| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Introducing Amazon Explore : a digital giant’s exploration of the virtual tourism experiences
Tjaša Alegro, Maja Turnšek, Tomi Špindler, Vita Petek, 2023, original scientific article

Abstract: Purpose Amazon Explore is a new online experience product from Amazon, which offers live stream sightseeing of destinations around the world. This paper aims to provide a first insight into how exactly Amazon Explore enters the virtual experience (VE) industry, and discuss the possible implications of its business model for the future of virtual and offline travel experiences. Design/methodology/approach Qualitative and quantitative methods of content analysis methods were employed in this study. The sample of this research consisted of 175 Amazon Explore products. Firstly, the authors analysed the content of each product, and then quantitative method were used to present the data. With this analysis, the authors presented how Amazon Explore is testing the foundations for new business models, and discuss the possible implications for the future of tourism. One year later, those same Amazon Explore products were reviewed again to check development progress. The following were the main questions regarding VE: How interactive are Amazon Explore products? How does Amazon Explore aim to ensure the monetisation of these products in an economically sustainable way in order to go beyond the “freemium” business model, often associated with VE as just another destination marketing tool? Findings This article presents the discussions of VE and virtual reality (VR). The authors determined the level of interactivity of the diverse VE offered themes with a model of four levels of interactivity. The results show that the analysed products achieve mostly only low levels of interaction. Regarding monetisation, Amazon Explore shows three possible future directions in the development of VE: as a marketing tool, as an extension of the offline experience and as potentially someday replacing real travel as part of the future monetisation scenario. Originality/value The article offers the first insights into Amazon's extension into the realm of VE in two time periods in 2020 and 2021, and, based on these preliminary results, discusses four possible scenarios for the future development of VE monetisation.
Keywords: Virtual experiences (VE), Digital platforms, Live stream sightseeing, Interactivity, Monetisation
Published in DKUM: 02.08.2023; Views: 553; Downloads: 31
.pdf Full text (1,48 MB)
This document has many files! More...

2.
3.
Uvajanje pisarniške rešitve v oblaku Microsoft Office 365 na primeru Ekonomsko-poslovne fakultete Maribor
Miha Biruš, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Zunanje izvajanje je priljubljen managerski pristop, ki ga uporabljajo številne organizacije, da bi bile bolj prilagodljive, povečale kakovost storitev ali zmanjšale stroške. Zadnji trend na področju zunanjega izvajanja informacijske tehnologije je računalništvo v oblaku, ki prek interneta uporabnikom kjerkoli in kadarkoli omogoča uporabo najrazličnejših storitev. Primera takšne storitve sta pisarniški rešitvi Microsoft Live@edu in Office 365. V prvem delu tega dokumenta smo teoretično predstavili zunanje izvajanje, računalništvo v oblaku in pisarniške rešitve v oblaku, zlasti njihovo uvajanje. V drugem delu smo opisali celoten proces uvajanja pisarniške rešitve v oblaku za študente Ekonomsko-poslovne fakultete Maribor. Marca 2011 je to bila največja slovenska uvedba rešitve Live@edu, vendar ne za dolgo, saj so septembra 2012 prešli na Office 365 in postali prva izobraževalna organizacija v Sloveniji s to rešitvijo.
Keywords: zunanje izvajanje, računalništvo v oblaku, pisarniške rešitve v oblaku, uvajanje, uvedba, Microsoft, Live@edu, Office 365, Ekonomsko-poslovna fakulteta Maribor
Published in DKUM: 06.11.2013; Views: 2667; Downloads: 291
.pdf Full text (1,07 MB)

4.
UVAJANJE STORITEV V OBLAKU NA PRIMERU STORITEV LIVE@EDU
Simona Žekš, 2013, master's thesis

Abstract: Zaradi osredotočanja na glavno dejavnost se vedno več organizacij odloča za zunanje izvajanje, bodisi posamezne funkcije ali celotnega oddelka. Takšna taktika ne prinese le znižanja stroškov, ampak podjetju doda, v današnjem poslovnem svetu še kako potrebno, konkurenčno prednost. Informatika je postala sredstvo, brez katerega ne more poslovati več nobena organizacija in ravno zato je čedalje pogosteje predana v izvajanje strokovnjakom. V zadnjem času se je kot posledica razvoja sodobne tehnologije ter komunikacijskih povezav pojavilo računalništvo v oblaku in čedalje bolj pridobiva na pomenu. Skozi pisanje magistrskega dela smo spoznali, da je uvajanje storitev v oblaku kompleksni proces, ki je z upoštevanjem opisanih korakov oz. faz lahko uspešno končan. V prvem delu magistrske naloge je predstavljen teoretični okvir, ki zajema zunanje izvajanje informacijske dejavnosti in računalništvo v oblaku. Poleg definicij so predstavljene prednosti in slabosti obeh pojmov, oblike zunanjega izvajanja ter ključni dejavniki pri odločanju za zunanje izvajanje, kakor tudi storitveni in namestitveni modeli računalništva v oblaku. V drugem delu je opisan proces uvajanja storitev v oblaku, sestava projektnega tima ter možne težave in tveganja. Uvajanja storitev v oblaku se je potrebno lotiti postopoma, po fazah, ki so podrobno opisane in predstavljajo napotke za uspešno izvedbo projekta. Opisan proces predstavlja teoretični model, ki je nadalje podkrepljen s primerom iz prakse, torej s projektom uvedbe Live@edu na EPF. Na koncu je dodana še raziskava zadovoljstva uporabnikov s pridobljenimi storitvami, ki je podala pričakovane rezultate. Uvedba Live@edu na EPF je podala smernice za uvajanje teh storitev na drugih fakultetah. Uporabniki so s pridobitvami, ki jih novi sistem prinaša, zadovoljni, zato lahko sklepamo, da bo tako tudi drugod. Projekt lahko označimo za uspešnega, ne le z vidika uvedbe, ampak tudi z vidika zadovoljstva uporabnikov.
Keywords: zunanje izvajanje dejavnosti, zunanje izvajanje informatike, računalništvo v oblaku, Live@edu, uvajanje storitev v oblaku, zadovoljstvo uporabnikov
Published in DKUM: 17.06.2013; Views: 1910; Downloads: 384
.pdf Full text (2,06 MB)

5.
PRENOVA ORGANIZACIJE PREVOZOV BETONA V PODJETJU ŽIHER D.O.O.
Andreja Jurič, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi bomo obravnavali problem, kako izboljšati organizacijo prevoza betona v podjetju Žiher d.o.o. Problem se nanaša na izbiro voznika za posamezno vožnjo. Izbira zahteva veliko časa, visoke stroške telefoniranja, zamude pri dostavi … Da bi izboljšali navedene procese, predlagamo prenovo organizacije prevozov betona z uvedbo sistema za nadzor in sledenje nad vozili. Sistemi sledenja zagotavljajo višjo varnost, točnost in kontrolo v transportnem procesu. Na tak način lahko pridobimo kar nekaj koristi, kot so: znižanje stroškov, varnost za voznika in vozila, povečanje izkoristka vozil in pridobivanje podatkov za potrebe analize. Za uvedbo bomo potrebovali določena finančna sredstva, čas za namestitev potrebne opreme in ustrezno usposabljanje zaposlenih.
Keywords: organizacija prevoza, sistem za nadzor in sledenje, GPS, VTS Live, CVS Mobile.
Published in DKUM: 11.09.2012; Views: 1986; Downloads: 157
.pdf Full text (1,80 MB)

6.
PROGRAMSKE STORITVE RAČUNALNIŠTVA V OBLAKU NA PRIMERU LIVE@EDU
Jana Medved, 2011, final seminar paper

Abstract: V diplomskem seminarju je predstavljeno računalništvo v oblaku, v povezavi z zunanjim izvajanjem kot najpogostejšim načinom izvajanja programskih storitev v oblaku. Obravnavali smo značilnosti, prednosti in slabosti, vrste in plasti oblaka, podrobneje predstavili programsko opremo kot storitev ter prikazali primer programske storitve na Univerzi v Mariboru – Live@edu, ki je največji projekt vzpostavitve storitev v računalniškem oblaku v Sloveniji. Pereč problem računalništva v oblaku je varnost in zasebnost podatkov, vendar bo zaupanje z razvojem tehnologije zagotovo postalo večje. Strokovnjaki za prihodnost napovedujejo prehod večine organizacij v »oblak«, ter povečanje števila ponudnikov oblaka.
Keywords: Računalništvo v oblaku, programska oprema kot storitev, zunanje izvajanje, varnost, Live@edu
Published in DKUM: 18.11.2011; Views: 2704; Downloads: 236
.pdf Full text (676,38 KB)

Search done in 0.24 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica