| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv korporativnih značilnosti na implementacijo okoljskega poslovodnega računovodstva
Sabina Pirš, 2019, master's thesis

Abstract: Zaradi vse večjega vpliva podjetij na okolje in posledično okoljskih sprememb, vsi ekonomski subjekti stremijo k varovanju okolja in trajnostnemu delovanju. Podatki so tukaj ključni pomen, za spremljanje, proučevanje in sprejemanje odločitev v poslovnem svetu. V ta namen je implementacija okoljskega poslovodnega računovodstva ključnega pomena za okoljsko učinkovito delovanje podjetij. Namen magistrske naloge je bil proučiti v kolikšni meri podjetja v Sloveniji, izvajajo okoljsko poslovodno računovodstvo in ali se razlike pojavljajo glede na korporativne značilnosti podjetja. Naloga je ciljno usmerjena v proučitev vpliva izbranih korporativnih značilnosti podjetij na implementacijo okoljskega poslovodnega računovodstva. Predmet obdelave je v nalogi predstavljalo okoljsko poslovodno računovodstvo. Predstavili smo definiranje, pomen in vzroke uporabe ter se dotaknili zakonodaje, ki vzpodbuja okoljsko poslovodno računovodstvo. V nadaljevanju smo predstavili izbrane korporativne značilnosti podjetij in povezavo z okoljskim poslovodnim računovodstvom. Skozi nalogo smo predstavili rezultate dosedanjih raziskav iz obravnavanega področja, in se specificirali na raziskavo malezijskih raziskovalcev iz katere smo izvzeli raziskovalni fokus in model. Korporativne značilnosti podjetij, interpretirane kot neodvisne spremenljivke v raziskavi so občutljivost panog na okolje, velikost podjetij, lastniški status, sprejetje sistema ravnanja z okoljem in delež neizvršnih direktorjev. Ugotovitve magistrskega dela so različne in sicer, da velika podjetja v primerjavi z malimi, srednjimi in mikro podjetji v povprečju v večji meri implementirajo okoljsko poslovodno računovodstvo, prav tako tudi podjetja, ki imajo sprejet sistem okoljskega upravljanja. Korporativne značilnost, kot so občutljivost panoge na okolje, lastniški status in delež neizvršnih direktorjev, ugotavljamo, da ne vplivajo na implementacijo okoljskega poslovodnega računovodstva. Ugotavljamo, da nekatere korporativne značilnosti pomembno vplivajo na obseg izvajanja okoljskega poslovodnega računovodstva v podjetjih v Sloveniji.
Keywords: Okoljsko poslovodno računovodstvo, občutljivost panog na okolje, sistemi okoljskega upravljanja, kontingenčna teorija v poslovodnem računovodstvu, okoljska zakonodaja.
Published in DKUM: 22.10.2019; Views: 1264; Downloads: 140
.pdf Full text (1,47 MB)

2.
PRIMERJAVA SISTEMOV RAVNANJA Z OKOLJEM IN NJIHOVA UPORABA V PODJETJU
Živa Vipotnik, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Okoljsko odgovorna podjetja k reševanju problema varstva okolja pristopajo sistematično in v ta namen vzpostavijo sistem ravnanja z okoljem (EMS). S sistemom ravnanja z okoljem izboljšujejo življenjski standard prebivalstva in hkrati ohranjajo naravno ravnovesje. Pri tem je pomembno, da se svojih vplivov na družbeno in naravno okolje začno zavedati tudi posamezniki. Podjetje z dobro zasnovanim sistemom ravnanja z okoljem lahko predvidi vse izdatke povezane z okoljem in jih nato vključi v cene svojih proizvodov in storitev, zaradi česar postaja vse pomembnejše računovodstvo okolja. Poleg tega, učinkovito zastavljen sistem ravnanja z okoljem hkrati z okoljskim računovodstvom omogoča učinkovitejšo proizvodnjo, poveča varstvo okolja, zmanjša stroške in poveča dobičke. Z odgovornostjo do okolja si lahko podjetja okrepijo svoj ugled in povečajo konkurenčnost na trgu.Prilagoditev podjetja okoljskim zahtevam predstavlja organizacijske, tehnološke in finančne obremenitve. Za uspešen nastop na trgu mora podjetje poznati instrumente varovanja okolja, kot so: EMAS, LCA, LCC, ekološka učinkovitost, EMA. Vse to jim prinese ob pravilnem pristopu finančne koristi in prednosti.
Keywords: sistem ravnanja z okoljem (EMS), okoljski kazalniki, EMAS, LCA, LCC, ekološka učinkovitost, okoljsko poslovodno računovodstvo (EMA), trajnostni razvoj
Published in DKUM: 08.07.2011; Views: 2605; Downloads: 524
.pdf Full text (1,61 MB)

Search done in 0.05 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica