (7,74 MB)

3.
Virtualna produkcija, temelječa na grafičnem pogonu Unreal : diplomsko delo
Gašper Valentin Mlakar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Virtualna produkcija predstavlja prihodnost filmske in televizijske produkcije, saj omogoča učinkovitejše sisteme dela, ki spodbujajo jasno skupno vizijo in iterativen proces izboljševanja. Diplomsko delo zajema zgodovinski razvoj in opredelitev virtualne produkcije kot pojem. Opisuje komponente, sisteme in postopek postavitve studia virtualne produkcije za potrebe zavoda za vizualno in medijsko produkcijo Studio ALP.
Keywords: Virtualna produkcija, upodabljanje v živo, komponiranje, zajemanje gibanja kamere
Published in DKUM: 19.03.2024; Views: 436; Downloads: 64
.pdf Full text (2,58 MB)

4.
Sistem za umerjanje merilnikov pretoka vode : diplomsko delo
Klemen Breznik, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava umerjanje merilnika pretoka vode. Njegove tehnične specifikacije so dvomljive, saj proizvajalec navaja zgolj približno število pulzov na liter, v temperaturnem območju vode pri 20°C. Obenem tlak v sistemu in orientacija merilnika pretoka nista definirana. Umerjanje smo izvedli s pomočjo tehtnice in vzporednega zajemanja signalov merilnika pretoka v različnih položajih. Meritve so se izvajale s pomočjo programske opreme LabVIEW. Med izvajanjem meritev je bila naloga merilca zgolj pozicioniranje merilnika in zagon programa. Ugotovili smo, da orientacija bistveno ne vpliva na vrednosti pretoka, vendar je opaženo odstopanje med našimi meritvami in specificiranimi vrednostmi.
Keywords: Merilnik pretoka, voda, umerjanje, računalniško zajemanje signalov, DAQ, LabVIEW, RS-232.
Published in DKUM: 05.03.2024; Views: 191; Downloads: 21
.pdf Full text (1,37 MB)

5.
Zajemanje podatkov iz elektronskih sistemov cestnih vozil : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Anton Galun, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Sredi prejšnjega stoletja so nova odkritja na področju polprevodniške tehnike proizvajalce komponent vozil vzpodbudila k razvoju elektronskih sklopov, ki bi omogočali udobnejšo, učinkovitejšo, ekonomičnejšo in varnejšo rabo vozil. Letos mineva 60 let od sprejema kalifornijskega "Clean Air Act", ki je en od najpomembnejših zgodovinskih mejnikov glede omejevanja emisij izpušnih plinov cestnih vozil ter je povzročil naglo uvedbo elektronskih sistemov za nadzor motorja v vozila. Letos je veliko prahu dvignila odločitev Evropske komisije, da s ciljem varovanja okolja z letom 2035 prepove prvo registracijo osebnih in lahkih gospodarskih vozil, ki v ozračje oddajajo ogljikov dioksid - toplogredni plin. Ukrep predstavlja velik izziv proizvajalcem vozil in komponent k nadaljnjemu tehnološkemu razvoju elektronskih sklopov in digitalizaciji. Oba zgodovinska mejnika ter leta razvoja so prinesla številne elektronske sisteme, ki v sodobnih vozilih skrbijo za najrazličnejše pomembne funkcije. Delovanje elektronskih sistemov vozil temelji na digitalnih vhodno - izhodnih podatkih, katerih del se uporablja tudi za diagnostične namene. Diagnostične podatke pa lahko ob upoštevanju določenih pogojev uporabljamo tudi kot pomoč pri analizi mehanizmov nastanka škodnih primerov v zavarovalništvu. Z raziskavo smo ugotavljali, kako uporabniki, ki se ukvarjajo s cenitvami in preiskavami avtomobilskih škod v zavarovalništvu, dojemajo diagnostične podatke, in kaj si od podatkov obetajo glede usmerjanja analiz mehanizmov in okoliščin nastanka škod. Ugotovili smo, da so pričakovanja realistična in da lahko uvedbo zajemanja podatkov iz elektronskih sistemov vozil učinkovito pripomore k reševanju zavarovalnih primerov.
Keywords: elektronski sistemi cestnih vozil, zajemanje podatkov, preiskave zavarovalniških prevar, diplomske naloge
Published in DKUM: 30.08.2023; Views: 437; Downloads: 73
.pdf Full text (1,22 MB)

6.
Izračun in vizualizacija orientacije vizualano-kinestetične naprave za slepe in slabovidne s pomočjo inercijskega senzorja in magnetometra : diplomsko delo
Pia Žnidaršič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Vizualno-kinestetična naprava za slepe in slabovidne je dolgoletni projekt, ki smo ga pričeli z namenom, da slepim in slabovidnim pomagamo pri vsakodnevni orientaciji in mobilnosti v prostoru. Naprava je sestavljena iz dveh delov. Prvi predstavlja očala, ki jih uporabnik nosi na glavi. Ta poskrbijo za določitev usmerjenosti pogleda ter zaznavo ovir v vidnem kotu bližnje okolice. Drugi del naprave predstavlja pas, ki ga uporabnik nosi na abdominalnem predelu in je z očali povezan preko brezžične komunikacije. Ta uporabniku zaznane ovire interpretira preko vibracijskih vzorcev. Med izvedenimi testiranji, ki smo jih opravili s testnimi subjekti na za to namensko zasnovanih poligonih, smo ugotovili, da nimamo zadostnega pregleda nad meritvami in splošnim delovanjem naprave. Prav tako smo se morali zanašati le na opisane občutke uporabnikov, ki pa so znali biti subjektivni. V ta namen smo implementirali zajem podatkov, shranjevanje le-teh v datoteko ter njihovo vizualizacijo v simulacijskem okolju Unity. To nam je omogočilo boljši pregled nad pridobljenimi meritvami in lažjo zaznavo napak med delovanjem naprave. Naknadne meritve z dodano vizualizacijo so nam razkrile prej še ne odkrite napake v zaznavanju okolja. To nam je omogočilo boljši vpogled v delovanje in razumevanje naše naprave.
Keywords: vizualno-kinestetična naprava, orientacija v prostoru, inercijska merilna enota, vizualizacija podatkov, zajemanje podatkov
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 594; Downloads: 49
.pdf Full text (7,33 MB)
This document has many files! More...

7.
Pregled in ocena tehnologij zajema co2 iz dimnih plinov toplarne daljinskega ogrevanja : diplomsko delo
Etjan Kiralj, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljena problematika globalnega segrevanja, podnebnih sprememb in doprinos CO2 k temu. Kot ukrep za zmanjšanje izpustov emisij CO2 so podrobneje predstavljene tehnologije za zajemanje CO2 iz dimnih plinov naprav v energetskem sektorju. Kot referenčna toplarna je bil obravnavan proizvodni obrat podjetja Energetike Maribor. Ker je v povezavi s to tehnologijo veliko negotovosti, predvsem iz vidika stroškov, se je pripravil računski model, s katerim je mogoče oceniti padec izkoristka proizvodnje koristne energije, stroške zajemanja CO2 in potrebo po dodatni energiji.
Keywords: ogljikov dioksid, emisije, toplogredni plini, zajemanje CO2, absorpcija, termična predelava odpadkov, zemeljski plin, ločevanje plinov
Published in DKUM: 12.09.2022; Views: 651; Downloads: 64
.pdf Full text (2,96 MB)

8.
Razvoj realno-časovnega pretvornika podatkov iz industrijskega vodila EtherCAT na merilnem sistemu Dewesoft : magistrsko delo
Jernej Cukjati, 2019, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljeno vodilo EtherCAT. Opisane so njegove značilnosti in glavne prednosti, zaradi katerih se je uveljavilo v industriji. Predstavljeni so merilni sistemi podjetja Dewesoft, d. o. o., prikazani so programski produkt Dewesoft X3 in merilni instrumenti. Posebej so obravnavane realno-časovne rešitve tega podjetja. V sklopu rešitev je podrobneje predstavljena naprava IOLITE-LX. V praktičnem delu so predstavljene značilnost vodil EtherCAT in CAN. Predstavljena je realno-časovna rešitev zajema podatkov iz vodila EtherCAT in pretvorba v protokol CAN. Poleg tega je predstavljena povezava s programom Dewesoft X3, kjer lahko obdelujemo in analiziramo zajete podatke.
Keywords: CAN, EtherCAT, zajemanje podatkov, Dewesoft X, EtherCAT Master
Published in DKUM: 04.09.2019; Views: 1687; Downloads: 177
.pdf Full text (3,45 MB)

9.
Prepoznavanje položaja in orientacije objekta s strojnim vidom vodenega robotskega sistema
Sebastjan Spital, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno zajemanje in obdelava slike s spletno kamero Logitech v programu LabView z dodanimi moduli. LabView komunicira s krmilnikom robota Mitshubishi, kateri prejme informacijo o koordinatah in prestavi objekt.
Keywords: Strojni vid, zajemanje slike, obdelava slike, komunikacija Ethernet, LabView, kamera Logitech, robot Mitshubishi, Ciros Programming
Published in DKUM: 21.01.2019; Views: 1668; Downloads: 118
.pdf Full text (2,00 MB)

10.
Analiza natančnosti in zanesljivosti merilcev prometnih podatkov na AC/HC v RS
Ožbej Slakan, 2018, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljenih več vrst merilcev prometnih obremenitev, ki se uporabljajo v Sloveniji. Podatke teh obremenitev lahko pridobivamo z avtomatskim ali tudi ročnim štetjem prometa. Pridobljeni podatki so temeljna informacija o prometu, ki se odvija na naših cestah. Na avtocestah in hitrih cestah uporabljajo različne vrste merilcev prometnih podatkov, ki se med sabo razlikujejo predvsem po natančnosti in klasificiranju vozil. V raziskovalnem delu smo s primerjavo in analizo dobljenih podatkov avtomatskih števcev in ročnega štetja ugotavljali, katera vrsta avtomatskih merilcev prometnih podatkov je najbližje rezultatom ročnega štetja. Podatki, pridobljeni z mikrodetektorjem, so se glede na ročno štetje razlikovali za 0,9 %, podatki iz induktivne zanke pa za 2,8 %. Kljub nekaj težavam z videoposnetkom in subjektivnim pristopom pri razvrščanju vozil v posamezne kategorije, ki jih zaznavajo števci, lahko ugotovimo, da sta oba avtomatska števca zanesljiva. Natančnost je višja od 95 %, kar je primerljivo s podatki o posameznih števcih, zapisanimi v karakteristikah teh števcev.
Keywords: Avtocesta/hitra cesta (AC/HC), zajemanje prometnih podatkov, merilci prometnih podatkov, analiza natančnosti izmerjenih podatkov
Published in DKUM: 24.10.2018; Views: 1229; Downloads: 125
.pdf Full text (2,21 MB)

Search done in 0.32 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica