| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Uporaba ostankov predelave oljk za gnojenje kmetijskih zemljišč : diplomsko delo
Anže Ajlec, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Skupna površina oljčnikov v zadnjih letih narašča, z njimi pa tudi količina oljčnega olja in stranskih proizvodov. Namen diplomskega dela je, da skladno z novo Uredbo o uporabi oljčnih tropin in rastlinske vode za gnojenje (Ur. l. RS, št. 10/22), ter s pregledom obstoječe literature preučimo smisel uporabe le-teh na kmetijskih zemljiščih. Nato sledi pregled vrst in količin odpadkov v oljarni glede na sistem predelave in ugotovitev potrebe po hranilih oljčnega drevesa. Gnojenje z oljčnimi tropinami predvsem poveča organsko maso v tleh, vsebuje veliko kalija in železa ter je koristno zlasti za trajne nasade. Gnojenje s kompostiranimi oljčnimi tropinami te lastnosti še poveča, a se glede na trenutno zakonodajo ne smejo uporabljati dlje od 14 dni. Uporaba rastlinske vode za gnojenje znatno pripomore k zmanjšanemu tveganju onesnaževanja okolja in je zelo uporabna za večanje rodovitnosti tal, vendar le pri strogem upoštevanju dovoljenih količin in časovnih omejitev. Uporaba obeh možnosti gnojenja je priporočena le ob predhodni analizi tal in njenih rezultatih. Potrebe oljke po hranilih so sicer večje kot jih lahko zadostimo z uporabo tropin in rastlinske vode, a je uporaba teh ekonomsko upravičena, preostanek hranil pa se lahko nadomesti z drugimi gnojili.
Keywords: Oljke, oljarna, oljčne tropine, rastlinska voda, gnojenje.
Published in DKUM: 23.01.2025; Views: 0; Downloads: 16
.pdf Full text (2,06 MB)

2.
VPLIV PROCESNIH POGOJEV NA EKSTRAKCIJO POLIFENOLOV IZ LISTOV OLJKE (Olea Europaea L) S SUBKRITIČNO VODO
Mateja Grušovnik, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo z metodama konvencionalne ekstrakcije in ekstrakcije s subkritično vodo pripravili ekstrakte iz listov oljke. Pri samem eksperimentalnem delu smo se pri konvencionalni metodi ekstrakcije omejili samo na določena topila: vodo ter vodni raztopini etanola in acetona. Ekstrakcije s subkritično vodo pa smo izvajali pri različnih procesnih pogojih: temperaturi, času in tlaku. Določali smo koncentracije celokupnih fenolov, celokupnih flavonoidov in taninov v ekstraktih. Koncentracije fenolnih spojin smo podali na gram ekstrakta ter na gram materiala. Antioksidativno učinkovitost ekstraktov pa smo določevali po metodi DPPH. Razen tega smo določili tudi optimalne procesne pogoje za ekstrakcijo z obema metodama. Ugotovili smo, da je ekstrakcija s subkritično vodo veliko bolj učinkovita metoda od konvencionalnih metod. Ta metoda ekstrakcije nam daje primerljive ali celo boljše rezultate kot konvencionalni postopki, hkrati pa ohranja značilnosti antioksidantov v ekstraktih in omogoča selektivno ekstrakcijo določenih komponent pri določenih procesnih pogojih.
Keywords: konvencionalna ekstrakcija, ekstrakcija s subkritično vodo, listi oljke, celokupni fenoli, celokupni flavonoidi, tanini, antioksidativna aktivnost
Published in DKUM: 16.10.2012; Views: 2602; Downloads: 299
.pdf Full text (1,85 MB)

Search done in 0.05 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica