| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Ekonometrična analiza vpliva človeškega kapitala na bruto domači proizvod na Norveškem in Švedskem
Blaž Prelog, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Koncept človeškega kapitala je postal ena izmed ključnih spremenljivk v sodobni teoriji gospodarske rasti. Gre za investicije v posameznikovo izobrazbo in zdravje, kar ima za posledico večjo produktivnost posameznika in višji potencialni zaslužek. Diplomsko delo obravnava vpliv človeškega kapitala na bruto domači proizvod na Norveškem in Švedskem. V uvodnih poglavjih sta predstavljeni teoriji gospodarske rasti in človeškega kapitala ter obstoječe empirične študije gospodarske rasti. V nadaljevanju sta predstavljena indeksa, ki prikazujeta razvoj države in človeškega kapitala; to sta indeks človekovega razvoja in indeks človeškega kapitala. Izhodiščne podatke za ekonometrično analizo smo pridobili iz nacionalnih statističnih uradov Norveške in Švedske. Za obe državi smo s pomočjo računalniškega programa EViews 11, izdelali tri ustrezne regresijske funkcije, za katere smo razložili osnovne statistike in pomen dobljenih regresijskih koeficientov. Vse funkcije smo testirali na ustreznost specifikacije z RESET testom in oceno stabilnosti parametrov s Chow testom. Za odločitev o izbiri najprimernejšega modela pa smo primerjali primerljive determinacijske koeficiente ter primerljive nepojasnjene vsote kvadratov. Za izbrani funkciji smo izračunali standardizirane koeficiente in preverili veljavnost predpostavk metode najmanjših kvadratov. Zaradi prisotnosti heteroskedastičnosti in avtokorelacije smo izračunali robustne standardne napake ocen regresijskih koeficientov s heteroskedastično in avtokorelacijsko konsistentno variančno-kovariančno matriko, znano tudi kot HAC metoda.
Keywords: Bruto domači proizvod, izobrazba, zdravje, ekonometrična analiza, Norveška, Švedska.
Published in DKUM: 10.11.2021; Views: 1870; Downloads: 112
.pdf Full text (3,40 MB)

2.
MEDNARODNOPRAVNA UREDITEV KITOLOVA
Klara Hudin, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Kiti veljajo za izredno pomemben del morskega ekosistema, obenem pa so naravni pokazatelji stanja morskega okolja. Čeprav jih človek lovi že tisočletja zaradi mesa in olja, je kitolov postal pomembna gospodarska panoga šele v devetnajstem stoletju, ko sta povečana industrializacija in urbanizacija ustvarili potrebo po olju za razsvetljavo, ki se ga je dalo izdelati iz kitove masti. Z napredkom tehnologije in povečanim povpraševanjem je ulov daleč presegel stabilno populacijo kitov. Drastično zmanjšanje populacij številnih vrst kitov in vedno večje priznavanje njihove inteligence in socialne narave je privedlo do poziva k ureditvi ulovnih kvot in k ustanovitvi Mednarodne komisije za kitolov (IWC). IWC je uvedla prepoved komercialnega kitolova leta 1982, ki je v veljavi od leta 1986, saj so se mnoge vrste kitov znašle na robu preživetja. V pričujočem diplomskem delu se bomo osredotočili na globalno ureditev kitolova, predvsem na vlogo Mednarodne komisije za kitolov, ki se od svoje ustanovitve dalje še vedno sooča z določenimi neuspehi. Neučinkovito izvajanje prepovedi zaradi pridržkov in ugovorov posameznih držav ter neustrezna ureditev kitolova v znanstvene namene, ki se izvaja izven katerega koli ustreznega mednarodnega regulativnega okvira upravljanja, namreč resno ogrožajo doseganje ciljev moratorija na komercialni kitolov. Zaradi velikega obsega takih izjem moratorij praktično nima nobenega učinka na politiko kitolova na Japonskem, Norveškem in v Islandiji. Še posebej problematično je vprašanje malih kitov in delfinov, ki niso deležni večje podpore v mednarodni politiki. Področje mednarodnopravne ureditve kitolova je zanimivo tudi za Slovenijo, saj je od leta 2006 pogodbenica Mednarodne konvencije o ureditvi kitolova, prav tako pa je leta 2014 gostila zasedanje IWC.
Keywords: kitolov, Mednarodna konvencija o ureditvi kitolova, Mednarodna komisija za kitolov, Ferski otoki, Norveška, Japonska, kiti v ujetništvu
Published in DKUM: 10.12.2015; Views: 1497; Downloads: 224
.pdf Full text (1,15 MB)

3.
4.
Trendi kriminalitete na Norveškem po letu 1995 : diplomsko delo
Jolanda Bozalo, 2010, undergraduate thesis

Keywords: kriminaliteta, statistični podatki, analize, Norveška, diplomske naloge
Published in DKUM: 09.05.2011; Views: 1890; Downloads: 165
.pdf Full text (1,55 MB)

5.
6.
Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica