| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 37
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Ergonomska analiza elektromontažnih del na višini
Matej Coklin, 2023, master's thesis

Abstract: Na primeru podjetja Elektro Celje, d. d., smo proučevali dejavnike in okoliščine nastanka nevarnih situacij in tveganj za razvoj različnih obolenj pri elektromonterjih ob izvajanju višinskih del na elektroenergetskem omrežju. S pomočjo metode OWAS smo opravili analizo obremenitev telesa pri dveh različnih načinih izvedbe višinskih del. Izsledke OWAS analize smo potrdili in nadgradili z izvedbo ankete o varnosti, zdravju in izpostavljenosti zaposlenih poklicnim obolenjem na delovnem mestu. Ugotovili smo, da prihaja pri opravljanju višinskih del do delovnih položajev in opravil, ki presegajo dovoljeno dnevno obremenitev in zato zahtevajo takojšnje, nujno ukrepanje (opravilo vzpenjanja na oporišče) ali ukrepanje v doglednem času (sklonjena hrbtenica v torziji, uporaba fizične sile nad 200 N, glava, sklonjena pod kotom 30° ali več). Zaznane pomanjkljivosti je mogoče delno odpraviti s povečano uporabo mehaniziranih pripomočkov, kjer lokacija izvedbe del to dopušča, sicer z reorganizacijo in optimizacijo delovnega procesa. Možne ergonomske rešitve, ki bi razbremenile delavca in povečale varnost pri delu, so: združevanje več delovnih skupin – s povečevanjem obsega timskega dela bi se skrajšal čas izvedbe posameznih delovnih operacij in dosegla večja učinkovitost; smiselna organizacija in aktivno upravljanje odmorov – z ustrezno dolžino, razporeditvijo in številom odmorov bi se čas kvarnih drž pri delu znižal na ustrezen nivo; upoštevanje osebnih karakteristik delavcev pri dodeljevanju varnih in primernih delovnih zadolžitev v okviru delovnega procesa. Višji nivo zdravja pri delu bi dosegli z uvedbo celovite ocene telesne pripravljenosti delavcev v redne obdobne zdravniške preglede. Sistematično spremljanje telesnih zmogljivosti bi omogočilo premišljeno raz- in prerazporejanje delavcev na ustrezna delovna mesta znotraj podjetja. K večjemu ozaveščanju delavcev o nevarnostih in tveganjih na delovnem mestu bi pripomogla tudi revizija dokumenta Izjava o varnosti z oceno tveganja v smislu natančnejšega opisa višinskih del in ovrednotenja tveganja pri njihovem izvajanju.
Keywords: ergonomija, višinska dela, vzdrževalna dela, OWAS, varstvo pri delu
Published in DKUM: 24.11.2023; Views: 61; Downloads: 0
.pdf Full text (7,48 MB)

2.
Analiza delovnega mesta blagajnika v izbranem podjetju : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Rebeka Zbičajnik, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno delovno mesto blagajnika v prodajalni. Za izbrano delovno mesto smo podrobneje opisali in preučili delovne položaje zaposlenega pri izvajanju delovnih nalog na delovnem mestu blagajnika. Izvedli smo anketiranje, OWAS analizo, kritično analizo obstoječega stanja in podali predloge rešitev. Ugotovili smo, da se med delom najpogosteje ponavljajo gibi sklonjene drže hrbtenice s torzijo, sedeči položaj, v katerem je zaposleni večino delovnega časa in položaj naprej priklonjene glave z njeno rotacijo. Za omenjene gibe smo poiskali tudi vzroke in za njihovo zmanjšanje števila predlagali rešitve.
Keywords: ergonomija, OWAS, delovno mesto, blagajnik, človeški faktor
Published in DKUM: 04.11.2022; Views: 287; Downloads: 40
.pdf Full text (5,68 MB)

3.
Ergonomsko oblikovanje delovnih mest z uporabo metod OWAS in EAWS : magistrsko delo
Aljaž Toplak, 2022, master's thesis

Abstract: Tema magistrskega dela se nanaša na ergonomijo in ergonomsko oblikovanje delovnih mest. V magistrskem delu je najprej predstavljena teoretična osnova ergonomije, njena uporaba in obremenitve, ki se pojavijo pri delu. Nato je predstavljeno teoretično ozadje metode OWAS, njene prednosti in slabosti ter način uporabe le te. Sledi pregled različnih delovnih mest, ki so bila analizirana po metodi OWAS. Za vsako obravnavano delovno mesto so zbrani opis, rezultati in predlogi izboljšav. Za tem sledi opis metode EAWS, njena uporaba, omejitve in struktura obrazca. Prikazan je še primer uporabe EAWS na digitalnem dvojčku. Obenem sledi še opis in razlaga rezultatov, ter predlogi izboljšav. Na koncu pa je opisana še primerjava med metodama.
Keywords: ergonomija, delovno mesto, OWAS, EAWS
Published in DKUM: 25.10.2022; Views: 401; Downloads: 72
.pdf Full text (2,62 MB)

4.
Ergonomsko oblikovanje delovnega mesta varilca v podjetju tko d.o.o. : diplomsko delo
Rok Svetanič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V sklopu diplomske naloge smo analizirali delovni mesti dveh varilcev v podjetju TKO d.o.o. Delovni mesti smo analizirali s pomočjo ročne analize OWAS in programskega paketa Jack. Podrobneje smo predstavili postopek izdelave okolja in simulacije v okolju Jack. Osredotočili smo se predvsem na analizo kritičnih položajev, ki se pojavljajo pogosteje. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo v zaključnem delu naloge predstavili predloge, ki bi zmanjšale število kritičnih položajev. Dodali smo še sklop vaj za varilce, ki se priporočajo, da jih opravljajo.
Keywords: ergonomija, delovno mesto varilca, OWAS, program Jack
Published in DKUM: 01.06.2022; Views: 407; Downloads: 69
.pdf Full text (2,58 MB)

5.
Implementacija organizacijske ergonomije v proizvodnem obratu
Damir Jambrošić, 2022, master's thesis

Abstract: Vsakoletno višanje ciljev uprave podjetja po izboljšanju kakovosti, učinkovitosti in ekonomičnosti proizvodnega obrata z namenom povečanja proizvodne fleksibilnosti in odzivnosti do končnih kupcev in ohranjanja konkurenčnosti na globalnem trgu nas vedno znova žene, da iščemo načine, kako zastavljene cilje doseči. Magistrsko delo se osredotoča na iskanje ustreznih rešitev s pomočjo metod in orodij, ki se navezujejo na model organizacijske ergonomije. Glede na problemsko stanje v proizvodnem obratu ocenjujemo, da je ta model najbolj ustrezen za implementacijo, saj obravnava delavca, tehnologijo in procese. Z analizo stanja v proizvodnem obratu, ki proizvaja kopalniško pohištvo, smo poiskali izboljšave in rešitve, ki bodo vplivale na humanizacijo dela, boljšo kakovost, učinkovitost in ekonomiko obrata. Obravnavali smo tako strojni oddelek kot tudi montažno linijo sestave omarice z umivalnikom. Na ključnih delovnih mestih smo izvedli meritve s pomočjo metode OWAS. Meritve snemanja poteka procesa smo razdelili na dva sklopa, in sicer na izdelavo polizdelka in izdelavo omarice z umivalnikom. Prav tako smo izračunali OEE za stroje ter skupni OLE za montažno linijo. Dobljene rezultate smo podrobno analizirali in izdelali predloge za izboljšave. V zadnjem delu naloge smo s ciljem izboljšanja rezultatov pred prenovo izvedli študijo primera prenove delovnega mesta za sestavo in montažo predala na montažni liniji. Ugotovimo lahko, da smo s prenovo delovnega mesta dosegli razbremenitev delavca in izboljšali njegovo učinkovitost. Na podlagi rezultatov pa lahko dolgoročno računamo tudi na izboljšanje kakovosti in ekonomičnosti obrata.
Keywords: ergonomija, organizacijska ergonomija, učinkovitost, OWAS.
Published in DKUM: 03.05.2022; Views: 622; Downloads: 75
.pdf Full text (14,17 MB)

6.
Ergonomsko oblikovanje delovnega mesta na preoblikovalnem stroju : diplomsko delo
Luka Šatan, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V sklopu diplomske naloge je bil cilj doseči ergonomsko oblikovano delovno mesto na preoblikovalnem stroju za točno določen primer. Prvotno je bilo potrebno na delovnem mestu opraviti vse meritve, na osnovi katerih smo lahko s pomočjo metode OWAS, programskim paketom Jack, ter z različnimi preračuni preverjali obremenitve na zaposlenih. Na podlagi rezultatov smo lahko kasneje poiskali rešitve, katere so lahko kompleksne ali enostavne in s katerimi dosežemo ergonomsko oblikovano delovno mesto. Menim, da lahko podjetja z natančnimi pregledi delovnih mest, kasneje s pomočjo enostavnih rešitev oblikuje ergonomska delovna mesta, prav tako pa verjamem in upam, da bodo podjetja v prihodnosti čim bolj strmela k temu, saj s tem izboljšujejo kakovost dela in zadovoljstvo med zaposlenimi (skrb za njihovo zdravje in dobro počutje).
Keywords: ergonomija, obremenitve, delovno mesto, OWAS, Programski paket Jack
Published in DKUM: 29.09.2021; Views: 755; Downloads: 84
.pdf Full text (3,10 MB)

7.
Ergonomska analiza in primerjava delovnih mest v dveh tiskarnah : diplomsko delo
Lucija Pacek, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sta prikazani analizi dveh podobnih delovnih mest v tiskarnah (podjetje A in podjetje B), ki se ukvarjata s tiskanjem revij, časopisov in reklam. Cilj diplomskega dela je preveriti in analizirati ustreznost dela ter s primerjavo dela v podjetju A in podjetju B pridobiti čim več informacij o možnostih izboljšav opazovanega delovnega mesta. Delovni mesti sta v diplomskem delu, ročno in s pomočjo programskega okolja Jack, analizirani z opazovalno metodo telesnih položajev OWAS (Ovaco Working Analysing System). Na podlagi izmerjenih podatkov in izvedene analize delovnih mest v podjetju A in B sem ugotovila, da kljub temu da sta si delovni mesti med seboj zelo podobni, se tudi zelo razlikujeta. Ne razlikujeta se zgolj v postavitvi delovnega okolja, temveč tudi po težavnosti dela in ergonomski ustreznosti.
Keywords: ergonomija, ergonomska analiza, OWAS, tiskarna
Published in DKUM: 08.09.2021; Views: 867; Downloads: 70
.pdf Full text (2,11 MB)

8.
Ergonomija pametnih očal na primeru komisioniranja : diplomsko delo
Domen Napast, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Pri komisioniranju izdelkov v skladišču je cilj v najkrajšem možnem času izpolniti naročila s komisionirnih listov. Podjetja se za skrajšanje časa poslužujejo različnih metod upravljanja skladišč, še vedno pa se zaradi človeških dejavnikov pojavijo napake pri nabiranju, kar vodi v zmanjšanje učinkovitosti in zadovoljstva strank. V diplomski nalogi je preučen vpliv pametnih očal Vuzix M300 na proces komisioniranja izdelkov, in sicer kako uporaba pametnih očal z možnostjo prostoročnega upravljanja ter avtomatskega beleženja podatkov vpliva na porabljen čas in nastale napake. V teoretičnem delu so predstavljene uporabljene ergonomske metode, dosedanje ugotovitve PKP projekta Učinki uporabe pametnih očal na primeru komisioniranja, ki je služil kot podlaga za nastanek diplomske naloge, ter opis programa Siemens Jack, ki je bil uporabljen za izdelavo simulacije delovnega mesta. Temu sledijo rezultati ročnih in računalniških izračunov po predstavljenih metodah, na koncu pa je zapisana medsebojna primerjava in sklep, v katerem so predstavljene možne izboljšave.
Keywords: ergonomija, pametna očala, Vuzix M300, komisioniranje, OWAS, RULA, REBA, LBA, Jack PLM
Published in DKUM: 04.02.2021; Views: 710; Downloads: 101
.pdf Full text (3,71 MB)

9.
Ergonomska analiza delovnega mesta na bencinskem servisu
Tilen Medved, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V današnjem času ima ergonomija pri organizaciji delovnih mest velik pomen, saj so podjetja, ki vlagajo v dobro delovno izkušnjo svojih delavcev, uspešnejša od konkurence. Pravilno ergonomsko oblikovano delovno mesto je ključ do večje uspešnosti in učinkovitosti v podjetjih. Ergonomska načela trdijo, da je prilagoditev delovnega mesta človeku zelo pomembna pri oblikovanju delovnega prostora, saj s tem zmanjšamo negativne posledice določenega dela. V diplomski nalogi se osredotočamo na bencinski servis Petrol, d. d., saj menimo, da delovno mesto potrebuje celostno ergonomsko analizo. Delovno mesto smo obravnavali s pomočjo različnih metod, ki nam ponuja ergonomija: OWAS, REBA in vprašalnik CMDQ. Rezultate metod smo med seboj primerjali in ugotavljali, katero stanje kaže najbolj realno sliko. Ugotovili smo, da rezultatom metode REBA ne smemo predpisati velike veljavnosti, saj smo z njo pregledali le najbolj kritične točke delovnega mesta, ki se pri delovnem procesu redko pojavljajo. Menimo, da so rezultati metode OWAS in vprašalnika CMDQ ustreznejši, zato smo jih podrobno pregledali. Opazili smo kar nekaj ujemanj, vendar smo na koncu za najustreznejšo metodo izbrali OWAS. Razlog za to je v dokaj majhnem vzorcu vprašalnika ter neskladnosti pri določenih telesnih segmentih. Izbor metode OWAS kot najustreznejše nam pove, da je delovno mesto ustrezno ergonomsko oblikovano. Glede na rezultate metode REBA in vprašalnika CMDQ smo podali predloge izboljšav, ki pripomorejo k boljši ergonomski izoblikovanosti delovnega mesta.
Keywords: ergonomija, ergonomska analiza, OWAS, REBA, CMDQ
Published in DKUM: 11.11.2020; Views: 986; Downloads: 250
.pdf Full text (3,43 MB)

10.
Ergonomsko oblikovanje delovnega mesta na montažni liniji žarometov : diplomsko delo
Aljaž Majcen, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi ergonomsko oblikovanje delovnega mesta na montažni liniji žarometov je predstavljena ergonomska analiza delovnega mesta na montažni liniji žarometov. V uvodu je predstavljeno podjetje, znanstvena veda ergonomija, ter njena načela. Opisani sta tudi ergonomski metodi OWAS in RULA, ter programski paket Tecnomatix Jack. Osrednji del diplomske naloge predstavlja predstavitev delovnega mesta, ki je predmet analize, ocena kontrole z vidika ergonomskih načel in opravljene ergonomske analize. Analize so opravljene ročno in računalniško z uporabo paketa Human simulation Jack. V zaključnem delu diplome so predstavljeni rezultati vseh analiz in predlogi izboljšav.
Keywords: ergonomija, Human simulation Jack, OWAS, RULA, ergonomske metode, ergonomska analiza
Published in DKUM: 22.09.2020; Views: 1083; Downloads: 142
.pdf Full text (2,56 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica